Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

petraru_iulian

Buna ziua, e normal ca pe usa dreapta spate sa am 2 fire +?

IMG-20200426-WA0009.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"72-Uºa DS -- Status: Nu poate fi accesat 1100"
Clar, e problema de contacte, trebuie sa gasesti firele intrerupte sau broasca e defecta.

Citeste de aici cum deschizi usa: https://vwforum.ro/topic/46913-probleme-inchidere-deschidere-usa/?do=findComment&comment=1369185
Apoi demontezi broasca si o repari daca se mai poate repeara sau o inlocuiesti sau macar verifici daca mai merge inainte de a o schimba.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petraru_iulian

Buna ziua,

Dupa multe incercari am gasit problema, calculatorul dreapta fata era problema, dupa ce l-am schimbat, semnalizarea de pe oglinda dreapta si broasca dreapta spate a funcționat, pentru cei care au aceeasi problema, e posibil sa trebuiască sa schimbati calculatorul usa dreapta faţă.

IMG-20200429-WA0070.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, daca este ok cablajul...cazul tau, urmatorul in lantul trofic, este calculatorul de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am nevoie de puțin ajutor. Am desfăcut fața de ușă de la șofer, pentru a reface cablajul. Electric ușa se descuie și se încuie atât din telecomandă, cât si din cheie, dar mecanic la acționarea manerului nu se deschide.

Am reușit ieri să o deschid, după ce am descuiat-o si încuiat-o și tras de zeci de ori de manerul exterior. părea totul în regulă, dar azi după ce am ajuns unde plecasem, nu s-a mai drschis.

Cred că e legat de imbusul ala de pe cantul portierei care strânge incuietoarea, dar nu mai am alte idei. Mâine totuși trebuie să merg la muncă și parcă n-aș mai coborâ prin dreapta.

Sfaturi?

Multumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca nu se deschide manual din interior? Daca da, ai probleme cu broasca...asta daca cablul manerului e clipsat cum trebuie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@spido: Ok. Am mai dat fața de ușă jos o dată și am studiat închiderea ușii.

Cu cablul manerului declipsat și cu fața de ușă la loc, ușa se deschide de fiecare data, atât din interior cât și din exterior, după incuierea/descuierea din cheie.

Fără fața de ușă, cu manerul exterior prins de manerul interior se deschide de fiecare dată, atât din interior cât și din exterior, după incuierea/descuierea din cheie.

Problema apare când atașez cablul broaștei la manerul exterior. Uneori se blochează, alteori se deschide parțial și mai trebuie să împing și să trag o dată de maner, ca să deschid ușa. 

20200503_181530_copy_1280x960.thumb.jpg.7e8244524e89adccd2c96d37e8818869.jpg

Manerul exterior se cuplează bine pe cel interior în afară și funcționează normal.  După  ce prind manerul interior de fața de usa, când montez manerul exterior parcă intră foarte greu in poziție,  oarecum forțat. Iar când adaug sufa de la broască, parcă se ingreuneaza tragerea manerului exterior, ca și cum ar tine ceva sau nu ar face cursa cum trebuie.

Inclin să cred că manerul interior e uzat/defect in sensul că ii lipsește ceva. O să mai văd mâine o dată. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jos broasca, unge-o...greseaz-o...la fel si manerul exterior.. Manerul interior nu are ce sa pateasca..eventual cablul sa oxideze in camasa...atlceva nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU pune cablul ala mic intins, lasa-l flexat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am schimbat macara geam usa dreapta fata si imi agata ceva cand actionez geamul nu imi dau seama ce uneori merge alteori pleaca din impuls si se blocheaza si merge numai daca tin apasat butonul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Trebuie sa demontezi si verifici. Totodată,  Golf ul 5 are o problema la calc de usa si geamul se opreste-coboara singur (protectie) eronat.

Verifica daca este de la acesta sau daca e problema mecanica, in urma interventiei tale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am demontat si nu am observat nimic !inclin sa cred ca e de la cheder !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Sau calculator de usa. Curata chederul, daca tot asa face, calc e de vina 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/4/2020 at 6:38 AM, Al Bundy said:

NU pune cablul ala mic intins, lasa-l flexat.

