Jump to content

Tubulatura turbo / Sigurante tubulatura


Extreme
 Share

Postare recomandată

Eu l-am schimbat in Galati anul trecut si m-a costat 245 lei piesa in sine...nu stiu de unde apar preturile astea astronomice ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 42miticutza

    19

  • C o s m i n

    16

  • adyi

    14

  • ninu

    13

Iti zic eu de unde apar preturile astea astronomice... sunt unele piese cum ar fi acest furtun (la fel si cu nuca schimbatorului care ai luato de la mine) care nu se produc pe licenta, numa pe original, de acolo aceste preturi. Oricum eu nu mi-as lua un furtun din dezmembrari pentru ca nu stiu cat ma tine, poate sa ma tina o luna sau 10 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Imi puteti spune si mie unde gasesc furtunul asta in forma de "s" mai ieftin de 480 lei.

Salutare,

Da-mi te rog toate datele ce sunt scrise pe furtun. Sunt sanse foarte mari sa iti pot da eu unul nou nout, pretul il discutam pe a_gora pe mess.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am schimbat acum 2 saptamani si l-am luat cu 355 de lei.Eto are dreptate,furtunul se gaseste doar pe original.Eu am cautat la vreo 4 magazine si cel mai ieftin a fost 355 lei(la volksman costa 390 lei) dar am asteptat 6 zile pana mi l-au adus. Am cautat si la dezmembrari dar cerea pe el 200 lei asa ca mai bine unu nou. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti:)

Am facut rost de la dezmembrari.A zis cel de acolo ca o sa ma coste in jur de 1 mil :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

stiti cumva ce cod are cotul dintre teava metalica si intercooler ? de preferabil o poza sa vad daca am nimerit denumirea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

Sunt nou posesor al unui VW Passat 1.9 TDI din 2003. Va ros sa imi spuneti si mie simtomele masinii in momentul in care frutunul despre care se tot discuta este pe duca sau este rupt. La mine dupa o anumita turatie simt un gol, masina nu mai trage si am gandesc ca ar putea sa fie si de la acest furtun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la o anumita turatie simti un gol si nu se mai tureaza inseamna ca intra in Limp Mode. Cauzele pot fi multiple, una dintre ele fiind furtunul despre care se discuta. Daca simti golul doar pentru o fractiune de secunda dupa care se tureaza in continuare problema este alta. De exemplu geometria variabila care agata, scapari de vacum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

Sunt nou posesor al unui VW Passat 1.9 TDI din 2003. Va ros sa imi spuneti si mie simtomele masinii in momentul in care frutunul despre care se tot discuta este pe duca sau este rupt. La mine dupa o anumita turatie simt un gol, masina nu mai trage si am gandesc ca ar putea sa fie si de la acest furtun.

Daca e furtunu spart iti scoate un fum ca dupa o raba dinaia veche plus ca nu trage deloc(nu numai ca nu trage dar iti merge tot in suturi masina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primu rand daca e spart se auda ca si cum ar rasufla .. un "fluierat" daca pot spune asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt mai bune furtunele de la interCooler sa fie din silicon sau cauciuc ca cele stock ? ma gandeam la un kit de furtune din silicon...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat B5 ATJ sunt 4 furtune pe traseul de inalta presiune turbina-admisie, care pot sa cedeze. Cel putin la mine au cedat 3 din 4 intr-un interval foarte scurt. Acum asteptam sa crepe si al 4-lea, sa stim o treaba... Pur si simplu cauciucul a imbatranit :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomandati furtunele de pe linia turbina-admisie sa fie din silicon ?

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da....mai ales daca e gaurit.De ce nu tai jos o bucatica din el si il bagi inapoi?taie jos partea aia distrusa.Pe acolo pierzi vacuum 100%.Ideal ar fi sa controlezi toate furtunasele de vacuum de acolo sa fii sigur ca nu sunt gaurite sau crapate.

Modificat de LAURENTIU UTIU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai taie din el incat sa-ti ajunga sa bagi inapoi...separat nu stiu daca gasesti....incearca..dar din cate vad e destul de lung sa il poti baga inapoi.Macar sa incerci sa vezi daca se mai aude.

Modificat de LAURENTIU UTIU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot despre furtune vorbesc si eu .. vreau sa vad si eu o poza sau o schita ceva,un desen de mana,orice cu urmatoarele piese (ma intereseaza f mult prima piesa) pt masina din semnatura:

1. conducta aer intre capete lonjeroane - 982 RON

2. furtun intercooler inferior - 209 RON

3. furtun intercooler superior - 238 RON

Multumesc !

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi frumos !! dar ai idee de ce costa atat conducta aia de aer ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar producatorul (concernul VAG) iti poate raspunde la intrebarea asta. Toate tubulaturile de la turbina costa nesimtit de mult.

PS: conducta aia metalica o poti lua si sh daca nu e lovita. Chiar nu are uzura fizica.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am si eu o mare problema ... am fost azi sa imi schimbe 2 furtune de la intercooler si au descoperit ca pe unul din ele nu poate sa il schimbe pt ca am teava sau conducta de trecere de la egr la intercooler stramba ... imi puteti spune mai exact cum se numeste ? e conduca care face legatura intre cele 2 furtune de la IC...imi trebuie urgent conducta aia si nu stiu de unde sa o iau.

Help !!

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca te intereseaza conducta de plastic in care intra si MAP-ul...

- pret de catalog - 51 euro.

post-8441-1286191877_thumb.png

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!