Jump to content

Cu Cortul Prin Europa


Vizitatoru
 Share

Postare recomandată

Multi oameni merg cu cortul nu numai din considerente financiare, cum multa lume crede, ci pur si simplu din placerea contopirii cu natura si trairile pe care ti le confera viata nomada, deci nu trebuie sa se simta stanjenit cel ce posteaza aici si imparte cu ceilalti parerile si experientele avute sau cel care cere un sfat.

Doresc, nu stiu daca se va materializa, tocmai din considerente financiare :) , ca anul acesta sa fac un minitur al Europei, cu trecere prin Ungaria, Austria, Germania, Franta, Elvetia, Italia, Slovenia, Ungaria. Site-uri cu informatii despre locuri de campare am gasit, dar una este site-ul unde iti arata o poza cu 3 copaci si alta este parerea obiectiva a unui turist care a fost la fata locului, asa ca-i rog pe cei care au trecut prin campingurile europene sa ne spuna si noua locatiile, ce conditii au avut si la ce preturi.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin M.

Eu am fost in Viena, in Camping vest. Am stat in dormitor de 6 persoane (doar intr-o seara a fost plin). Pretul de persoana pe noapte a fost de 16 euro. Conditiile au fost ok, apa calda la discretie, curatel, bucatarie unde puteai sa iti prepari singur mancarea. Erau multe rulote&stuff, vreo 5 corturi. Liniste. E in oras dar la margine, intr-o zona frumoasa. Ai un autobuz ce te duce la metrou sau o poti lua pe jos...sa zicem 20-30 min relaxat. In apropiere e benzinarie, plus, inca un supermarket care imi scapa, inca o chestie gen bricostore, cafenele, posta etc.

Ti-as recomanda sa amani plecarea asta pana dupa campionatul european de fotbal ca o sa fie nebunie acolo in perioada aia.

Si eu ma uitam dupa camping in praga si am gasit cateva chestii interesante. Eu ma gandeam sa plec undeva in jurul datei de 10 august (atunci se schimba sezonul cam peste tot si sunt preturile un pic mai mici). Poate facem treaba asta impreuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum este perioada de informare, plecarea va fi in jur de 10 august pentru o perioada de cca 3 saptamani, deci ca perioada de plecare ne potrivim :) .

Din ce am gasit pana acum, pretul mediu pentru 2 persoane + cort + masina este de 15-25 e/noapte, iar pentru orice persoana in plus cca 5 e/noapte, bineinteles ca am gasit si extreme de 5 si 45 e/noapte. Se ofera deseori gratis acces la bucatarie, masina de spalat rufe, internet, curent electric.

Gasit in alta parte: Camping Wien Vest 2: 33 euro pe noapte: masina+cort+3 adulti+1 copil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin M.

da, doar ca la vest 2 nu sunt dormitoare. era cam frig pt cort cand am fost eu. deci tb sa platesti si pt pers si pt cort? ramasesem cu impresia ca nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate te ajuta si acest site: www.clubrv.ro .mergi la sectiunea forum ,sigur gasesti informatii utile. succes in ceea ce vrei sa faci. iar pentru informatii camping foloseste http://www.eurocampings.co.uk/en/europe/

Modificat de klaus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vizitatoru, ai fost ? te-ai intors ?

Asteptam impresii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred..a plecat pe 8 august...mai are ceva de stat :icon_bounce:

Si eu il astept cu nerabdare ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiam , dar acum am dat peste thread ...

am aflat ca a plecat, deci .. putem spera la ceva vesti

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu astept... Sunt in pregatire !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost anul trecut in grecia, in thassos, cu cortul la 2 campinguri: peftkari si chrissi ammoudia. ambele f bine intretinute, curate etc.

primul se afla intre potos si pefkari ("intre" inseamna ca faci 5 min. pe jos pana in potos si 2 min. pana in pefkari - in ambele ai taverne si baruri, bineinteles mai multe in potos) iar al doilea langa chrissi ammoudia, in zona montana. la fel, tavernele si barurile incep de la iesirea din camping, deci nici unul din campinguri nu e ca cele din halkidiki, izolate si departe de orase.

pefkari e un camping mai mic si relaxant, chrissi amoudia e mai mare si putin mai aglomerat. merita oricum ambele incercate. in functie de cei atmosfera vrei, iti alegi si campingul: chrissi amoudia e mai mare, are plaja blue flag (desi intr-o seara mai la capatul plajei se harjoneau 2 sobolani:) e cu multi copii intre 10-16 ani, animatie si galagie mai multa (cred ca se organizeaza multe tabere acolo); pefkari e mai mic, populatie putin mai varstnica, mai multa liniste.

ambele sunt pe malul marii; pretul pt 2 adulti, 1 masina si 1 cort era pe undeva intre 13-17 iepuroi/zi.

