Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Sunt de acord cu aceasta gandire, insa repet, nu sunt de acord sa bagi scumpire de 50%, lipsta de bun simt, si inca ceva ce ma amuza, eu stiam ca uleiul longlife 5w30 este mai scump de obicei decat 5w40 501.01, ei bine se pare ca importatorul Fuchs vinde longlife la acelasi pret cu 501.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cunosti vreun sofer de tir care face exteriorul ? Asa ai putea reduce drastic cheltuielile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma complic...fac 2 schimburi pe an, e prea incomod. Mai cercetez piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman scumpirile obscene au fost practicate in trecut si de Liqui Moly , Valvoline etc cunoastem trendul si tot la bani de pizza achizitoneaza uleiul respectiv importatorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreti sa ne grupam mai multi pentru o comanda? sau sa procedam cumva in grup sa fie mai usor, poate iese de o comanda si ne onoreaza cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca asta este trendul, motul de ce a scazut preturile o data cu deschiderea fabricii din italia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30 cu norma 507? Merita sa-l pun in motor? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu l-am folosit dar teoretic merita. Are baza gtl si in plus shell produce uleiuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!Trebuie sa fac schimbul de ulei la masina din semnatura care are 200mii km ce ulei imi recomandati ?Nu as mai vrea sa pun Castrol EDGE.Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30 cu norma 507? Merita sa-l pun in motor? 

Folosesc eu de vreo 200 km ECT C2/C3 care dupa fisa tehnica pare a fi acelasi lucru cu AV-L, insa pe site-ul shell, C2/C3 este dat ca alegere premium, iar AV-L este dat ca optional pentru CBAB (cateva posturi mai sus am pus un link). Ce am observat pana acum este ca pana la 60 de grade se incalzeste cam in 5 km, la 80 de grade ajunge cam in 15 km, iar dupa 60 km ajunge la 85 de grade. La 90 de grade nu l-am vazut pana acum, mers preponderal in extraurban pe distanta de maxim 60 de km. Nu prea are miros si e cam incolor, fata de cel original care e foarte galben si are un miros puternic. In mers motorul pare putin mai silentios. 

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. la seat 1,6 diesel an 09/2011 cod motor CAYC, ce folositi ? am vazut pe epiesa.ro un ulei marca Seat 5w30. dar nu ai prea multe informatii despre el . si in fond acest motor se afla si pe golf si pe skoda si ma gandesc ca nu trebuit neaparat sa fie Seat , ca marca uleiul , ma refer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai multe optiuni, motul/mobil/ravenol/LM/ in orice caz, orice ulei ai folosi, sa-l schimbi la 10-12.000km cel mult, si indiferent de unde faci revizia, sa vezi cu ochii tai ca iti scumpa uleiul! 

 

 

Totodata. daca nu esti multumit de aceste firme, poti comanda ulei original 5w30 LL la pretul de 65 ron/litru.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Ce ulei ati recomanda pentru masinuta mea ? 

Ma uitam la VALVOLINE SYNPOWER XTREME XL-III C3 5W30 4L SAU Motul 8100 X-Clean Fe 5W30. 

Exista ceva mai bun in plaja aceasta de pret ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt pe xclean FE si sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

A folosit cineva Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30 cu norma 507? Merita sa-l pun in motor? 

Folosesc eu de vreo 200 km ECT C2/C3 care dupa fisa tehnica pare a fi acelasi lucru cu AV-L, insa pe site-ul shell, C2/C3 este dat ca alegere premium, iar AV-L este dat ca optional pentru CBAB (cateva posturi mai sus am pus un link). Ce am observat pana acum este ca pana la 60 de grade se incalzeste cam in 5 km, la 80 de grade ajunge cam in 15 km, iar dupa 60 km ajunge la 85 de grade. La 90 de grade nu l-am vazut pana acum, mers preponderal in extraurban pe distanta de maxim 60 de km. Nu prea are miros si e cam incolor, fata de cel original care e foarte galben si are un miros puternic. In mers motorul pare putin mai silentios. 

