Jump to content

A Cedat Oala


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Dane...daca esti satul de romanisme afla ca au fost oameni care au murit prin decembrie , parca 1989, pt a-ti da tie dreptul de a te muta in alta tara...nu-i dezamagi!!!!!!!

Adica mie mi se rupse oala de la masina si pe tine te manaca spinarea cum isi repara ala masina?

Au unii oameni pb mult mai serioase

Topicul se poate inchide...nu are sens

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • knox

    15

  • danmoise

    8

  • Alexius

    6

  • MK16V

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

serios, uite asta e motivul pt care nu se dau indrumari pe forumul asta, in locul tau as fi tacut din gura, dar presupun ca daca ti-am oferit solutia mai scumpa, a fost cu rea intentie.

sa o faci cu te taie pe tine capul, si dupa cati bani ai, si sa ai norocul sa iti iasa la fel de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...dane nu te supara...(de fapt nu trebuia sa reactionezi asa de la inceput)...acele romanisme nu sunt neaparat o optiune , ci ultima alternativa.

Piesa am cautat-o nonstop din prima zi in care a aparut problama...tu poate nu ai intalnit, insa, sunt persoane la firmele care vand piese auto carora le e mult mai comod sa caute un bec H1 pt un passat decat o semiaripa de mk1.

In fine , ideea e ca am avut fost colegi de facultate care chiar m-au ajutat si mi-au gasit piesa insa va veni peste vreo 4-5 zile (sa speram).

Parerea mea e ca nu trebuia sa judeci asa ironic inca de la inceput pt ca poate nu stii toate amanuntele...nu vreau sa te superi nici tu nici alexius pt ca nu are rost.

Eu m-am simtit jignit si vizat si de-aia am reactionat asa.

Modificat de knox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Knox, eu nu ma supar ... dar cand intrii pe un forum care se vrea a fi loc de reunine al unei comunitati gen "propietarii de mk1 si mk2" e normal sa mai gasesti si carcotasi dinastia .... dar parca prea s-a umplut lumea de ei ... numai figuri si alea pe nimic ...

Legat de masina mea , daca vroiam sa fac carpeala puneam aripile noi peste semi aripile ei (la care oricum daca schimbam 2-3 petece le rezolvam pt. inca 1 an) , puneam pragurile la fel , peste carpeala ... si aveam acum masina gata si eram cu ea pe strada....

Dan vorbeste din carti pt. ca nu stie cum se lucreaza la masina si-asa mai departe...cand o sa fie gata o sa fac un topic undeva unde o sa prezint toate etapele prin care a trecut ....pana atunci ...spor la modificat !

Knox, daca ai nevoie de ceva ajutor , count me in !

Modificat de Alexius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/index.php?showto...t=0&start=0

asa e...acum 1 an cand tu descopereai forumul, eu faceam tinichigerie la un golf.

Am citit tot topicul tau....inseamna ca si tu esti la fel de carpangiu ca si mine...si eu fac aceeasi chestie cu curatat si bla bla ... vreau sa o fac cum trebuie nu sa fie frumoasa la exterior si-atat ...

Atasez 3 poze...una cu lonjeronul refacut si doua cu semiaripa de care vorbeam in posturile anterioare..inainte si dupa montaj(sorry de offtopic) :

dsc08725jg5.th.jpg dsc08731iy5.th.jpg dsc09171rk2.th.jpg

Legat de forum...citisem forumul inainte sa-mi iau masina dar n-am vrut sa fac user pana nu stiam sigur ca o sa-mi iau mk1 ... prima optiune ar fi fost e30 pentru tractiunea spate...insa nu mi-au ajuns fondurile atunci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prietene, la mine s-a folosit gaz protector, tabla noua, standox, teroson....suntem departe unul de celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manca-v-as, dar greu imi e fara mk1 al meu....nu ma asteptam sa-mi fie asa greu...parca e o vesnicie...si nici o saptamana nu a trecut...sunt eu cretin sau e ceva normal?

Am avut necazuri mult mai mari anul asta si mi-e rusine sa recunosc ca asta m-a afectat la fel de mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prietene, la mine s-a folosit gaz protector, tabla noua, standox, teroson....suntem departe unul de celalalt.

si multa modestie, sa nu uitam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Copii...incercati si voi sa folositi mai putina ironie si mai multa pasiune , ajutor si prietenie.

Sfatul meu ar fi sa te incadrezi catre o alta caroserie...man acum ceva timp am adus din Germania un mk2 cu vopsea originala 97% in stare foarte buna si ne-a adus in tara cam la banii care ne costa sa o vopsim pe cea veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si multa modestie, sa nu uitam

Foarte tare ! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma voi orienta pana la urma spre directia asta eugene, sigura problema e ca mk1 e muult mai scump si a devenit chiar f rara; tot pe la noi daca e sa gasesc vreo chestie

Pana la urma se pare ca piesa nu va mai veni , pt ca nu a apucat sambata sa o comande si acum nu o mai au (probabil ca nu au avut-o de la inceput si au remediat acum greseala). In fine, mai astept ca oricum altceva nu am ce face.