 

Am vrut să scot pinul negru,

20200503_180206_copy_1280x960.thumb.jpg.30426c886dda607a23548f7b84554ae0.jpg

ca să deschid ușor ușa și s-a mutat 2mm mai jos. De atunci se deschide imediat. Cumva, nu îl băgam în gaura asta, ci puțin mai sus. Ciudat. Acum merge.

Mersi frumos @Al Bundy, @spido!

Modificat de grp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am citit aproape intreg topicul insa nu am ajuns exact la o concluzie. Am un golf 5 plus iar usa din dreapta se deschide doar din interior. Dupa ce o deschid din interior, merge si de afara, insa apoi iar nu mai vrea dupa ceva timp.

Ce se repara? Ce se schimbă? Cu ce costuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi degraba se schimba broasca. LA vw si skoda reparatia broastelor nu tine in timp. Pe cand la audi si seat da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee ce costuri finale ar fi? Achiziție + montaj? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O yala noua originala, destul de scumpa.

O yala noua aftermarket, e foarte proasta, de regula.

Jos cu ea, curatat colectoare motorase si va merge. Sunt putine care au colectorul, carbunii praf si nu merg reparate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Nu știu dacă a mai scris cineva despre asta, dar sper să fie de ajutor:

 

În ultimele trei săptămâni broasca de la portiera stânga-spate mi-a tot făcut figuri. Ba rămânea încuiată la deschidere, ba invers. În ultima perioadă a rămas doar descuiată.

 

Citind destule din acest topic îmi făcusem planul ca în primăvară să iau o broască SH originală, să o curăț cum a fost descris aici și apoi să o înlocuiesc pe cea cu probleme. 

 

Fiind totuși "chisat" cum îmi spun amicii, am tot "pipăit" portiera până am dat de această garnitură, pe care am scos-o (din pură curiozitate) și am văzut că face legătură cu mecanismul de închidere-deschidere al broaștei.

Cu o șurubelniță am tot descuiat-încuiat, curățind pe acolo cât am putut cu un spray de contacte.

 

Este deja a 5-a zi de atunci (când vă scriu acum) și se încuie și descuie portiera fără probleme.

 

Nu lucrez în domeniu, știu că cel mai probabil este doar o soluție temporară și tot nu voi scăpa de înlocuirea pr-zisă a broaștei. Dar pentru cei care se află în situația mea și nu au timp/bani să rezolve atunci, sper să vă fie de folos.

 

Îmi cer scuze daca pozele nu sunt chiar concludente, sunt luate de pe Google (nu am avut inspirația să pozez atunci când am "lucrat" la portiera mea). 

 

Sper să ajute. Sărbători fericite și un an nou cât mai bun! 

20201229_231935.jpg

20201229_231801.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o sa faca iar. Deci, rezolva problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bachus20 , dupa cum a zis si Florin, nu scapi!

Prin actiunea ta doar ai redus frecarea dintre elemente si favorizat "contactul" / consumul de curent, dintre perii si colector la motoras. 

Va trebui sa desfaci si sa cureti colectorul motorasului, cat se mai deschide portiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum spuneam, este doar o soluțje temporară până vremea va fi prielnică demontatului (încă ține). Săptămâna viitoare vor fi -10 grade în Iași, chiar nu am chef să îngheț demontând o broască în fața blocului.

 

I-am trimis mesaj privat și lui Florin, din varii motive nu mi-a răspuns. Încerc și aici: poate pune cineva o poză cu acel "colector" despre care vorbiți? Să știu ce anume trebuie să curăț. Mulțumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colectorul este cel pe care calca periile motorasului, il vezi dupa ce desfaci motorasul si dai jos partea de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Bachus20 said:

Cum spuneam, este doar o soluțje temporară până vremea va fi prielnică demontatului (încă ține). Săptămâna viitoare vor fi -10 grade în Iași, chiar nu am chef să îngheț demontând o broască în fața blocului.

 

I-am trimis mesaj privat și lui Florin, din varii motive nu mi-a răspuns. Încerc și aici: poate pune cineva o poză cu acel "colector" despre care vorbiți? Să știu ce anume trebuie să curăț. Mulțumesc anticipat.

Probabil pt ca nu a ajuns, mesajul de la tine....

Cauta in pag anterioare, gasesti tot ce ai nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!