Jump to content

Golf Mkiv Zdr


Jacku

Postare recomandată

am trimis si eu pm pentru transport.

 

intre timp am schimbat garniturile la injectoare. trei dintre ele erau rupte sau aproape rupte si incepuse sa curga destula benzina pe langa. ( daca depistati problema schimbati din timp )  La mine a fost o incurcatura cu comanda de garnituri si au venit de mai multe feluri. Operatiunea de schimbare a durat cateva minute dar demontatul si montatul galeriei de admisie a durat mult. (asta pentru ca am vrut sa schimbgarniturile si suporturile de injectoare)

Am demontat si senzorul 2 de detonatii pentru ca imi dadea semnal intermitent , l-am curatat si l-am strans la cuplu. Acum erorea a disparut.

 

Masina merge foarte bine acum. Nu am nici o eroare :)

Link către comentariu
  • 9 months later...

Mai e putin si se face un an de cand nu am mai scris nimic. Nici acum nu e mare lucru.... doar o poza cu o un mic cadou pentru  masina :) 

IMAG0622.jpg

Link către comentariu

bag-o pe aia cu "s-a pus prafu p'aici" ca asa e la moda :)

inainte nu aveai tot interior de piele?

Modificat de Muale
Link către comentariu

Era si inainte interior de piele dar ma gandeam la o retapitare si s-a nimerit sa gasesc alt interior mai nou. Pe lista urmeaza manerele. Ma tot uit la niste plastice originale vw china. cel putin asa scrie pe ambalajul de prezentare. La cele negre nu cred sa fie probleme dar la cele bej nu stiu cum se potriveste nuanta.Ca finisaje ( cel putin cele din poza) arata binisor.. Apoi o curatare la interior.

Pentru exterior inca vanez pragurile de GTI si termin si acolo cu piesele. Ramane doar o revopsire.

 

Gata , am scris mai mult si s-a cam dus praful :biggrin:

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

S-a cam pus praful .... pe filtrul de aer asa ca l-am dat jos sa il curat. Desi am gasit tot felul de insecte si diverse murdarii pe interior nu era fir de praf, Nu pot decatsa ma declar foarte multumit de alegerea facuta. Cu filtrul anterior am gasit murdarie si la interior.

Furtunul de vacuum cred ca a imbatranit si trebuie schimbat. s-a rupt a doua oara si am mai gasit o crapatura pe traseu. o sa iau unul nou. 

Din lipsa de mijloc de transport scaunele fata sosesc in doua saptamani si apoi urmeaza o curatenie la interior si planuri noi pentru finalizarea acestua.

Inca sunt in cautarea pragurilor de GTI 25Th originale. Doar ele mai lipsesc pentru a finaliza exteriorul . Apelez inca o data la colegi pentru ajutor. Eu nu am avut noroc sa gasesc la timp anunturi valabile 

1.jpg

2.jpg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

azi a fost vreme de sters praf .... la motor putin. Interiorul inca asteapta curatenia. faceam mai mult dar am avut un eveniment cu cealalta masina. rezultat  : trebuie sa imi fac rost de un far ( doar atat fara alte daune :) )

Revenind la golf am facut planul pentru reorganizarea furtunelor de la motor lucru ce va permite montarea capacului. la interior mai astept cateva chestii noi. o sa pun poze la final

 

IMAG1.jpg

IMAG2.jpg

Link către comentariu

Am facut o obsesie cu praful .asa ca am inceput cu bancheta :) ( chiar daca o sa o inlocuiesc) . Am comandat si capacul de la motor. vreau sa il pun la loc si al meu era spart si lipit. am si alta cotiera , maner frana de mana , capac torpedou. usor o sa fie un interior intinerit

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Link către comentariu

am continuat opetatiunea de curatire dupa ce am montat baterie noua . am incercat sa montez si cotiera dar s-a stricat cheia si se invartea manerul in gol.amanam pentru maine  

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

am incheiat o saptamana plina de evenimente... nu toate placute.

Rau :

S-a stricat pompa de benzina si am ramas in drum

S-a patat tot plafonul de la scurgerea infundata a trapei

Bun:

Am curatat plafonul si mocheta la Muale. Multumesc, si am incheiat capitolul caratare interior

Am prieteni saritori si am o pompa de benzina de imprumut. Masina merge acum

Am luat un carkit bluetooth OEM pe care il voi adapta la instalatia existenta pe masina. Fie modific cablurile existente , fie comand cablul 5Z0 051 434 B

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

6.jpg

Link către comentariu

Mic update.

Pompa este in drum spre cei de la Deatschwerks pentru a fi inspectata si cel mai probabil schimbata pe garantie.

