Jump to content

A4 3.0 - Cateva Intrebari


kal3vra
 Share

Postare recomandată

*Eu sunt nou pe aici si in primul rand vreau sa salut pe toata lumea.

Trecand la subiect as vrea sa imi iau un Audi A4 3.0 quattro modelul 2003 (nu stiu codul modelului) si as avea cateva intrebari.

1.este ok modelul ? are ceva probleme cunoscute mai grave ?

2.cam care este consumul la un 3.0 ? (intreb pentru ca nu am nici cea mai vaga idee pe la cat se invarte)

3.masina este fost pentru america, computerul de bord fiind cu mile,galoane etc iar clima in grade fahrenheit. toate acestea se pot schimba in unitati europene (km,L,celsius)?

(imi cer scuze daca repet vreun thread dar pana acum nu am gasit nimic in privinta asta si nici searchu' nu prea m-a ajutat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul modelului este B6 8E. De consum nu stiu sa-ti zic, dar unitatile de masura ale computerului de bord si ale climatronicului se pot schimba cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice_2k, ms pentru cod si nelamurirea cu unitatile de masura. dar cu restu' de intrebari ma poate ajuta cineva ? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la consum te lamuresc eu..17-19/% in bucuresti..afara pe la 9..

luigi vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm cred ca e un pic cam exagerat 17-19 poate daca e alergata un pic!

un consum de 14 e relevant!

eu la 4200 cmc am 15 consum iar afara la 100-120 8.0-8.5, peste 140 trece de 10!

am mers si cu 3000 benzina si e foarte tare motoru , se aude ff frumos, masina era s line si avea tobe sebring , se auzea intr-un mare fel!

daca nu o iei ca sa mergi in oras la ore de varf e super k!

probleme majore nu sunt ..., depinde si cine a avut=o si cum a intretinut-o !

Modificat de mask2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum vei reusi tu sa scoti 14, ce pot eu sa-ti spun ca la 2.0 TDi in Bucuresti am frecvent 12-13% iar daca merg ca bunica reusesc cate un 11. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mask2k - 17-19 si mie mi se pare un pic mult dar in nestiinta de cauza nu comentez. din ce am citit pe net reiese un consum de 12-14 ceea ce la 3.0 mi se pare chiar ok. masina din cate se vede a fost intretinuta iar eu nu sunt genul care sa ma bag in aglomeratii interminabile (mai bine o iau pe jos sau cu bicicleta). dar tie ca sa iti consume 15 la 4.2 cum mergi cu ea ? calm si sigur sau o mai si calci ?

@GtSport - il am si eu pe varamiu care are tot 2.0tdi si ii consuma tot atat, dar din cate stiu eu nu prea o iarta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ma duc la servici si vin de la servici am un mers normal ca nu ma alearga nimeni , seara dupa 10-11 merg un pic mai tare , dar fiind liber consuma cam cat imi consuma cand ma duc la servici:)

ideea e ca un plin are 60l iar eu cu un plin merg 400 km poate 430! bine daca te mananca talpa , cum ma manca pe mine cand am luat masina, un plin imi ajunge pt circa 220-250km max!!:somnmare:

afara am avut autonomie si de 600km dar nu pt f mult timp:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15% consum la motorizare 4.2 in combinatie cu quattro?

La s4? :blink:

N-o vinzi??

La consumul asta merg numai in oras cu ea!

..ce dracu'..ne vede lumea..!

revenind la motorizarea de trei litri..

http://vwforum.ro/index.php?showto...25683&st=40

este drept,este vorba e a6,dar diferenta nu este chiar foarte mare intre cele doua platforme..

ca idee,mie nu-mi scade consumul sub 13.5% deloc..maxim 14%

luigi vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin offtopic: Mie imi consuma un 2.5TDI cam 17-18% urban :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm 15 la suta prin Bucuresti aglomerat. Am fost o saptamana aprox prin Bucuresti si zilnic cam 40-50km prin oras (de dimineata pana seara), medie 14.9 mai precis. Recunosc ca nu ma bag pe linia de tramvai, nu blochez intersectii, nu ma bag in depasiri ca dementul, nu smucesc masina, imi place sa plec lin, etc. Cred ca multi ar zice "bosorogeste".

Afara la 130 pe gps (135 pe bord) intre 8.9 si 9.5, in functie de asfalt, vant si alinierea planetelor.

Pe 6200 km medie totala (incluzand bucatile cu Bucurestiul) 10.1 in conditiile in care in Germania am mers legal. Adica unde se putea cat se putea.

Modificat de docman2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca la 3.2 cu 250cp iti ia un 15 in oras la un 3.0 ar trebui sa fie un 13-14...presupunand acelasi stil de condus. corect sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa incepem cu inceputul:

1) motorul de 3.0 din cate am luat la cunostinta de la oameni care au detinut Audi cu motorizarea asta au spus ca e un motor fiabil in general,destul de performant...mai ales pe A4 dar nu chiar la ceea ce te-ai astepta.

