Jump to content

Ce se poate intampla daca nu schimbi bucsele?


Threexer
 Share

Postare recomandată

Salut,

am un golf 4 din 2001 si mecanicul zice ca mai am de schimbat doar bucsele la bratele inferioare fata. (dupa parerea lui, sa le schimb cand am bani ---ce e drept acuma stau cam prost din privinta asta---- ca cica nu imi cade roata daca bucsele sunt uzate :P ) Dar vreau si parerea voastra.

PS: mai am probleme cu bucsa de la bara stabilizatoare sau de la bara pt directie.... nu stiu exact care .... dupa spusele lui cica mai tine si aia.

si stiti cam cat ar costa manopera + piesele?

multumesc anticipat.

Modificat de hbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius1982.11

    11

  • Inginerul

    4

  • Threexer

    4

  • cipriann

    3

nu cred ca e o avere schimbatul bucselor (poate manopera e mare la mecanicul de lux :P ) dar pe linga disconfortul cauzat se pot duce si alte subansambluri daca or sa ajunga sa bata fier pe fier, jocurile se vor propaga si la alte articulatii etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate mecanicul ... nu va cadea roata. Dar nu e un criteriu dupa care sa te ghidezi.

Oricum e bine sa le schimbi cat mai curand, avand in vedere cele mentionate de Dragos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cumva cam cat costa manopera pt schimbatul bucselor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde la ce mecanic mergi. La mine de exemplu schimbatul bucselor , bieletelor antiruliu si a unui capat de bara a costat 100 RON. (ah si discurile de frana pe frata , uisatem de ele ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha...ok...va multumesc pentru raspunsuri... ma programez sa le schimb si alea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat 30 lei pe o pereche de bucse marca Febi (cele originale erau 55lei dar trebuia asteptat o saptamana) iar manopera a fost tot 30lei.

Cine mi le-a schimbat a zis ca trebuia sa iau originale fiindca celelalte nu tin, ei bine le am de un an si ceva si in jur de 20,000km si merg fara probleme. Eu le-am inlocuit cand "am simtit" ca trebuie, adica la denivelari pe drum masina suna ca si cum se dezmembreaza - asa am stiut ca trebuie schimbate. Oricum nu este mare filozofie sa le schimbi, iti trebuie cateva scule si un DIY care il gasesti ori aici pe forum ori pe vwvortex, asta daca ai chef sa faci asa ceva :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... adica la denivelari pe drum masina suna ca si cum se dezmembreaza - asa am stiut ca trebuie schimbate...

Super-tare :D Eu le schimb mai devreme, sunt ieftine, iar manopera nu platesc. Niciodata nu am stat pana sa se auda asa rau. Intr-adevar, cele ne-originale am auzit ca ar fi praf, se pare ca tu ai avut bafta :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cel putin Febi (Bilstein) sunt cele 'originale' si tot asa mi-a zis mecanicul sa iau (pune din astea ca sa nu vii dupa 2 saptamani sa mi le dai de cap)

Modificat de ZBENG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super-tare :offtopic: Eu le schimb mai devreme, sunt ieftine, iar manopera nu platesc. Niciodata nu am stat pana sa se auda asa rau.

Ei ma rog acuma nu toti avem norocul tau sa lucram la reprezentanta sau dealer VW :) . In plus nu stiu care e problema daca le schimbi ceva mai tarziu, adica atunci cand bocane pentru ca in afara de o verificare a directiei nu vad cum ai putea sa iti dai seama ca au joc, inainte sa se auda si nu stiu ce dezavantaje ca umbli cu ele putin mai mult.

Probabil au tinut mai mult din cauza drumurilor bune de pe aici :vaidecapulmeu: .

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa fie problema daca intarzii cu schimbatul lor, insa mi-a placut exprimarea ta :icon_thumright: de aia am dat quote

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

Sincer in legatura cu piesele aftermarket , am o parere buna ... lucrez la un importator mare din buc , iar pana acum nu am auzit pe nimeni din cei care cumpara se se fii plans de vre`o bucsa , un pivot , cap de bara ... etc ...

