Jump to content

Muzica & Sound // Mk2-mk1/proiecte - Pe Viteza Sunetului.


zib3r
 Share

Muzica e buna in masina?  

82 voturi

  1. 1. DA sau NU ?

    • DA!
      74
    • NU!
      8


Postare recomandată

Topic de prezentare al intregului sistem audio pe care il aveti in masina.De la player pana la ultimul surub de pe tub.

Obligatoriu: Poze!

Ce produse recomandati , sfaturi unui incepator in sound.Si asa mai departe.

- O sa incep eu.

un player blaupunkt San Diego MP27 sandiegoeu8.th.jpg + sub-woofer Blaupunkt GTT 300 subwooferautoblaupunktgre1.th.jpg

Urmeaza amplificator saptamana asta.

Detalii: sub-woofer Blaupunkt GTT 300

High performance 300mm bass-reflex subwoofer tube

Punchy bass thanks to high quality spun paper membrane and aluminium voice coil

600 watt max power rating. 200 watt nominal power handling capacity

Impedance 4 ohms

Approx. dimensions: Overall length 484mm, overall diameter 328mm

Max. acoustic pressure (SPL @ 100Hz) 91dB

Frequency response 35 - 500 Hz

Detalii : Blaupunkt MP 27

MP3/WMA playback from CD-R/RW

FM, MW, LW

Aux-input for external music sources (e. g. MP3 players)

4-Channel preamp out to control external amplifiers (front/rear)

4 x 45 Watts Max. power

Detachable release panel for anti-theft protection

iPod-ready: iPod connection with optional interface

------------------------------------------------------------------------------------------------

As vrea sa stiu cam ce amplificator ar merge...Si cam in mare parte conteaza si pretul.(iiieftin si bun).

Modificat de zib3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • capone26

    16

  • zib3r

    14

  • 88BLR

    6

  • plimbaursu

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am un player sony explode cdx-gt310post-20993-1209998400_thumb.jpg , difuzoare fata blaupunkt de 87 mm 25W rms post-20993-1209998600_thumb.jpg, difuzoare spate jbl 6x9 inch 70W rms post-20993-1209998735_thumb.jpg, statie 2 canale SAL de 230W in punte post-20993-1209998907_thumb.jpg, woofer SAL 150 W rms post-20993-1209998958_thumb.jpg si kit de instalare cabluri tot SAL.... cam astea sunt jucariile, sunt f multumit de ele (fiind o pasiune de mic sunt destul de greu de multumit) astept sa vad si jucariile voastre .... misto topic colegu zib3r

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa stiu cam ce amplificator ar merge...Si cam in mare parte conteaza si pretul.(iiieftin si bun).

eu ca prima parere zic ca modelu asta de blaupunkt e ok, nam cautat mult sa vad cear mai fi post-20993-1209999882_thumb.jpg la pretu de 289,9 lei

New_Text_Document.txt

Modificat de capone26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un CD Player cu MP3 si USB SONY XPLOD CDX - GT414U si 2 boxe tot SONY XPLOD XS-F6935 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare mie sau unii iau la misto topicu asta?

mai glumam si noi ce naiba nu mai stie lumea de gluma

sa ma laut si eu cu ce am inmasina

GroundZero toata gama Plutonium

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai glumam si noi ce naiba nu mai stie lumea de gluma

sa ma laut si eu cu ce am inmasina

GroundZero toata gama Plutonium

atunci scuze, si jos palaria pt ground zero... o alegere tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o dioda ... prind si FM.

toata linia e pioneer. in afara de head unit - urmeaza sa fie inlocuit tot cu un pioneer. in spate ceva de la infinity...sa scuture putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind la subiectul topicului :

Desi sistemul nu e montat pe masina ( pentru ca masina e la tinichigiu in momentul asta si n-am pe ce sa-l montez :) ) ... fac o scurta prezentare:

Head Unit : Pioneer DEH P77

R04.jpg

Boxe fata : Hertz DSK 165

product2879.jpg

Boxe spate : Hertz DCX 165

product2823.jpg

Subwoofer : 2 x Hertz Energy ES 250 D

product2921.jpg

O sa fac cateva schimbari ... in sensul ca o la difuzoare o sa pastrez dimensiunea de fabrica de la MK1 ...si o sa trec tot la Hertz dar de 13 si probabil ceva din gama Hi Energy + amplificare .

