Jump to content

Sos - Confectionat Segmenti Piston Broscuta 1300


Ion Chelarescu
 Share

Postare recomandată

Ion Chelarescu

Salut!

Acesta este un anunt "umanitar".

Indicati-mi o firma specializata pentru confectionat segmenti piston broscuta fabricatie 1956, cu actualul motor schimbat 1300cmc.

Eu locuiesc in Rm Valcea si as dori ceva mai aproape de casa. Am mai lucrat cu o firma din Brasov acum ceva timp.

orice informatie este binevenita.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu: ia legatura cu Lexxus de pe forum. E din Arad si iti poate trimite ramburs colet-ul, el e dilarul :) ... Oricum segmenti se pare ca gasesti la orice magazin mai serios de piese auto, insa trebuie sa specifici clar ce motor ai pe masina (capacitatea, modelul) si nu numai: trebuie sa masori pistoanele in diametru pentru a fi sigur ca nu ai cumva o cota majorata (s-a mai gasit asa ceva rpin maruntaie ... eu sint unul din aia). S-ar gasi si segmenti pentru cota majorata (ex pentru 1.6 - 86.5, cota a doua in loc de 85.5). La lexxus, setul (3 segmenti X 4 cilindri ) costa cam 170 RON ... uita-te pe catalogul lui de pe situl aircooleparts.ro sau descarca-l de pe aircooled.ro . La dealerii auto auzii ca gasesti cam pe la 50 roni setul pentru un piston (3 segmenti). Eventual, poti gasi si pe situri - comanda din afara ... urmareste forumul, raspunsuri sint multe la intrebarea ta ... mai putin si acela de a-ti fabrica cineva segmentii. Nu stiu daca iti recomanda cineva de pe forum asta, atita vreme cit exista n posibilitati sa-i gasesti la calitate originala sau peste ...

Parca la un motor de 1300 trebuie sa ai segmenti de 77 sau de 85.5 ... depinde exact ce tip de motor ai (pina in august '70 sau dupa ... - nu sint sigur acum daca asta e diferenta intre simpla si dubla admisie). Cel mai bine e sa masori exact diametrul pistoanelor.

Eventual, poti sa comanzi chiar si tot setul motor (e pina in 10 mil cred) dar te scapi de multe griji ... sau set motor pentru 1.6 in loc de 1.3 (merge !) ... nu stie nimeni ce ai inauntru :D. Repet, raspunsuri la toate intrebarile gasesti pe forum. Si bine ai venit printre noi ! :)

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ion Chelarescu

Buna dimineata!

Multumesc pentru informatii. Canalele pistoanelor sunt corijate, deci nu pot utiliza segmenti standard. Trebuie sa stiu un atelier de reparatii care confectioneaza segmenti; eu pot sa le trimit setul motor pentru a confectiona segmentii. Doresc adresa/telefonul atelierului.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigma Prescom S.r.l. Oradea

0259/470086, 0259/475939, 0259/415936, 0259/470086

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

segmenti confectionati dupa model sau dupa piston, in brasov..in spate la stadionul municipal este un atelier..si eu am facut la ei seturi intregi, am inteles ca s-au mutat si voi afla unde....si mai sint cei din covasna de la ozun pe drumul dintre brasov si tg. secuiesc.. si aici lucreaza bine.. la ambele ateliere e bine de mers cu pistoanele pentru a putea corecta canalele segmentilor....

tehnologia de fabricare a segmentilor in ateliere (mai bine dotate) este destul de simpla, material se gaseste berechet..bunavointa si pricepere trebuie sa fie...

1. pentru segmenti de broasca materialul este camasa de cilindru de dacie.. fonta grafit nodular modificat

2..se strunjeste la interior camasa cu diametrul interior al canalului de segment din piston + ceva

3. se strunjeste la exterior la cota camasii + ceva mai mult

4. se rectifica la exterior la cota camasii + ceva

5. se taie segmentii din material la grosimea dorita + ceva

6. se ia o bucata de geam, o foaie de smirghel de apa care se imbiba in petrol sau motorina si o bucata de scindura de lemn moale si se aseaza smirghelul pe geam apoi segmentul, apoi scindurica si se freaca segmentul pina ajunge la grosimea dorita pentru a intra in canal...eventual se foloseste si o lera pentru calibrare

7. segmentul arata acum ca un cerc, acum se taie si apoi se potriveste fanta in camasa.. fanta se potriveste cu smirghel sau cu un aparat cu disc special pentru fanta

eu am facut asa segmenti de 86mm bmw, 88mm opel, 94mm opel, etc...segmentii de foc si compresie cel de ungere e mai greu de facut dar nu imposibil...o alta varianta pentru ungere ar fi confectionarea segmentului din alti segmenti din tabla grofata cum ar fi cei de oltcit, RABA, saviem unele modele cele de la seturile perkins..am precizat cei din tabla grofata si nu expandor, pentru ca cei cu expandor mai au si doi segmenti care tin expandorul .... deci nu faceti segmentul de ungere din expandor...

asta este toata tehnologia.. si firmele de mai sus si altele exact asa fac...segmentii ies de buna calitate si motorul nu are probleme daca materialul este destul de batrin....

legenda:...+ ceva : tine de skils si de meseriasul care face segmentul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!