Jump to content

Diy - Reparatie Balama Torpedou Rupta


Durpaneus
 Share

Postare recomandată

il gasesti la benzinarii, supermarket-uri, metro, etc. Ce este?...citeste aici! link

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Durpaneus

    26

  • 1QUATTRO9

    9

  • nutzu

    8

  • Serhino

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

WD40

Ceva bun la toate, de la lubrifiere pana la curatare de depuneri si tot ce mai are nevoie omu' la casa lui. Gasesti cu google mai multe.

De gasit il gasesti sigur la Metro (am luat si eu de acolo), dar banuiesc ca si pe la magazinele de piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare ca se exagereaza nitel cu calitatile wd-40-ului...

cel putin atunci cind vine vorba de ceva "bun la toate"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

multumesc mult.Si eu am dorpedoul cu probleme......dar acum macar pot sa-l repar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A inceput si la mine sa mearga din ce in ce mai greu capacul la torpedou si ca sa nu patesc ca si colegii de mai sus m-am pus pe reparat. Cauza este pistonasul care are si contactele de lumina in torpedou Este o treaba foarte simpla:

1. Desfaceti capacul lateral al bordului (in laterala torpedoului)...are in partea de jos locasul de bagat surubelnita.

2. Scoateti axul care face legatura dintre pistonas si capac cu grija folosind o scula ca in foto 3.

3. Rotiti pistonasul astfel incat aripioarele (foto 4) sa nimereasca in golurile din piesa de pe peretele torledoului (nu am cum sa explic mai bine dar din poza la fata locului o sa va dati seama ce vreau sa zic)........postul nr.8 de mai sus al colegului Durpaneus.

4. Scoateti mufa electrica.

5 Apoi cu un cutit, in lungul lamei incercati sa scoateti capacul tijei (foto 5). Daca folositi surubelnita sau altceva ingust o sa stricati buza piesei. Studiati un pic tija inainte sa o scoateti de tot ca sa o puneti la fel la loc.

6. Am uns cu vaselina interiorul cilindrului si garnitura pistonasului ( era uscat si de asta mergea foarte greu).

Spor la treaba!

post-1213-1224672379_thumb.jpg

post-1213-1224672391_thumb.jpg

post-1213-1224672401_thumb.jpg

post-1213-1224672416_thumb.jpg

post-1213-1224672426_thumb.jpg

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cind a trebuit sa desfac ingineria a doua oara, dupa vreo 6 luni, deja pistonsaul nu mai avea o ungere atit de buna; de aceea cred ca solutia sigura ar fi gaurirea lui.

oricum, sa fii atent cind/daca incepe sa dea din nou semne de oboseala, sa iei masuri din timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat azi cu WD-40 si merge brici...sa vad acum cat o tine...oricum, cand vad ca si-a pierdut din efect mai dau...recomand cu incredere...sper sa nu-si piarda din efect la temperaturi f scazute...va tin la curent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi dimineata, 4 grade iar torpedo-ul merge brici asa ca folositi cu incredere WD-40...nu tre sa demontati absolut nimic ci pulverizati pe tija pistonului, inchideti si deschideti de cateva ori torpedo-ul, montati inapoi capacul pe laterala bordului si gata, ati scapat de griji...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam un feedback dupa o perioada mai indelungata de utilizare, pentru ca as incerca si eu putin WD40 ca tot am prin casa, asa preventiv. Insa nu as vrea sa stric ceva ce functioneaza bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

parerea mea e ca daca functioneaza bine sa-l lasi asa pt moment ... intervii mai tarziu acolo daca va fi cazul ... la serhino(fratele meu) mergea foarte greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Varianta cu surubul mai cedeaza, am gasit una mai buna si anume prin niste bucatele de tabla pusa de jus imprejurul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

a mai gasit cineva solutii noi? daca nu, stie cineva unde se poate cumpara usa la un pret cat mai mic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la PBN si am intrebat de usa torpedou. Pret azi 26.01 este 500 ron.

Stie cineva unde gasesc mai ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa care pune, te rog, si aici pretul; oricum, tot nu cred ca ar merita sa-ti iei altul nou, cind il poti repara pe cel vechi.

daca intimpini vreo problema poti oricind sa suni la cei care am facut-o deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin dupa aprox 4 luni ... s-a rupt iar bratul acela si de data asta cu tot cu surub :icon_thumright: , chestie pe care nu pot sa o inteleg pt ca nu a dat nici un semn ca ar merge prea greu capacul sau sa cada ca sa zici ca a fost bruscat ... ideea e ca mi s-a cam luat de reparat la acel brat si il voi lasa asa o perioada dupa care probabil voi cumpara unul nou :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a rupt surubul, sau bratul de plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

initial bratul , apoi l-am strapuns cu un surub ... se vede in pozele de la inceput ... si s-a rupt acum cu tot cu acest surub ... nu-mi explic de ce :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adicatelea s-a rupt iar, in acelasi loc, de data asta cu tot cu surub (de fapt s-a rupt doar surubul, ca plasticul era de data trecuta);

pai... pune un surub mai sanatos!...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, surubul mi s-a rupt ... si sincer mi s-a luat de desfacut si lipit, asa ca atunci cand oi avea bani o sa iau alt capac, chiar daca asta nu se va intampla prea curand :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la un parc de dezmembrari cerea unul 2,5 milioane pe usa de la torpedou. Ati da atat? Eu parca m-as gandi la noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum am mai zis, la PBN este 508 ron usa. Astazi am gasit la un magazin in Vitan (la parterul cladirii centrale) aceeasi piesa, noua, pe comanda la 475 ron. O aduce in 4 zile.

Daca cineva gaseste mai ieftin rog sa posteze pretul si locul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ca si observatie: cred ca in timpul pierdut sa cauti la PBN/Vitan/etc. reuseai o reparatie "de toti banii".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca si observatie: cred ca in timpul pierdut sa cauti la PBN/Vitan/etc. reuseai o reparatie "de toti banii".

O sa incerc si reparatie numai ca il asteptam pe fratele meu care e mult mai tehnic si mai inventiv la din astea. Acum o sa ma ajute el si daca gasim o solutie buna o postez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cautati la baieti care ies pe afara, caci se gasesc la dezmembrari ... dupa indelungi cautari, mi-a gasit un amic la Timisoara torpedo complet ... am dat 150 lei pe el! I'm very happy now!:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!