@ alexius....baga mare !!! (un nr de tel de la o platfoma mai ieftina nu ai?sa-mi misc si eu masina la doctor?. daca da pls PM)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ alexius....baga mare !!! (un nr de tel de la o platfoma mai ieftina nu ai?sa-mi misc si eu masina la doctor?. daca da pls PM)

Sa vorbesc cu Tenu sa vad ce zice ca stiu ca el avea o cunostinta . Ma interesez si daca aflu ceva iti dau pm .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista topic fara cearta ironie si contraziceri :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Back in BIZNIS !!! Am rezolvat ,cat de cat, la un tinichigiu...a fost sudata aceeasi oala si s-a reparat semiaripa....ramane sa rezolv cumva cu RAR-ul ... pt ca de data asta nu e de gluma...

Sunt fericit ca am facut masina dar ingrijorat ca am devenit constient de faptul ca nu o voi avea mereu asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Back in BIZNIS !!! Am rezolvat ,cat de cat, la un tinichigiu...a fost sudata aceeasi oala si s-a reparat semiaripa....ramane sa rezolv cumva cu RAR-ul ... pt ca de data asta nu e de gluma...

Sunt fericit ca am facut masina dar ingrijorat ca am devenit constient de faptul ca nu o voi avea mereu asa...

Ma bucur pt tine.Dar ii dau intr-un fel dreptate lui Moise.Gandeste-te ... ca e viata ta in joc.Eu sincer...daca pateam asa ceva ... 100% luam alta caroserie...

Acuma fiecare gandeste si analizeaza situatia altfel.

Bine ca merge acuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata asta fac...caut alta caroserie...nu imi permit sa tin masin pe loc pt ca chiar nu am timp...(dupa 11-12 ore de munca crede-ma ca nu ai timp sa tragi matza de coada- toate celelalte trebuie rezolvate intr-un fel sau altul).

Astept taxa auto sa inf\tre in vigoare si sa vedem ce iese, dar ,daca totusi ne incurca si in aceasta ultima formula , ma duc la vecinii bulgari si iau un mk2 pt a-mi face treaba ca sa pot sa o refac pe asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Mda....

"De ce ti-e frica de-aia nu scapi"

Stiti cu totii ca daca vine un necaz acela nu vine singur...

De curand masina a fost implicata intr-un accident soldat cu victime...si cum procedura cera ca masina sa fie supusa inspectiei.............(va las pe voi sa va imaginati) , m-am ales din tot doar cu masina, fara certificat , acesta fiind retinut de politie pt ca nu avea ITP si se va restitui cand voi avea acel deviz cum ca am facut ITP...deci...am devenit EMO...si mai sarac .

Ma bucur doar ca am apucat totusi anul acesta sa ajung cu ea la intalnire; ma distruge gandul ca anul care vine NU.

Din pacate, viata merge inainte, timpul nu poate fi dat inapoi.

Va doresc bafta la toti !! si mie imi doresc multa rabdare si timp sa am grija macar de cea galbena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare rau de cele auzite, incearca sa fi optimist, mai ai galbena care are f mult potential

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare foarte rau sa aud de cele intamplate Knox! Sper din tot sufletu sa rezolvi totul si sa fie bine. Am trecut si eu printr-un accident care in cateva secunde mi-a distrus munca si investitiile intr-o masina la care am tinut foarte mult. Viata mi-a demonstrat ca tot raul este spre bine si o sa vezi ca si in cazul tau o sa fie bine pana la urma. Sper doar in cazul victimelor sa nu fie probleme :) ... Imi pare rau, ti-am promis ca o sa incerc sa-ti rezolv capacele la jante insa chiar nu am avut timp...nici ale mele nu le-am terminat. Capu' sus si fii sigur ca o sa fie mai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de incurajari baieti,

Accidentul a fost extrem de stupid: un copil de 4 ani a fugit de langa bunicul lui, a sarit in strada printre masinile in coloana si fratele meu, care era la volan , mergea din sens opus coloanei, iar copilul printre masini a intrat in usa din dreapta, si a fost calcat pe picior de roata din spate.

Nu se pune aici pb de vitesa ca chiar nu era, pb e ca era trecere pe acolo, dar de care fratele meu deja trecuse jumatate..

Copilul acum e ok, a suferit o operatie la picior si se va reface fara pb.

Aveti grija deci in trafic....!!!

Modificat de knox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fi necajit nenea ca si eu am dat peste un biciclist beat bine si dupa ce l-am vazut intins pe parbriz , care binenteles ca sa

facut varza ,omul sedea bine mersi pe capota la motor.

Ba frate dar tare golfu nu sa indoit nimic. Norocul meu ca nu am baut nimic. In consecinta mi-am luat un geam nou , si cu

ocazia asta am reusit sa fixez si bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fi necajit nenea ca si eu am dat peste un biciclist beat bine si dupa ce l-am vazut intins pe parbriz , care binenteles ca sa

facut varza ,omul sedea bine mersi pe capota la motor.

Ba frate dar tare golfu nu sa indoit nimic. Norocul meu ca nu am baut nimic. In consecinta mi-am luat un geam nou , si cu

ocazia asta am reusit sa fixez si bordul.

pe banii tai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desigur decit proces , avocati etc ,l-am cumparat, pus la loc si gata;mai ales ca lam rugat pe politai nici sa nui dea amenda

ca nu prea avea bani , si pina la urma m-am bucurat ca nu sa intimplat mai grav , oricum aveam citeva fisuri .

la urma urmei mai bine dai in 10 masini decit in om ca este nasol rau de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!