Jump to content

De unde cumparam anvelope ieftine ?


vw-raz-van
 Share

Postare recomandată

nu fi asa sigur cu Nankang. Utilizezi asemenea anvelope? La utilizare cotidiana si masini cu puteri reduse eu cred ca este o anvelopa foarte buna. Eu am de iarna pe un Ka si chiar nu am avut nici o problema in ceea ce priveste aderenta, ruliul, stabilitate. Mai ramane sa vedem cu sta la durata utilizarii.

Masina mea pe care o conduc zi de zi este mult prea pretentioasa la anvelope avand putere prea mare pe puntea fata, latimea maxima este 205mm, si nu pot folosi orice. Dar e buna de testat anvelopele la aderenta si anduranta ;).

Toyo Proxes am folosit pe cand aveam Ford Mondeo si au fost excelente - de vara. As lua oricand daca bugetul mi-ar permite si nu ar fi optiuni mai bune la aceleasi performante. Pentru 205/50/16 cat sunt pentru masina mea, costa in jur de 400 RON. Cam la acelasi pret cu Fulda.

Intre Toyo (facute in Japonia) si Nankang (facute inTaiwan) nu exista comparatie. Nanakang costa pe dimensiunea sus mentionata 250RON dar... mai bine nu.

Sunt( sau erau) mai multe de vanzare si pe forumul Volvo dar recomandarile sunt rezervate.

Am cumparat in urma cu 2 ani pentru Galaxy-ul unui prieten 4 Nankang de iarna... erau cele mai ieftine. Nu bat, se echilibreaza, par durabile dar sunt grele si aderenta e asa si asa. Exista anvelope mai bune :)

Daca vreti anvelope cu un raport pret/performante bun cautati Pneumant. Sunt facute de Dunlop cam la aceeasi calitate ca si Barum (grupul Continental) dar la un pret mai bun.

P.S

Kumho sunt anvelope medii, facute in Korea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe anvelopejantepromotii.ro sunt multe tentatii ca pret,dar am pe cineva la vulcanizare,un prieten f bun,si mi-au spus ca astea chinezesti bat,a avut o gramada de clienti care s-au plans.Ca si voi,a avut o parere buna despr kumho,mai ales ca sunt si masini care vin din fabrica cu marca asta.Prin cautarile mele,nu am vazut pneumant.

Modificat de claudiu_gl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.anvelopeweb.ro sunt cei mai ieftini si f. rapizi. (In Cluj mi-au venit in iarna asta de pe o zi pe alta. Plus ca plata e ramburs la primire)

www.cauciucuridirect.ro sunt si ei ieftini (cu putin peste cei mai de sus ) si au o varietate mai mare de anvelope. Dar livrarea dureaza ceva mai mult (aprox. o saptamana si plata se face in avans prin ordin de plata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anvelopejantepromotii.ro ... aici am vazut cele mai mici preturi la anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va pot spune in cunostinta de cauza ca am gasit anvelope ieftine in 3 locuri diverse pana acum :

- Autosoft : de pe calea dudesti, am luat GY F1 GSD 3 made in germany fabricate de cateva luni pana sa le iau eu, pe 15" cu cel mai mic pret din Buc, la care mi-au dat si discount

- Chemtraders : undeva prin Sebastian, am luat anvelopele de iarna .. la fel, super pret si discout + montaj gratuit

- Ultimul loc, de la Delticom AG (dati pe google si va da ptr fiecare tara corespondentul site-ului) : cele mai mici preturi overall plus ca transportul e inclus in pret, si in Italia ti le trimite la service dupa care mergi sa le montezi acolo

Sper ca am ajutat pe careva :icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit pana acum cea mai buna oferta pe http://www.anvelopa-janta.ro in conditiile in care la achizitia unui set de 4 anvelope ofera montajul si echilibratul gratuit.

Am trecut aseara pe acolo si am intrebat daca ofera discount pt cantitati mai mari. Mi s-a raspuns ca ne mai pot oferi 5% reducere.

Mai vrea cineva ca sa ne bagam la un

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu doar mi-am luat anvelope de pe http://anvelopejantepromotii.ro/index.php

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 225/45R17 91Y - 458lei/buc cu transport gratuit fiindca am luat 4 bucati.

Le-am comandat joi seara si azi dimineata a venit curierul cu ele. I-am intrebat inainte la telefon unde sunt fabricate si cand si mi-a s-a spus ca sunt facute in Germania, undeva la sfarsitul lui 2009 sau inceputul lui 2010. Anvelopele pe care le-am primit erau fabricate in Germania (altfel nu acceptam coletul), in saptamana 3 din 2010 :D

Saptamana asta cred ca ajung sa le si montez :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cumparat anvelope de la http://anvelopejantepromotii.ro - sunt in localitatea Cisnadioara, langa Cisnadie, jud. Sibiu

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 205/55R16 - 318lei/buc cu transport gratuit fiindca am luat 4 bucati. Au fost super ok. Am dat comanda online astazi (se plateste acasa cand ajung anvelopele cu curierul - in pachetul de care il veti primii veti gasi factura+certificatul de garantie) si a doua zi m-au sunat pentru confirmare. Am aflat de la ei ca anvelopele cerute de mine sunt fabricate in Germania in saptamana a doua din anul in curs.

de asemenea, pana sa le cumpar de la ei am incercat sa fac un studiu de piata - pret/calitate dar se pare ca alti mai ieftini eu unul nu am gasit.

Anvelopele le-am montat pe jante+echilibrat aseara la un pret super ok: 50 ron

Modificat de bogdan.cocea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat de curand din targ AUTOVIT din Buc, 4 cauciucuri no-name 225/40/18 la pretul de 265 ron / buc si total de 1060 ron. Noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cumparat anvelope de la http://anvelopejantepromotii.ro ...