Amplificator si cutie pentru sub inca nu am cautat deoarece am alte prioritati .

O sa fie antifonata masina pentru rezultate mai bune :) .

Modificat de Alexius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4. a) Nu jigni, nu declansa scandaluri (asa-zisele "flame-uri"). Faptul ca esti nervos, chiar daca ai dreptate, nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Video Unit: Psp Slim 2gb - Il folosesc pentru vizualizarea videoclipurilor si a filmelor in format mp4 cu subtitrare, montat pe un suport special, conectat prin head unit prin intrarea aux. In paralel il conectez in portul usb pentru incarcarea lui si pentru ascultarea de pe head unit a continutului cardului. Este o solutie buna mai ales la drumurile lungi pe care le-am facut. Pe viitor o sa primeasca si adaptorul de GPS dar momentan la partea software mai trebuie lucrat pentru Romania.

post-7750-1210069321_thumb.jpg

Head Unit: Sony GT616U 4*50w - Am ales acest player pentru portul Usb, in care am conectat memory stick-uri, hdd-uri portabile si chiar Psp-ul unde cardul este vazut ca un memory stick. Am fost placut surprins si de calitatea audio care o are acest echipament si de formatele care le citeste in plus (wma, aac, atrac).

post-7750-1210067622_thumb.png

Difuzoarele pe fata: Pioneer TS G1049 2*25w - La inceput mi s-au parut mediocre dar asta din cauza unui celofan de pe usi care l-am dat jos si situatia s-a schimbat. Ca putere sunt slabute dar totusi imi satisfac nevoia de medii si inalte pe fata.

post-7750-1210067644_thumb.jpg

Difuzoarele pe spate: Pioneer TS A6921 2*80w - La inceput aici am avut impresia ca sunt supra-dimensionate pentru playerul auto, pe vremea aceea un Pioneer DEH2900mpb. Dupa ce am trecut pe noul player situatia s-a schimbat destul de mult.

post-7750-1210067650_thumb.jpg

Statia audio: Magnat Xcite 560w - O statie cu 4 canale si multe setari pe care le-am gasit pe ea. Am ramas placut impresionat de filtrul de inalte si cel de joase cu care este echipata. In momentul de fata o tin pe filtrul de joase. Inca un detaliu destul de important pentru mine este consumul de curent. Desi am avut probleme cu sistemul de incarcare pe masina, am putut sa ascult si 4 ore la nivel destul de mare fara sa imi afecteze acumulatorul destul de subdimensionat (55aH). Preventiv am dotat masina cu un buton de comanda care opreste statia (butonul intrerupe firul de comanda care pleaca de la head-unit catre statie) pentru a economisi energia din acumulator cand stationez.

post-7750-1210067661_thumb.jpg

Tub bass: Jbl CS 1200t 125w - Pot sa zic despre acest tub de bass, ca desi are doar 125w, poate si mai mult. Bass-ul este clar si nu distorsioneaza la volum mare. Spatiul ocupat nu este destul de mare deci pot sa folosesc portbagajul la fel ca inainte.

post-7750-1210067667_thumb.jpg

Pentru mine este un sistem audio decent, facut cu bani putini, iar calitatea audio mi se pare destul de buna pentru mine. In fond asta conteaza, sa ma multumeasca pe mine.

In concluzie pentru mine conteaza sistemul audio foarte mult, ma relaxeaza mai ales in zilele in care e un calvar in trafic. Deci am raspuns cu un DA! categoric. Sper sa nu fi exagerat cu descrierea sistemului adio. Ciao.

