Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

La un golf 5/2004 saptamana trecuta s-a intamplat prima oara sa nu se deschida usa soferului din telecomanda.

Am facut o scanare, anulat toate erorile, nu mai e prezenta nici o eroare la rescanare. Usa functioneaza corect acum, ma pot astepta la aceeasi problema sau chiar mai rau? (erorile erau legate de modulul de comfort, eroare intermitenta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil broasca cu probleme.Poate reveni,chiar sa nu o mai poti deschide..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, Nutu2009 said:

La un golf 5/2004 saptamana trecuta s-a intamplat prima oara sa nu se deschida usa soferului din telecomanda.

Am facut o scanare, anulat toate erorile, nu mai e prezenta nici o eroare la rescanare. Usa functioneaza corect acum, ma pot astepta la aceeasi problema sau chiar mai rau? (erorile erau legate de modulul de comfort, eroare intermitenta)

Da. Se recondiționeza yala, se rezolva problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.

Vin cu o problema noua la al meu mk5.

Pana acum am avut erorile 15xx si 9xx la 3 portiere, toate bune si frumoase am curatat colectorul,  functioneaza pemtru timp indelungat.

Problema e la a 3-a portiera stanga spate, a functionat cam 1 an, acum nu se deschide din exterior dar merge din interior de fiecare data tras de 2 ori manerul sau o data din interior si apoi din exterior (manual se deschide de fiecare data).

Ce este nou!? Nu am nici o eroare pe modul. Pot fi firele sau altceva? Sau trebuie lubrifiata partea mecanica?

Pana acum tot ce a tinut de probleme de deschidere aveam si erorare 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jos yala și recondiționat. Curățat colectoarele la motorașe, înlocuit switch... O sa fie ca noua. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mc @F l o r i n , azi am avut timp si m-am apucat de ea, intr-adevar colectorul de pe.motorasul mare era incarcat cu oxid, am desfacut si motorasul mic, de blocare,  preventiv.

Si-a revenit dar la inceput a mers total eronat parca nu-si facea cursa compet si incerca inca odata, probabil de la wd40 dat pe perii, nu am avut la mine spray de contacte.

Inca nu-mi explic de ce nu imi dadea erorile 15xx sau 9xx.

Desi e a doua oara cand desfac portiera spate, mi-a mancat sufletul pana am pus protectia si broasca la loc, mai mult de atat butucul de blocare are o problema la o ureche si tabla il cam scapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa desfaci cele 3 șuruburi care fixa glisiera dintre geamul mic și cel Mare. În acest fel se putea depărta câțiva cm de ușa... Și astfel aveai acces ușor la bagat/scos yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mc de sfat asa voi face de acum, chiar ma gandeam sa fac asta dar am zis sa nu dereglez si altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
petraru_iulian

Buna seara,

am cumparat un VW Jetta 2009 si am observat ca usa dreapta spate nu se inchide/deschide din telecomanda. Am demontat fata de usa, am dat jos broasca, am verificat daca merge switchul si celelalte 2 contacte, am curatat cele doua motorase, am pus broasca pe masina si tot nu merge. Am cumparat alta broasca de la dezmembrari, am verificat switchul si totul este in regula. Tot nu pot inchide/deschide usa din dreapta spate. Am verificat firele din burduful de pe usa. Nu se intrerup. De pe usa sofer cand dau geamul din dreapta spate jos nu coboara, dar cand dau de pe butonul de pe usa, geamul coboara. Ma puteti ajuta cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele din manson usa sofer.o sa gasesti.unul mov cu ceva..rupt. Daca nu e asa, trebuie incercat cu alt calc usa spate

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petraru_iulian

N-am niciun fir rupt in burduf si am schimbat si calcultatorul spate. Eroarea de pe tester VCDS este: -J389- 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minute în urmă, petraru_iulian a scris:

J389

Aia nu e eroare, e calculatorul, posteaza eroare completa cum ti-o da diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petraru_iulian

Nu pot trimite poza, deoarece dimensiunea maxima este de 1MB, si poza are 7.5 MB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Renunta te rog la quote/citare pentru ca nu se face la un post anterior (citeste regulamentul). Nu iti mai aprob postul daca va mai contine quote/citeaza

2. fa resize la poza si o sa o poti urca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, petraru_iulian said:

N-am niciun fir rupt in burduf si am schimbat si calcultatorul spate. Eroarea de pe tester VCDS este: -J389- 

Ai verificat in fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petraru_iulian

Hristos a Înviat!  Am verificat in față  si  nu  am fire rupte .Dar acuma 6 luni am avut o intervenție  la usa din fața  cu un fir sau două   rupte,am refăcut apoi am refacut si celelalte  care aveau cablaje crăpate  am verificat  firul MOV si cred ca este  ok, rămâne  să dau panoul  jos și  verific  firele  din  usa față  dacă sint ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt probleme in usa, doar in manson. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petraru_iulian

Salut,

am schimbat cablul de pe usa față si motorul pe usa spate si tot nu merge.

IMG-20200420-WA0015.jpg  IMG-20200420-WA0014.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa nu ai alimentare/masa la motorasul spate. Ai verificat cu un ap masura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petraru_iulian

Cand dau comanda usa sofer pt.a deschide geamul din dreapta spate , nu merge , dar cand dau sa deschid direct de pe usa ...functioneaza .
Iar broasca usa tot nu se inchide-deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La diagnoza iti vede usa spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/17/2020 at 10:45 PM, petraru_iulian said:

Buna seara,

am cumparat un VW Jetta 2009 si am observat ca usa dreapta spate nu se inchide/deschide din telecomanda. Am demontat fata de usa, am dat jos broasca, am verificat daca merge switchul si celelalte 2 contacte, am curatat cele doua motorase, am pus broasca pe masina si tot nu merge. Am cumparat alta broasca de la dezmembrari, am verificat switchul si totul este in regula. Tot nu pot inchide/deschide usa din dreapta spate. Am verificat firele din burduful de pe usa. Nu se intrerup. De pe usa sofer cand dau geamul din dreapta spate jos nu coboara, dar cand dau de pe butonul de pe usa, geamul coboara. Ma puteti ajuta cumva?

Posteaza un autoscan sa vedem se erori sunt si pe celelalte module.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petraru_iulian

Am refăcut  firul mov si tot nu vrea să funcționeze

IMG-20200421-WA0012.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, F l o r i n said:

La diagnoza iti vede usa spate?

Unde este rezultatul diagnozei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!