In cateva zile trebuie sa primesc cablul adaptor pentru carkit si sa ma apuc de probe. In plus si foliile de praguri Sport Edition

Am primit inapoi schimbatorul imbracat in piele si am mai bifat pe lista si grilele iluminate de Bora

Am avut noroc sa gasesc o aripa in stare foarte buna ( mici urme de rugina pe interior jos dar doar de suprafata)

Dupa ce am rezolvat cu scurgerile infundate de la trapa am reglat usile si surpriza ... acum imi intra apa pe la usi . trebuie sa merg iar sa verific

Pentru interior au mai ramas de schimbat ceasurile suplimentare cu unele oem look si poate manerele de la usi de R32. CA moft ar fi dar la anul upgrade la climatronic.

Dupa ce termin interiorul ma concentrez pe exterior : pragurile de gti si apoi tinichigerie si revopsit tot exteriorul + spoiler bara fata si spate si eleronul care asteapta cuminte sa fie montat pe masina

Inca ma gandesc daca mai vopsesc jantele si apoi schimb culoarea la ertieri in albastru.

Bani sa fie ca idei sunt multe

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Link către comentariu

Ai ideii bune,Cum ai zis si tu, bani sa fie, ca de schimbat se gasesc multe.Cat te-au ajuns grilele si de unde?Par noi si de asta intreb.Penrtru manere cumpara un burete de bucatarie scotch brite si freaca putin partea abraziva de crom si o sa iasa la fel ce cele de R32. Bafta!

Link către comentariu

Cu grilele m-a ajutat un prieten. Nu sunt noi. Am avut noroc sa fie de pe o masina in stare buna care a avut un accident ( airbagurile sarite din ce am vazut la interior).

Am emotii cu carkitul. Plafoniera a fost inlocuita cu una de w8 si nu stiu daca mai este microfonul acolo.In afara de asta o perioada a fost montat un cd aftermarket si au fost modificate cablurile.Dar din ce am vazut mufele inca mai sunt acolo.

Link către comentariu

Kitul de bluetooth pe care il ai tu l-am vazut si eu si ma intrebam cu ce e compatibil din aparatele oem de g4

Vezi in topicul golfului meu microfonul pe care l-am gasit eu in plafoniera - sa iei codul de pe el

Link către comentariu

Kitul este compatibil cu aparatele de pe g4. Difera codul cablurilor de conectare in functie de configuratia masinii. Daca esti inresat am brosura cu toate codurile. Multumesc pentru codul microfonului.

Cu ceva timp in urma am fost la un pas sa iau ce vezi mai jos.Ghici ce motorizre :)

 

02072010128_resize.jpg

02072010130_resize.jpg

Link către comentariu

Astazi am fost si am curatat si cealalta bancheta, astept sa ajunga scaunele fata sa le curat si pe ele si ma apuc de asamblat interiorul

1.jpg

Link către comentariu

Au sosit foliile de praguri si cablul pentru carkit. Incet dar sigur termin interiorul interiorul 

a.jpg

Link către comentariu

Am terminat de instalat carkitul Totul functioneaza perfect. Inclusiv streamingul de muzica prin bluetooth.

b.jpg

Link către comentariu

Foarte fain! O sa-mi caut si eu asa ceva - e o solutie eleganta.

Dupa dimensiunea discurilor fata, cat se vede din fusta, si cum sta oleaca "lasata de spate" cam banuiesc motorizarea :)

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Weekendul nu a inceput bine. Am primit de la posta notificare pentru coletul cu pompa de benzina. A fost refuzat la trimitere si se afla in nu stiu ce magazie fara a fireturnat expeditorului deoarece pachetul contine obiect interzis la trimitere. E doar pompa de benzina  deci piesa auto. Stie cineva ce sa fac in acest caz ? posibil sa fi fost din cauza mirosului de benzina dar la Oficiul postal am zis ce am in colet si am spus ca e posibil sa miroasa a benzina dar nu e lichid acolo.Si ei au sugerat si ales ce serviciu postal sa folosesc. 

Nu am chef sa imi confiste bunul  ( cel putin asa se intelege din ce au scris )din prostia lor plus intarziere la trimitere  , drumuri ....

Link către comentariu

Maine merg la posta sa vad ce rezolv . E greseala a celor de la oficiul postal.Eu am zis ca vreau sa trimit colet extern iar o ea ( cred ca era chiar diriginta pentru ca venise din biroul ei) a auzit conversatia si a zis sa imi faca recomandata ( lucratoarea de  la ghiseu era mi grea un pic de cap .am stat aproape jumatate de ora sa scrie doua adrese pe calculator). Am platit si mai mult decat pe colet. Azi am primit hartia in original si spune ca 'in trimiterile de corespondenta nu se pun obiecte'.

q.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!