Modificat de _APoLLo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte marfa topicul asta :angry: deocamdata am decat acest mp3 pe masina,mai tarziu o sa urmeze si restul sculelor :o

post-3768-1210077337_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexius designu la player e f tare, clasic da bine cu liniile interioare ale masinii, si linia hertz e cred ca suna frumos , imi place ce vad pe topic, sunt curios sa le aud la vara....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suna hertz dar alea scumpe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suna hertz dar alea scumpe

total de acord cu tine, da poate si astea suna bine daca luam raportat la calitate/pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ales un Blaupunkt GTA4 MKII 800 watts 4 canale.O sa urmeze poze cat de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexius designu la player e f tare, clasic da bine cu liniile interioare ale masinii, si linia hertz e cred ca suna frumos , imi place ce vad pe topic, sunt curios sa le aud la vara....

Am ales playerul asta din 2 motive . Primul a fost ca suna foarte bine si l-am luat si la pret bun , iar al 2-lea a fost designul clasic care, cum spuneai si tu, se potriveste perfect cu masina .

Boxele abia astept sa le pun pe masina . Mai dureaza, momentan am masina la tinichigiu ...se taie , se sudeaza, se inlocuieste ... mai e pana la partea de sound :blink: .

suna hertz dar alea scumpe

Suna si hertz-urile ieftine bine daca masina e pregatita bine .

Cum spuneam si in postul anterior vreau sa vand difuzoarele astea( 150 ron DCX-urile si 200 ron DSK-urile in caz ca sunt amatori ) si sa iau alte difuzoare mai scumpe(tot Hertz) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general e bine sa iei lucruri care se potrivesc masinii din punct de vedere fonic, daca nu amplici, dieci sunt cele mai potrivite, dar nu te baza pe pretul cu care le iei tu, pt ca adaosul pt hertz, audison si in general tot ce vine de la elettromedia, e cam 100%.

si difurile de 16 pt fata in ce le infigi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

m-am scapat de blaupunkt. Motivul (trec pe hertz). Revin cu poze cand primesc "sculele" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice ai pune in mk2 nu suna pentru ca nu e facuta masina sa sune. trebuie pregatita altfel poti baga si difuri de 1000 eur ca tot rahatu ala e. fetele alea de usi de carton de 2 lei strica tot meciu. plus ca nu e antifonata masina cu ce trebuie etc. fara 2000 eur nu ai cum sa faci sa sune calumea un mk2

Modificat de plimbaursu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice ai pune in mk2 nu suna pentru ca nu e facuta masina sa sune. trebuie pregatita altfel poti baga si difuri de 1000 eur ca tot rahatu ala e. fetele alea de usi de carton de 2 lei strica tot meciu. plus ca nu e antifonata masina cu ce trebuie etc. fara 2000 eur nu ai cum sa faci sa sune calumea un mk2

la asta ma gandeam si eu.

Ai putea sa faci un lucru f.frumos.Sa uploadezi poze , explicatii si asa mai departe.Cam ce si cum ar trebui sa facem. :lol: Sa sune cat mai frumos.La mine se auzea un barait urat din usi ... Cred din cauza izolarii... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am niste baraieli in portbagaj dela bass, da nu ma las pana nu le descopar, cred ca hayonu are ceva zurgalai, desi plasticu cel imbraca pe interior lam lipit cu cauciuc ce sub presiune lipeste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am niste baraieli in portbagaj dela bass, da nu ma las pana nu le descopar, cred ca hayonu are ceva zurgalai, desi plasticu cel imbraca pe interior lam lipit cu cauciuc ce sub presiune lipeste

din cate am inteles ... trebuie sa izolezi partile cu ceva spuma...daca am inteles eu bine de pe vortex.

oricum , trebuie multa rabdare sa faci asa ceva.Eu cu blaupunktu am simtit basii in stomac.Dar era baraiala mare... :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum nu ma pot plange tinand cont cai masina de 20 de ani, am pus wooferu asa de proba si la alte masini mult mai noi , si spre surprinderea mea, unele scoteau distoriuni in habitaclu mai mari si chiar deranjante, deci mk2 chiar sta bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

muzica daca e montata corect nu are voie sa distorsioneze. ca vibreaza un plastic 2 e alta mancare de peste. dar ce scot difurile trebuie sa fie sunet curat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!