Jump to content

Probleme Leon Fr


speedshift
 Share

Postare recomandată

Salut, am si eu 2 problemutze cu masina.

Prima ar fi ca martorul de lumini se aprinde din cand in cand, cateodata pe buna dreptate adica m-am uitat si nu se aprindea un stop, probabil nu facea contact, si cateodata se aprinde degeaba adica toate becurile functioneaza. Stie cineva cum as putea remedia asta? Sau sa dau o fuga la garantie?

A doua problema e legata de recipientul unde sta lichidul de spalat geamuri, ideea e ca atunci cand spal parbrizul sau luneta curge lichid pe jos :|... face balta pe jos ca sa zic asa (cred ca e fisurat un furtunel ceva pentru ca lichid in recipient mai am desi martorul de lipsa lichid parbriz sta aprins). Chestia asta tine de garantie?

Astept pareri, multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu martorul ce se aprinde aparent aiurea, am patit-o si eu si am mai auzit la cativa colegi. Poate fi unul (sau mai multe) din becuri care e pe duca si filamentul in interior joaca...in mers se poate ca de la zdruncinaturile de pe drum sa faca figuri si dupa un timp sa isi revina. Evident pot fi si alte cauze dar am zis sa-ti spun si despre asta

Referitor la lichidul ce iti curge pe jos, cel mai probabil este sa fie un furtun fisurat sau chiar vasul. Lichid mai ai in vas chiar daca martorul sta aprins, acesta indica atunci cand mai ai putin lichid in vas nu cand s-a dus de tot. Sta aprins si atunci cand ai vasul plin? Ai sistem de spalare al farurilor? Se poate ca si la acel racord sa piarda lichid. Unde se formeaza balta? (in ce parte a masinii?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu o pb cu martorul de lumini. S-a aprins dintr-o data ...m-am dat jos si am vazut ca merg toate becurile.Dupa cateva zile am observat ca dupa 5 secunde de cand dau faza lunga intensiteatea de la becul cu descarcare in xenon revine la intensitatea de la faza scurta.Am fst la service si mi-au schimbat blocul de lumini(parca bornitz se numea)....deci daca toate becurile merg sigura ai o problema la instalatia electrica.Mergi si verifica....d-aia avem garantie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furtun spart si la mine la stropitor. La mine exact langa vasul de expansiune. Asta la motor..pentru ca atunci cand stropesc si luneta imi curge si in dreptul usii spate dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furtun spart si la mine la stropitor. La mine exact langa vasul de expansiune. Asta la motor..pentru ca atunci cand stropesc si luneta imi curge si in dreptul usii spate dreapta.

Imi puteti spune ce informatii aveti despre Leon II FR 2.0 DSG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@moonpark

Foloseste si tu functia Search care sta sus in dreapta paginii si poate vei gasi cate ceva,te rog nu mai posta aiurea,ai mai facut-o si in aria Leon/Toledo.

Singurul care are aici pe forum Leon FR DSG este Grozy ,trimitei lui un PM cu intrebarile care te framanta poate te ajuta el cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am fost la service si era spart furtunul care duce spre faruri, daca spal scurt doar parbrizul si luneta e ok, nu curge dar daca spal si farurile o ia ca la robinet :D

Normal ca nu intra pe garantie (ce intra pe garantie?;)) si costa cam 450 ron furtunul si manopera (cica trebuie dat jos spoilerul si d0aia costa 250 ron manopera.

Modificat de speedshift
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu intre pe garantie ?! Pai ce, l-ai perforat tu ? :P

Si care ma rog este explicatia lor "oficiala" a faptului ca aceasta reparatie nu face obiectul garantiei ? Sunt tare curios. Si despre ce service vorbim ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu intre pe garantie ?! Pai ce, l-ai perforat tu ? :)

Si care ma rog este explicatia lor "oficiala" a faptului ca aceasta reparatie nu face obiectul garantiei ? Sunt tare curios. Si despre ce service vorbim ?

PBA sau Metrotehnica ..clar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fi sigur!! Mie la alto mi-au spus ca l-am intepat eu sigur cu ceva. Auzi..am umblat eu cu cutitul pe langa baterie. Au fost omenosi si l-au carpit. Am facut proba si mai curgea decat in dreptul usii spate dreapta. Acolo au amutit baietii ca nu mai aveau ce sa zica. A ramas sa revin ca nu mai puteam sta in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca sunt OT. si imi cer scuze,dar exact aici pierde SEAT clienti cu nemiluita;nu sunt deloc flexibili si intelegatori.Cum D-zeu poti spune unui client ca si-a stricat singur o piesa,doar ca sa aiba unde sta la cozi cu masina in service si sa primeasca alta in loc la mila unuia sau altuia?Atunci tot ei sunt aia deranjati ca atat cat masina mea se alfa in service ma aflu si eu lipit de ei(din fericire nu prea a fost cazul la mine).

PS:Si asa nu e numai la noi in Romanica ci si in alte tari,din cate am citit pe alte forumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Tocmai am schimbat al doilea rand de flanse de amortizor pe fata si cred ca e geometria un pic cam "prastie" mometan. In Targoviste de unde sunt eu mi-au zis nici sa nu ma gandesc sa incerc sa fac geometria la ei... Asa ca am o intrebare pentru colegii forumisti din Ploiesti - cum este la PEX? Este ok? Sper sa fie doar geometria pentru ca se simte cam "saltareata" directia de multe ori..

