Jump to content

Cotiera pentru Passat B5.5


catutzu
 Share

Postare recomandată

R_a_z_v_a_n, ii trebuie si alt levier la frana de mana, sau e doar pt cei care au B5 si vor cotiera de B5.5? (vad ca in poze apare si levierul franei de mana)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

N-ai nici o treaba cu frana de mana. Sau levierul franei.

Am pus eu aceasta cotiera (vezi topicul unde am eu descrisa masina) si nu am intampinat nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru ca nu am gasit ce ma interesa voi posta aici ca sa nu mai deschid un topoc nou.

Am un Passat B5.5 din 2003 si am o problema la cotiera. Capacul acesteia ramane blocat, nu mai coboara pana jos. Culiseaza normal dar coboara pana intr-un anumt punct (ca in poza de mai jos). Cum as putea sa desfac cotiera sa vad ce are sau macar sa-i cobor capacul?

image0060.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vezi postul #25, ceva mai sus este un link care duce la modalitatea de demontare a acestei cotiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontezi capacul din spate si o sa vezi in partea dreapta, langa balama, are o piedica din plastic ce trebuie sa apese dintii inferiori pe cursa de coborare a cotierei.

Ceva ca in imaginea urmatoare:

imagine141.th.jpg

Daca acea piesa lipseste sau e stricata, se intampla fenomenul asta. Tot ce poti sa faci pana inlocuiesti piesa, este sa dai la o parte arcul ce impinge in sus dintii de jos. Astfel nu ti se va mai bloca in pozitiile intermediare cotiera, doar chiar jos.

Am aceeasi problema si eu. Inca n-am gasit piesa respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate si eu am aceasta problema.am demontat,am gasit piesa rupta,am lipit-o insa cum ma si asteptam greutatea exercitata asupra ei era prea mare si acedat.si nici nu am gasit piesa singura in comert(ca reper ma refer).daca a gasit cineva piesa separat sau a substituit-o cu altceva,sa posteze aici,ar fi de un real ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o voi substitui pentru ca imi lipseste. Detaliile le voi face publice aici. :P

N-ar fi prima piesa costruita de mine din nou. Daca am facut buzunarele din cotiera, o voi face si pe asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, iti multumesc pentru indicatiile pretioase. Am inlaturat arcul respectiv. Totusi nu mi-am dat seama care ar fi pesa defecta :icon_thumright: Nu ai vreo poza sau vreun cod ceva pentru ea ca as vrea sa o caut...sa o gasesc cumva....

Si ma mai gandeam la ceva....un arc mai moale nu ar fi bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele astea urmeaza sa desfac o cotiera buna, sa scot piesa respectiva si sa o reproduc.

Voi face si poze cu piesa demontata. :)

Piciorul respectiv are rolul de a impinge in jos blocajul ce "anuleaza clicketul" (ca sa ma exprim asa). Pe cursa de ridicare el nu actioneaza, doar pe cursa de coborare. In acest mod, cand cobori cotiera, ea merge pana jos, clicket-ul fiind anulat.

Daca el nu exista, cotiera se blocheaza la prima treapta ce o intalneste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

/www.okazii.ro/catalog/28806011/Cotiera-originala-neagra-plus-VW-passat-de-pe-un-passat-2001-.html

poate te ajuta linkul asta ....intamplator am gasit pe net anuntul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicidecum, cosmin are nevoie de piesele lipsa ca le replice. In link nu sunt decat poze cu produsul. Si nu l-ar ajuta pozele, el trebuie sa masoare marimea lor sa le poata confectiona. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Dupa cum am promis, revin cu poze. :)

Am desfacut o cotiera buna (de pe masina unui amic) ca sa va arat piesa in discutie.

Din pacate telefonul n-a facut poze prea clare, dar va faceti o idee despre ce este vorba.

Vestea si mai trista e ca piesa asta n-are cod. Ceea ce inseamna ca nu se poate achizitiona separat.

Dupa pozele facute, eu mi-am construit piesa din tabla, cu multa rabdare. Ultimele 3 poze (cu piesa argintie) sant cu blocajul meu.

Si vreau sa va spun ca merge impecabil. :(

imagine156.th.jpg imagine157.th.jpg imagine158.th.jpg imagine159.th.jpg imagine160.th.jpg imagine161.th.jpg imagine162.th.jpg

imagine163.th.jpg imagine164.th.jpg imagine165.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc cosmine pentru detalii! Se pare totusi ca e destul de mult de munca...iar eu cum nu sunt asa priceput la construit "chestii" am sa las cotiera aia asa. Bine macar ca nu mai sta "spanzurata" in aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

care e diferenta intre passat b5 si passat b5.5 ma uitam la topicu de cotiere ca ma interesa si pe mine si sinceer acu miam dat seama ca nush ce masina am ;) b5 sau b5.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut stie cineva cum se da capacul cotierei jos? acela acoperit de material textil sau piele. la mine culiseaza fatza spate si nu am vazut vreun surub. am vazut postul cu demontarea cotierei dar nu ma ajuta cu nimic pt ca nu vreau sa scot tot ansamblul. va multumesc, cotiera este pe un b5.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai toate plasticele jos de pe capacul cotierei, o culisezi in fata, dai jos si capacul acela patrat ce ramane in urma cand o culisezi in fata, apoi cu o surubelnita in partea din spate, pe dedesubtul capacului cotierei o sa ai niste cleme care trebuie deblocate.

Apoi se ridica putin capacul din partea din spate si vine cu tot cu sina afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt raspuns , maine o sa trec la operatiunea asta. sanatate

Modificat de onlyme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat sa scot cotiera aia dar imi e cam greu sa vad clemele , acum pun o imagine si sa imi spui ce treb sa fac si unde sunt clemele , ms

img0868qe.jpg

Modificat de onlyme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca m-ai facut sa-mi demontez cotiera ca sa-ti arat:

imagine254.th.jpg imagine256.th.jpg

Acuma se vede?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumesc , am prins smecheria, scuze ca te am facut sa o demontezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca m-ai facut sa-mi demontez cotiera ca sa-ti arat:

...

Cosmine, daca esti amabil, imi spui si mie cum se scoate pasticul din poza (este vorba de plasticul care se vede atunci cand ridici rezematoarea pentru a accesa spatiile de depozitare)?

3B0864249B41.jpg

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu: tragi de el. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!