Jump to content

Suporti motor - probleme


tampao
 Share

Postare recomandată

Ce parere aveti despre acest suport cutie viteze? trebuie schimbat? 

Eu cred ca da,  dar mai astept pareri. Ma gandeam la unul de la Lemforder.

This video is private- asa ca nu poate fi vizionat

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze. Nu am vazut. Acum e public.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze. Nu am vazut. Acum e public.

Parerea mea este ca trebuie schimbat.Eu am pus Lemforder si este ok,parca vazusem si pe Meyle.Cu oricare nu dai gres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o parere si am plecat sa il schimb. Am gasit Lemforder la 230 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ok ca si pret,l-ai gasit la service sau online?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Online l-am gasit la 210 la care se mai adauga transportul. La 230 il au cei de la unixauto. Am in oras si ma duc la ei. De montat il montex acasa ca am vazut cum se monteaza si mi se pare usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu l-am schimbat in parcare cu un cric crocodil. Daca ai cu ce sa desfaci suruburile nu mai ai alt impediment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Online l-am gasit la 210 la care se mai adauga transportul. La 230 il au cei de la unixauto. Am in oras si ma duc la ei. De montat il montex acasa ca am vazut cum se monteaza si mi se pare usor.

Ai probleme la schimbatul vitezelor?se balabane schimbatorul la trecerea peste denivelari?Ar trebui sa-l verifici si pe cel antibalans de sub motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam intra greu în 1 viteza dar nu întotdeauna și se cam balangane schimbătorul la accelerari și la denivelări. Știu ca trebuie schimbat și ala dar mi se pare ca se mișcă cam rău asta de la cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam intra greu în 1 viteza dar nu întotdeauna și se cam balangane schimbătorul la accelerari și la denivelări. Știu ca trebuie schimbat și ala dar mi se pare ca se mișcă cam rău asta de la cutie.

Sa revii cu impresii dupa schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu l-am schimbat ca am intampinat urmatoarea nelamurire : http://www.expertpiese.ro/product.php/Piese-Auto/VW/Model/1994-GOLF-IV-1J1/Motor/14590-1-6-16V/Gr/10872-Suport-cutie-de-viteze/products_id/1209262 sau http://www.f5auto.ro/versiune/14590/tree/10872/articol/11759812/piesa/piese-auto-1.6-16V_Suport-cutie-de-viteze/vezi_toate_all.html

La cel de la unixauto nu stiu daca merge linkul . http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLista_Form.aspx

Ma duc sa le explic situatia si imi spun ca ei nu prea au vandut acest suport si spun ca s-ar putea sa fie dogbone mai slab si sa ma uit la ala mai intai. Cel de la cutie care vi l-am aratat eu in video spune ca s-ar putea sa fie in limitele lui normale. Si mi-au zic ca suportul de mai sus nu merge la masina mea pt ca este pentru cutie automata, el fiind la fel cu cel din linkurile de mai sus. Ce sa iau sau ce sa fac? Al vostru cat se misca

?

Modificat de marian008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se misca daca impingeam/trageam cu mana de motor. si asta fara sa depun efort. Acum cu suport nou nu mai misca. Simteam ca si tine cum se misca schimbatorul cand acceleram, dar acum nu se mai simte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu l-am schimbat ca am intampinat urmatoarea nelamurire : http://www.expertpiese.ro/product.php/Piese-Auto/VW/Model/1994-GOLF-IV-1J1/Motor/14590-1-6-16V/Gr/10872-Suport-cutie-de-viteze/products_id/1209262 sau http://www.f5auto.ro/versiune/14590/tree/10872/articol/11759812/piesa/piese-auto-1.6-16V_Suport-cutie-de-viteze/vezi_toate_all.html

La cel de la unixauto nu stiu daca merge linkul . http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLista_Form.aspx

Ma duc sa le explic situatia si imi spun ca ei nu prea au vandut acest suport si spun ca s-ar putea sa fie dogbone mai slab si sa ma uit la ala mai intai. Cel de la cutie care vi l-am aratat eu in video spune ca s-ar putea sa fie in limitele lui normale. Si mi-au zic ca suportul de mai sus nu merge la masina mea pt ca este pentru cutie automata, el fiind la fel cu cel din linkurile de mai sus. Ce sa iau sau ce sa fac? Al vostru cat se misca

 

Din videoclip acel tampon este VARZAA ,nu trebuie sa-l misti in halul ala cu mina.Cel lemforder teoretic 99.99% sanse sa se potriveasca.Cel mai bine ia codul de pe suportul care il ai pe masina si cauta pe google. Parerea mea este ca dupa poze se potriveste  http://www.autokarma.ro/piese-auto-originale/1J0199555AK 

si inca un link  http://www.mister-auto.ro/ro/suport-transmisie-automata/lemforder-22630-01_g248_a03522630!01.html

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1J0199555AK e codul care mi-l da pe ETKA  si cred ca si cel de pe suportul meu. Suportul de la linkurile mele de mai sus se potrivesc?

