Jump to content

Butoane Golf V - cele 4 din fata schimbatorului


Buraddo
 Share

Postare recomandată

de cateva zile tot incerc sa aflu pentru ce sunt cele 2 lacasuri libere din setul cu butonul de esp. sper sa nu se mai fi discutat despre asta,din ce am cautat eu nu am gasit nici un raspuns...

post-13176-1210022808_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C Z R

    8

  • Al Bundy

    4

  • Florin1up

    4

  • Devastator

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Modul winter, cred. stiu mai bine cei cu dsg6 sau 7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, in ultimul buton din dreapta este W(Winter) la Golf GT (nu are nici o legatura cu DSG-ul). DSG-ul nu adauga nici un buton acolo in mijloc. Nu stiu ce este butonul al doilea din poza , este cumva alarma? Banuiesc ca daca nu este buton de alarma atunci trebuie sa fie cel pentru semn gen scoala soferi,taxi etc. Daca este buton de activare/dezactivare alarma , atunci lipseste cel de scoala soferi,taxi etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butonul din poza de langa cel esp este senzorul de presiune in pneuri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci:

1 - ESP;

2 - Tyre pressure;

3 - Nu sunt sigur, dar la Skoda tinea de activarea senzorilor de parcare din bara fata (deoarece ar trebui sa ii putem activa si cand mergem inainte; la mersul inapoi, senzorii de pe bara spate sunt activati la selectarea treptei de marche arriere). Cred ca se potriveste si la Golf, daca are senzori si pe fata.

4 - Winter.

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de OT dar ce face butonul asta winter? este doar pe TSI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul de Winter este numai la Golf GT(GTSport 170 de cai putere mai nou), nu are legatura cu motorul sau cutia de viteze. Practic limiteaza puterea motorului astfel incit sa nu pierzi aderenta la accelerare, nu este o exprimare tocmai tehnica. L-am incercat iarna acesta si cu pedala la fund masina accelera de parca avea 80-90 de cai putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

sau cum afectuos ii spun eu, pedala de autobuz... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In clipul

, respectivul buton serveste la activarea diferitelor moduri de iluminare, insa ma gandesc ca e o functie adaugata. Primul o fi ASR sau ESp, in functie de cum vine din fabrica, iar al doilea e chestia aia pentru presiunea in cauciucuri. Al treilea de la stanga la dreapta, habar n-am, nu am vazut nici un Golf care sa aiba ceva acolo.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vazut.. un gti 30 edition... avea un switch acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

R-ul din clip are DRL-uri AM iar comenzile lor sunt pe ultimul slot...

Deci ramane butonul 3... chiar nu-mi trece prin cap ce ar putea fi... poa' ceva ref la senzori de parcare dupa cum s-a mai spus dar n-as prea crede... poate ne lamureste cineva cu senzori OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sensori de parcare OEM. Doar pe spate, din cite stiu la Golf nu se pot comanda sensori pe fata. Nu am decit ESP si W. Din cite imi aduc aminte , erau niste colegi care aveau masini aduse SH din DE si intrebau de un buton cu coplotel prezent acolo. Mai tirziu s-a ajuns la concluzia ca masina fusese folosita de scoala de soferi si butonul era pentru activarea luminii pe panoul cu inscriptia "Scoala" sau cum o suna asta in germana.Cred ca ala e butonul care lipseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de motorizare si de echipare, avem 3 sau 4 butoane.

Sunt 3 la cele "mai de serie" si 4 la cele "mai dopate".

De regula in uz sunt cu cate un buton mai putin, deci cel care nu are nimic este pentru cate ceva optional ca sa nu fie nevoie sa schimbati si restul butoanelor daca vreti sa mai adaugati ceva. Sper ca m-am facut inteles!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

langa butonul de ESP mai am un buton pentru verificarea presiunii din pneuri cu ajutorul senzorilor ABS .. si .. langa .. inca 2 locuri pentru alte 2 posibile butoane

stiu ca unul mai putea fi pt masinile destinate scolilor de soferi si unul probabil pt winter ? oricum, nu asta ma interesa ci daca pot gasi butonul ala fara nimic scris pe el sau .. care ar fi variantele pt ce vreau eu sa fac

Vreau sa fac un buton asemanator celui de ESP (tot asa, iluminat cand e activat) pentru cuplarea/decuplarea amplificatorului

Pareri/sugestii ?

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata butuoanele masinilor pentru scoala :Driver:

post-25792-1235686833_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebarea e cum/de unde pot face rost de un buton pe care sa fie un semn sau un text la alegere :offtopic:

din acest post inteleg ca asta-i rostul celor 2 spatii, sau macar a unuia dintre ele .. o sa intreb si eu la pbn daca aduc butoane neinscriptionate

am vazut in topicul acela un link postat de Bwwlan cu un filmulet dar nu cred ca era schimbata decat functia butonului. eu vreau ceva gen un semn cu un difuzor sau un text mic .. AMP ON cum e si ESP OFF

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

later add: neinscriptionate poate fac rost .. dar trebuie si perforate exact cum e scrisul .. ca sa fie luminat :| se complica aici .. dar o modalitate tot treb sa gasesc, nu ma las !

stiu ca ar fi mai usor cu un buton deala mic mic mic de tot montat acolo (si dat gaura intr-unul din "butoanele" fixe) dar vreau ceva mai spectaculos :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am facut asa, exact pentru amplificator. Am comandat butonul "Winter" (1K0 927 227 A) cu ajutorul unui prieten de la Avia Motors. Pe langa buton, iti mai trebuie mufa care intra in buton (4D0 971 636 D) si cablurile care intra in mufa (000 979 009). In total, cam 100 de lei.

Atentie insa ca nu se termina aici. Butonul nu face decat sa trimita un semnal catre alt integrat, aflat de obicei undeva prin masina. Deci nu-ti mentine pozitia ON/OFF la fiecare apasare. Pentru asta, trebuie sa-ti faci tu un asemenea circuit care sa interpreteze semnalul de la buton si sa schimbe din ON in OFF si invers (sa inchida/deschida circuitul) la fiecare apasare. Si pe urma mai sunt si ledurile ;).

Pe mine m-a ajutat un prieten care se mai pricepe. Daca ajungi la pasul asta, poate te ajuta raspunsul lui Al Bundy de aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mama, dar e de munca nu gluma

mersi .. ma mai interesez si la reprezentanta si sa vad cum fac ..

neamtzu, poti face te rog o poza cand ai timp ? cu butoanele tale ? mersi frumos.

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marfa, se poate folosi si daca aveti neoane de exterior, pt stingerea-aprinderea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai exact pt asta vreau eu

unul pt amplificator (on/off) si altul pentru neoane de exterior, o sa-mi pun sigur dar nu ca sa merg cu ele pe strada, doar cand stationez :) stiu ca-s ilegale.

neamtzu, n-am vazut bine, butonul ala are W pe el ? e cel de winter ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am modificat unul din butoanele false si l-am facut sa actioneze camera de marsh arriere. A iesit impecabil dar..multa munca. O sa caut butoane originale dar in nici un caz nu o sa dau 100 ron p un buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai stai .. in ce sens ai modificat ? "afisajul" cum l-ai facut ? si ce anume ai modificat ca alea-s doar niste capace deci un buton tot ti-ai pus ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scos butonul fals, i-am taiat nervurile care-l blocau sa nu se duca in jos si sub el am montat un buton on/off cu retinere si prins de suport. rezultatul? a iesit exact ca butonul de ASR, numai ca nu scrie nimic pe el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!