Bafta la toti ... sa va dint bucsele 100.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar saptamana asta am fost cu o cunostinta sa isi faca revizie si a verificat si el bucsaraia pentru ca avea "probleme" la trecerea prin gropi. Pentru bucsele stabilizatoare fata : 1 bucsa 8 RON deci 16 RON amandoua + ca manopera o sa fie ieftina ca bucsele de fata nu se schimba asa greu precum cele din spate (caz in care dai puntea spate jos si dureaza o groaza, acum depinde si de mecanic :angry: ) Noi am fost la un service din prahova (de unde sunt eu si am niste "cunostinte" la service) care are manopera 50 RON ora. Deci nu te duce mai mult de 100 RON toata treaba si este "alta mancare de peste" dupa schimbatul bucselor. :D

Modificat de hbogdan
Dezactivat semnatura. Nu este conforma Regulamentului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu bucsele brate (cele mari de sup podea). Erau rupte. Acum masina se simte altfel, ca noua. Insa vroiam sa va intreb ce stiti despre marca noilor buce... SWAG scrie pe cutie si mai scria ca made in Germany.

Sunt bune, rezista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a adus un prieten bucsele pt bara aia din germania, m-a costat 5 euro si sunt de la dealerul VW. Dupa ce le schimb va zic cat m-a costat, unde si cum se simte masina :)

spor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

SWAG e o marca buna si e din Germania.Am si io o problema..Am schimbat toate bucsele si pivotii pe fata(bucse bara stabilizatoare,bielete antiruliu,capete de bara,bucse la brate,pivotii la brate)+ amortizoare si bucsele din capetele amortizoarelorimteuna cu rulmentii si atunci cand dau prin gauri cu ea,tot parca troncane ceva in fata iar masina nu e tzeapana,stransa...Mai stiti cumva vreo bucsa care mai trebuie schimbata sau de unde provin zgomotele alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cat te-au dus cu totul??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat m-au costat?La asta te referi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

as avea si eu o intrebare.... legata de bucse. Am schimbat cate ceva la masina ca nu imi placea cum "suna" : telescoape fata, rotule, si bucse spate. Am inteles ca sunt ceva bucse si in fata care suna la trecerea peste denivelari...(scuzati lipsurile mele dar nu prea ma pricep) Deci in afara de piesele mentionate care au fost schimbate la ce ar trebui sa cer o verificare ca parca nici acuma nu este 100% ok. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am schimbat singur si bucsele si un capat de bara. Credeam ca din cauza asta suna asa de parca se rupe roata.

Dupa ce le-am schimbat la cateva zile sa dus pivotul cu totul. Si defapt asta face sa sune asa tare.

De schimbat bucsele nu e foarate greu. Aveti grija cu surubu de la colier. Sa-l dati cu spray de rugina inainte iar cand il strangerti inapoi nu-l strageti pana nu mai puteti, se duce filetu. Asa am patit eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica "s-a dus pivotul"?

Am si eu probleme de genul, cloncane ceva la suspensie ,dar peste denivelari ,nu neaparat gropi,iar cand ploua nu se mai aud deloc,sau foarte putin. Nu stiu exact care e problema,sa fie bucse ,pivoti,am auzit k sunt ceva chestii de cauciuc si la amortizoare.Bucsele de la bratele oscilante si pivotii ar fi cam 500ron originale,dar nu m-as baga pana nu stiu daca e sigur ca asta e problema.Am fost si la un service pt un test de amortizoare si dupa grafic mecanicul spunea ca ele mai merg,pe spate erau ceva mai "moi". Mentionez ca bucsele au data de '99 pe ele,si banuiesc ca si pivotii sunt cei originali,directia e ok. masina are 160k si e de 3 ani in tara.Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si niste poze in caz ca ajuta. ,bucsele de la bratul oscilant,de la bara stabilizatoare,care cred ca scartaie.La pivot nu am pus ca nu prea este ce vedea,nu are burduful fisurat.

post-34985-1228590303_thumb.jpg

post-34985-1228590318_thumb.jpg

post-34985-1228590341_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poze e clar ca toate trebuie schimbate.Bucsele la brat sunt adevarate "ciuperci" cum le zic mecanicii iar cele de la bara stabilizatoare sunt duse si ele.Bucsele la bara stabilizatoare de obicei tac dupa ce ploua sau mergi la spalatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982,asa aratau si la mine cele de la brat,si e adevarat ca uneori mai aud ceva scarturi...cat despre cele de la bara stabilizatoare,stai linistit ca eu cand le-am schimbat erau practic rupte nu uzate,deci,mai ai pana acolo :P

Modificat de copanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!