Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

Merge doar cu unitatile rcd chinezesti!

Il am eu si la mine nu merge!

Merge doar cu unitatile rcd chinezesti!

Il am eu si la mine nu merge!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fiu carcotas, dar la cumparare ai specificat ce aparat ai? Pe pagina produsului, vanzatorul spune clar ca trebuie sa ii specifici ce aparat ai (RNS315, RCD510, RNS510) si vad ca toti cumparatorii au fost multumiti. M-as risca... daca nu merge, cer "100% refund"

Eu am RNS510 OE.

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Zilele trecute pentru prima data de cand am masina (un an si doua luni) am patit o chestie tare ciudata.

Dadeam cu spatele in parcarea din fata blocului si am ajuns pe o bucata alunecoasa de gheata.

Cand roata incepea sa derapeze (se invartea in gol) imaginea camerei de marsarier de pe Composition Media se stingea.

Am oprit si am repetat de mai multe ori si de fiecare data la fel; de cate ori roata derapa imaginea de pe ecran disparea.

E prima data cand mi se intampla asa ceva. A mai patit cineva chestia asta? Nu am avut nici un fel de alta problema cu Composition Media.

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pățesc exact același lucru ca și tine.

a propos, mașina are tot un an si doua luni vechime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiM: posibil sa fi atins viteza la care camera video se opreste :) (pe roata care derapeaza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact - e normal - se dezactiveaza dupa 15km/h parca.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar asta se intampla, desi ar fi ok sa gasim codarea sa nu mai dezactiveze camera... ca practic doar la ralanti poti sa mergi cu spatele fara sa o intrerupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarea o avem .. dar e limitata la 15 km/h :) Tu posibil sa ai 10km/h. 15 este maxim (cum am eu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15km/h cred ca e la toate... si la mine, tot asa este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, interesant. Nu stiam ca este o limita de viteza la care se dezactiveaza camera.

Exista vreo explicatie logica pentru aceasta limitare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de siguranta - sa nu stai cu ochii-n ea cand conduci

 

de confort - sa revina HU la setarea de sunet anterioara si la ce rula in acel moment - radio, media, navigatie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, intenționez sa mi montez pe mașină o cameră marșarier pe care să o conectez la navigația fin fabrică, respectiv mmi rns-e(ecran rabatabil) . doresc să optez pentru ceva aftermarket și întrebarea mea este următoarea: cum pot conecta camera la navigație ? Este nevoie neapărat de interfață care să codifice semnalul video sau există camere care sunt pe același sistem cu navigația și merg ,conectate direct. Mulțumesc mult...orice informație îmi este de folos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merg direct, ci ai nevoie de interfata. Se gasesc de cumparat pe Ebay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știi cumva ce semnal am la rns-e? Ce specificații tre să aibă interfață? Ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • WNS changed the title to Instalare camera marsarier pe RNS-E

Salut,

Asigura-te ca interfata pe care o vei lua iti merge in cazul in care ai RNS-E varianta LED (2010+).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este variantă 2004..no led. Mulțumesc mult, am să citesc și retrofit-ul de pe a4. Ms mult

Este variantă 2004..no led. Mulțumesc mult, am să citesc și retrofit-ul de pe a4. Ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, am si eu o problema am montat si eu pe o camera de marsarier si cand dau  in spate se vede fb, dar se vede partea din stanga in partea dreapta si invers.Am  miscat invartit camera dar degeaba ? ce ar putea fi?   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe ce masina, ce unitate, ce camera ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se vede cu linii orizontale, exact cum se vedea pe vremuri la tv cand nu aveai semna ca lumea de la antena. ce as putea sa ii fac, va rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parker, daca e vorba de masina din semnatura, atunci ar trebui sa apelezi la garantie daca ai din fabrica camera de marsarier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, am si eu o problema, am achizitionat o navigatie de golf 4 WITSON W2-D9245V,, si am pus camera de marsarier se vede super bine dar se vede imaginea dupa stanga pe dreapta si invers,  camera este aceasta :( camera am luat-o din anglia o avea treaba)? sau o fi vreo setare din DVD ??? Ms frumos !

Camera video pentru marsarier
Senzor imagine ~ CMD 
Sistem video ~ NTSC 
Rezolutie ~ 420 Linii TV
Sistem de scanare ~ 2:1 
Sensor area ~ 5.961 mm x 4.267 mm 
Iesire video ~ 1.0Vp ~ p,750 Ohm 
S/N Ratio ~ mai mult de 48 db 
Iluminare minima ~ 0.2 Lux/F1.8 (0 Lux cu LED) 
Curent consum ~ aprox. 300 mA 
Unghi vizibilitate ~ 120 grade 
Unghi lentila ~ 2,8mm/120 grade
Balans ALB ~ Automat 
Standard protectie ~ IP67 
Iesire Video ~ conector RCA / 75 Ohm
Alimentare: 12V +/-10%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal ar trebui sa ai o setare la dvd care iti permite sa inversezi imaginea inclusiv sa vezi si cu susul in jos. Daca nu ai aceasta optiune (desi cred ca ar trebui sa o aiba), atunci inseamna ca este o camera frontala care se monteaza pe fata. Este logic atunci cand montezi o camera frontala pe spate sa iti arate imaginea inversata.O camera de spate reda imaginea invers astfel incat pe ecran sa se vada normal, adica trotuarul din stanga sa fie in stanga imaginii de pe dvd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 08/01/2016 at 11:32 PM, svg_gabriel10 said:

Acel adaptor il am si eu, probat pe pe RCD510 care are intrare de cameră si merge perfect, merge cu orice camera rgb! Zilele astea sa dea caldura si le pun pe poziție,  alaturi de acesti senzori: 
http://s.aliexpress.com/ye6fYNNZ

Modificat de petro.ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Montare camera video pentru mersul cu spatele
  • Ex member a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!