Jump to content

Muzica & Sound // Mk2-mk1/proiecte - Pe Viteza Sunetului.


zib3r
 Share

Muzica e buna in masina?  

82 voturi

  1. 1. DA sau NU ?

    • DA!
      74
    • NU!
      8


Postare recomandată

Vad ca a reinviat topicul asta.

Fiind vorba de un buget mai mic, si fara pretentii de SQ, ca sfaturi pt un sunet cat mai ok, fara subwoofere si alte lucruri complicate :icon_thumright:

* Un player bun face extrem de mult. Poti gasi pe forumurile de audio scule bune, sh la pret ok (Un HU de la Alpine - gasisem asa ceva http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...INE/CDA-9812RB/ .... pe la 350 Lei)

Daca vrei nou, cauta ceva sa aiba macar o pereche de Rca, si ceva reglaje pe partea de medii, inalte, bass.

* Niste difuzoare cu putere reala de peste 60-70 W, si nu numai, ar merge perfect cu un amplificator pt ele. Schimba sunetul foarte mult. (probat pe pielea mea).

* Pe fata poti pune niste difuzoare componente, nu coaxiale. Ceva ok ar fi Coustic, Clarion, Dls classic, etc

* Pt partea de bass in loc de coaxiale spate, mai bine un sub mic de 8" fie el activ sau pasiv.

Apoi pt final o insonorizare/rigidizare si ai un sunet mai mult decat ok.

Apropo de comparatiile facute, fiecare isi lauda in general brandurile care le are pe masina. Acelasi tip de difuzor poate suna foarte bine pe o anumita masina, sau extrem de prost pe alta. Cel mai mult conteaza pregatirea masinei, si apoi "sculele". Ca idee, printre cele mai mari scoruri la SPL la noi, stiu ca a fost dat cu 2 difuri de la M.n.c de 6 mil jumate/buc. Altii cu scule de xxxx Eur nu au ridicat asa sus stafeta.

@o_kh3 --- Jbl a fost candva, pe vremuri, acuma numai numele de ei.

@ soosy --- Gz e ok, dar nu modelele entry level, care au scoruri umflate.

@cypor --- un condensator e mai mult frectie la picior de lemn :offtopic:, e mai mult de aspect, si sa ascunda anumite bube din sistem, adica lipsa de curent, protejand statia in oarecare masura. Decat sa dai bani pe un condensator, mai bine niste cabluri mai groase si stai linistit apoi.

Discutiile despre audio in masina pot continua la nesfarsit, cat sa poti scrie un roman.

In mare mi'am dat si eu cu parerea, sper sa nu'mi sariti in cap. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • capone26

    16

  • zib3r

    14

  • 88BLR

    6

  • plimbaursu

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu cred ca am zis eu ca vai ce tari sunt jbl ... iar ce ai scris tu mai sus am zis si eu cu cateva posturi in urma....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce difuzoare merg la golf Mk1 fara adaptari in portierele din fata ?

De 8 sau de 10 ?

Multam !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa imi descriu si eu sistemu din viitoarea masina

casetofon http://www.be-loud.ro/foto.php?src=http://...product_id=1380

in bord niste boxe peyng am dat 40 lei pe ele ca mi-au incaput in bord se aud foarte ok

boxe pe spate http://www.caraudiocentre.co.uk/productima...BL-GTO-937E.jpg

statie....deocamdata nu mai am am avut una onyx de 300w rms

sub JBL GTO 1202D

post-40497-1279405332_thumb.jpg

Modificat de spike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai si eu ;)

head unit-ul este un kenwood dpx 701 iar difuzoarele pioneer TSG...nu stiu exact modelul

post-52065-1279425468_thumb.jpg

post-52065-1279425524_thumb.jpg

Modificat de vladu2215
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca treaba ce mai de inceput este sa stii bugetul cat vrei sa investesti ca asa toti vorbim dar nu stim fiecare ce poate sau ce vrea:) pentru unii low cost inseamna poate si 300 de lei la niste boxe sau la altii maxim 100...si asa mai departe

eu recomand cu incredere atat ca si calitatea sunetului cat si pret dar cat si durata GZ si jbl...am avut si suna excelent(am probat si hifonix care erau mai scumpe si nu am sesizat mare diferenta...)ca si player 101% Alpine sau Pioneer..chiar si modele mai vechi

era amintit 9812,un player foarte ok,cu putere si multipe regalaje dar nu recomand sa luati cel mai ieftin ca 9812 ii cuceva chip si ala daca ii pe duca cam nasol...

bafta la volum:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O alta intrebare am acuma la voi..

HU-ul meu are mai multe iesiri.. are iesirile strandard pe mufa pentru left si right ( difurile de fata si spate ), si are in plus iesiri RCA, care conform manualului, sunt amplificate.

Eu unde anume ar trebui sa le leg avand in vedere ca nu voi pune momentan statie.. Trebuie sa leg difuzoarele pe iesirea standard sau sa le leg pe RCA-uri ? RCA-urile sunt strict pentru subwoofer/statie si filtre ? Care e ideea ? ca sunt putin in ceata :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difurile le pui pe iesirile standard care presupun ca sunt din mufa ISO.

RCA' urile le folosesti cand vrei sa conectezi o statie sau mai multe, in functie de nr de RCA'uri.

Cu cat au voltaj mai mare pe Rca, cu atat e mai ok. :icon_thumright:

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!