 

Merci de info. Ma gandesc ca imi spui de temperatura apei. Cea a uleiului e mai mare. Oricum il incerc de luna viitoare. Daca nu imi place revin la Valvoline. Din ce am mai citit pe la altii ar fi OK.

Valvoline SYNPOWER e grozav. O firma din Galati are un pret foarte bun la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tatei ii pun la Jetta (acelasi motor CAYC, de pe la 70k km) Ravenol 5w30 VMP, cu norma 507.00, schimbat la 10k km. Nu tuseste deloc (motorul, nu tata). La mine la O2 (cod BJB) folosesc tot Ravenol de vreo doi ani, intai 5w40 VMO, acum 5w40 VPD, revizii tot la 10k. Nu iti suna bine Ravenol, ca zice X sau Y ca e naspa? Baga Fuchs, Eneos, Q8, nu dai gres cu niciunul. Maxima atentie la norma ceruta de motorul tau si revizii la 10k, la care sa asisti. Eu mi le fac singur (la ambele masini- a tatei si a mea) de ceva vreme si in felul asta sunt sigur ca pun ce trebuie. Am mai multa incredere in manutele mele. Ce face tata la a lui- ma doare-n basca, e masina lui, dar la trotineta mea- eu decid ce si cand/cum fac/schimb. Fiecare cu ce si-a luat.

Cu cateva scule ieftine poti sa-ti faci si tu reviziile, chiar nu e greu. Greu e doar sa dai scutul jos, restul e par la ceas, sculele sunt fix aceleasi pentru ambele motoare, nu difera NIMIC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , a venit momentul sa schimb ulei , acum am Ravenol 5w30 , ma gandeam sa pun MOTUL sau LIQUI MOLY? Ce recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De temperatura uleiului spuneam, doar ca am vrut sa spun 30 Km în loc de 60. Lichidul de răcire ajunge la 90 de grade destul de repede.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ravenol nu vreau sa folosesc pentru ca VPD 5w40 specialpentru PD este low saps, dupa cum scrie si pe bidon. Cel mai bun ulei pentru PD este full saps dupa cum s-a dezbatut pana acum si aici si pe alte forumuri de afara.

 

Apoi Fuchs nu mai cumpar pt ca nemernicii au scumpit uleiul in 1 an jumate cu 50%, fara sa aduca nici o imbunatatire sau ceva inovativ.

 

LM mi se pare ca este putin cam scump pentru ce ofera,  

 

 Valvoline SYNPOWER XTREME- nu exista in ro 5w40 doar 5w30, si 5w30 nu vreau sa bag in motor, mai cercetam. Nu exclud varianta unei comenzi ebay.de sau uk insa sa nu coste transportul cat ma costa 5 litri de ulei. Daca aveti recomandari puteti sa le postati, discutam ontopic.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu mergi pe Motul, este peste tot, am inteles ca pretul inca nu s-a modificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A scazut chiar pretul...acum ramane de vazut daca s-a pastrat calitatea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fiu sincer eu sunt f.multumit de Ravenol VMO, Motul nu mi-a mers asa cum doream, este galagios motorul ( Bxe) in cazul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi pare rau un pic rau ca am trecut pe Motul. :dry:

 

Dupa 3 schimburi cu Valvoline SynPower 5W-40, m-am gandit sa incerc Motul X-cess 5W-40, insa motorul este mai galagios. Daca pana si sotia imi spune ca "nu-i place cum se aude motorul", ce sa mai zic ? :D

 

Am doar 1500 de km facuti cu Motul, dar saptamana viitoare il schimb. Daca masinii mele nu-i place, de ce "sa o supar mai tare" ? :wub:

 

In alta ordine de idei, am un prieten care are acelasi motor ca al meu. La el e tocmai invers: cu Motul merge bine, cu Valvoline e mai galagios motorul. Deci, depinde mult de la masina la masina. Nu e neaparat ca un ulei, pe care il folosesc eu, sa fie potrivit si pentru altul, chiar daca are acceasi motorizare. :icon_thumleft:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!