... iar ca a doua "buba" - tocmai mi-a remodelat un idiot oglinda de pe stanga in mers (mergeam spre Constanta) ... Cred ca avea peste 150 km/h ... si eu mergeam destul de repejor... si s-a gandit sa faca depasirea inainte sa treaca de mine.. asa ca .... am vazut carcase de oglinzi pana acum dar nici una la 20 de metri inaltime :lol: ...

Oricum.. desi e crapat tot suportul, geamul spart, facuta un pic cam tandari oglinda.. totusi motorasul merge :blink: ... bine.. acum trebuie sa scot plasticul imprimat pe usa pentru ca nu iesea ieri..

Asa ca .. nu recomand nimanui senzatii "tari" de genul asta, mai ales la vitezele astea... spor la condus si fara evenimente :lol: :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca sunt ok cei de la pex! Legat de flanse, daca le-ai schimbat ca faceau zgomot la bracarea rotilor si cand era rece masina, mie nu au vrut sa mi le schimbe cei de la alto pe motiv ca vor face din nou pt ca intra mizerie pe acolo. Pentru ca tu ai mai schimbat un rand tind sa le dau dreptate lor. Cand masina este proaspat spalata nu se mai aaude nimic intr-adevar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Asa cumva spuneam saptamana trecuta am ramas fara oglinda stanga in timp ce mergeam spre Constanta. Deja am montat la loc oglinda noua (suport, carcasa, geam, motorase, etc..).

Am avut 2 mari surprize:

1. a costat in total doar 650 RON :blink: ... ori au gresit in favoarea mea... ori nu stiu ce sa mai cred... :icon_cool: (sincer ma asteptam de la dublu in sus)

2. geamul oglinzii de pe stanga are acum in capatul din stanga zona convexa (ceea ce nu stiam ca exista la Leon).. Am intrebat la service si mi-au spus ca acest ip de geam nu exista decat pe stanga. pentru oglinda din dreapta nu au facut asa ceva :blink: (iar ceva ce nu am inteles...)

Spor la condus si fara evenimente :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest tip de oglinda l-am mai vazut pe leon fabricat in 2005. Tare m-as mira sa-l fi reintrodus la seriile noi. De fapt nu cred sa-l fi introdus dar tu ai avut noroc. :P

Modificat de Andrei_VVB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie cand mi-au schimbat oglinda de pe stanga anul asta mi-au pus tot cu o mica oglinda convexa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2. geamul oglinzii de pe stanga are acum in capatul din stanga zona convexa (ceea ce nu stiam ca exista la Leon).. Am intrebat la service si mi-au spus ca acest ip de geam nu exista decat pe stanga. pentru oglinda din dreapta nu au facut asa ceva :) (iar ceva ce nu am inteles...)

se face doar pe stanga pt ca atunci cand intri intr-o depasire pe sosele cu mai multe benzi acolo e mai important sa vezi banda alaturata si urmatoarea in acelasi timp . pe autostrazi cu 3+ benzi pe sens, ca sa nu intre doi deodata pe banda din mijloc, teoretic ar fi utila o astfel de oglinda si pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la toate golfurile IV (am avut pana nu de mult) oglinda din stanga e in doua planuri si mai mare decat cea din dreapta.

pana prin 95 am avut un fiat ritmo fabricat in 89. era inovatoare oglinda stanga la acea vreme, fara sa deranjeje vizibilitatii avea lipita in interior o alta oglinjoara rotunda mai mica orientata spre banda 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare pentru posesorii de FR Tdi. Din cate stiu acest model a venit echipat cu Pirelli PZero Rosso standard. Eu am acum aproximativ 12000 Km cu ele (am set de iarna separat) si mi se par ca nu ruleaza foarte "drept"... E o senzatie ca si cum nu sunt tocite egal si se simte in comportamentul masnii...

Voi cat de multumiti sunteti de ele? Daca le-ati schimbat, ce ati pus si cum vi se par fata de Pirelli? Cam cati kilometri v-au tinut? La mine deja cele de pe fata au profilul mult mai tocit decat cele de pe spate.

Multumesc pentru pareri :)

LE: stiu ca e legat strict de anvelope dar vreau parerea posesorilor de FR :)

Modificat de Leon FR TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se face doar pe stanga pt ca atunci cand intri intr-o depasire pe sosele cu mai multe benzi acolo e mai important sa vezi banda alaturata si urmatoarea in acelasi timp . pe autostrazi cu 3+ benzi pe sens, ca sa nu intre doi deodata pe banda din mijloc, teoretic ar fi utila o astfel de oglinda si pe dreapta.

Util ar fi insa se fac doar pe partea stanga pt. ca aici exista "Unghiul Mort" iar pe dreapta nu,logic nu? :icon_thumright: Oricum e mai bine de intors capul,pt. a arunca o privire in ambele parti inainte de a schimba directia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm..nu cred ca e tocmai bine sa-ti "iei" ochii de la drum...:drunken:

Modificat de Andrei_VVB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!