Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Salut!

 

Pentru un 1.4 MPI este mai bun un TOTAL QUARTZ ENERGY 9000 ENERGY 5W40 decat un CASTROL MAGNATEC A3/B4 5W40? Un bidon de 4L este ok, nu?

 

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CostacheSorin

Salut , sunt nou pe forum , am un golf V 2.0 tdi cod de motor BKD , am fost cu ea in service si mi au recondtitionat turbina , m au obligat sa schimb uleiul si mi au pus ulei Repsol 5w- 30 long life 50700/50400, a zis ca asta este uleiul pt masina mea , acum nustou daca este ok ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-au obligat sa schimbi uleiul, nu te-au obligat sa pui doar uleiul ala 🙂 Pentru BKD cred ca este ok 5w30 VW 507.00 daca ai filtru de particule (DPF) si 5w40 VW 505.01 pentru restul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BKD nu are dpf si norma este 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, detin un audi a4 b8 2.0 tdi CAHA, 269k km. In momentul de fata in motor se afla castrol din germania. Am citit ultimele 30 de pagini din forum, fiind mai actuale. Am ramas putin confuz la ce ulei sa folosesc pentru schimb. M-am uitat pe youtube la testele lui pitoir si din cate am vazut pentru norma  504/507 cele mai bune uleiuri sunt:  1: FUCHS TITAN GT1 PRO C3 xtl;  2: Ravenol VMP USVO 5w30 ; 3: valvoline synpower 5w30.  Pe grupul audi a4 b8 facebook toata lumea este inebunita dupa LM top tec 4200...  Mi se pare cam scump ravenol pentru ca eu schimb uleiul la 10k km, mers 75% extra-urban. Pana la urma tot nu stiu ce ulei sa aleg.. Sunt putin influentat si de acele teste de pe youtube care nu stiu daca sunt valabile sau nu in viata reala. M-am gandit sa iau fuchs de la http://lubrifuchs.ro/ . E ok?  Sunt alternative mai bune actuale la preturi decente? 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc doar Mobil 1 5w30, (asta s-a folosit i inainte) fara probleme, mai ales ca il schimb la 12k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minute în urmă, calin.g a scris:

Eu folosesc doar Mobil 1 5w30, (asta s-a folosit i inainte) fara probleme, mai ales ca il schimb la 12k.

Am vazut ca se foloseste si mobil 1 esp.. Nu inteleg de ce pe grupul facebook a4 b8 oficial toata lumea e inebunita dupa LM top tec 4200. Dupa ce am reusit astazi sa citesc aproape toate posturile din 2018 in sus de pe acest forum am ramas la concluzia ca mai bine un ulei pana in 200 lei cu fisa tehnica buna + schimbat la 10k. Acum mai ramane de vazut daca fuchs,mobil sau altceva. Mersi de parere mai astept sa vad ce zic si ceilalti colegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Axus17

Nu mai da quote postării anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Axus17: din cele enumerate de tine toate sunt ok. Daca il schimbi la 10k km ia-l pe oricare il gasesti la oferta si gata 🙂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa pui uleiul original vw ( audi e mai scump ) 0w30, 5 litri 150 ron. 

 

Sau, cauta lista cu uleiul aprobate si actualizate pe erwin si vezi ce uleiuri sunt pe acolo.

 

EDIT: am incarcat eu lista cu ultima actualizare: 19.07.2021

step_50400_50700.pdf

Modificat de moroenius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Axus17 said:

Dupa ce am reusit astazi sa citesc aproape toate posturile din 2018 in sus de pe acest forum am ramas la concluzia ca mai bine un ulei pana in 200 lei cu fisa tehnica buna + schimbat la 10k.

Corect.

Nu trebuie sa-l iei pe cel mai scump sau cel mai performant, mai ales ca circuli mai mult extraurban. Cu schimb la 10k, cam toate uleiurile de marca isi vor face treaba.

