Jump to content

De unde cumparam anvelope ieftine ?


vw-raz-van
 Share

Postare recomandată

@ Green : si eu cand am luat masina am cumparat de la Cardinal un set de roti de iarna pe 16 (table + semperit speed grip 205/55/16) la vreo 2100 lei din cate imi amintesc (acum 2 ani). Nu era cine stie ce reducere dar am scutit banii de curier+ echilibrat (ca vin gata echilibrate rotile) si montat pe masina (le-au dat jos pe cele de vara si le-au montat pe astea). deci sa zicem ca am iesit cu vreo 200 ron mai ieftin decat in alte parti. cauciucurile sunt decente, nu grozave dar nu am ramas proptit pe nicaieri (indiferent ca am fost la mine in oras unde nu se curata zapada niciodata sau la predeal+cota 1400 sinaia + cheile Gradistei + Viseu etc.) iar uzura este normala. Nu am ce sa zic de Conti sau Mabor ca nu am folosit. Pe cealalta masina am avut Pirelli Wintercarving, bune dar zgomotoase rau de tot, iar a prietenei (seat ibiza) are acum Marangoni Meteo luate la SH dar nu pot sa spun nimic ca inca nu le-am vazut in actiune. Succes in alegere.

Si da, cred ca gasesti mai convenabil (mai de calitate) in alta parte, scuze ca nu am vazut si intrebarea!

Modificat de obsess3d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Green-La Metro este o oferta la anvelopele Continental TS830 pentru 21.10-03.11.2010. La cumpararea a 2 anvelope(Continental) primesti un voucher de 100 lei(pentru 195/65/15, pret 277ron), respectiv 200 lei(pentru 205/55/16 91T,pret 482 ron). La Dunlop 3D preturile sunt pentru 195/65/15 91T= 277 ron, la 205/55/16 91T=432 ron

In Selgros am vazut GY UG7+(205/55/16 91T Slovenia DOT 38/2010 la 440ron/buc, 195/65/15 Germania la 320ron) si Dunlop 3D(pentru 205 la 520ron/buc, Germania) .

Jante de otel sunt sigur ca gasesti pe la vulcanizari etc in stare buna si la preturi rezonabile, concluzia este ca ai de umblat putin mai mult dar pretul va fi mai mic.

Anul trecut cand am cumparat continentalurile(din Metro) am vazut ca furnizorul era Dinamic 92(preturile la ei pe site erau mai mari fata de Metro).

Modificat de Tilu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ca in reteaua Metro pot aparea promotii la preturi mult sub firmele specializate in comercializarea de anvelope. Se pare ca au niste conditii crunte pentru achizitia si revanzarea unor asemenea produse , ajungand cateodata sub pretul importatorului ( dar numai in cadrul ofertelor ) . Eu am luat Dunlop SP 1 de la ei cu 50 Ron mai ieftin pe bucata decat erau la reprezentantul local.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna varianta cu Metro, multumesc de informatie ! Am comparat pretul de la Metro cu preturi de la alte magazine, mi s-a parut pana acum cea mai buna oferta....99% maine ma duc sa-mi iau de acolo gumele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuneti ca Metro are oferte mai bune decat www.anvelopejantepromotii.ro ?

un exemplu concret puteti da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, le-am luat de la Metro, n-am mai lalait-o :( cu "sapatul" dupa alte oferte ! 4 bucati Conti Winter pentru masina din semnatura au fost aprox. 1130 lei, si am primit 2 vouchere in valoare de 100 lei bucata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuneti ca Metro are oferte mai bune decat www.anvelopejantepromotii.ro ?

un exemplu concret puteti da?

anvelopejantepromotii.ro sunt dezamagitori uneori... Nu au decat cateva dimensiuni (de ex . eu vreau 205/50/16), cele "la comanda" nu le aduc, sunt puse pe site doar la deruta.

www.cauciucuridirect.ro au o oferta mult mai mare, si la unele preturi, sunt chiar f. competitivi. Marele dezavantaj este ca trebuie platite in avans.

www.anvelopeweb.ro au preturi f. bune, si ce au pe site au si in magazin. La Matador au cele mai bune preturi.

In Metro au pret f. buna la Continental. Cat o sa aiba stoc, merita luate.

Eu am gasit preturi f. bune la www.anvelonet.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, le-am luat de la Metro, n-am mai lalait-o :D cu "sapatul" dupa alte oferte ! 4 bucati Conti Winter pentru masina din semnatura au fost aprox. 1130 lei, si am primit 2 vouchere in valoare de 100 lei bucata !

Te rog spune-mi de la ce Metro, si ce dimensiuni ai luat tu, ca sa-mi dau seama de pret.

