Jump to content

Cotiera pentru Passat B5.5


catutzu
 Share

Postare recomandată

Am achizitionat masina la mana a2a, si in interior nu are cotiera. Am vazut la multe masini cotiere si mi se par foarte bune.

Am intrebat pe forum la cei care vand cotiere de passat daca la modelul meu se poate monta, si am primit numai raspunsuri descurajatoare gen "nu" .. "merge, dar arata urat" .. "n-a reusit nimeni".. este cineva pe forum care a incercat sa monteze cotiera pe passat d-asta, daca a reusit si cum arata (optional o poza).. Intotdeauna exista o solutie, si eu vreau neaparat o cotiera!!:)

asa am inaintru: http://img144.imageshack.us/my.php?image=dsc01201op4.jpg

(offtopic: sper ca am pus bine theardu aici si sper ca o sa raspunda si cnv)

(& scuze pt threadu de jos, din greseala am dat de 2 ori, rog un moderator sa-l stearga..ms mult)

Modificat de catutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n
... si in interior nu are cotiera. Am vazut la multe masini cotiere si mi se par foarte bune.

George, aceeasi problema am avut-o si eu cu cotiera si foarte greu am reusit sa fac rost de una de pe e-bay.

Uite in topicul meu cotiera montata si cateva detalii despre ea.

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=691625

Si spre exemplu uite AICI un anunt de pe e-bay cu o astfel de cotiera.

Ce se vinde aici pe forum nu sunt pentru modelele masinilor noastre B5.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum pentru o cotiera 250 de euro, la care se mai adauga transportul, mi se pare prea mult.

Cred ca daca candva in viitorul apropriat cineva ar produce/ aduce niste cotiere fata destul de asemanatoare cu cea originala si ar avea un pret decent s-ar vinde ca painea calda (aviz amatorilor) .

Un timp ma gandisem sa caut pe cineva sa-mi faca o copie din fibra de sticla dupa original si pe care s-o vopsesc cu sprei pentru reconditionarea manerelor la usi dar am renuntat repede.

Inca mai astept pentru o solutie mai decenta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! ma scuzati de intrebare dar nu inteleg cu de nu au cotiere din fabrica. Eu am model de 2004 cum e al lui Razvan si are. Si aceste cotiere nu se pot gasi la reprezentanta VW?

P.S. Sunt nou pe aici si nici masina nu o am de mult timp, asa ca as dori sa aflu ce inseamna xcarlink? Daca nu deranjez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu spun prostii dar cred ca cotiera fata era o dotare optionala ca si climatronicul sau computerul de bord (in caz ca gresesc sper sa fiu corectat).

Stie cineva daca se poate monta o cotiera fata (aftermarchet) de B5 pe B5.5 ? A incercat cineva asa ceva?

Iar informatii despre XCarLink uite AICI .

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n

Asa este Liviu. Cotiera fata este/a fost optionala la vremea ei si probabil din economie sau mai stiu eu (ca nu-mi explic cum nu s-a pus standard) multi nu o comandau.

rik, s-o gasi si la reprezentanta dar daca SH ajunge la cca. 250 euro, cam cat crezi ca este noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, 250 de euro (o carutza de bani), n-am chef sa dau pe o cotiera. Vorba lui liviu mai bine stau si astept o solutie mai ieftina, cu banii aia pot face altceva la masina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n

Ionell mi-a adus si mie cotiera de pe e-bay. Pretul depinde foarte mult de sfarsitul licitatie, dar garantat sub 200 de euro deja nu este ceva in regula cu piesa respectiva.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rik, s-o gasi si la reprezentanta dar daca SH ajunge la cca. 250 euro, cam cat crezi ca este noua?

Nu stiu, dar o sa ma interesez chiar astazi la niste magazine si poate ajung si la cimitirul de masini. E o tampenie sa fie cotiera o obtiune si alte chestii care nu ar trebui sa fie obtiuni la masinile cat de cat de lux.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare: nu se poate gasi si la dezmembrari auto?

rik daca descoperi ceva sa anuntzi :)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n

catuzu, eu am cautat aproximativ un an aceasta cotiera prin dezmembrari, insa fara succes. Bafta insa in cautarea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am gasit o cotiera la dezmembrari si baietii de acolo nu imi dau decat corpul propriu zis al cotierei, nu tot plasticul pana la schimbator....

Intrebarea mea este: o pot monta pe masina mea (care nu are cotiera) ? sau mai bine zis are acele prinderi necesare, sau imi trebuie neaparat tot plasticul pana la schimbator?

Multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cotiera este ca cea pe care ai aratat-o tu in a doua poza.....

este originala venita cu masina din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dac nu ma insel prima poza este de la passat b5 si a doua poza este sigur de la passat b5,5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Si desi la exterior sant cam identice, nu se pot monta una in locul celeilalte din cauza mufei OBD montata la B5 in consola.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul meu este b5.5 ala de unde iau cotiera este tot b5.5, o pot monta la mine? trebuie sa iau si restul , adica plasticul ala pana la schimbator sau se poate monta doar cotiera propriu zis?

mersi

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote inutil. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E impreuna cu plasticul ala. Are putin alta forma decat cel fara cotiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca sa te duci cu masina la ausburg au foarte multe tipuri de cotiere si de b5 si de b5,5 nu sunt la fel ca cele originale dar sunt facute pentru aceste masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin84, uite cateva imagini cu cotiera de Passat B5 si prinderea ei. In privinta celei de B5.5 cred (mai mult ca sigur) ca iti trebuie si consola ei. O sa caut scheme si cu montajul celei din urma, poate te ajuta.

Edit by Razvan: Si un link cu montarea/demontarea/repararea acesteia: http://www.passatworld.com/forums/showthread.php?t=276232

post-30007-1239172633_thumb.jpg

post-30007-1239172642_thumb.jpg

post-30007-1239172649_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru informatii , sper sa gasesti si o schema pentru b5.5....

Sambata o sa ma duc sa o cumpar, dar nu o iau fara restul "plasticului" cel pana la schimbator pentru ca nu cred ca se potriveste (cel cu cotiera este un pic mai inalt decat cel fara cotiera).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!