Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

On 8/22/2022 at 6:52 PM, nicusan said:

0w30 schimbat la 15k ar fi mai indicat. Sunt subiectiv pentru că eu așa procedez.

15k km e cam mult daca mergi si prin oras, pentru orice ulei.

 

a incercat careva Millers EE Performance C3 5w30? suna interesant in TDS:

 

" Increased engine power and torque from award winning NANODRIVE low friction technology and synthetic ester formulation.

 Extended component life and reduced operating temperatures as a result of the instant lubrication provided by NANODRIVE low friction technology.

 “Track day ready”, high performance oil; delivers maximum engine performance whilst meeting manufacturer’s specifications and recommended oil drain interval for on-road use."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil 1 ESP 5w30

Motul Specific 504/507 5w30

Ravenol VMP USVO 5w30

Liqui Moly TOP TEC 4200 5w30

 

Schimbate la 10 000 km 

Pentru DSG, doar ulei original VW

Distributie Continental 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 09.09.2022 at 15:51, moldovan a scris:

Am achiziționat un Touran 2.0 140 cai, an 2012 motor cfhc cu peste 320 mii km, fara istoric de schimburi. Cu ce norma de ulei sa incep, ce cantitate intra și ce filtre sa pun ? La fel as vrea o recomandare și pentru cutia automata DSG si kitul de distribuție. Menționez că motorul suna bine și cutia schimba silențios dar as face schimburile. Sigur, as vrea recomandări în raport preț- calitate. Mulțumesc !

Ce cantitate de ulei este nevoie la motor si in cutia automata pentru schimburi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, moldovan a scris:

Ce cantitate de ulei este nevoie la motor si in cutia automata pentru schimburi ?

4.7 litri ulei motor

6 litri ulei dsg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Recomand Ravenol 0w40 SSL posesorilor de TSI/TFSI fără OPF, am parcurs peste 7000 km fără să scadă nivelul, mașina are stage 2.

Uleiul are culoarea respectivă (braun=maro) de "nou".

 

https://www.ravenol.de/en/product/motorenoel/pkw-motorenoel/ravenol-super-synthetik-ol-ssl-sae-0w-40

 

IMG_20220824_203409__01.thumb.jpg.fc83f6f32aa8cb921fb7620d69ccd51d.jpg

 

IMG_20220824_203505__01.thumb.jpg.b3311ff34f081ca2315e932761b85bcd.jpg

Modificat de Shevaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate uleiurile iti sunt asa curate? cum e teava de esapament? mi se pare prea curat pentru injectia directa. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul OEM Volkswagen avea 13k km când am luat mașina, era curat și acela.

Înainte de stage 2, țeava era perfect curată, acum este puțin afumată.

Uite cum arăta catalizatorul la 100k km: https://1drv.ms/v/s!AgE0fnBZhbVuinBuiOnlk-T8SEww

Modificat de Shevaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca la masina s-a schimbat uleiul des, nu a mers exagerat de mult cu el.

 

Mai bun decat un ulei bun este un ulei schimbat des 🙂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În istoric, are schimburile de ulei făcute la 15k km, eu le voi face la maxim 10k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari ! Folosesc ulei Motul 8100 X-Cess 5W-40 si il cam mananca, vreo 2 litri la 10000km. Este normal? Mi s-a aprins martorul de ulei pe autostrada si am completat 800ml cu ulei de la MOL, tot 5w40, aceeasi norma, ce am gasit la benzinarie. Pot merge linistit inca 1 saptamana asa, cu uleiurile amestecate, pana fac schimbul de ulei? Ce ulei imi recomandati? Motor 1.6 BSE, pe Golf mk. 5 din 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti merge linistit cu amestecul, nu e nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

As vrea sa chimb uleiul la un motor CFFB 2.0 TDI 140 CP pentru un tiguan 2012 cu DSG 4 MOTION. As vrea sa merg pe Ravenol care conform site-ului imi recomanda urmatoarele din imaginea atasata.

 

Voi ce ulei recomandati? ce ati mai avut la motoarele astea CFFB?

 

Multumesc,

Vlad

img1.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil 1 ESP 5w-30 sau Castrol Edge Professional LL3 5w-30 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact :) orice, dar nu “Rivanol”.

 

Eu votez Fuchs.

Titan GT1 Pro-C3 5W30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Vlad-Mihai said:

Salutare,

 

As vrea sa chimb uleiul la un motor CFFB 2.0 TDI 140 CP pentru un tiguan 2012 cu DSG 4 MOTION. As vrea sa merg pe Ravenol care conform site-ului imi recomanda urmatoarele din imaginea atasata.

 

Voi ce ulei recomandati? ce ati mai avut la motoarele astea CFFB?

 

Multumesc,

Vlad

img1.png

Mannol energy PD 5w40, Ravenol RUP 5w40, Fuchs titan 5w40 C3...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt uleiuri cu norma vw 505.01 pentru motoare pd. El are nevoie de ulei pentru motoare cr cu norma 507.00.

Ne luăm după tot felul de sfaturi de pe internet sau de la prieteni "specialiști" și apoi ne mirăm că se distrug filtrele de particule prea repede sau apar alte probleme din cauza folosirii unor uleiuri care nu au norma care trebuie.

Din păcate și prin unele service-uri se găsesc tot felul de "specialiști".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate merge cu un ulei cu norma C3 si continut scazut de cenusa sulfata pentru filtrul de particule.

Modificat de UNHleaSHD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima condiție când alegi un ulei este sa îndeplinească norma ceruta de producător, norma trecută pe bidon la Approval, in cazul lui 507.00. Având în vedere că oferta este destul de larga nu cred că are rost sa te încurci cu alte norme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vlad-MihaiSalut, Ravenol VMP USVO 5W-30 norma 504/507 folosesc eu. Il schimb la 15.000 km si nu este nevoie sa completez intre schimburi. Iti recomand cel putin ca filtrul de ulei sa il iei de la Purflux ( are suprafata filtranta aproape dubla fata de celelalte). Pe asta il folosesc eu Purflux L418 la 1.6 TDI.

5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru sfaturi si idei. Eu am pus la ultimul schimb Castrol 5w30 LL Prof, doar ca dupa aia am auzit tot felul de zvonuri cum ca nu mai e ce a fost si ca e printre cele mai contrafacute uleuiuri. Pe de alta parte, majoritatea cu care am vorbit imi recomanda sa ma mut pe Ravenol ca si alternativa.

 

Vlad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!