Vorbesti despre Conti TS830 sper.

Aveau si 205/55/16?

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de la caz la caz ...

anvelopejantepromotii.ro pentru mine au fost cei mai buni ... si ma refer aici strict din punct de vedere al pretului. Am umblat f mult timp dupa cauciucuri+jante pentru iarna si cam tot ce am gasit pe internet aveau preturi mult mai mari. Ca sa nu mai spun despre ce am gasit in magazine.

Paradoxul cel mai mare mi se pare la anvelopele din magazine si anume:

- niciodata nu au pe stoc ceea ce vrei tu

- pretul este considerabil mai mare decat cele gasite pe internet de la marile depozite

- spun ca aduc doar la comanda

La urma urmei ce inseamna ca aduc doar la comanda .... pun mana pe telefon si comanda anvelopele de la un depozit mare din bucuresti sau din strainatate la care isi adauga un adaos nesimtit de mare si ti le vand tie.

Si atunci nu este mai convenabil sa pui tu mana direct pe telefon si sa-ti comanzi direct de la depozitele mari si astfel scapi de adaosul nesimtit de mare.

Eu unul nu recomand nimanui sa-si cumpere anvelope din magazine mici sau si cele mai mari gen Metro/Dedeman ... decat daca chiar nu gasesc pret mai mic pe internet la ceea ce cauta.

Caz concret eu am cautat Dunlop Winter Sport 3D(205/55 R16) si mai prin toate magazinele mi-au cerut intre 430 si 460 de Roni pe cauciuc .... si doar la comanda ca bineinteles nu aveau in stoc.

Atunci am cautat pe net si am gasit cu 372 Roni pe cauciuc. Am facut comanda si Voila (plus ca mai aveau si transportul gratuit la un set complet comandat).

Chiar ieri am vazut aceleasi cauciucuri in Dedeman cu 439 de Roni..... la un calcul simplu 439-372=67 Roni/cauciuc ...per total castigand 268 de Roni pe tot setul .... si nu sunt bani de neglijat.

Apoi si la cei mari pot aparea probleme in onorarea comenzilor daca nu au momentan pe stoc cum am vazut ca se plang unii colegi.

In cazul meu (unul fericit) totul a mers ca uns. Eu mi-am luat si un set de jante de tabla pe care nu le aveau pe stoc si mi-au zis sa sun peste o saptamana ca aduc. Am sunat peste o saptamana aveau jantele ... am mai comandat si 4 cauciucuri si asta a fost .. a doua zi le-am avut acasa ... repede ... pret bun si transport gratuit.

Sunt sigur ca situatia e diferita de la caz la caz dar ce vreau sa scot in evidenta e ca se pot gasi preturi chiar considerabil mai mici cu un minim de efort.

Bineinteles ca la urma urmei fiecare are un business si din adaosul ala trebuie sa traiasca .. dar momentan e criza si chiar nu-mi permit sa arunc banii cu asa mare usurinta mai ales daca se pot economisi bani buni cu un minim de efort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca ai luat de la anvelopejantepromotii.ro .

Cum arata Dunlop-urile tale, ce saptamana de productie sunt? Marcarile de pe lateralul anvelopei sunt aceleasi ca cele prezente in pozele oficiale (ma gandesc sa nu fie ceva replica chinezesti, desi sincer nu cred, n-am vazut pe nicaieri pe net ca sa se vanda replici chinezesti la cauciucuri de renume).

Jantele ce producator sunt?

Cu ce curier ti-au venit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da de pe anvelopejantepromotii.ro le-am luat

sincer am avut si eu destul de multe indoieli din cauza pretului mai mic decat pe majoritatea celorlalte site-uri si atunci am cautat mai mult feedback despre acesti domni si se pare ca ar fi un angrosist ceva ... nu stiu exact sa spun .... chiar am postat si pe forum cerand mai multe informatii despre ei si am ajuns la concluzia ca sunt decenti.

cat despre Dunlop-urile mele au DOT 4010 :D deci ff noi (inainte de a face comanda am sunat la numarul de pe site sa cer cat mai multe detalii, ceea ce iti recomand si tie ... doar ca sa te asiguri ca toti parametri specificati de tine sunt ok) ... oricum eu telefonic am spus omului ca daca nu sunt din 2010 refuz comanda (am ales varianta cu plata la primire). marcajele laterale sunt exact ca in pozele oficiale plus ca au pe ele lipite acele bucati de hartie cu specificatiile producatorului, sincer nu cred sa fie vreo replica chinezeasca ... si mie de asta mi-a fost foarte tare frica.

