Jump to content

Ce se poate intampla daca nu schimbi bucsele?


Threexer
 Share

Postare recomandată

vin si eu cu o rugaminte: ati schimbat careva bucsele mici de brat, pe fata? "mosoarele" alea mici de cauciuc din partea din fata a bratului , montate longitudinal........ma intereseaza procedura si uneltele daca ati montat personal, nu la service.vreau sa mi le schimb eu si ma gandeam daca nu cumva exista vreun catch pentru ca gulerele bucsei au diametrul mai mare decat corpul ei

Modificat de voolkh@n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius1982.11

    11

  • Inginerul

    4

  • Threexer

    4

  • cipriann

    3

Unse cu sapun lichid inaintea montarii, curatat alezajul foarte bine inainte de montaj, te poti descurca foarte bine cu ajutorul unei menghine cu deschidere de 110 mm si a catorva piese metalice ajutatoare, dar nu te sfatuiesc sa le schimbi decat daca constati ca sunt praf. In general bucsele alea nu se schimba foarte des. Daca tot le schimbi, nu monta altceva in afara de bucse OEM pentru ca muncesti degeaba. Nu te vor tine mai mult de un an. De altfel, sfatuiesc pe toti cei care isi schimba bucsele sa nu monteze altceva decat bucse OEM pentru ca nu exista bucse aftermarket care aiba aceeasi calitate cu cele OEM si e pacat de banii dati pe manopera, munca si timp pierdut. Oricum, pretul lor este foarte mic, nu are rost sa va zgarciti la cativa lei diferenta.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cofirm si eu cele spuse de colegul Inginerul referitor la calitatea bucselor. Daca le schimbi, mergi pe OEM, chiar daca dai dublu pe ele fata de cele AM. Te vor tine cel putin de 10 ori mai mult in schimb.

In privinta inlocuirii, daca nu ai mai efectuat operatiunea niciodata de unul singur, mai bine apeleaza la un service dotat cu presa hidraulica. Eventual daca vrei sa economisesti ceva bani, du-te cu basculele demontate de tine. Inlocuirea bucselor in sine la presa dureaza cel mai putin din toata lucrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , as vrea si eu sa stiu cate bucse sunt de schimbat pe fata si cum sa cer la magazin ? ca nu stiu ce sa schimb , mentionez masina proapat luata si nu stiu istoric prea mult :icon_thumright: . Have a good day

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum zic si colegii de mai sus cumpara piese originale. Asculta de noi ca santem patiti :blah_: orice magazin serios aduce si piese OEM.

Dupa verificarea masinii iti zice mecanicul ce ai nevoie.

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu trebuie sa schimb 2 bucse brat inferior (cele dinspre spate) si am intrebat la vreo 3 magazine si o sa ma hotarasc la bucse de calitate nemteasca.

Pret de la 30 la 40 LEI/bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , as vrea si eu sa stiu cate bucse sunt de schimbat pe fata si cum sa cer la magazin ? ca nu stiu ce sa schimb , mentionez masina proapat luata si nu stiu istoric prea mult :vaidecapulmeu: . Have a good day

Dute mai intai la o verificare. Daca trebuie schimbate bucsele mecanicul o sa iti zica ce trebuie.

P.S. Asa cum zice si colegul de mai sus: ia piese originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu trebuie sa schimb 2 bucse brat inferior (cele dinspre spate) si am intrebat la vreo 3 magazine si o sa ma hotarasc la bucse de calitate nemteasca.

Pret de la 30 la 40 LEI/bucata.

Cele OEM sunt 50 de lei bucata, iar mai nou, cel putin la tess brasov este si reducere 25% la piese originale pentru masinile mai vechi de 8 ani. Crezi ca merita sa te zgarcesti la 10 lei ? Eu zic ca nu. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de 20% discount,de la Tess o sa le iau pana la urma.Calitatea conteaza mai mult pentru mine personal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Reducerea nu e doar in cazul in care faci manopera la ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU...Se aplica la ambele servicii pentru ca e mai veche de 8 ani masina mea(piese de schimb si manopera).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut,nu stiu daca am postat pe topicul care trebuie k nu am reusit sa gasesc altu mai bun,intrebarea mea este daca basculele de la golf 4 TDI 4motion sunt egale cu cele de la unul cu trectiune fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

o intrebare, bucsele powerflex, sunt mai de calitate ? mai rezistente ? sau sunt facute pentru cei ce vor ceva sport ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

da, cu conditia sa ai alta masina pt drumurile de zi cu zi :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna ziua!

 

Am masina de jumatate de an si am ajuns in momentul in care trebuie sa schimb niste bucse :)

La o revizie la un service mi s-a spus ca trebuie sa iau bucse bascula,pe magazinele online gasesc doua tipuri: unele mai lunguiete din cauciuc si altele cu un invelis metalic mai mici.

 

Va rog sa ajutati un om care habar nu are                           image.jpg               image.jpg

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea din dreapta se duce si se schimba, cea din stanga eu n-am schimbat-o niciodata si tot in stare buna e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Intr-adevar cea mica este mai putin solicitata...dar la cat costa...nu cred ca merita sa o lasi pe cea veche...mai ales ca ai luat masina de curand si nu stii cand a fost schimbata...

Daca tot se umbla acolo...schimba-le pe ambele...macar asa poti tine o evidenta sa stii data viitoare ce ai schimbat si cat te-au tinut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu bucsele m-am lamurit,deci ambele.Mai am de ales flansele cu tot cu amortizoare.

Imi puteti recomanda niste producatori?De SACHS imi puteti spune ceva?Am vazut ca au un pret mediu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Vad ca esti nou...incearca sa tratezi problemele pe topic-uri dedicate...

Daca te-ai lamurit cu bucsele cauta topicurile dedicate pentru celelalte intrebari...

De exemplu...

Amortizoare

 

Flanse

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salutare! Am si eu o Bora 1.9 iar la franare sau accelerare se aud niste trosnituri de sub masina, care se si simt in podea (predominant pe partea stanga). Eu banuiesc ca ar fi bucsele de la brate si cele mari care sunt oarecum in dreptul podelei. Ce ma ingrijoreaza cel mai tare e ca de cateva zile au inceput sa huruie si rulmentii pe curbe, iar de ieri fac urat si in linie dreapta la peste 70-80/h (doar cand accelerez, sau cand se ridica masina de bot). 

 

Am un drum de facut la bucuresti ca sa o duc la service (cam 100km autostrada) si nu stiu daca e sigur sa plec cu ea. Care e cel mai rau lucru care se poate intampla in mers cu rulmentii? Se blocheaza roata?

 

Si ce branduri de piese recomandati pt bucsaraie si rulmenti, in caz ca nu gasesc oem sau sunt prea scumpe?

 

Multumesc anticipat!

Modificat de Alex Pascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!