Jump to content

Distributie Golf IV benzina


nemet_tt
 Share

Postare recomandată

Am gasit aceast howto pe forumul motor-talk: www.motor-talk.de. Este in limba germana. Daca sunt interesati il pot traduce in lb romana. Howto-ul este pentru un 1.4 - 16v, care insa este aproape identic cu cel de 1.6 16v.

http://www.golf-faq.info/downloads/UmbauanleitungZAH.pdf

Dupa cate am citit despre meseriasii din romania care schimba distributii m-am hotarat sa imi schimb singur distributia. Din howto-ul asta nu pare sa fie o munca imposibila. Si in plus, cum zic cei care au intocmit prezentarea, mecanicii sunt pana la urma tot oameni.

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan Moraru

    19

  • Muraru Dan

    14

  • SergiuD

    10

  • vw-raz-van

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Dupa cate am citit despre meseriasii din romania care schimba distributii m-am hotarat sa imi schimb singur distributia. Din howto-ul asta nu pare sa fie o munca imposibila. Si in plus, cum zic cei care au intocmit prezentarea, mecanicii sunt pana la urma tot oameni. "

nu uitati, la serivice se ofera GARANTIEEE!!!!!! 60mii km! ce faceti daca va crapa pompa, cureaua, sau vreo rola? eu am dar pe o distributie 12mil (curele, reole, pompa, antigel si o curea accesorii), au pus ce au vrut ei, nu m-s interesat. la final mi-au dat cert de garantie si drum bun!

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de garantie in caz de montaj gresit: Cum dovedesti ca ai o supapa indoita din cauza ca nu ti s-a pus distributia la punct? Ai primit certificat de garantie? Au pus sigiliu pe capacul de la distributie? Ai semnat proces verbal de predare calitativa intre service si tine? Daca de maine auzi un tacanit la motor care vine din zona valvelor cum procedezi?

Legat de garantie in caz de rupere curea: Cand cumperi contitech si ina (cele mai ieftine de pe piata!!!) conduci mult mai incordat decat inaintea schimbarii distributiei! Daca cumperi curea originala (producator continental) cred ca esti mult mai relaxat.

La motoarele 1.6 16v vw nu specifica un interval fix de schimbare. La motoarele 1.8 20V(T) producatorul recomanda sa se schimbe la 180kkm. De ce tie iti da garantie doar 60kkm?

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 1,6 16v. dau 60mii pentru atunci ar trebui facuta inspectia, banuiesc. imi ajunge 60mii km. nu mi-au pus nici un sigiliu, dupa aceea venea intrebarea, de ce ma obliga sa vin tot la ei?? am un PV in care se specifica lucrarea facuta si piesele schimbate si nr de km, imi este indeajuns, plus factura si deviz lucrare. au pus curele HQ (nu stiu daca sunt bune sau nu, nu ma intereseaza). merg foarte relaxat cu masina, muult mai relaxat decat sa o schimb in spatele blocului cu piese originale. este mai bine la reprezentanta, daca asta insinuiezi dar aia sunt hoti la drumul mare! cat despre tacaneli vuieturi&stuff nu am, bine inteles ca daca aveam mergeam la ei, am 2000km de la schimbare si totul merge struna, adica ca inainte :icon_thumright: . eu ii sfatuiesc pe cei care vor sa schimbe un bec, un cass sa il schimbe in fata blocului/curte, cand vine vorba de elemente de mecanica mai complicate, sa aleaga un atelier mecanic.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati litri de antigel intra in motor si trebuie diluat cu apa distilata ca la dacie?

Ai nevoie de 6 LITRI de lichid.Eu am facut jumi-juma, 3 antigel, 3 apa distilata.

HEPU P999

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de garantie in caz de montaj gresit: Cum dovedesti ca ai o supapa indoita din cauza ca nu ti s-a pus distributia la punct? Ai primit certificat de garantie? Au pus sigiliu pe capacul de la distributie? Ai semnat proces verbal de predare calitativa intre service si tine? Daca de maine auzi un tacanit la motor care vine din zona valvelor cum procedezi?

Legat de garantie in caz de rupere curea: Cand cumperi contitech si ina (cele mai ieftine de pe piata!!!) conduci mult mai incordat decat inaintea schimbarii distributiei! Daca cumperi curea originala (producator continental) cred ca esti mult mai relaxat.

La motoarele 1.6 16v vw nu specifica un interval fix de schimbare. La motoarele 1.8 20V(T) producatorul recomanda sa se schimbe la 180kkm. De ce tie iti da garantie doar 60kkm?

numai bine.

asta insemna garantie mergi la ei si iti pun stampila pe carte in caz ca se buleste ceva si ai facut service in alta parte decat in centrele autirizate porche pierzi garantia si asta e nu trebuie sati dovedeasca ei tia una din conditiile de garntie ca asupra vehiculului sa nu intervina mecanici sau serviceuri neautorizate iar reviziile sa fie facute conform carti service asta e e singura lor masura de protectie inpotriva mecanicilor de 2 lei !(bene ca nici ei nus mai buni dar .. macar ei platesc )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demi cat te_a costat schimbul distributiei cati bani ti_au luat cei din service pt asta si cat timp a durat schimbul?

