Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Nu exista Mobil1 5w40 pe piata UE, cel mult Mobil Super 5w40, din gama mai ieftina.

 

Mobil1  0w40 sau mai degraba Mobil1 5w30 ar merge.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut ce ulei bun imi recomdati pentru un Golf 5 2.0Tdi 125kw cu DPF Cod motor:BMN service sa facut numai cu Long Life in Germania.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru BMN ai nevoie de ulei 5w30 cu norma 504 00 / 507 00 . Orice ulei cu specificatiile mentionate ,pentru masini cu DPF ,original de la un producator serios Motul / Castrol / Mobil1/ etc. Dar in Romania e recomandat sa faci revizia la 1 an / 15000km , mai ales daca folosesti mult in oras masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu 0w30 cu aceiași normă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti

Am un vw polo 1.4 mpi 60cp 2001, am o bataie in motor asta acum pe timp de iarna nu stiu ori sa fie de la ulei tin sa spun ca au trecut 5 luni de cand lam schimbat am bagat 5w40 castrol edge, imi bate ceva in motor la rece si cred ca sunt tachetii, nu stiu care ar fi problema, cred ca trebuie inlocuit uleiul cred ca nu face bine ungerea dupa 5 luni de zile mers zi de zi! multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

neata baieti .

pentru un passat 2008 , 1,9 tdi , fara filtru de particule, bxe codul motor ,am norma vw 505 01 , sae 5w-40 .

intrebarea mea ar fi pe ce sa merg dintre liqui moly , aral sau ravenol ? daca vreti si motul! in prezent folosesc castrol ,si pot spune ca nu sunt tocmai multumit

este o intreaga 'ravaceala' cu uleiurile astea, nu sti de la care mai cumperi brandul, care mai e contrafacut sau care mai e bun . dintre cele mentionate mai sus am auzit ca aral ar fi cel mai ok, dar totodata si cel mai ieftin , aprox 100 lei 4 l

repet inca o data 505 01 norma, fara dpf, 5-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LM sau mai ieftin Ravenol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un ax cu came nou plus tacheti scapi si de fobiile cu ulei contrafacut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/17/2021 at 12:51 PM, niku said:

Salutare,

 

Pentru un Q3 CCTA ce ulei recomandati?Mobil 1 5w40?

Mobil 0w40 eu merge de 4 schimburi schimbat la maxim 8500 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Cum aflati la o masina daca are longlife service sau nu? Intreb pentru ca in carte scrie normele uleiului in functie de planul service. Vad ca pentru loglife se recomanda la masina din profil (motor BXE) normele 506 01 / 507 00, iar la cele fara e 505 01 ???

Modificat de Cristi 78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

QG1 este long life scrie pe sticker-ul din carte sau din portbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am codul QC1 nici QC0 la optiunile de pe eticheta, dar daca tot am umblat in carte, am gasit ca primul schimb a fost facut la 17849 km si scrie longlife, e bifata si casuta respectiva, iar al doilea schimb a fost facut dupa vreo 30 000 km, deci e clar. Multumesc.

1642870498276.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte scump uleiul vw 506/506.01 la noi.Nu stiu daca cineva prin RO il foloseste la motorul PD.

Eu merg cu vw505.01 si este foarte ok. Am schimbat acum 30mii km axul cu came si tachetii hidraulici.A fost un efort financiar destul de mare,dar a meritat.

Folosesc uleiul Valvoline Synpower MST C3 5w40 ,foarte bun. La 8000 km fac schimbul de ulei.Folosesc filtre Knecht Mahle.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in carte scrie vw 506.01 / 507.00, si o sa merg pe Liqui Moly Top Tec 4200 5w30, vad ca are 507, si pe pagina lor recomanda si la norma 506.01. Probabil o sa-l schimb dupa 25000 km.

57.thumb.JPG.24e4d1f2933c14ef4bd9e4042c7cdd5d.JPG

58.JPG

Modificat de Cristi 78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai dpf asa ca ai nevoie de 505.01 - 5w40 , nu prea ai ce cauta cu 5w30 la motorul ala cat despre revizii la 25k o cauti cu lumanarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

505 am vazut ca se foloseste la cele fara long life service, iar eu o sa ma iau dupa primele revizii facute de nemti, unde scrie clar ca au pus longlife , iar urmatoarea a fost facuta la ~ 30 000 de km dupa prima.(in decurcul celor 2 ani). Vazi mai sus ca si Liqui Moly imi da tot 507, 5W30 pentru modelul meu. 

59.JPG

Modificat de Cristi 78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă vrei sa ramai fără ax cu came, n-ai decât. 

Pune macar elf 0w30 vw506-506.01, e cel mai ieftin 

altfel 5w40 vw505. 01

probabil ca nu stii cat te costa axa cu came kolbersmit + tachetii hidraulici, la care mai adaugi cureaua noua de distribuție și cea de accesorii măcar. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil... Ma gandesc ca nemtii aia nu erau tampiti sa-i puna LongLife la primul schimb, iar pentru LongLife nu exista norma 505... Pana la urma ungere sa fie, sa nu-l scapi fara ulei. Eu o sa merg pe LongLife si normele date de producator in carte.

PS: Si apropo, acum, dupa vreo aproximativ 20k km, mi-a aparut in bord Service in 10200km.

PS1: Si ca sa fie totul clar, uitati si un alt producator de uleiuri (Motul) ce recomanda: 

 

 

59.JPG

 

Amvbele specificatii sunt bune, conteaza doar intervalul de schimb.

Modificat de Cristi 78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

skip longlife, uita de el si de vw507

ai putea pune numai 0w30 vw506.01 doar ca e scump. Dar si ala iti uzează axul cu came+tachetii hidraulici, altfel nu renuntau la el și nu inventau 5w40 vw505.01 la 15mii km de schimbat .

Nu ai autostrăzi din Germania la noi. Faci ce vrei, sunt banii tai

Dacă tii la motor, mergi pe vw505.01 5w40,bafta! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as renunța la uleiul longlife.

Eu folosesx longlife la toate masinile și fac revizii la maxim 15k... chiar la 5k la cele pe care le rulez puțin, dacă tot e pe banii mei, măcar să fie ce trebuie și la toate merg pe longlife la dealer... iar norma uleiului trebuie respectată.

Ce treabă au autostrăzile din Germania cu uleiul? Stie uleiul pe ce strada merge? Daca fac București-Constanța pe A2 de multe ori pe săptămână, cu ce e diferit față de autostrada de germania? Asa va mai place sa le legați aiurea...

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știi ce să faci, lumea te sfătuiește, nu asculti și îi mai iei și la mișto.

 

Pune 5w40, că oricum e o vechitură. 0w30 nu o să compenseze uzura motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/23/2022 at 6:12 PM, UNHleaSHD said:

Nu știi ce să faci, lumea te sfătuiește, nu asculti și îi mai iei și la mișto.

 

Vezi ca nu sunt eu cel cu comentariul de mai sus.

 

Si am scris ca ambele variante sunt ok, conteaza doar intervalul de schimb.

Modificat de Cristi 78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.
Ceva pareri despre acest ulei va rog.

Opera Snapshot_2022-02-04_070030_www.emag.ro.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!