Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Imi puteti spune va rog la ce fel de meseriash sa apelez?Adica electrician,mecanic,etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricare te poate ajuta....daca a mai facut, daca stie ce are de facut la ea, etc. Altfel o sa te puna sa inlocuiesti yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-am dat wd 40 pe incuietoare si...functioneaza!Dar acceasi treba am mai facut-o acum cateva luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placebo. Trebuie sa o faci bucati.. sunt toate info pe forum,  cauta si o sa vezi ce ai de facut. Cam aici trebuie sa ajungi. Poza e orientativa, e de la o yala de Touareg....dar seamana, are un motoras in plus.

Screenshot_20210921-203354_Photos.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am dat 250 ron si a inlocuit yala.Functioneaza  perfect acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai montat una sh, trebuia sa o reconditionezi inainte,  ca sa nu ai probleme cu ea, cat de curând. 

Sper ca nu ai montat aftermarket, sunt foarte proaste, fac probleme rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut , am si eu problema la usa spate stanga , a ramas blocata .Am incercat tot ce am gasit pe google ,yt si nimic ,nu imi ramane decat sa sparg inchizatoare .M-am uitat sa cumpar una noua dar cea de la VW GOLF V ORIGINALA ESTE 1100 lei .Am gasit mai multi producatori dar nu stiu ce sa aleg  MTR/METZGER/ERA/BLIC  Va rog un sfat!!! Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te mai chinui si o deschizi. Poti cumpara alta sh si o recondiționezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat tot ce este posibil ,am mers la un service si ,i-a zis ca singura solutie este sa o sparga :( sincer nu sunt increzator sa cumpar sh mai ales ca nu ma pricep sa reconditionez :) 

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele aftermarket sunt problematice, de noi. Si nici noua originala, parca nu merita....incearca Metzger

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

 

Ma confrunt cu problema urmataoare la Golf 6: usa blocata stanga spate atat din interior ( activat blocare copii) cat si din exterior. Inchiderea centralizata merge, se aude motorasul insa nu se mai deschide. Cred ca s-a rupt manerul, am tras de el intr-o dimineata cand era cam inghetat si de acolo problema. Care sunt solutiile de deschidere a usii pentru a vedea exact ce s-a intamplat?

 

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut! Sper că nu deranjez, este cineva în IAȘI care repară astfel de încuietori de Golf 5, cum recomandă Florin? Contracost, desigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 8/15/2012 at 5:06 PM, firestorm1312 said:

Un sfat pentru cei care demonteaza usile la golf 5. In momentul cand slabiti siguranta care tine butucul, NU UITATI SA TINETI TRAS DE MANER!, altfel o sa dati siguranta peste cap si apoi aveti chin cu asezarea ei la punct. Eu am patit-o si am cerut ajutor la un mecanic, care s-a chinuit si el vreo 15 min.

Salut,

Cred ca eu am pățit ceva asemănător. Când am demontat butucul de la ușa soferului nu voia sa iasă deloc și trăgând de maner, acesta s-a blocat și din păcate am forțat putin pana când a cedat ceva aparent. Nu am observat sa se fi rupt ceva însă după montare arcul care opune rezistenta mânerului este de 2 ori mai slab decât era înainte.

Sa fie mânerul exterior vinovat sau piesa din usa cea de aluminiu? Sau poate broasca?

Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Mulțumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa aceea...are un arc. Piesa aceea = partea interioara a manerului, cea din aliaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nicum, nu-i panica ti-a ramas sistemul care tensioneaza manerul blocat deoarece tablita nu s-a rotit corect.

Foarte important cand montezi fata de tabla la loc, sistemul acela are 2 piedici de plastic care trebuie trase peste fata de tabla, daca nu le tragi, chiar daca tii tras de maner, tabla/piedica rotunda nu va culisa pe canalul/piedica butucului, atunci cand strangi surubul...astfel ca si butucul nu va sta strans sau va fi strans doar intr-o ureche din cele 2 si nici arcul nu va fi deblocat astfel ca manerul va fi tras doar de catre parghia broastei/icuietoarei.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru detalii, chiar dacă nu am înțeles în totalitate explicatia.

Crezi ca se poate rezolva fara sa demontez fata ușii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daaaa...m-am cam pierdut in detalii, era mai util un video dar pe YT nu prea gasesti asa detaliat.

Nu, trebuie data iar fata de portiera jos si asamblate corespunzator piesele...acea tablita rotunda odata iesita de pe canal nu prea o poti pune corect inapoi pe canal, chiar daca ai baga un deget sa zici ca tragi de ea odata ce rotesti surubul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@giovanigigiFoarte bune explicatiile, doar ca nu cunosteam eu prea bine partea interioara a manerului.

Dupa ce am studiat cateva poze pe net, m-am lamurit.

M-am descurcat fara sa dau fata usii jos, am scos butucul, am rasucit invers tabla de blocare si am tras sistemul de tensionare cu un imbus.

Din pacate partea de plastic a sistemului de tensionare este crapata si scapa manerul din ea.

Trebuie sa iau alta piesa. Oare gasesc doar piesa de plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mai jos un link din etka(vezi in partea mai de jos ai manerele), se pare ca piesa din plastic vine direct cu partea metalica, doar daca gasesti plasticul pe la cineva care mai are resturi din dezmembrari sau piesa completa SH vad ca ajunge pe la 100 ron.

 

https://volkswagen.7zap.com/en/vin/golf+variant+4motion/golf/2005-420/8/?vin=wvwzzz1kz5p090716

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru ajutor!

Am găsit din dezmembrări.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu se mai deschidea usa. Am curățat tota broasca, inclusiv celetoarele la motorașe. Tot nu mergea. se închidea și nu se deachidea. Am anulat motorașul mic și merge. Ce rol are motorașul mic cu mecanismul aferent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns la celalalt post identic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine sa blocat. Am reușit sa o desfac. Am curățat colectoare motorase, refacut lipituri, verificat swich-uri totul perfect și tot nu merge. Se închide și nu se mai deschide.

Am anulat motorașul mic și merge.

Ce rol are motorașul mic cu ansamblu aferent lui?

Modificat de Danilem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, F l o r i n said:

Ti-am raspuns la celalalt post identic.

Dani....tu citești ce iti raspundem noi?? Nu mai posta in N locuri aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Ionut Drighiciu

Am și eu o problemă la inchidere centralizata la un VW Golf5. Nu mi se mai închide,deschide din telecomanda doar din cheie. Precizez ca am schimbat bateria de la telecomanda cheii,am fost sa verific dacă îmi mai recunoaște cheia, de recunoscut îmi recunoaște cheia dar tot nu funcționează,  am schimbat și siguranta. Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi pentru problema asta. Mulțumesc anticipat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!