Poate vin cam tarziu cu raspunsul si oricum nu stiu cat de mult o sa te ajute raspunsul meu.Eu sunt stabilit in Ungaria deci acolo am si schimbato.Cam dupa o zi jumatate m-au sunat ca este gata si toata lucrarea a costat 330 de euro,in Romania nu stiu cat poate sa fie deci pas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie cu motoarele de 1.4 si 1.6 16v

primul schimb de distributie se face la 90 000 km apoi se verifica la 30000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei interesati, eu am schimbat distributia toamna trecuta la Avia Militari, printre putinii care acceptau sa vii cu piesele in sacosa, a durat 4-5 ore, iar manopera a fost cca 300 RON. Piesele le-am luat de la Auto Total cu vreo 600 RON (inclusiv pompa de apa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am schimbat distributia si pompa de apa la masina din semnatura acasa,singur,bineanteles cu ajutorul vostru dar in special a lui ABUWZ si ii multumesc pentru linkul postat fara de care nu cred ca as fi putut sa o fac.A fost destul de simplu cel mai mult timp mi-a luat la demontarea pieselor pentru a ajunge la curea.Masina merge super si nu sa schimbat cu absolut nimic mersul motorului sau vreun sunet ciudat cum sa mai auzit pe aici.Cureaua veche nu prezenta urme grave de deteriorare si nici rolele sau pompa de apa si cred ca as mai fi mers linistit inca 30de mii,dar pentru siguranta motorului meu si a buzunarului meu am schimbat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari! poti spune ce scule ai folosit? Daca se pot imprumuta de undeva? Cat timp a durat si cati oameni ati fost?

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi!In legatura cu sculele daca nu ai o trusa cu cricket cu chei de toate marimile nu te apuca ca nu poti sa desfaci mare lucru pentru ca iti trebuie prelungitor si cu chei normale nu poti sa faci nimik,mai trebuie o cheie speciala pentru a tine contra ca sa desfaci fulie exact cum este in poza pe care ai postat-o.Eu le-am luat de la un prieten iar timpul cred ca a durat vreo 4-5 ore pentru ca nestiind exact cum se face mai intram in casa la calculator mai ieseam afara mai desfaceam cate ceva si tot asa.Am fost doar 2 persoane eu si tata ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

:(

La Augsburg pentru schimb distributie Golf IV 1.4 cu tot cu manopera este 1020 RON. Piesele Bosh, comandate din Germania. Luni dimineata am programare. Va tin la curent! Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In primul rand, fiind nou pe forum, va salut pe toti! ;)

Fiind nou proprietar de Golf 4 1.6 16V 105CP :) (vreo 2 sapt.) am de schimbat niste consumabile :P (masina avand 80.000Km) si as avea nevoie de niste pareri si sfaturi referitoare la acestea.

Consumabile: - ulei + filtru

- filtru benzina

- filtru aer

- kit distributie

- pompa apa

- antigel + apa distilata

- filtru praf si polen

Si acum referitor la kitul de distributie, am fost sa "consult piatza" :D si am gasit urmatoarele:

1) curele + role (Contitech + Ina) = 430 ron; pompa apa = 140 ron (nu stiu firma)

2) curele + role (Gates + Ina) = 470 ron; pompa apa = 160 ron (nu stiu firma)

3) curele + role (Hepu + Febi) = 620 ron; pompa apa (Hepu) = 220 ron

Acum as vrea sa stiu care e parerea voastra despre kit-urile de distributie, care ar fi cel mai bun calitate-pret, deoarece nu am de gand sa vand masina ci s-o tin ;) si as vrea ceva bun, sa nu am probleme cu ea.

P.S. Mai am de schimbat si un suport de motor (cel de pe partea cu soferul), care mai e 150 ron, dar in fine. Si inca ceva, mai am de schimbat niste bucse pe fata ori de la bara stabilizatoare, ori nu stiu de la ce, ca mi se aude un scartzait super stresant (cand ploua nu se aude sau primii 5km pana cand se incalzeste).