De jante sincer chiar nu stiu ce producator sunt .... inca sunt in cutiile de carton care mi-au venit. Oricum sunt Jante de tabla simple (am ales varianta asta pentru iarna).

Curierul banuiesc ca era "Fan courier" dar nu sunt sigur .... important e ca mi-au ajuns f repede. Comanda am facut-o joi la amiaza si ele mi-au ajuns sambata dimineata ca eu am cerut expres asa ... ca ei voiau sa mi le trimita vineri.

Nu stiu ce sa mai zic ... am avut totul in regula facturica frumos, stampilat/semnat ... atasat si certificat de garantie pe 24 de luni pe care specifica exact si DOT-ul anvelopelor (certificatul de garantie e doar pentru anvelope).

Societatea este SC A&J Group SRL iar la sediu scrie Sibiu, si vad ca si numarul de telefon incepe cu 0369 ... care e prefixul Sibiului(acum iti scriu direct din ce e pe factura ca o am in fata).

Daca vrei si alte date despre societate care sunt pe factura gen CIF/J da-mi PM si dau pe privat ca nu mi se pare fair play sa pun aici datele lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa-mi spuna daca pentru un golf 4 merg jante de 15 de tabla cu ET45 in loc de ET38 (alea pe original)? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....

De jante sincer chiar nu stiu ce producator sunt .... inca sunt in cutiile de carton care mi-au venit. Oricum sunt Jante de tabla simple (am ales varianta asta pentru iarna).

...

Ce scrie pe jante sau pe cutie? Ce sunt Kronprinz sau KFZ? Ca astea se gasesc in Romania de obicei.

Te rog pe PM cu datele firmei.

Multumesc.

Poate cineva sa-mi spuna daca pentru un golf 4 merg jante de 15 de tabla cu ET45 in loc de ET38 (alea pe original)? Multumesc anticipat

Calculat pentru cazul tau in ideea ca pastrezi anvelopele de 195/65/R15:

The edge of the new tyre will be 7mm further away from the inside of the wheel well and suspension components, and 7mm further out from the edge of the bodywork.

Dar tot acolo scrie:

Typically you can get away with 5mm-7mm difference from the vehicle manufacturer specification before you'll run into trouble with the wheels fouling the suspension or bodywork.

Read more: http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html#ixzz13HElHRdn

Deci in cazul tau as zice ca esti la limita si nu te-as sfatuit sa pui jantele cu ET38

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dolfin: Ai PM ... pacat ca nu se pot pune atasamente pe PM ca facusem o poza a facturii cu telefonul.

Momentan nu pot sa-ti spun ce scrie pe cutie sau janta ca le tin la fratele meu in balcon, sper sa nu uit cand le desfac sa le pun pe masina sa ma uit si sa revin si cu raspunsul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dolfin, cauciucurile le-am luat de la Metro 2, Constanta ; dimensiunile 195/65/15 ; tipul sunt Conti Winter....uffff, le am la cineva intr-un garaj si nu pot spune cu mana pe inima, dar 50% parca TS830... Succes in cautari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi permit sa raspund eu in locul lui @Green. Sunt TS830(pentru ca numai acestea erau la promotie), ale mele(205/55/16) sunt fabricate in Franta si au DOT 38/2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu azi mi-am comandat Nokian WR G2 de la janteanvelopepromotii. Pret 340 de ron bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva un service care sa vina acasa / birou sa monteze anvelopele.....sau un service serios non stop?

m-am saturat sa astept la coada si sa ma lovesc de aroganta celor din service

Modificat de X-Ecutor
double post
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva daca Good Year la dimensiunea 205/55/R16 se fabrica si in Germania?....sau numa" in Slovenia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era vorba de cauciucuri mixte(all season) , era de cauciucuri de vara, ci pur si simplu de varianta OPTIMA/IEFTINA in cazul dat...

Este oferta la Carefour sub 200RON Debica Frigo 195/64/R15 cel putin pe oferta din Iasi. Si mai au si o reducere de 20% pt cumparaturile peste 200RON.

Iei cite un cauciuc si un lichid de parbriz si ai cauciucul la 180 :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am comandat jante de la anvelopejantepromotii.ro cu oarecare neincredere dar am zis ca pretul este prea bun (196RON/buc fata de 235RON/buc marca KFZ - cel mai bun pret din B).

Am comandat 6,5J 5x112 R16 H2 ET 50 si asa au venit, sunt produse de S

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles eu bine? Ti-ai comandat jante pe 16' 5x112 de pe anvelopejantepromotii.ro? Eu pur si simplu nu le gasesc pe site. Poate ne ghidezi tu mai bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!