Jump to content

Suporti motor - probleme


tampao
 Share

Postare recomandată

Marius iti multumesc din suflet, acceasi problema o am si eu cu un alh, la fel se aude si la mine cand iau putin de volan! Culmea ca suportul e nou febi! Maine o sa merg la mecanic sa il intaresc sau schimb, tot de ajm se potriveste si la mine?

Multumesc, o seara frumoasa!

Un forum de nota 10!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Marius, eu am comandat in urma mișcărilor schimbatorului suportul dogbone cu terminația AA, fara sa stiu aceasta terminatie, acum aflu de la tine ca ar trebui AB, ce e drept ca miscarile schimbatorului exista in continuare, care este diferenta intre cele doua.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

La dogbone cel mai "tare", adica cel de TDI avand cuplu mai mare, e cu terminatia "R".
 

georgebz: avand tot ALH, da, merge cel de AJM/ATD fara probleme, dar sa fie de 5 viteze, golf sau audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat ieri tampon motor/cutie de viteze si astazi am observat ca mi-au aparut fluctuatii la motor cand iau maxim stanga/dreapta si mai alex cand virez maxim stanga se aude un huruit pe la motor , se aude si cand virez dreappta dar mai putin.... Sa nu fie asezat bine tamponul???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu o problema asemanatoare dupa ce l-am schimbat pe cel de la cutie. Daca acceleram cu volanul la maxim stanga (adica ma invarteam in cerc) se auzea un huruit, parca atingea in ceva. Initial am crezut ca roata atinge carenajele dar s-a dovedit a fi de la suport. Am fost la service si mi l-au repozitionat. De atunci nu s-a mai auzit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut a.stefan dar ai observat si acest joc , sau cum sa ii spun sunet enervant :) 

Nu as vrea sa schimb planetara degeaba daca nu are probleme 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi amintesc, baietii de la service mi-au zis ca atingea ceva la planetara din cauza la suportul montat aiurea. Sper sa nu zic prostii.

Imi pare rau ca nu am inregistrat atunci sunetul scos. Era ceva de genul: Trrrrrrrr :))  si se simtea si o usoara vibratie.

Incearca sa rezolvi cu suportul, adica sa til repozitioneze si vezi dupa daca mai scoate sunetul din filmuletul de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc a.stefan. Mi-ai fost de mare ajutor , am sa trec cat de curand pe la un service sa il repozitioneze.Sper ca va fi bine :) THX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar sa Te Mai intreb ceva ca EU am montat unul sh si tot se cam misca cam un cm fata si unu spate. Asa se misca si la tine cu cel nou? Si ce pret a fost al tau?

Modificat de Florin Golf4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat ieri suport cutie Febi nou, intra mai bine in viteze nu mai trepideaza la ralenti, dar schimbatorul tot se mai misca

la plecari de pe loc si la accelerari bruste, si chiar cu asta nou tot se mai misca putin motorul.

 

Numai bine!

Modificat de Flanker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius 1982.11 spune.mi si mie ce suruburi ai comandat si de unde ca vreau sa le schimb si eu dupa repozitionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Cele care tin suportul, de la reprezentanta le-am comandat.

Cele mari se strang la 100N si cele mai mici la 40N + 90 grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pret au avut ? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la dogbone? Sau cel de sus?

 

Cel de sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sesizat ca miscarea schimbatorului (in cazul meu) se datoreaza porțiunii incercuite in poza, partea din capatul suportului a fost intarita de la suportul vechi si nu se misca deloc, miscare exista doar la surubul care vine prins in cutia de viteze si se transmite in schimbator. post-124792-14273076680936_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum eu ii cred pe cuvant pe mecanicii care l-au verificat, chiar nu stiu cum ar trebui sa se comporte pe masina

unul bun, probabil sta foarte fix? Daca vroiau sa ma arda imi ziceau ca e bulit si ca trebuie sa-mi iau altul, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte fix nu cred ca ar trebui sa stea, dar nici sa fie miscare pronunțată atunci cand motorul este in cuplu

Vreau sa zic ca daca ar fi prea rigid, s-ar transmite vibratiile in caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ce pret au avut ? :)

22 si ceva ambele. azi au ajuns, le-am si montat.

post-34985-0-47657200-1427311812_thumb.j

post-34985-0-67269100-1427311814_thumb.j

post-34985-0-27744500-1427311817_thumb.j

post-34985-0-04228400-1427311819_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa il montez si eu dar cu suruburile vechi pana vin cele noi :)

Eu nu am crichet cu display o sa il strang doar la mana :) 

Modificat de Florin Golf4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ai grija sa nu strici filetul daca il strangi la mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata baieti l-am repozitionat si nu se mai aude nici un sunet e liniste in viraje :) Drumuri bune multumesc pentru suport :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut băieți,mi-ar putea spune cineva care ar fi diferenta intre suportul pt cutie automata si cel pt cutie manuala?am cumpărat acum mult timp,pentru ca se misca schimbatorul,suportul de la cutie cu codul:30 13 0081,se pare ca este pt cutie automata,nu stiu care este diferenta pt a-mi da seama,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut miyagirza , eu am schimbat suportul de la cutia de viteze (cu unul sh din pacate) dar tot am miscarile la schimbator , cred ca sunt de la tamponul de sub motor cel dogbone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am suporul dogbobe nou, fortune line (este adevărat ca este cel mai ieftin) dar nu am sesizat nici o îmbunătățire, e foarte stresant ca nu ii dau de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!