Modificat de marian008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba cat mai repede tamponul deoarece le fortezi pe celelalte.

 

Grija la cuplul celor 2 suruburi. Au fost cazuri cand s-au rupt suruburile.

 

Eu am schimbat FEBI in prima faza, nu a tinut nici macar 50.000 km.

 

Am pus Rouville - 150 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

 

Am un leon, motor BCB. Imi intra putin cam greu in vitezele 1 si 2, agata si face si un zgomot mai alaes la treapta a 2-a, pe langa faptul ca la accelerari si decelerari se misca schimbatorul fata-spate cam 1-1.5 cm..parca si la gropi. De asemenea, in deccelerari si accelerari efectuate la turatii mici (~1000-1500 rpm in treapta a 2a de ex) masina cam galopeaza, zgaltaie timp de 1-2 secunde, cam enervant..sa fie tot de la suport ?

 

Am schimbat uleiul in cutie, lichid ambrieaj, am uns timoneria - acum intra mai usor in viteze, dar tot agata la treapta a 2-a si mai ales face zgomot. Nu caraie.. doar un zgomot metalic scurt.

 

Aam observat ca suportul de la cutie (partea stanga) este destul de uzat, in sensul ca pot sa misc motorul cu un deget.. se misca vizibil in suport. Cel de pe partea dreapta se misca dar mult mai putin - cred ca e in regula, nu vreau sa il schimb ca risc sa pun unul mai slab calitatitv.

 

Intrebare, pentru ce firma sa optez pentru cel de la cutie? Am vazut ca este preturile variaza enorm.. de la ~120 ron la ~400 ron..

 

SI alta intrebare, suportul dogbone nu prea am cum sa il verific daca e uzat sau nu.. sa il schimb si pe acela.. just in case?

Sau sa astept sa vad daca se amelioreza problema dupa ce il schimb pe cel de la cutie?

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boala lor....suport motor stanga (care tine cutia) Lemforder,Swag,Corteco..sunt variante bune.

Din cauza asta si posibil din cauza suportului de contrabalans...timonerie dezaxata si treapta care are de suferit cel mai mult este treapta 2.

Iti misca schimbatorul fata-spate in vreme ce accelerezi si decelerezi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se misca, cam 1 cm asa..dar ma gandesc ca e tot de la suportul de pe partea stanga.

 

La ce pret ajunge un suport decent ? sa tina macar 30.000 km..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat comanda pe swag, dar a fost 150..vine abia sambata. Manopera oare cat o fi?

Chiar sunt curios daca se imbunatateste ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maxim 50 lei...e treaba de maxim 10 minute.

Eu l-am schimbat singur....doar trebuie sa bagi ceva sub motor ca sa protejezi tamponul de contrabalans sa nu stea greutatea motorului pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L am schimbat. Impresiile ar fi ca acum motorul e foarte greu sa il mai misc cu mana, cafiva mm doar, cu cel vechi il miscam 1 cm cu 1 deget.

Din pacate timoneria tot agata putin si face un zgomot cand schimb vitrzele in special 1-2 dar acum sunt sigur ca e din timonerie, fiind pe parghii si avand o anumita uzura e oarecum normal sa faca un zgomot in functionare. Oricum, e ok.

Ca parti bune nu se mai

Misca levietul cand accelerez, e super acum. Si un alt mare plus e ca nu se mai zgaltaie masina la accelerari si deccelerari la turatie mica, facea cam nasol in vitezele 1-2 la mers in coloana si suspectam clapeta de acc dar uite ca era de la suportul uzat.

Am verificat si dogbone, ala e ok la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la un mecanic sa iti regleze timoneria....este dezaxata toata linia din stanga:1-2+mers inapoi.

E tipicareala multa dar in 30 minute scapi.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Unde se poate face reglajul ? la orice service, sau doar cei din reprezentante stiu? cam cat costa ?

 

A inceput sa ma deranjeze, cand e rece intra destul de greu in treapta a 2-a, la cald e mai ok dar tot agata..si face un zgomtot metalic scurt.

 

Si ma deranjeaza e ca uneori trag de maneta, imi da impresia ca a intrat si cand ridic ambreiajul defapt e pe liber...mai ales dimineata pe frig cand intra destul de greu.  Uleiul e schimbat, lichid ambreiaj schimbat, suportii motorului sunt ok toti.

 

foarte enervanta cutia la masina asta :( in celelalte trepte intra ok si la rece, inclusiv R si treapta 1..

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am schimbat eu azi suporții de la cutie parcă e alta mașină, a devenit mai rigida. Nu mai troncane la orice gropitza și nu se mai misca schimbătorul de viteze plus direcția mult mai precisa. Cel din stânga(pe partea șoferului) era praf. Ziceai ca se rupe masina când treceam peste liniile de tramvai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!