Modificat de sinoid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor !

In aceasta escapada am fost doar cu sotia si baietelul de 10 ani.

Deci, pot sa spun pt inceput, ca nu am avut nicio rezervare, sau un traseu initial stabilit. Am avut cateva tinte de atins si atat. Aceste tinte erau Cluj (sotia e de acolo), Budapesta, Bratislava, Viena, Munchen, Fussen (la sud de Munchen), Paris, Milano, Venetia, Balaton. Initial am vrut sa ocolesc autostrazile, asta ca sa avem si o imagine a localitatilor mai mici, dar din cauza timpului scurt, de la Milano am intrat pe autostrada. Mentionez ca fara Marcel (GPS) acest traseu ar fi fost aproape imposibil, iar pe langa acesta am avut si laptopul pe care am un program cu campinguri din Europa.

Ca bagaj am avut foarte putine in spatele scaunului soferului, restul fiind in portbagaj. Am avut, pe langa 3 jante cu haine (cate una pt fiecare), cort de 4 persoane, 3 saci de dormit, 2 saltele gonflabile (una dubla si una simpla), 2 p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Frumoasa povestire.... plina de amanunte folositoare. Ai talent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumoasa calatoria, insa felicitari t. modul de prezentare si timpului acordat pt scris:) Bv :icon_thumright:

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multumim pentru informatii. Pentru mine sunt utile. Intre timp am fost plecat in Olanda si am cumparat o rulota.

Pot sa spun ca a fost o excelenta alegere. La intoarcere am stat in campinguri din Germania si Austria. Conditii excelente si preturi decente.

Exemplu: In Viena, camping West (situat in oras), am platiti pentru o rulota, o masina, doi adulti si un copil de trei ani, 100 de euro pentru 4 nopti. Conditii foarte bune.

Pina sa imi cumpar rulota nu urcasem niciodata in asa ceva.

Recomand acest tip de turism.

Cele bune,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 year later...

M-am gandit sa revitalizez topicul putin si sa va impartasesc cateva experiente din calatoria pe care tocmai am facut-o prin Europa.

Traseul s-a desfasurat pe perioada a 14 zile dupa cum urmeaza:

Am plecat din Bucuresti si am condus pana la granita cu Austria unde cu 34 de euro ne-am cazat la Paprika Csarda. Conditii foarte bune pentru 34 de euro cat a costat camera, restaurant cu mancare excelenta.

A doua zi am condus pana la Florenta unde ne-am cazat la campingul Michelangelo situat chiar langa Piazzale Michelangelo si la 5-10 minute de mers pe jos pana in centru. Pretul pentru 1 noapte a fost de 35 euro (2 adulti, masina, loc de campare si electricitate). Situat intr-o livada de maslini, este civilizat, linistit, dusuri cu apa calda, rece, toalete foarte curate, masini de spalat rufe, ceva entrateinment, bar, pizzerie si magazin deschis pana la 20.00. Clienti destul de variati ca nationalitate (cehi, belgieni, polonezi, germani, danezi, olandezi, italieni). Campingul este pe deal si toaletele si dusurile sunt aproape de intrare. Daca primesti loc mai spre margine ai ceva de urcat pana la dusuri

Despre Florenta nu cred ca e nevoie sa amintesc ca merita vizitat. Am facut un tur de forta in 3 zile si am vizitat: Galeriile Uffizi (pictura - Michelangelo, Leonardo, Rafael, Boticelli, Ghirlandaio, Veronese, etc), Galeriile Academiei (Sculptura in mod deosebit - David de Michelangelo si sclavii....Wow), Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio (recomand vizita si in interior), Il Duomo, Basilica Santa Croce (unde sunt si mormintele lui Dante, Michelangelo, Machiavelli, etc precum si picturi si fresce superbe), capela di Medici (sculptura si arhitectura made by Michelangelo).