Astept parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am golf 4 1,6 16v motor AZD aproape 90.000 km. Trebuie schimbata distributia?? Am carte service si nu scrie ca a fost schimbata. Si inca o intrebare daca o schimb e necesar reglatul avansului???Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are carte service, este probabil ca ai si manual. Care este intervalul specificat in manual? Ai pus VagCom sa vezi daca ai in bord km reali? Ai cautat in aria Golf4/Bora informatii deja postate pe forum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor nu va mai bagati voi "mecanicii" sa schimbati kituri de distributie!! E prea mic pretul manoperei pt a risca distrugerea motorului. Ma duc sambata sa schimb distributia la Augsburg Militari - manopera 450 RON - garantie 2 ani sau 60.000km. Piesele le iau de la Porsche, costa cam 1300 RON cu tot cu pompa de apa, dar sunt originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am un golf 4 1.6 105 CP. Nu am carte service, si pe bord sunt 142.000 km. Cum aflu daca distributia mea a fost schimbata sau nu?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O schimbi tu, e cel mai sigur pentru km aia. De fapt lucrul asta se recomanda de fiecare data cand iei o masina SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cartea service este in germana si foarte sigur nu este schimbata distributia cat despre manual fiind tot in germana nu am inteles la cati km se schimba pt ca scrie si 60.000 si 90.000 doar verificat la 90.000 pt altele iar eu cum nu stiu germana nu am reusit sa aflu. Am si cautat insa imi apar o gramada rezultate in care lumea vorbeste de preturi si unde a schimbat si ce a schimbat. Nu am timp sa pierd ore cautand raspunsul corect,caci rezultatele nu sunt foarte la obiect, doar rugam pe cineva daca e binevoitor sa imi raspunda. Km sunt reali la fel ca si datele din cartea service. Cat despre vagcom daca aveam si stiam sa folosesc foloseam de mult. Asa ca daca cineva imi poate raspunde la mesajul anterior ii sunt recunascator. Ca asa idei interesante si raspunsuri destepte pot si eu da! Fara suparare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexblond - la masina din semnatura am acelasi motor ca al tau, si distributia a fost schimbata de vechiul proprietar in Belgia la 120000. Daca a ta are 90 de mii reali, cred ca ar ajunge o verificare a acesteia si daca e ok o mai poti lasa 30 de mii(dupa care schimbi tot kitul inclusiv pompa de apa si toate curelele)

De obicei distributia se schimba intre 90 de mii si 120 de mii( dupa o verificare in prealabil la 60 de mii daca nu ma insel)- daca gresesc sa ma corecteze cineva.

Dupa cum spunea si hbogdan mai sus, pentru linistea ta schimba intreg kitul si o sa dormi linistit. Merita efortul financiar pentru schimbul intregului kit, pentru ca o eventuala problema cauzata de ruperea curelei ar putea fi in 90% din cazuri iremediabila.

Manuale in limba romana gasesti pe topicul cereri manuale de instructiuni, utilizare

Eu am aflat toate datele de care aveam nevoie,inclusiv istoricul masinii luand legatura prin mail cu reprezentanta unde au fost facute interventiile, am dat de un domn foarte amabil care mi-a raspuns la tot foarte prompt.

Bafta! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns, cert e ca am sa schimb kitul intreg tinand cont de numarul de km cat si de vechimea masinii(6 ani, cauciucul imbatraneste chiar daca nu a facut numarul de km). Acum sunt intr-o dilema, unde sa il schimb. Am un mecanic bun care imi face mie revizia de obicei insa acesta este particular si nu imi ofera garantie pe ce face. Acum trebuie sa cantaresc cele 2 variante: piese cumparate de mine si montate la mecanicu asta sau augsburg unde am inteles ca imi ofera si garantie. Acum daca cineva cunoaste un service bun care sa nu ma jupoaie si care totusi imi ofera ceva garantie astept sugestiile voastre. Mai am inca o intrebare totusi. La motorul meu odata cu schimbarea distributiei trebuie verificat/modificat avansul?? Va multumesc!

Modificat de xxnelu
Te rog sa nu mai dai QUOTE/REPLY la mesajul anterior. Foloseste Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Poate te ajuta cuvintele astea traduse, pe mine m-a ajutat sa deslusesc cat de cat cartea de service a masinii, care bineinteles este tot in germana. :D

Olwechsel-service= service schimb ulei

Zeit-oder laufleistungs-abhangiger service= Service temporar sau de durata

Zusatzarbeiten = lucrari secundare

Zundkerzenwechsel= schimb bujie

Haldexfilter-Wechsel= schimb filtru haldex (4x4)

Kraftstoffilterwechsel= schimb filtru carburant

Zahnriemen-wechsel= schimb curea de dinti/dintata (distributie)

Luftfiltereinsatz-Wechsel= schimb filtru aer

Bremsflussigkeits-Wechsel= schimb lichid de frana

Reparaturempfehlungen = recomandari reparatii

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Dupa 10.000 km dupa ce am schimbat distributia acasa vreau sa va spun ca motorul functioneaza perfect si nu am avut nici o problema cu el,uleiul din motor este exact cum l-am pus nu a trebuit sa completez nici macar un gram ,la relanti totul e mai mult decat ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!