Isteria privind uleiul poate e importanta cand faci schimburile la 30k, ceea ce mi se pare o mega porcarie.

Mai poti trece pe lista Aral Super Tronic LL III 5W30, Total Ineo 5W30 sau Motul Specific 504/507 5W30, pe langa cele deja enumerate de tine mai sus.

Important e sa stii ca iei un ulei original (nu contrafacut) la un pret ok, de la un furnizor de incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat mobil 1 ESP 5w30. Am prins la oferta 5 litri la 185 lei de la uleideulei.ro. Sper ca am facut o alegere buna. Am vazut ca e foarte apreciat pe oil club, chiar mai apreciat decat valvoline si fuchs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, imi spuneti va rog daca la un passat B6 BXE  uleiul Ravenol 5w40 VMO este ok? Mentionez ca la 10.000 km imi consuma cam 800 ml ulei . Si recent am cumparat un polo 1.2 12v benzina, imi puteti recomanda un ulei pentru acest motor? Va multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La BXE folosesc Ravenol VMO de cand a iesit din garantie masina (2014). Am mai incercat si diverse alte variante insa tot el mi se pare cel mai ok pt BXE.

Pe site-ul Ravenol este de altfel singurul ulei certificat clar 505.01. Restul variantelor care se mai dau pt TDI PD sunt doar recomandate si pentru 505.01, insa fara 505.01 aproval. 

800ml in 10.000km e in parametri pt varsta masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok multumesc... si pt vw polo imi poti recomanda un ulei? Stiu ca e  castrol 5w40 acum in motor dar nu stiu exact tipul ca nu am bidonul, si vreau sa ii fac schimbul. 

Modificat de Sebaat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi fix acelasi Ravenol VMO si pt Polo 1.2 12V. Am avut si eu in trecut o Fabia cu acest motor si tot VMO foloseam si la aceea. Foarte bun comportament si acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am un golf 5 1.6 benzina,normal nu fsi,si in momentul de fata am castrol,dar motorul se aude parca prea tare.Ma gandesc sa l schimb,dar nu am o idee clara.Ma gandesc spre LIQUI MOLY Top Tec, 4200 5w-30,insa as vrea sa stiu de la voi,cei mai experimentati,daca alegerea este ok sau exista si alte variante de luat in cosiderare.

Ms mult!

O zi faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil 1, Valvoline, Ravenol.....altfel platesti doar firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De anul trecut VW a renuntat la uleiul OE 5W30 si a adoptat  Long Life III FE original Volkswagen Group care este fabricat de Shell, fiind produsul Shell Helix Ultra ECT C2C3, 0W30, ambalat în recipientul VAG.A folosit cineva acest ulei?Sunteti multumiti de el?Ma intreb daca o fi mai bun Mobil 1 ESP 0W30.

Modificat de florin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am folosit la ultimele două schimburi. Nimic rău de comentat. Un raport preț/calitate bun, și dacă este același ulei ca Shell ultra (unii spun că ar fi diferite, chiar dacă analizele arată că nu) este foarte bun. Cel mai bun raport preț/calitate îl are uleiul Total.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, nicusan said:

 Cel mai bun raport preț/calitate îl are uleiul Total.

Datorita experientei tale cu acest ulei faci aceasta afirmatie sau pe baza celor relatate de altii?

Modificat de florin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine punctat. Am folosit odată. Nu mă întreba de ce l-am schimbat. Acum am un amestec din total și castrol, ambele 507.00 și vreau să îl pun. Și da, țin cont și de părerile celorlalți, bineînțeles fac o selecție.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant cocteilul de Total și Castrol pe care îl vei administra motorului mașinii tale.Sa fie într-un ceas bun.

 

 

 

Modificat de lupo_bv
eliminare quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 10/23/2021 at 7:00 PM, florin71 said:

Datorita experientei tale cu acest ulei faci aceasta afirmatie sau pe baza celor relatate de altii?

Total are uleiuri ieftine care ies bine în analizele rușilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!