Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Salut. 1.6 TDI, Passat b8, 2016, 270 mii km...sunt la schimbul nr 2 de la cumpare. La primul schimb am folosit Total Quartz ineo 5w30, dar veau sa incerc si altceva. 

 

Shell, Motul, Liqui, Aral?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca-le pe toate, oricum schimbi la 10.000km, maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricare ulei de marca luat dintr o sursa sigura, care respecta norma impusa pt motorizare, cu schimb la 10k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!Pt un Seat Ibiza 1.4 benzina 2009 cod motor Bxw cu 185 mii km ce tip de ulei recomandați 5w-30 sau 5w-40?Va mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Ultra2 said:

Salutare!Pt un Seat Ibiza 1.4 benzina 2009 cod motor Bxw cu 185 mii km ce tip de ulei recomandați 5w-30 sau 5w-40?Va mulțumesc 

original LongLife III - norma 504.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vechimea masinii eu nu as pune LL. La masina sotiei, 1.4 aspirat, pun 505.00 (aduca 5w40). Am pus Total Quartz si il schimb la 10k km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 6 ore, Ultra2 a scris:

Salutare!Pt un Seat Ibiza 1.4 benzina 2009 cod motor Bxw cu 185 mii km ce tip de ulei recomandați 5w-30 sau 5w-40?Va mulțumesc 

dacă motorul nu consuma ulei, ramai pe 5w30 vw502

exemplu https://www.epiesa.ro/ulei-motor-liqui-moly-1193-2448-special-tec-ll-5w30-5l-acc-347.htm

E suficient. 

Modificat de georgstelsib
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

golf 5 1.4 benzina motor BUD 80 cai, schimb de ulei, am avut un repsol long life 5w30, totul ok, as vrea castrol, sa pun castrol edge 5w30 LL sau castrol profesional 5w30 LL? sau altceva? o sa caut la un magazin de incredere oricum, macar sa nu fie fake, cu masina doar uz personal, km putini pe an, multumesc

Modificat de andone_gf5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Golf 7.5 1.4 TSI (125cp) din 2017: ce ulei recomandati si ce norma? Pana acum am pus doar la dealer (care punea Castrol), dar mi se pare motorul putin zgomotos. Ma gandeam la un Ravenol sau Liqui-Moly 5w30, dar nu stiu care este norma necesara si eventual daca aveti recomandari ce ulei exact sa caut? Merci!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.uleideul...30-4-litri.html merge mai bine acesta? made in germany, original, decat castrol edge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune Liqui Moly, Ravenol sau Motul 5w40 si gata. Iti consum energia degeaba cu toate uleiurile astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andone_gf5la vechimea masinii (Golf 5) nu prea mai conteaza marca: sa fie pe specificatii si schimbat mai rapid. La Golful 5 al sotiei (1.4 BCA) pun Total Quartz 9000 5w40 (cred ca este aprox. 80 lei bidonul de 4L) si il schimb la 10k km. Dilemele sunt la masinile mai noi si mai sensibile; motorul ala este mini-tanc daca se schimba uleiul des si se intretine ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.autoeco.ro/ulei-motor-liqui-moly-special-tec-ll-5w30-5l/a27989/

acesta sa il iei

sau total quartz 9000 5w40

On 19.04.2022 at 14:43, andone_gf5 a scris:

https://www.uleideul...30-4-litri.html merge mai bine acesta? made in germany, original, decat castrol edge?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din semnatura ce parere aveti de RAVENOL VMP USVO SAE 5W30 4L? Vad ca are norma VW 504 00 / 507 00. Este ok pentru motorul meu? Uleiul este Long Life, nu? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si in manualul masinii: la benzina pentru interval flexibil am nevoie de 50800 (de preferat) sau 50400 (alternativ). Pentru interval fix este ok 50200.

Atasez si poza din manual unde arata si pt diesel.

 

E098C8BD-46FB-4EB2-93E2-C49FE7258B05.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 21.04.2022 at 20:14, bysus a scris:

Vw 502 a fost inlocuit de vw504.

Nu mai vorbi dacă nu știi cu ce se mănâncă uleiurile și nu ai citit nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/21/2022 at 3:37 PM, Xman_ghio said:

Pentru masina din semnatura ce parere aveti de RAVENOL VMP USVO SAE 5W30 4L? Vad ca are norma VW 504 00 / 507 00. Este ok pentru motorul meu? Uleiul este Long Life, nu? Multumesc!

Salut, este cea mai buna solutie pentru norma 504/507. Il folosesc de ceva vreme si sunt mai mult decat multumit. Este singurul ulei pe care il tin 15 000 km la un regim 50% urban si 50% extraurban. Pe la 10 000 km completez cam 300 ml pana la maxim iar si stau linistit pana la 15 000 km.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 16.04.2022 at 19:31, andone_gf5 a scris:

golf 5 1.4 benzina motor BUD 80 cai, schimb de ulei, am avut un repsol long life 5w30, totul ok, as vrea castrol, sa pun castrol edge 5w30 LL sau castrol profesional 5w30 LL? sau altceva? o sa caut la un magazin de incredere oricum, macar sa nu fie fake, cu masina doar uz personal, km putini pe an, multumesc

Referitor la ulei.
Intervalul mare intre revizii nu are sens. Materialele din ce sunt facute motoarele sunt altfel ca si acum 20 ani, uleiul e complet si el schimbat fata de acum 20 ani, motorina cu aditivi, etc.

Acum: diferenta intre benzinarul de la noi si in Vest precum si praful din aer, duc la o degradare mai rapida a uleiului din motor in Romania, insa chiar la 15.000 km este prea mult.

Atentie la mecanicii cu service individual si recomandarile lor.
Foarte multi nu sunt up to date cu mecanica(multi au facut pe genunchi schimbatori de piese,fara sa aiba studii liceu sau scoala profesionala ori facultate profil auto) din masini si aplica aceleasi reguli ca la cele noi la masinile vechi de 20 ani!

Intervalele mari dintre revizii sunt in primul rand pt a scadea costul total de exploatare.
Faptul ca poate fi schimbat la 30k nu inseamna ca e si cea mai buna idee sa o faci, un ulei mai nou va fi intotdeauna mai bun decat unul uzat.

Modificat de georgstelsib
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și pe unde ar putea intra praf în ulei, respectiv motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin filtru de aer si apoi pe langa segmenti 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!