Jump to content

A Cedat Oala


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Se pare ca "Cronos" (parca asa era zeul timpului) intr-adevar era si cel mai puternic; de dimineata cand sa plec cu masina din parcare...am facut 4-5m si a inceput sa se innece, a inceput sa iasa ca un fum de sub capota.

opresc sa vad ce sa intampla (motor oprit , masina in mijlocul drumului), ridic capota si ce credeti, gazul iesea de la un furtun care a fost crapat de OALA telescopului care pur si simplu "S_A DESPRINS" s-a rupt , GONE, BASTA.

Nu avem cum sa invingem timpul si coroziunea...e un fapt cu care tre sa ne obisnuim.

In mom. acelea nici nu imi mai venea sa ma uit la detalii....am sa incerc sa fac poze...

Desi consideram masina mea tanc se pare sub ea era de fapt o caruta de lemn putred...pacat

Drumurile sunt asa cum sunt....se pare ca ar trebui sa emigram toti in alte tari mai calde si sa postem topic-uri cu restaurari pe vwvortex ca aici nici jante nu ne lasa astia sa ne punem (trebuie omologare. neprofesionala , facuta de cretini, si mai costisitoare decat masina).

Va urez bafta la toti...sa NU aveti parte de astfel de evenimente...si la cati mai multi KM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • knox

    15

  • danmoise

    8

  • Alexius

    6

  • MK16V

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

imi pare rau. sper sa o refaci, daca se mai poate face cate ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nasol, sper ca nu e oala pe care e seria :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urata treaba ai patit.eu m-as orienta spre alta caroserie, dar cam greu de gasit una buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-as fi doit sa Nu fie oala cu seria...dar ghici....tocami aia e.....(legile lui Murphy chiar sunt valabile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e oala cu seria, trebuie sa o pastrezi pana la urmatorul ITP, cand te vor trimite la RAR pentru repoansonare serie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am oale ramase de la "neagra' mea in stare f buna zic eu ca am taiat partea de la caseta pentru cineva si am pastrat oalele si suportii de motor daca o vrei stanga ti-o fac cadou ...e fara serie ca e de pe masina din 83

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzam frumos tuturor, ati fost un adevarat sprijin...stati linistiti ca nu ma dau batut asa usor...

Azi dimineatza mi-am luat inima in dinti si am fost sa evaluez pagubele. Oala in sine se tine destul de bine, de fapt pot spune ca e aproape intacta (ea practic s-a dezlipit de semiaripa), in schimb nu prea am de ce sa o sudez....o semiaripa ceva...in seara asta cand plec de la munca trec pe la o tinichigerie si ma interesez cat si cum se poate face.

Pb e in felul urm....motorul evident ca nu e omologat, ITP nu exista, dar in caz ca ma prindea RAR-ul aveam seriile ok, dar,,, cum acu va fi oala sudata va fi mai grav ca deja schimb identitatea masinii (se va vedea sudura).Deci cumva tre sa trec pe la cei de la RAR..Poate reusesc cumva sa-i pacalesc....

Bafta la toti si ne vedem la vara la Capra (musai sa vin)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curaj !! ca tre sa le rezolvi pina la urma !!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumperi contra-aripa noua, se gaseste, si o sudezi in gaz protector. daca imbinarea e data cu mastic de fabrica, te chinui incetisor sa-l scoti cat mai intreg cu cutter-ul, si dupa ce pui contra noua, lipesti masticul scos intact cu superglue, si dai vopsea. si n-o sa se prinda nici mama rar-ului ca oala aia e schimbata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau tragi alt mastic pensulabil exact ca ala de fabrica......Dar tre sa faci la toate imbinarile la fel atunci, ca sa nu se vada ca e lucrat numai acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iese niciodata ca ala dat de fabrica, d-aia i-am zis faza. am vazut-o aplicata de tinichigiu care facea numai masini noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa sta treaba

post-8199-1212081253_thumb.jpg

post-8199-1212081271_thumb.jpg

post-8199-1212081285_thumb.jpg

post-8199-1212081316_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de facut se face, dar iti trebuie oala noua, contra-aripa, pt ca la gaz protector se poate lega doar de tabla buna, iar acolo nu prea e. tre dat jos motorul, nu e usor si in nici un caz ieftin.

un tinichigiu care a lucrat cu gaz protector ti-o poate face.

nu te juca, daca nu stie ce face, se duce geometria ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urata treaba! dar sa stii ca se poate rezolva. mester bun si sursa de finantare=treaba buna.

