Jump to content

Cotiera pentru Passat B5.5


catutzu
 Share

Postare recomandată

Mda, preturile difera. Te-a dus un pic cam mult pt una de Anglia, dar important e ca tu sa fi multumit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze, am gresit. Pretul a fost 300 Ron cotiera, inclusiv levierul, 80 Ron bucata de consola de la schimbator, iar restul pana la 436 a fost trasnportul si taxele de ramburs pentru bani.

Scuze de greseala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat-o, arata mai bine asa. Toate bune, DAR:

Nu se mai potriveste switch-ul de pe levierul vechi. Am sunat si voi trece prin Bucuresti sa il iau pe cel care a fost montat pe levierul de Anglia

Va trebui sa alimentez cea de-a doua bricheta de pe cotiera. Sa vad, niste conectori, sa vad din ce siguranta sa me leg. Recunosc ca nu am fost pregatit penbtru asta, ma asteptam sa fie cablata masina. In rest OK. Pacat ca trebuie sa mai demontez odata consola pentru switch. Tempomat ii mai trebuie, un set de jante de aliaj si nu o voi da curand. Sunt foarte incantat de masina asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te legi la cablajul scrumierei fata. Gasesti acolo atat alimentare pentru priza, cat si pentru lumina pe pozitie. Asa am facut si eu. :)

PS: iti dai seama ca era risipa de cablaj si mufe daca masina nu era prevazuta cu scrumiera spate. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Passat-ul nu are cablat nimic in plus. Asa m-am conectat si eu, ca si Cosmin. Ce marlan cel care ti-a vandut-o....sa scoata switch-ul de pe levier....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine, tu ai pozitie la bricheta spate?

Ca eu nu am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine, tu ai pozitie la bricheta spate?

Ca eu nu am

Nici eu nu aveam - nici la scrumiera spate, nici la bricheta - dar am rezolvat problema, cu leduri rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut, am gasit o cotiera de pe masina cu volan pe dreapta, dar nu gasesc topicul colegului "redfighter" l am cautat si la membri si nu am gasit, posibil sa isi fi schimbat numele de utilizator?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..si intrebarea adresata noua, care ?

Daca se potriveste - da. Trebuie sa cumperi si manerul franei de mana....eventual si plasticul din fata cotierei, in care vine schimbatorul de viteze - ca altfel, ramane un luft de cativa mm, la imbinarea dintre ele. Daca nu te deranjaza, merge si cu cel care il ai pe masina.

Diferente - eu am montat pe masini si normale (cum am si eu) si cotiere de pe masini pe Anglia - sunt ok, nu e deranjant cu ele. Singurul inconvenient e ca, daca ai o cutie de suc sau sticla, pusa in suportul din cotiera, va sta mai aproape de tine.....nu stiu daca le versi sa nu, ca nu am incercat asta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Din pacate nci eu nu am cotiera la masina,as putea sa iau una second de pe un passat sa o montez?se potriveste daca nu e dotata din fabrica cu asa ceva?o sa intreb la dezmembrari sa vad..

 

multumesc mult si astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bobuta, se potriveste, stai linistit..gaurile sunt la locul lor, asteapta sa fie utilizate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

in sf vine cotiera de b5.5; dupa nopti albe e la 300 km distanta in scadere...sunt mai ceva ca un copil mic la jucaria preferata...

 

am o nelamurire insa...adica 2, insa una din ele cred ca e rezolvata...

1.butonul clapetei de la rezervor...m-am gandit sa ramana ca la b5, sa il prind in cotiera, eventual sa ii dau o gaura si sa il adaptez acolo...astept si sfatul vostru..

2. ce ma fac cu mufa de la ...tester??..cosmin zicea la un moment dat ca a lui a fost adaptata asemanator celor de la b5.5...eu unu nush cum arata, si nici nu am unde sa vad...sunteti careva amabil sa postati o poza...eventual o alta ingeniozitate e bine venita...

 

Multumesc, o seara placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butonul - da, gauresti si il montezi in aceeasi pozitie cum il ai si acum.

 

Mufa OBD2 - pt diagnoza - eu cand am montat cotiera de B5.5 la B5, am cumparat si plasticul de sub bord - stanga picioare sofer - unde vine mufa OBD la B5.5. Am prelungit firele si am montat-o acolo.

 

altfel, o poti lasa pentru moment, sub mansonul schimbatorului sau bagata in cotiera.

 

eu recomand sa iti cumperi si plasticul de sub bord si sa ii prelungesti firele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din nefericire FLORIN e de la un model de anglia...dar bine zici, ramane pt moment la schimbator...

ms de ajutor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba ca este de la o masina cu colan pe dreapta .... se face. Ai un pic de munca, dar o poti rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am primit cotiera...sunt 2 pb...

1..joaca capacul cotierei cam 1-2 mm stanga dreapta....cum il desfac sa vad ce si cum?

2.. nu reusesc sa fac scrumiera sa fie ca de acolo...cand o deschid joaca..vad niste santulete pe acolo si cred ca mai trebuia ceva...atasez cateva poze ca sa imi ziceti ce lipseste...

aaa...si inca ceva...mi-a fost trimis si o scrumiera mica...poate aveti idee ce e cu ea...nu cred ca e din ansamblu..

 

post-105026-0-48978200-1380312374_thumb.

 

 

p.s. la pctul 2 am rezolvat-o...urechiusele din lateral ale scrumierei sunt rupte...una o pot reface cealalta nu :(...

 revin maine cu pb din timpul montajului, presimt ca vor fi cateva...

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa montez cotiera + lumina la scrumiera..abia cand am pus ledurile la scrumiera mi-am dat seama ca e din fata(eu la a mea nu am avut scrumiera..era locul gol, si asa au si ceilalti 2 amici cu b5, si am zis ca asa tre sa fie ;) ) ... :D ..5 ore de munca si rezultatul a fost pe masura...doar ca la plecari mai nervoase (in limita a 90 cai) pleaca cotiera in spate,,,capacul...asa e si la voi? o sa revin cu niste poze diseara...

 

ms de ajutor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Nu e normal.

Pe patinele alea culisante trebuie sa aiba o pasta vascoasa, ce sa franeze miscarea.

A mea merge chiar greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiam eu cosmin ca e ceva putred acolo..cred ca de asta capacul se misca putin stanga dreapta...in fine, pun eu piciorul intrun b5.5 sal analizez cap coada...

atasez si 2 poze, cu scrumiera iluminata si butonul pt rezervor...cel din urma zic eu ca parca e din alt peisaj..am ales prost pozitia lui...voi ce pareri aveti?

post-105026-0-01831800-1380480052_thumb.

post-105026-0-02060000-1380480095_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trebuie sa-ti confirm? :D

Eu faceam pe dracu-n patru si gaseam o tapiterie de B5.5. Uita-te la Passatul meu cum am rezolvat treaba cu butonul. Frumos si elegant.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta ar fi insemnat sa trag firul pana in portiera...mda...mi-ai dat ganduri sa fac o improvizatie...va trebui sa aduc acolo inca un buton si sa il pun langa cel de la rezervor ca sa fie in aceeasi linie...am vazut la un mercedez...avea avariile si inca ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna, stie cineva unde pot monta o cotiera pe un passat b5.5 in Timisoara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!