Recomand sa faceti rezervari la Galeriile Uffizi si Academiei altfel veti sta la coada pe putin 3 ore.

Florenta nu este un oras ieftin, mancarea si intrarile la muzee sunt destul de costisitoare.

De la Florenta ne-am oprit la Pisa unde am vizitat catedrala, domul si campanila (vestitul turn inclinat)

In drum spre urmatoarea cazare am trecut prin Viareggio si Forte dei Marmi , doua statiuni superbe pe coasta Toscanei. Am urcat spre Liguria si ne-am cazat la Partaccia un camping in Marina di Carrara chiar pe malul marii. 4 nopti au fost 144 euro (36 euro pe noapte) - inclusiv electricitatea.

Sunt multe campinguri similare (de 3 stele) in zona toate cam la fel. FOARTE LINISTIT, compus in principal din bungalow-uri care erau inchiriate pe toata vara de familii de italieni. In rest olandezi, belgieni si germani cu rulote si corturi. Conditii excelente, intrare cu cartela de acces magnetica, toalete si dusuri foarte curate, restaurant destul de mare, magazin general si bar cu terasa.

Pentru dusuri calde trebuiau achizitionate in prealabil fise de la receptie (1 dus de ~3 minute = 50 centi).

In zona sunt multe restaurante si posibilitati de distractie. Chiar in fata campingului e plaja publica, in rest sunt numai plaje private (mai frumoase, amenajate unde 2 sezloage si umbrela costau 15-18 euro/zi)

Din zona aceasta am vizitat:

- Carrara si muntii din imprejurimi - impresionat. In plus exista excursie organizata in "cave marmi" singura exploatare de marmura de adancime, restul fiind de suprafata. Merita!

- Parcul National Cinque Terre si satele lor (Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola si Riomaggiore.) Am facut plaja la Monterosso - SUPERB!!! - atentie nu sunt decat plaje private

- La Spezia

- Rapallo, Santa Margherita Ligure si Portofino - un mare WOW pentru ultimile doua. Nu cred ca mai trebuie sa zic sa sunt 2 statiuni foarte exclusiviste si scumpe (de la parcare pana la restaurante)

Apoi am plecat in directia Genova unde am vizitat acvariul, muzeul naval Galata si submarinul militar din port - chiar daca au costat impreuna cam 70 euro nu trebuie ratate sub nici o forma !!!!

Orasul in sine nu m-a impresionat. Mi s-a parut plin de emigranti si autostrada care traversa orasul era cam urata.

Portul in schimb este urias.

Dupa Genova am mers spre San Remo si ne-am cazat in Imperia in campingul Dewijnstok. 27 de euro pe noapte, la 50 m de plaja, in general erau olandezi, danezi, belgieni si italieni. Dusurile calde erau 1 euro, In rest extrem de civilizat.

De aici am vizitat toata Coasta de Azur (San Remo, Menton, Monaco, Nisa, Antibes, Cannes). Plaja am facut la Nisa.

Am stat 3 zile in Dewijnstok dupa care am plecat la Parma 2 zile la o prietena. In Parma nu e foarte mult de vizitat asa ca intr-una din zile am luat trenul (8 euro/pers) pana la Milano. Milano este impresionat (domul, Scala – recomand sa mergeti la muzeul din incinta, si galeriile Victor Emmanuel)

Din Parma ne-am oprit la Graz; nu mi-am inchipuit cat de frumos poate fi acest oras. O bijuterie!!!. Hotel 5 Element, destul de aproape de centru la 58 de euro/noapte si parcare gratuita.

Ultima zi a fost la Viena, o zi de plimbare si de relaxare. Am dormit la Lenas Donau Hotel cu 54 euro/noapte, mic dejun si parcare free. Chiar daca era tocmai la Viena International Center, cu metroul eram in 5 minute in Stephansplatz.

In toata aceasta calatorie m-am folosit de ACSI Camping DVD Europe 2010 care a meritat pe deplin.

Recomand acest tip de turism, nici eu nu i-am cunoscut cu adevarat beneficiile si farmecul pana nu l-am incercat.

Incerc in zilele ce urmeaza sa pun si ceva poze.