2)3.0 V6 daca nu ma inseala memoria este un motor in totalitate aluminiu cu 5 supape pe cilindru(3.0 30 valve ironic nu?) :-p iar singurul cod motor fiind ASN si pe tractiune fata cat si pe Quattro.

3)la o masina de genul asta(un motor destul de mare)trebuie sa te astepti si la alte costuri de utilizare(mai ales combustibil fiindca la alte consumabile nu e cu nimic deosebita).

4)vazand ca vrei o informare cat mai exacta asupra consumului iti spun ca motorul ala nu te va lasa sub 15,poate noaptea va lua mai putin,mai ales in Buc spre exemplu 2.5TDI-ul meu Quattro are consum mediu in localitate de 13,4-13,5 & merg combinat(uneori sportiv,uneori batraneste dar si atunci schimb in lung peste 2400-2500 de ture...dieselisti stiu de ce).

5)gandeste-te foarte bine pentru ce iei masina asta in special fiindca este totusi o investitie & e pacat sa o iei si sa nu te bucuri de ea la adevarata ei valoare din cauza unor factori gen consum sau chiar si impozit desi spre norocul tau nu depaseste pragul "nesimtiri" la impozitare dar si asa e vreo 900lei.Cu respect Alex.

:vaidecapulmeu: Cat despre afirmatii gen S4 4.2 B6 consum de 15 in localitate...hmm...mergi numai noaptea si relaxat ori ce?Vrem si noi secretul ca asa vorba colegului l.u.v ne luam toti S4 4.2 B6.

p.s.:daca iti iei masina eu unul iti doresc cati mai multi km fara incidente de vre-un fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi alex, asa sa fie dar mai intai sa vedem cu ce masina ma aleg :) eu am intrebat de consum sa-mi fac o idee generala. ca la un consum de pana in 15-17max mi se pare ok si zic eu ca ar merita toata distractia (parerea mea) insa la un consum mai mare deja e prea mult si m-am gandit la 3.0 in urmatoarea idee :

-1.8T consuma si ala vreo 12-13 din cate am citit iar diferenta de consum intre 1.8 si 3.0 este mai mult decat ok

-1.9tdi am inteles de la toata lumea ca sunt foarte lenese,economice dar fara viata

-2.5tdi, precum ai zis si tu ia 13-14 si cum benzina deja e mai ieftina decat motorina...pare din ce in ce mai tentant 3.0 ala :P

-pe net, la User Reviews asta de 3.0 ar consuma 12-14...dar asta probabil in afara unde traficu e mai ok

La urma urmei de asta m-am si inscris si am postat aici, ca sa va spuneti si voi parerea.

:) nu mi se pare chiar asa de absurd consum de 15 la 4.2 din moment ce taicamiu a reusit in bucuresti consum de 13 la 4.7 automata 4x4 (grand cherokee). insa a mers cam batraneste si nu s-a bagat in aglomeratii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca sa te linistesti si in legatura cu eventualele probleme la acest model (A4 B6 8E) nu neaparat motorizarea 3.0 nu sunt mari dar si cand sunt se simt.Articulatia fata (multy-link,asemanatoare cu cea de passat,A6 model vechi-la asta nou inca nu ma interesat,A8 D2) este cam costisitoare fiind in jurul a 1000-1200lei pentru o parte pe un producator consacrat(daca vei avea nevoie eu iti recomand Lemforder-ei o fac pe cea originala),despre spate nu sunt multe de spus in general bucse bara stabilizatoare(30-40lei) iar apoi amortizoarele...astea depinde de care doresti sa iei.Daca tot vrei cel mai mare motor pe A4(carcotasilor nu sariti am spus A4 nu S4) eu iti recomand sa iei una cu suspensie sport OEM(originala) iar la asemenea motor pe cele non-Quattro iti sugerez sa nu le bagi in seama,nu vei regreta o clipa consumul un pic mai mare a celei Quattro si eventualul schimb al uleiului diferentialului spate,cheltuieli care apar in plus fata de cea cu tractiune normala.Alegerea iti apartine...noi nu putem decat sa iti sugeram cea mai buna alegere & sa iti dorim o masina strasnica care sa isi faca fiecare banut,cu care sa fi lipsit de incidente.Cu respect Alex.