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 205/55R16 - 318lei/buc cu transport gratuit fiindca am luat 4 bucati.

Din cate vad eu la 318 ron sunt "GoodYear Eagle F1/3" nu Asymmetric. Asymmetric nu cred ca exista pe 16".

Eu am luat tot de pe site-ul de mai sus 4 bucati Dunlop FastReponse 205/55/16 91H la 289 ron si 2 seturi de jante de aliaj Rial 16" (Riga si Oslo). Foarte multumit de magazinul mentionat, DOT-ul este cel comunicat telefonic, pachetele au sosit a doua zi.

Modificat de DanRe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigemo.ro si anvelonet.ro . depinde de dimensiunea cautata, unii sunt mai ieftini la dimensiuni mici si mai scumpi la cele mari, si invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat din magazin 4 anvelope matador elite 2 185 60 14 cu 620 ron montaj inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ne spui si noua de ce magazin e vorba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !Am vazut o oferta destul de buna la Polyinvest pe site,la 3 anvelope toyo o primesti pe a 4-a gratis.Ma cam bate gandul sa le schimb si eu pe ale mele (215/55/16)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce magazin e vorba :)

magazinul este in iasi, Triorom. si nu cred ca ajuta pe cei din alte orase. am postat doar pentru a va arata ca sunt oferte bunisoare si la magazinele de piese auto nu doar cele online.

AVETI GRIJA LA DOT.............

Modificat de Negresa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal de pot sa imi cumpar si eu o roata de rezerva de golf 5 sunt din buc cine ma poate ajuta si pe mine???pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !Am vazut o oferta destul de buna la Polyinvest pe site,la 3 anvelope toyo o primesti pe a 4-a gratis.Ma cam bate gandul sa le schimb si eu pe ale mele (215/55/16)

Super site, se pare ca nici nu au auzit de 195 65 r 15 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cumparat anvelope de la http://anvelopejantepromotii.ro - sunt in localitatea Cisnadioara, langa Cisnadie, jud. Sibiu

Goodyear Eagle F1 205/55R16 - 318lei/buc cu transport gratuit fiindca am luat 4 bucati. Au fost super ok. Am dat comanda online astazi (se plateste acasa cand ajung anvelopele cu curierul - in pachetul de care il veti primii veti gasi factura+certificatul de garantie) si a doua zi m-au sunat pentru confirmare. Am aflat de la ei ca anvelopele cerute de mine sunt fabricate in Germania in saptamana a doua din anul in curs.

de asemenea, pana sa le cumpar de la ei am incercat sa fac un studiu de piata - pret/calitate dar se pare ca alti mai ieftini eu unul nu am gasit.

Anvelopele le-am montat pe jante+echilibrat aseara la un pret super ok: 50 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare baieti,am gasit pe 4tunini.ro 4 anvelope continental sportcontact3 noi-noute la 350 ron buc.Pretul e fenomenal,singura problema e ca sunt facute la timisoara pt export,cei de la conti au o fabrica acolo pt ca e mana de lucru mai ieftina,cel putin asa mi-a spus vanzatorul.Nu stiu ce sa fac si astept sfaturile voastre.Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am CSC 3(235/45/17), comportament foarte bun al anvelopelor,silentioase. Daca sunt intradevar noi atunci pretul e foarte bun.

Pe marimea asta cel mai bun pret gasit de mine este de 574ron/buc.

Parerea mea ca nu conteaza unde sunt fabricate, un producator de renume nu cred ca face rabat la calitate indiferent de locatia de productie.

Am vazut Dunlopuri, GoodYear fabricate in Slovenia, GY UG7+ luate in toamna sunt fabricatie Slovenia(foarte incantat de ele), GY Optigrip fabricate in Germania foarte dezamagit.

Modificat de Tilu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

continental sportcontact3 noi-noute la 350 ron buc la timisoara

va spun doar cazul meu iar voi faceti cum credeti, am cumparat 4 bucati SH continental sportcontact3 din care 2 bucati ca noi iar 2 uzate cam un sfert. 3 bucati aveau dot 2007 fabricate in germania iar una (dintre cele uzate) cu dot 2008 dar fabricata in alta tara dar nu mai retin unde. pe cele mai uzate le-am pus pe spate , in toamna cand am pus anvelopele de iarna am vazut ca anvelopa din 2008 ce nu era fabricata in germania era uzata pana aproape de semnul de uzura iar cealalta era cam la fel ca in momentul in care am pus-o pe masina. Concluzia mea este ca ce este facut in alta tara decat in tara de origine nu este la fel de calitativ. ma gandesc ca cel ce a avut anvelopele inaintea mea o fi avut o problema cu o anvelopa si a cumparat alta (pe cea din 2008 made in UE) care pusa ulterior s-a uzat cu mult inaintea celorlalte. iar ca si proba ca asa este am pus si un anunt in care cumpar o astfel de anvelopa http://vwforum.ro/index.php?showtopic=66684 la anvelopa din 2008 se vede si textura cauciucului ca este diferita fata de celelalte, este mai rugos si parca te murdaresti imediat de pe el chiar si dupa ce a fost spalata anvelopa.

Modificat de Negresa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continental si Goodyear sunt singurele care au 5 stele la testele din Germania.

. Concluzia mea este ca ce este facut in alta tara decat in tara de origine nu este la fel de calitativ.

Asta imi este si mie frica,de aia am cerut mai multe pareri.Sunt f scumpe noi,acelasi model cu indice de viteza W e in jurul la pretul de 600 ron.Mi-a trecut prin minte ca romanasii de la fabrica sa nu le faca reesapate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici cu Bridgestone Turanza ER300 nu mi-e rusine! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!