Jump to content

Cotiera pentru Passat B5.5


catutzu
 Share

Postare recomandată

ma intereseaza si pe mine o cotiera second hand pe negru ma poate ajuta cineva ? pana in 400 ron is dispus sa dau ... nu ma ajuta un " cauta la shrot " ca nu gasesc niciunde nu stiti pe cineva care aduce de pe undeva? sau are de vanzare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Atentie la cotierele de la dezmembrari. Majoritatea sunt aduse din anglia si au spatiul pt frana de mana langa scaunul din dreapta....va trebui sa taiati cotiera pentru a face loc franei de mana langa scaunul din dreapta. Negociati la dezmembrari pe subiect, poate scoteti un pret mai mic. E un detaliu, dar iti poate scapa din vedere.

Nu se taie nimic. Se schimba pozitia manerului de la frana de mana. Vedeti in topicul colegului Redfighter ca el are asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un PASSAT VARIANT 1,9 TDI din '99 si nu aveam cotiera . Am incercat sa caut cotiera pe la dezmembrari ca la preturile care le-am vazut pe net ......Dar nu am gasit nici acolo asa ca am comandat una universala ,pana la urma tot de pe net .Am avut surpriza sa constat ca nu se potriveste si ca suportul cotierei este cu mult mai ingust decat locul unde vine prins . Dar platind cotiera si neavand ce face cu ea am incercat sa o adaptez . Am topit plasticul de la suportul cotierei si l-am mulat dupa dimensiunile avute in masina .Acum e ok si cotiera m-a costat 85 ron+10ron transportul . O sa pun poze sa vedeti ,eu zic ca nu e ca originalul dar e ok .Si cotiera care am luat-o este si rabatabila si cu prelungire si este identica cu Armster. Revin cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat si eu cotiera de la passat cu volan pe dreapta dar am luat si levierul de frana de mana si l am montat pe invers caci altfel nu ai cum.nu trebuie sa gauresti nimic,doar il montezi "pe invers" si gata.e unpic de lucru cu bilutele de la sufele franei de mana.si e mult mai bn asha pentru ca acum paharul de cafea sau suc imi vine mai apropae si nu mai trebuie sa fiu atent la levier cand sunt in mers si vreau sa iau o gura de cafea.eu am gasit o cu 2 mil la dezmembrari cu material de plus gri,originala.spor la cautare.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am comandat si eu de pe net, de la un tip cotiera passat b 5.5, caut de 1 an si cev si nu gasesc...si tipu imi trimite o cotiera de pe volan dreapta, plus incompleta, fara scrumiera in spate si lipsa tot capacu!:( bucurie degeaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, baieti buni. Mai am putin si o montez si eu, pe cea de B5,5 - i-am reparat reglajul pe verticala, ca era blocat - avea o piesa rupta si a trebui sa o confectionez. Mai trebuie sa fac cablajul pt bricheta si e gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa pun cotiera si chiar imi place .Este univesala si ma bucur ca am rusit sa modific sistemul de prindere fara sa il rup . Asa arata cotiera modificata ,sper sa pot pune pozele:

DSCN2684_Small.jpg

DSCN2686_Small.jpg

DSCN2688_Small.jpg

DSCN2689_Small.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare cu pretentiile lui, insa eu n-as pune asa ceva pe masina.Decat sa iau o cotiera chinezeasca, mai bine stau fara pana pot cumpara una OEM. <br />Stiu, nu prea avem bani sa cumparam lucruri de calitate, dar decat sa se vada urma de roman...

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa fac Cosmine daca sunt in capatul lumii ? :somnmare: Am cautat de m-am saturat cotiere si la dezmembrari si la magazine. Pana o sa ajung spre Cluj mai este si am zis ca pana atunci e buna si asta ............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

o solutie sigura ramine sh-ul. eu am cumparat o cotiera si s-a potrivit la un passat din 2001, aceeasi problema ca si benilika. care e diferenta intre b5 si b5.5?

............. si am dat pe ea 150ron de undeva in zona buzau. sunt acolo mai multe dezmembrari.am vazut una mare deto in cluj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nici eu nu am cotiera pe masina din avatar insa ma gandeam sa montez una de passat b5, intrebarea este daca sub consola dintre scaune la passatul 2001-2005 se regasesc aceleasi suruburi ca la passatul 1996-2000 pentru prinderea piesei acelea de aluminiu si de ce nu inlocuirea consolei cu una de b5 care este decupata perfect pentru cotiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a putea monta cotiera de B5 pe B5.5, iti trebuie toata consola de B5, pana sub bord (inclusiv partea ce tine scrumiera fata) pentru ca nu se pupa perfect daca e jumate de B5 si jumate de B5.5. In plus, iti trebuie si maneta franei de mana tot de B5.