:) Nu vad rostul de a-ti lua S4 4.2 (o berlina sport-nu ma refeream la tine) si sa mergi cu ea batraneste,iar daca cineva spune unde sa mergi tare in Bucuresti domnilor sunt locuri multe,chiar si in o aglomeratie medie se poate merge sportiv la limita retinerii permisului sa zic asa.O spun din propria experienta dar nu recomand.Acum revenind un pic la consum...sincer 4.2 in imbulzeala din Bucuresti nu scoate un consum de 15 decat impins,iar acum ajuns din nou la aceasi opinie:ce rost are sa dai o caruta de banisori pe un S4 ca sa mergi cu ea batraneste? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am zis probleme ma refeream la ceva mai grav...sa nu-mi crape motoru' sau alte dezastre. Asa mecanica si piesele de schimb, bucsaraie si astea ("consumabile" sa le zic ) nu sunt o problema. In final la toate masinile trebuie sa le schimbi odata si odata.

Am uitat sa precizez mai exact despre ce masina este vb. Este un Audi A4 3.0 quattro si intentionez sa il las asa cum e de la mama lui,nu ma apuc sa ii fac "tuning". inca odata mersi pentru info alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kal3vra

nu sunt absolut sigur ca un 3.0 va fi mai economic tinand cont de 3 probleme:

- motorul cred ca e o generatie mai veche

- masina ta cred ca e mai grea

- uzura motorul e un pic mai mare, deci poate si un consum mai mare (mai ales tinand cont de schimbarea drastica a calitatii carburantului pe care o va suferi)

insa valoarea consumului poate fi un punct de reper. Cu conditia sa conduci "batraneste".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de sunt asa de multi carcotasi pe forumul asta (altfel nu pot sa spun ca sunteti)

nici macar nu stiti ce traseu am de mers la servici si in ce conditii merg!

dar sincer nu ma obosesc sa dau mai multe explicatii fiecare e liber sa faca ce vrea!!!

bafta multa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai,ce dracu',doar nu suntem copii!!

nu-i nimeni carcotas,dar sa vii sa spui tu ca in bucuresti iti haleste doar 15% ditamai fiara..!

nu mai povesti de trasee,atata timp cind bucurestiul este varza oriunde te-ai invarti!

in alta parte poate erai crezut,dar aici..

sanatate.

luigi vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k fie cum zici tu ! consuma 40% imi pare rau ca am mintit!

suntem offtopic oricum!

referitor la 3000 benzina , mai mult de 13 daca mergi normal nu consuma!

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13% extraurban este un consum plauzibil, de ce nu-l credeti pe colegul nostru.

Urban insa nu cred sa scada sub 20% in Bucuresti, avand in vedere ca fosta mea fiara de 2,0 benzina si 115 cai condus economic, nu prea scadea sub 14% intr-un oras mititel, unde circulatia la ora de varf e la fel ca duminica in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mask2k - cam atata cred si eu ca o sa consume, in jur de 13-14 ceea ce mi se pare ok.

@SHARANEL - daca tie 2.0 benzina cu 115 cai iti lua 14% atunci iti recomand un 2.0 carburator, ca ala ia 10-11(pe bune).

si nu inteleg de ce nu-l crede nimeni pe mask. in final el are masina si vede ce-i indica pe bord iar restul dau cu presupusul. eu cred ca este posibil asemenea consum din mom ce am vazut consum de 13 la motor de 4.7 dar in fine...fiecare cu parerea lui :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumption

In the city 15.8 l/100 km

Out of city 8.5 l/100 km

Average consumption 11.1 l/100 km (ECE)

asa zice globalautoindex.

asta e S4

Consumption

In the city 19.5 l/100 km

Out of city 9.8 l/100 km

Average consumption 13.3 l/100 km (EU)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incepem sa vorbim din carti?

atunci verifica cat consuma un a8 4200 benzina cu cutie automata si o greutate de 1900kg daca nu chiar 2000 kg

Fuel consumption 17.5/8.7/11.9 l/100km urban/extra-urban/overall sursa carfolio !

deci cum iti explici ca in carti o masina mai grea , mai mare, cu o cutie automata, tot quattro, consuma cu 2 litrii mai putin??

hmm sf nu ?

13 extraurban da dar la o viteza de 160 !!!

fiecare crede ce vrea eu stiu cata benziana bag in masina si cati km merg... asa ca nu trebuie sa duc munca de convingere aici pe forum :ceuameni:

Modificat de mask2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incepem sa vorbim din carti?

"asa zice globalautoindex", ziceam mai sus. de vorbit, vorbesc inca din corzile vocale, respectiv gatlej.

uite ce zice si carfolio

http://www.carfolio.com/specifications/mod...car/?car=137291

asta e A4 3.0

la S4 din pacate nu-l mai da. dar cel pentru A4 3.0 coincide, am impresia, cu cel dat de globalautoindex.

:icon_thumright:

vad ca ai adus adaugiri, asa ca imi permit si eu : pe mine putin ma intereseaza cat consuma x sau y, eu doar vroiam sa raspund celui care a pus intrebarea.

pe de alta parte, ne consideram un forum pseudo tehnic, iar exagerarile in ambele directii nu stiu daca isi au rostul aici.

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!