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteai sa o faci mai demult si nu se mai ajungea aici....Se vede clar ca e putred tot pe acolo, nu a fost reparata cum trebuie tabla, a fost doar acoperita cu antifon si vopsea. Iti recomand sa cauti o caroserie buna si tai toata fata de pe ea cu lonjeroane cu tot si o sudezi la tine. Un tinichigiu bun si mastic peste suduri si iese perfect. Recomandat ca inainte sa treci pe la RAR si sa rezolvi sa iti pansoneze seria in alta parte....Cu curaj!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este tot chiar putred pe acolo , ti se pare de la mizerie (dintr-aia e din belsug) ,nasol e ca sub mizerie era rugina , era in anumite puncte se pare (acolo exact in colt unde chiar nu prea se vedea ) si din colt a plecat fisura.

Noroc ca nu mi s-a intamplat pe la munte ca nu o mai luat de acolo.

Suspensia a fost schimbata acum 3 ani, bucsele in schimb au 2 luni, dar drumul acela i-a fost de hac...si "mititica" a rezistat pana acasa.

Ramane sa caut un tinichigiu...ca din ce m-am interesat pana acum nici-unul serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serios nu exista! doar bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e asa grav cum arata...semiaripa se face din nou din tabla de 1 ... eu asa am facut la mine pe stanga .

E nasol ca masina are rugina si ar fi foarte bine daca ai putea sa strangi bani sa te apuci sa o restaurezi ... e pacat sa mergi cu ea asa si e si foarte riscant...gandeste-te sa fi avut 130-150 km/h ...

Eu am masina la un tinichigiu foarte bun insa nu stiu cat timp liber are..pe langa masina mea mai are alte 3-4 masini la care lucreaza . A mea e pe stand-by pana vine suspensia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3-4 masini la care lucreaza

presupun ca dacii, ca numai aia stau sa croiasca tabla in loc se puna reper nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe repere care nu le mai gasesti sau cel putin nu in magazinele din Romania, de exemplu eu nu am gasit contraaripa fata. Sau poate nu am cautat unde trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[si eu am intampinat aceeiasi problema in urma cu 2 saptamani al un passat din 92 :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci, am gasit un nene care se pricepe cica si pare mai pe gustul meu....va folosi tabla de 1.5mm si va suda toata aripa inferioara (pt ca a observat ca incepe sa crape toata, s-a spart practic semiarica cu grapaturi ca la un geam)

Stiu ca ma condamnati...asta e cam o solutie temporara... insa piesa noua nu am gasit-o ...iar cea second nus cat timp va tine....Oricum masina trebuie sa mearga pe roti ca trebuie sa-si revada surorile

Bafta la toti

PS: la vara la Capra trebuie sa evitati sa faceti ce am facut eu , suspensie sport pe masina veche cu caucuicuri tari, daca anul acesta urcam de la vidraru am sa merg cu caucuicurile desumflate (tre sa fac rost de pompa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupun ca dacii, ca numai aia stau sa croiasca tabla in loc se puna reper nou.

Da, in momentul asta are 2 dacii logan rasturnate si un renault megane destul de sifonat ...

Nu stiu de ce va dati toti cu presupusul aiurea pe forumuri , de ce sunteti asa acizi si de ce credeti voi ca le stiti pe toate ......

De-aia imi e greata de forumuri si de intrat in discutii pe acestea ... din cauza oamenilor care au impresia ca le stiu pe toate.....

Oricum, pana pe coada , nu vad care e problema ta ca omu` repara dacii si pe langa ele repara si golful meu...il face pe banii tai si nu stim noi ? Ca sa-ti iesi din pareri si sa poti sa dormi linsitit de grija mea iti zic ca a croit reperul respectiv la solicitarea mea ... la fel a facut si cu partea de jos a lacasului pt. roata de rezerva , la fel a facut si conversia de la triple late la triple inguste(era lacas pt. triple late dar fostul propietar a pus triple inguste si tabla cu pocnituri mascate bine ...eu nu mi-am dat seama si nici nu am verificat si intre timp am luat triple inguste de la jom ...de-aia am ramas la triple inguste ca sa nu le mai schimb pe-astea... ) ... spor la restaurat !

Knox, vezi sa nu fie cam groasa tabla de 1.5 ... asa vroiam si eu la inceput si mi-a explicat tinichigiul cum e cu tabla groasa "prinsa" de tabla mai subtire... nu e nici o combinatie !

Modificat de Alexius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vb de romanisme, si nu conteaza ce masina ai tu si ce face el acum, daca tu i-ai cerut o cioclareala si a acceptat-o, e tot aia, nici nu ma intereseaza daca n-ai gasit reperul sau n-ai avut bani de el, optiunea ta spune tot.

sunt ironic cu voi pt ca nu aveti in cap decat solutii mioriticept masina. repere noi se gasesc la bardi.

Modificat de danmoise
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!