Jump to content

Impresii chiptuning...


andREI
 Share

Postare recomandată

Raspuns: este cu totul alta masina, nu o sa o mai recunosti. Recomand 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum zice si Jacku - e "senzatie" .Dupa remapare ajungi la valorile : 190 CP si 260 Nm

Modificat de Turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru cei cu motoare mici TDI, daca sunteti curiosi cum se simte chiptuning-ul mai adaug si eu un feed-back: excelent ! Acum doua saptamani am facut resoftarea la TCM la o Skoda Fabia 1,4 TDI 75CP, acum parca am alt motor :rolleyes: Parerea mea e ca la un motoras de genul asta saltul e cu atat mai evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la un golf IV tdi alh-ul de 90cp cat as mai castiga dupa o resoftare? pretul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajungi la 118CP ,daca masina ta este in "toate mintile".

Prima ta impresie, la Alh, este ca ai un motor mai mare sub capota .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor

nu stiu daca pic tocmai bine pe aici dar intreb si eu

pt golf 6 - 80 cp exista vreun chip de marire a puterii, vreo turbina de pus pe el ... orice ????

ma poate ajuta cineva ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Turbo pe motorul tau nu o sa poti cu mai putin de 5-6000euro. Poate doar sa te multumesti cu 6-7-8CP de la o firma de ciptuning sau schimbi masina cu alta cu motor mai mare sau turbo. Sorry

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suna cam trist dar trebuie sa accept adevarul

multumesc pt raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai fi trist -> 7-8CP si un 13-16Nm vor da un plus de putere masinii tale .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut pe a3 care avea motorul auq de 180cai dus la 215cai -diferenta imensa, dar dupa a trebuit sa schimb blowofful de fabrica ca nu facea fata la presiune si scapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.

Eu am un Passat din 2003 B5.5 de 131 HP.

Ma intereseaza sa aflu parerea unor oameni care si-au pus chip pe astfel de masina sau asemanator.

Stiu ca efectiv nu se pune un chip si se face reflash.. dar asa a ramas expresia.

Acuma sincer din experienta voastra merita? Ma refer daca merita puterea in plus..Se simte macar sau doar pe foaie apare? Merita puterea in plus pe care o primesti pentru posibilele probleme care pot aparea din acesta cauza? Inteleg ca povestea este ca motorul nu e folosit la tot potentialul si cu putin tuning se scot acesti cai in plus. Si eu fac overcloking la CPU de la 2,2GHZ la 3,2 GHZ in mare parte ideea este ca piesele sunt facute in fabrica in serie si apoi producatorul pune limitari astfel incat sa creeze diferite tipuri de performanta.

Astept parerea tuturor care au constinte in legatura cu aceasta poveste dar mai ales astept comentariile celor care si-au facut astfel de upgrade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Salut,

Sunt posesor de G5 si am facut o resoftare la Domnul Voinea de la 105cp la 160cp.Senzatia este de nedescris....pe langa faptul ca te ajuta mult cand esti intr-o treapta inferioara si o calci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai multe pareri le vei gasi in topicul indicat de Razvan.

Ca sa descriu pe scurt:

Vei simti diferenta, asta e clar. Cat de mare... depinde de tuner.

Cat despre rezistenta motorului "

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati ca intreb aici dar... sunt cam incepator in ale tuningului..

Am un passat din 98 motor 1.6 101CP.. daca i-as face chip tuning (evident daca merge) la cati caluti as duce-o?

Ar fi ok daca as face asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Eu am un Passat din 2003 B5.5 de 131 HP.

Ma intereseaza sa aflu parerea unor oameni care si-au pus chip pe astfel de masina sau asemanator.

Stiu ca efectiv nu se pune un chip si se face reflash.. dar asa a ramas expresia.

Si daca stiti care mai sunt preturile acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gAdrian - se simte extraordinar de bine diferenta la motorizarea ta

+35CP si +70Nm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Dat fiind numele topicului "Impresii chiptuning..., ... cum va simtiti "dupa" imi voi exprima si eu parerea :

Dupa resoftare va fi cu totul alta masina.Va recomand aceasta procedura.

Consum mai mic, timpi de accelerare mai mici etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

as comenta "consum mai mic" doar daca mergi usurel , normal , viteze legale. Daca esti non stop in acceleratie , frana , acceleratie , frana si depasesti lejer cei 90-100km/h de pe drumurile noastre o sa ajungi sa ai performante mai bune, timpi mai buni , acceleratii mai violente dar consumul cu pana la 1-2 l/100km in plus. Ca nu facem asa decat foarte rar (oamenii normali vorbim aici) DA ajung 80-90% din cei cu ciptuning sa zica scade consumul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.

M-am referit ca a scazut consumul in mediu urban (inca in afara nu am reusit inca sa merg de cand am luat masinuta...deh..vremea..).

Tin sa va multumesc pe aceasta cale pt ca m-ati ajutat cu resoftarea (voinea si turbocip :rolleyes: )

Ai dreptate cu un consum mai ridicat daca se accelereaza violent...dar asta e...nu poti si cu ....... si cu sufletul in rai (asa cum vor majoritatea)

Cu stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna bine.

In cazul masinii din semnatura de la 131 hp la 160 hp este un flash agresiv? Nici nu as vrea sa fie dusa la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 de cai (din cate se poate observa si in post-urile de mai sus) nu este un upgrade deloc agresiv.

Cel mai bine e sa apelezi la unul din baieti si sa vezi cum merge.

Pana nu incerci pe "pielea ta" nu iti dai seama.

Asa am facut si eu si nu am fost dezamagit absolut deloc, ba din contra.

Spor,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. O chestie mai este de lamurit din punctul meu de vedere. Apare mai mult fum dupa upgrade?

Asta as prefera daca stie cineva cu masina asemanatoare ... cel putin TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

N-ai nicio treaba cu fumul daca masina este ok din punct de vedere tehnic. Am cip TCM din 2007 si nu am sesizat o astfel de problema pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost masini care inainte de a fi softate , scoteu fum (Dragos stie) - iar dupa remapare nici urma asa ceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!