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu 2-3 poze:

Firenze img5459t.th.jpg Pisa img5610x.th.jpg In camping img5631im.th.jpg

Monterosso Al Mare (Cinque Terre) img5634m.th.jpg Carrara img5696c.th.jpg Portofino img5766y.th.jpg

Portofino img5773g.th.jpg Genova img5904.th.jpg Menton, Coasta de Azur img5934s.th.jpg

Monte Carlo img5967w.th.jpg Monte Carlo img5980p.th.jpg Cannes, La Croisette img6029k.th.jpg

Nisa img6048r.th.jpg Milano img6073a.th.jpg Graz img6106q.th.jpg Viena img6119y.th.jpg

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo :icon_thumright: esti forta. felicitari :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un pret total pt toata nebunia de mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in jur de 2500 euro (fara sa renuntam la absolut nimic din ce am dorit sa facem, sa vizitam sau sa mancam)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut pe toata lumea,

@iepumare: bravo pt frumoasa vacanta si pt ca ai scos acest topic de la naftalina m-am gandit sa mai dau si eu cateva informatii.

Pt ca anul trecut (2009) am fost in vacanta cu niste prieteni care nu prea indrageau ideea de camping, doar am plimbat cortul in portbagaj. Obiectivele au fost Disneyland Paris si valea Loirei. Pe valea Loirei, la mare parte din castele, am fost placut surprins sa gasesc pliante in limba romana, iar in Blois mi-au spalat parbrizul la semafor niste romi(ni). Intoarcerea am facut-o prin Elvetia, o alegere gresita deoarece se pare ca au vigneta doar pe 1 an.

- pensiune Gyor = 32

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Paul_Popescu

Salut !!!

incantator cele citite despre vacantele voastre cu cortul ! Anul acesta doresc si eu o asemenea bucurie, nu cred ca prin Europa, dar Romania cu certitudine (turul din 2010 ne-a uscat financiar si alte cateva evenimente familiale). Familiei mele (3persoane) ii plac calatoriile. 2010 a fost un an deosebit cu un traseu excelent : Bucuresti- Arad-Budapesta (M0) - Maribor (cazare o noapte-65e cu mic dejun) - Genova (cazare o noapte 63e +12e parcare) - Barcelona (cazare 4 bopti 224e + 48e parcare) - Valencia (cazare o noapte 65e) - Biarritz -France (cazare 4 nopti 220e ) - Paris (cazare 4 nopti 228e + 60e parcare) - Munchen (o noapte cazare 67e) - Szged ( cazare o noapte 65e + 8e parcare ). Costuri de carburant aprox 450e ... autostrazile enorm aproximativ 700e. Precizez ca preturile sunt estimative la cost carburant si autostrazi si alte taxe de drum. Pt doritori pot da detalii :)

Vrem acum cort si de ce nu in scurt timp rulota !

pe curandpost-4967-0-28568300-1304282283_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Rulota este o investitie buna care se devalorizeaza foarte putin in timp. Din pacate te incetineste mult ca viteza de deplasare, eu unul nu as putea sa rezist psihic sa fac toata Europa cu 100 km/h pe autostrada.

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am cumparat si eu un cort in primavara ptr. a merge de 1 mai la mare, din curiozitate mai mult ptr ca nu am fost niciodata si mi-a placut foarte mult chiar daca am stat doar o noapte.

Poate la vara facem un camping de forumisti macar 2-3 in zile undeva la munte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o iesire in EU cu cortul la activ din 2011 cu o skoda octavia 1 de ~190 000 km cu care am facut inca 4000+.

traseul a fost : bucuresti , timisoara , szeged - dormit o noapte pe malul tiszei cort - camping cu bungalouri - foarte aproape de centru.

szeged > helingenblut austria = vreo 900 de km. dormit vreo 3 nopti la portbagaj (in octavia se poate) - la 1300 m altitudine pe valea de sub ghetzarul pastreze e cam frig pentru cort.

helingenblut > klagenfurt . dormit o noapte la cort in cel mai mare si ordonat camping ever(e chiar pe malul lacului)

klagenfurt > salzburg - 2 nopti

salzburg > viena - o noapte si aci

viena > budapesta > beius (remetea) pensiune de unguri cu super mancare.

beius > bucuresti.

Obiectiv principal Alpii din austria/ ghetzarul.

masina a fost la inaltime :D a ajuns la 2570 pe hochalpenstrasse.

consum ~ 4.7 - pe autostrazi mergeam cu 130+ pe bord. drumurile lor chiar permit sa umfli rotile ca la carte.

urmatorul plan e Croatia !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!