Jump to content

A4 3.0 - Cateva Intrebari


kal3vra
 Share

Postare recomandată

bun..daca in biblii il dau ca 15.8-16% in conditii normale si tari civilizate atunci fiti siguri ca in tara asta une totul este cucuru-n( :)) sus,praful/ambuteiajele/poluarea/combustibilul prost,toate astea fac parte din meniul zilnic..atunci fiti siguri ca un consum real va fi pe acolo pe unde am zis eu.

nu inteleg de ce nu-i suna nimeni pe propietarii de 3.0 din link-ul dat de mine sa se lamureasca..

luigi vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu ne apucam sa vanam lumea pe forum :)) , i-as ruga pe cei care au motoare de 3.0 sa spuna si ei aici cat le consuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al meu consuma 18-20% in oras la un mers normal (adica nu linistit). Daca vroiam linistit, aveam 1.9 diesel.

Off topic: doi prieteni buni, ambii S4, nici unul sub 18% indiferent de unde merg in bucuresti sau cat de incet. Mult noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ca sa nu ne apucam sa vanam lumea pe forum ;) , i-as ruga pe cei care au motoare de 3.0 sa spuna si ei aici cat le consuma.

Un A4 3.0 consuma cam 18% in oras.

...

Modificat de Rapier
Sters anunt de vanzare in arie tehnica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SWF, imi pare rau dar nu este permis cu anunturi de vanzare in ariile tehnice (si nici trimiteri catre acestea). Poti sa ii dai colegului respectiv un PM cu detaliile. Esti membru inscris de mult pe forum dar se pare ca nu ai fost foarte activ (6 posturi din 2005) si probabil nu cunosti foarte bine Regulamentul, primesti de aceea un Avertisment Verbal, dar te rog sa nu se mai repete.

Ai voie in schimb sa iti adaugi in semnatura un link catre topicul in care vinzi masina (cu conditia sa respecte regulile pt semnaturi: caracter dimensiunea 2, etc...vezi Regulament)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu pot sa imi imaginez cum un 3.0 benzina consuma in bucuresti 15%. Eu cu audiul 1.9TDI (apropos nu stiu de unde ideea ca e puturoasa) aveam 12,5-13 (rar scadeam la 11) si asta cand inca nu mergeam la munca. Cand merg la munca cu un 2.0 de la bmw pot spune ca imi ia 14,5 deci un Audi quatro (ceva mai greu decat un seria 1) de 3.0 litri va consuma cel putin 18% in mainile mele. Dar oricum nu vad rolul unei intrebari legate de consum la o asemenea masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am reusit performanta negativa ca pe un 1,9 tdi sa am un consum de 14-15 in bucuresti. bine... la mine se tragea de la un senzor defect care nu lasa motorul sa se incalzeasca :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Baracuda - nu vad ce ti se pare asa de absurd la intrebare. audi a4 nu este vreo masina exotica sau de lux (high end). este o masina normala zic eu doar ca are motor de 3.0. iar consum de 18 deja mi se pare putin cam mult deoarece (ma repet) din moment ce motor de 4.7 V8 automat pe un 4x4(adica masina mare de teren nu quattro sau altceva) lua in jur de 16-17 la mers normal nu vad cum un 3.0 V6 manual pe o berlina sa ia atata. dar este posibil. depinde si de cum conduci acum. ca sa nu mai zic de cei care au 2.5tdi si zic ca le ia 13-14 din mom ce am mers cu un 2.5tdi si avea consum mediu 10 la un condus normal nu sportiv. daca-l tii numai in talpa orice motor iti consuma mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la un consum mediu facut ca la carte un 3.0 benzina nu o sa ia 18. Insa daca te referi la mersul prin bucuresti dimineata o sa iiti ia si mai bine. La BMW 120d am mediul la 10(a mea e si steptronic) insa in oras nu scad prea des sub 13.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

