Jump to content

Suporti motor - probleme


tampao
 Share

Postare recomandată

Poate asa o fi la golf ca si la mine e la fel :-?? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Singura modalitate de a elimina jocul schimbatorului este cu inlocuirea tamponului de la dogbone cu unul de la Powerflex. Downside-ul este faptul ca veti simti in caroserie vibratiile motorului vreo 10K km. Timoneria la 1.6 benzina este diferita de cea de la 1.9 care este pe cabluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10k? pai mai bine lasa sa danseze schimbatorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, imi poate da cineva valorile de strângere pt suportii motorului? Multumesc

Motor 1.6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, imi poate da cineva valorile de strângere pt suportii motorului? Multumesc

Motor 1.6

Scrie la postul #313 adica 100Nm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cand merg in marchariere schimbatorul nu se misca absolut deloc, indiferent de denivelarile peste care trec, doar in treptele1,2,3,4,5...din cauza asta eu tind sa cred ca problema nu este de la tampoane, e posibil sa fie ceva sub tija schimbatorului, legatura intre băț si tije?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
florynbadescu

Am schimbat astazi suportul motor stanga. Cel vechi era pur si simplu terminat (tampoanele de cauciuc laterale erau roase pana aproape de metal ceea ce ii dadea joc lateral si cauza miscarea cutiei, timoneriei si schimbatorului fata-spate). Am pus Corteco, este destul de teapan, sa vedem cat tine la drumurile noastre. Cel vechi avea 200.000km. Din cauza miscarii motorului (acum vreo 6 luni) mi s-a rupt papucul de la masa bateriei (cel care este prins sub suportul bateriei) si atunci nu am dat vina pe suport dar acum mi-am dat seama ca el a fost de vina. Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti am dat capacul jos sa arunc un ochi la cureaua de distributie si am gasit tamponul pus ca ... spuneti-mi va rog care este pozitia perfecta sa il pun eu singur ca asa am facut si cu cel de la cutia de viteze . Se vede cu ochiul liber ca nu e pus bine 

post-146762-0-14218000-1429985636_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare. Am mai postat si in alta parte, dar nu am primit raspuns. Problema sta asa, se aude un zgomot, un fel de rezonanta asa intre 2600 si 2800 rpm. In toate vitezele dar si la relanti. Prima data am crezut ca e de la cauciucuri,planetara sau alte chestii, dar nu incercasem si la relanti. Motorul trage la fel, nici macar o problema. Cineva mi-a spus ca ar fi din cauza unui tampon/suport. Voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce motor, ce masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem aceeasi masina:) A mea e din 99'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa imi achizitionez un tampon motor /cutia de viteze nou si am gasit 2 pentru banii mei : Unul SWAG GERMANY 116lei si unul FEBI BILSTEIN 126 lei .Nu stiu pe care sa il iau.Care ar fi mai bun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calitativ sint slabe adica nu te vor tine mult.Incearca Lemforder care echipeaza OE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am SWAG la cutie, cel de sus dupa un an se tine foarte bine, tinand cont ca nu menajez deloc masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cred ca tot SWAG o sa achizitionez :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit tampon ORIGINAL in cutia de swag ....cand am facut schimbarea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat SWAG 115 lei plus transport , acum sa vedem cum se comporta ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. As vrea sa schimb suport motor cel de jos deoarece se misca schimbatorul accelerari si cateodata caraie in a 2 treapta de viteza. Ca producator as merge pe Swag. Ce ziceti ar fi ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Swag as vrea sa cumpar. Am vazut ca si cel din stanga misca destul de mult. As vrea sa-l schimb tot cu unul de la swag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cel din stanga l-am cumparat de la Swag iar cel dogbone am gasit doar pe codul de la cutia automata. Se pare ca celalalt cod nu mai este 1J0199851AA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!


Am un Golf 1.4. De ceva zile aud un zgomot ciudat la accelerare, ca niste bile metalice care vibreaza, cand o accelerez mai tare zgomotul trece! E greu de spus, zgomotul se manifesta dupa ce merg cu masina ceva vreme, deci cand motorul se incalzeste.


 


Zgomotul este ca in filmuletul asta, incepand de la minutul 5:25         

     cand se opreste din accelerat, se aude taraitul ala scurt.  La mine deinde de cum o accelerez, daca o accelerez pana se aude zgomotul si mentin viteza aia, zgomotul ramane pana voi accelera mai tare- pana voi mari viteza, dupa care se va duce.

 


Cand o turez pe loc zgomotul nu se aude.


 


Ce sa fie, sa fie intr-adevar tampoanele/suportii motor? La voi se auzea la fel?  La semafor uneori incepe sa trepideze mai tare, se aude un tâc tâc tâc tâc, cam asa, uneori baga mai greu in viteza 1.


 


Motorul are si joc cand il imping cu mana, stiu ca e normal sa aiba joc dar jocul de la suportul din dreptul soferului e mai mare decat de la suportul de la pasager!


 


Am fost la un mecanic, a dat o tura cu ea dar a zis ca nu are nimic, ca alea sunt injectoarele. Poate nu a auzit ce trebuie.


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba tamponul de pe cutie si cel anticuplu,Lemforder :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mers!i

Lemforder e firma!  Vad ca aceste tampoane sunt destul de scumpe. Oare merita sa iau din dezmembrari?  

 

Cat mai pot merge cu masina asa pana sa le schimb? Ce poate fi afectat daca merg asa, o folosesc ca sa merg la servici, nimic mai mult.  Si oare de ce nu a sesizat mecanicul nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!