Eu am montat invers: cotiera de B5.5 pe B5.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau a doua varianta - decupezi consola care e acum pe masina, scoti plasticul care vine peste frana de mana, si montezi doar cotiera de B5, fara consola ei. Eu asa am montat cotiera de B5 pe B5,5, ca altfel nu merge - exact cum a spus si Cosmin. Nu se "pupa" plasticele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc la amandoi pentru promptitudine, Florin, daca nu cer prea mult nu vrei sa postezi niste poze ? am avut ocazia sa achizitionez o cotiera buna de b5 insa mi-a fost frica, ca nu se potriveste la cele trei suruburi de sub consola, sa cumpar toate plasticele alea pana in bord m-i se pare cam peste mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 3 suruburi exista si la B5.5. Se fixeaza cotiera in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc la amandoi pentru promptitudine, Florin, daca nu cer prea mult nu vrei sa postezi niste poze ? am avut ocazia sa achizitionez o cotiera buna de b5 insa mi-a fost frica, ca nu se potriveste la cele trei suruburi de sub consola, sa cumpar toate plasticele alea pana in bord m-i se pare cam peste mana.

Nu am poze, ca nu la masina mea, am facum modificarea asta. Eu am B5 cu cotiera de B5,5.

Ideea e ca se poate. Decupezi exact supa scrumiera spate si faci loc pt piciorul cotierei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai multe detalii gasesti si aici.

Din cate stiu eu, B5.5 are un surub in plus fata de B5. Dar merge montata cotiera. Mai multe vezi cand desfaci. Insa tine cont de sfaturile de mai sus.

Daca ajungi sa schimbi consola, in imagine vei vedea locul unde NU se pupa plasticele intre ele decat daca le schimbi amandoua.

post-8441-0-62335900-1301246286_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, nu se aseaza de niciun fel....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mi se ofera o cotiera de Passat B5.5 demontata de pe o masina de Anglia, cu volan pe dreapta. In afara de faptul ca probabil va trebui sa iau si levierul franei de mana, ce alte probleme as putea intampina? Se potriveste oare la gauri? Si aici ma refer la functele de fixare din podea... Pretul e OK - 300 Ron, dar nu sunt convins ca se potriveste si nu stiu cum ar fi cu levierul de la frana de mana in partea dreapta a consolei. S-a "lovit" cineva de problema asta? Multumiri.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sunt pe forum care si-au montat cotiera de Anglia. Daca nu te deranjeaza ca levierul franei e in dreapta, nu sunt alte inconveniente. In plus, ai avantajul ca tii cutia de bere in partea ta. :D

Prinderile in podea sunt aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A sosit. Ramane sa o montez cand imi voi face timp. Vor trebui ceva suruburi si piulite, pe care nu le-am primit. Arata foarte bine! Sunt chiar nerabdator sa o am montata. Mai ales ca printre piesele husei cumparate (de pe forum) aveam si o piesa pentru cotiera. Era nefolosita pana acum... :)) Vedem cum e si cu levierul, daca se potriveste... Am incredere totusi... Multumesc mult pentru informatie si promptitudine! Numai bine! Revin dupa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Daca e completa iti trebuie doar trei pulite pentru tubulara de 13 (parca) cu care se fixeaza de podea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cmiron, se potriveste fara probleme - saptamana asta am montat una. Suruburi si piulite nu iti trebuie, ca le ai pe masina, fixeaza consola care o ai acum.

Legat de pozitia levierului, nu te afecteaza......e insignifianta diferenta.

Singura diferenta e ca, daca nu ai cumparat si bucata de plastic care vine inaintea cotierei (in care vine schimbatorul de viteze, o sa iti ramana un luft de vreo 3 mm intre ele....nu se aseaza perfect.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din intamplare (de fapt cu totii stim ca nimic nu e intamplator..) am cumparat si bucata de consola de la schimbator pentru ca un destept cand a vrut sa imi inlocuiasca becul de la scrumiera a tras ca ciobanu' si a rupt ceva pe la scrumiera pe-acolo. Am mai dat 80 de Ron pentru bucata aia. Cu transport cu tot a ajuns la 536 Ron. Sigur merita! Cum spuneam, nimic nu e intamplator :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!