Jump to content

Motoras Faruri - montare si reglaj


bogdan sandru
 Share

Postare recomandată

bogdan sandru

Bună seara, aş dori, dacă se poate, să-mi spuneţi cum se montează motoraşul de la faruri?

Vă mulţumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se infige pur si simplu in gaura si se roteste de el. Uite-te in poza alaturata, poate te ajuta.

Bafta ;)

post-11233-1212489576_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan sandru

Mersi mult, dar trebuie demontat farul,sau se poate si cu el montat?

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai faruri stock/OEM, se poate si fara sa demontezi farurile... poate ajuta daca dai jos capacul de la baterie.

Daca ai faruri FK, e usor de dat jos cauciucul din spate dar e foarte dificil de montat la loc daca farul e pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan sandru

Ok,mersi am sa incerc si am sa revin cu amanunte

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Farurile mele au inceput sa bata prea jos pana la foarte jos .

Mi se pare ca domeniul de reglaj este acelasi dar capatul de cursa de sus totusi nu e destul de sus .

De cand am, masina de 4 ani nu am lovit masina , nu am umblat niciodata la reglaje la faruri .Sa fie de la becuri ???

Ati patit asa ceva ? ca nu vreu sa umblu la reglaje sa stric altceva ,Vreu sa gasesc cauza reala .

Ambele faruri se ridica odata si farul din reapta face o pata mai lunga exact cum e normal sa nu orbeasca pe contrasens .Dar ... ambele faruri bat prea jos Farurile mergeau ok cand am luat masina acum 4 ani .

Ce ma sfatuiti ?

Modificat de Adi VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ambele parti ale farului ai 2 reglaje(sunt hexagonale si se pot regla cu imbus de 6 sau cu surubelnita cruce) pe care daca o sa incerci sa le invarti asta in fata unui perete o sa vezi ca ele se ridica usor (din lupe),incearca sa le ridici putin si gata...o sa scapi de problema asta ff usor :icon_thumright:

Atentie! nu tre sa dai prea multe ture pt. ca le ridici prea mult,

reglajul din interior este pt.faza lunga,celalalt (din exterior)este faza scurta

Modificat de DZI'S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi, nu ai motorase in faruri? Daca ai motorase vezi poate e reglajul dat in jos, din stanga bordului. Daca nu ai motorase incearca cum ti-a sugerat DZI'S sa reglezi, cand se innopteaza, altfel nu prea reusesti. Becurile nu au nicio treaba.

Cat despre montatul motoraselor, cred ca cel mai usor e prin demontarea farurilor, altfel e chin, fiind foarte stramt, mai ales la farul stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile cum se prezinta ?

Eu cand am cumparat-o avea oglinzile din interiorul farurilor praf, poti vedea niste poze aici. A trebuit sa le schimb cu totul.

Si asta poate fi o cauza, nu strica sa verifici. ;)

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabismail2003

eu nu am motorasele la faruri . se gasesc de cumparat? is scumpe noi? trebuie doua ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc si intradevar iti trebuie doua.

Vorbeste cu Volksman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
Bună seara, aş dori, dacă se poate, să-mi spuneţi cum se montează motoraşul de la faruri?

Vă mulţumesc

Am aceeasi problema. Spune-mi te rog cum ai rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

danny d gasesti in post#2 cum se monteaza motorasul de reglare al farului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut postul 2 dar problema mea e daca trebuie sa dau bara jos sau nu. Am faruri OEM dar si o destul de mare lipsa de indeminare. Am probleme cu motorasul din stinga (unde cred ca e mai dificil de lucrat). Macar as vrea sa verific daca sunt in regula contactele de la mufa, sa comand un motoras nou inainte de a da bara jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut

am si eu p problema la unul din faruri, cel pe dreapta(golf 4 cu becuri normale)

cand am schimbat becul ieri...am observat ca mufa(camasa ) vine peste cele 2 picioruse ale becului...este arsa..si se farama...si ramane deschoperia urechea care vine peste piciorusul de la bec

mufa are 2 urechi din metal in interior...iar una dintre urechi este mai inchisa la culoare...parca ar fi suferit vreun scurt...ceva de genu...din cauza asta cred ca si mufa care este din plastic este arsa...si se faramiteaza

unde gasesc asceasta mufa...din plastic(camasa)?

trebuie schimbate si firele cu tot cu camasa de plastic?

pot sa gasesc separat sau trebuie sa iau tot faru?

si inca o problema ...la schimbul becului...am obrvat ca in far e cutiuta patrata de plastic in care e un motoras...care are rolul de a ridica/cobora faza din far

problema este ca la cea mai mica miscare sau apasare pe cutie, aceast motoras din cutie incepe sa lucreze...(tac tac tac) parca merge in gol...desi eu nu am dat nicio comanda!

el funcitioneaza ok cand vreau sa ajustez faza....deci nu e problema ca nu merge

problema este ca merge in gol cans se misca....ma gandeas cand iau si o groapa ceva.....si nu as vrea sa se strice....sau sa se intample altceva

a mai avut cineva problema asta?

care ar fi rezolvarea.....are vreo legatura cu mufa care e arsa pe o parte?

bafta

astept raspunsurile vroastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Readuc la viata topicul. :)

La un VW Bora cum se monteaza motorasele in faruri, daca nu am ? Se procedeaza la fel ca la Golf 4 ? Fostul proprietar a schimbat farurile in urma unui incident, insa nu a mai pus si motorasele. :(

Ce pasi trebuie sa urmez ? Multumesc. :icon_thumright:

PS: Se potrivesc motorasele de pe un Golf 4 sau de pe un Passat B5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu vreau sa se considere UP si rog moderatorii sa nu se supere pe mine, insa am primit motorasele pentru faruri si nu stiu cum sa procedez mai departe. :(

Ce trebuie sa fac ? Dau bara jos si scot farurile sau le pot pune fara a mai face aceste operatiuni ? Multumesc. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Se pot monta si fara sa demontezi farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

salut..in loc de motoras ai piesa aceasta din poza...

dai frumos capacul mare din spatele farului si il vei vedea...rotrsti putin de el ca si cum il desurubesi si tragi usor...ai grija ca el este prins de oglinda ca in poza a doua...trebuie sa apesi putin pe el de sus in jos...

invers se monteza motorasul..

acum depinde de tine...parerea mea sa le dai jos daca nu stii exact sistemul..e mai comod decat sa te chinui

post-14266-0-11047800-1302103618_thumb.j

post-14266-0-05478900-1302103730_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos de raspunsuri. Maine sper sa fac operatiunea si revin cu detalii. :icon_thumright:

Am uitat sa precizez un lucru. Farurile schimbate nu sunt OEM. Este vreo problema ? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu crek este nici o probl,in toate farurile facute ptr bora ar trebui sa se potriveasca motorasele,exceptie facand farurile cu xenon oem facute de bosch care au niste motorase mai jmekere ptr autoleveling :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

am si eu o problema,am montat xenon si sa desfacut motorasul din inautru,l.am pus inapoi si knd sa ridic farurile in sus de la buton nu mai merge,stiti cumva cum pot sa le repar?sau daca mai merg facute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai primit raspuns, in aria Passat B5. Nu mai posta aceeasi problema, de doua ori,,,,,,

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Unde gasesc un Motoras de far pentru un golf 4 de la farul stang si la ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!