ok, la masini cu motoare de 3.0 nu ma bag, mai ales ca se vorbeste de benzina. dar cum ati ajuns la consumurile astea pe motorina sunt curios. io conduc 1.9TDI 131CP, 2001, 166.000 km. casa-dristor, servici-unirii. din motive de servici drumuri prin bucuresti gen: unirii-baneasa, unirii-aviatiei, unirii-gara, unirii-otopeni, unirii-bucurestii noi. plec la serv la 8:10, plec spre casa intre 18:30 si 20:30. prin bucuesti merg ziua 10-17. voi nu folositi frana de motor? consum mediu pe un plin maxim 9.5. am prins zile cu bucuresti la 14-15 si seri in care unirii-cheiul dambovitei-dristor 6.8. in general consumul in buc este in jur de 8.5 si afara 6. uleiul la masina + toate filtrele il schimb la 10.000km, motorina doar omv sprint diesel, schimb treapta de viteza pe la 3000-3500 rpm, merg la 60km/h cu a 3-a, 80 cu a 4-a, in trafic bara la bara merg treapta 1 sau 2 fara picior pe acceleratie. si inca ceva: masina nu scoate fum, deloc. secretul cel putin o data pe zi a 2-a peste 4000 rpm.

nu se pote spune ca merg batraneste. da, intradevar ma folosesc de inertia masinii si fac start puternic pana la 60 km/h si dupa aceea las masina la N pana spre stop unde schimb 3-2-N.

totusi 13-14 zilnic oras cu motor diesel de 1.9 sau 2.0 e cam mult dupa parerea mea.

poate ca nu va doare ca aruncati banii pe combustibil.

prieten cu mitsubishi outlander 2.0 TDI 167CP. consum in oras zilnic max 11-12. de obicei 10.5. stilul de mers e cam acelasi. in general merge 2x4

deci .... se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la a4 b6 8h ,1.8T imi ia 13-14% in Bucuresti la mers normal.Daca ma ratoiesc la ea sare bine de 15-16%.La un motor de 3 litrii nu cred ca scade sub 15% nici impinsa ,vorba cuiva mai sus.Numai bine!

Ps:Cum vine aia "batraneste"?:))

Modificat de iuli00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am un a4 3.0 tdi quattro 204 cp si in orash mers... "batraneste"nu reusesc sa scot sub 11%-12% in aglomeratie....noaptea am scos si 9.5%...iar mers sportiv 16%-17% urban...........extraurban pana in 130 140 am scot 8.5%-9%.......iar viteze peste 160 undeva la 10% in sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

dar un a4, din 2003, tiptronic, 3.0 benzina, 220 cp, quattro cam cat consuma? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi sa ne luam dupa caii putere, ar trebui sa te astepti la 18-20% in oras, ca si la a mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica? adica zi-mi cati cai ai ca sa-ti spun ce consum ai? :offtopic:)

dragilor, un motor de 3000 cm3 nu poate fi decat flamand, iar un 20% prin capitala nu ar trebui sa mire pe nimeni.

versusul de mai sus benzina-motorina nu-si are locul aici, decat ca o observatie stranie ca si motoarele pe diesel au inceput sa consume mult in Bucuresti. recunosc ca si mie imi ia intre 13-15 constant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Fratilor eu am un a6 cu motor de 4.2, an fabricatie 2001 si va spun cu mana pe inima ca sub 19,5 la suta in bucuresti nu ai cum sa scoti ziua. Noaptea 13-14. Iar in afara pana in 120 9-9.2. Peste 130 10,5. Consum facut in aproximativ 2 ani de cand am masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

A4 3,0i quatro si triptronic in oras am avut consum minim de 11,6 si maxim de 18%(am facut 5km in 20 min la semafor crestea o unitate dupa virgula la fiecare 20 sec)

afara buc-cta 9,1% la 130 autostrada si 90 cernavoda -cta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

3.0 - ASN

Consum:

9,x - extraurban condus moderat

12,x - record personal de Bucuresti

14,x - folosit de nevasta

17,x - folosit ziua in centru

34 - record maxim (nu a indicat mai mult) as crede ca era de la aglomeratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Readuc, sper corect, in actualitate acest topic:

 

Se da un Audi A4 B6 -2002 3.0 quattro, cutie automata - cu motor pocnit, masina trebuie sa se intoarca de unde a venit in max o saptamana.

Intrebarea este: Ce alt motor se poate pune pe aceasta configuratie cu minime modificari, nu conteaza cilindreea

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Motorul a fost inlocuit cu altul identic provenit din dezmembrari cod ASN, pret cu manopera si garantie dar fara consumabile (ulei, antigel, filtre si curea distributie) 1200E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!