Jump to content

Conectare Subwoofer Activ La Echipamentul Stock.


bug
 Share

Postare recomandată

Multumesc frumos de raspuns.

Acum tinand cont de parerile mai multor persoane mai avizate decat mine pe acest forum cu privire la sonorizare cat si a pretului pentru un sistem 4+1, m-am hotarat sa merg pe varianta cu difuzoare doar in portierele fata dar totusi raman cu problema alegerii amplificatorului. Ce parere aveti de Magnat Edition Four Limited? Ce vreau eu sa obtin din aceasta investitie este sa scap de vibratiile din portiere, asta rezolvand-o prin insonrizarea care este indispensabila, si un sunet mai clar si mai profund, prin schimbarea difuzoarelor stoc cu unele mai 'potente', orientandu-ma spre acestea: Focal Polyglass 165 V2S. Si-ar face treaba acest amplificator? Ar trebui sa merg pe 2 Ohmi sau 4 Ohmi, nu prea am inteles cum sta treaba aici :) .

Salutare, amplificatorul e destul de slab din punct de vedere al calitatii sunetului dar si al puterii propriu zise l-am testat si e f slab plus ca nu coboara si nici nu urca in frecventa prea mult ma refer peste 10khz si sub 50hz este foarte atenuat. Difuzoarele sunt bunicele exceptand tweeterul care suna destul de metalic si putin agresiv. Insonorizare iti recomand e primul lucru de care ai nevoie cand te apuci sa schmbi sistemul si nu numai pe langa diminueaza si zgomotul la rulare nu doar coboara frecventa de rezonanta si elimina zgomotele nedorite.

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici gresesti unpiculet . Daca pui woofer , neavand un head-unit care sa aibe o iesire dedicata pentru woofer , iti preiei semnalul de la boxe . Daca tu faci un reglaj al volumului de bass mai mic pentru boxe , s-ar putea sa ai surpriza unor rezultate dezamagitoare pe partea de audio . Faptul ca pui woofer , nu implica automat scaderea volumului de bass de pe boxe .

Pai da, dar daca momentan ca sa fie bass cat de cat decent trebuie sa stam cu bass la +50% si treble +100% (asa le tin eu cel putin), dupa ce se monteaza un woofer, e suficient sa zic bass pe 0 pentru ca ajuta mult subwooferul, ceea ce reduce mult chinul pe boxele originale, mici, din portierele care zdrangane. Si un bass 0 inseamna fix nivelul original, adica abia atunci subwooferul suna corect raportat la melodie, plus ca poti regla sin subwoofer puterea.

Ceea ce sugerez eu, e ca e mai mult decat suficient doar un subwoofer si pus bass pe 0, va fi si bass suficient de a subwoofer si se va reduce si chinul pe boxele originale, insa nu sunt 100% sigur pt. ca nu am incercat fix in aceasta configuatie, spun din experienta anterioara.

La jetta mea am preferat sa leg inca 2 boxe spate, mari ovale, pe policioara de sub geam, dinalea 6x9", initial avand doar boxe pe fata. Dupa ce am montat astea mari pe spate, bassul s-a triplat, deoarece sunt boxe cu diametru mult mai mare, deci mai eficiente (raportat la cele originale), mai ales ca incinta din portbagaj este incomparabil mai buna (mare si insonorizata) fata de o portiera mica.

Dezavantajul la subwoofer e ca iti ocupa loc in portbagaj destul de mult, si depinde de fiecare cat are nevoie de acel portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, dar daca momentan ca sa fie bass cat de cat decent trebuie sa stam cu bass la +50% si treble +100% (asa le tin eu cel putin), dupa ce se monteaza un woofer, e suficient sa zic bass pe 0 pentru ca ajuta mult subwooferul, ceea ce reduce mult chinul pe boxele originale, mici, din portierele care zdrangane. Si un bass 0 inseamna fix nivelul original, adica abia atunci subwooferul suna corect raportat la melodie, plus ca poti regla sin subwoofer puterea.

Ceea ce sugerez eu, e ca e mai mult decat suficient doar un subwoofer si pus bass pe 0, va fi si bass suficient de a subwoofer si se va reduce si chinul pe boxele originale, insa nu sunt 100% sigur pt. ca nu am incercat fix in aceasta configuatie, spun din experienta anterioara.

La jetta mea am preferat sa leg inca 2 boxe spate, mari ovale, pe policioara de sub geam, dinalea 6x9", initial avand doar boxe pe fata. Dupa ce am montat astea mari pe spate, bassul s-a triplat, deoarece sunt boxe cu diametru mult mai mare, deci mai eficiente (raportat la cele originale), mai ales ca incinta din portbagaj este incomparabil mai buna (mare si insonorizata) fata de o portiera mica.

Dezavantajul la subwoofer e ca iti ocupa loc in portbagaj destul de mult, si depinde de fiecare cat are nevoie de acel portbagaj.

Nu trebuie sa compari bass-ul pe care il ai de la niste mid-basi de fabrica cu bass-ul pe care il are un woofer . Ideea e ca daca tii la 50 % bass-u din player , vei avea mai putin bass si la woofer . Dar ma rog , asta e prea neimportant . Poti sa scoti un sunet la fel de puternic si din usi daca sunt insonorizate profesional si sunt folosite boxe adevarate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca asta e topicul potrivit, am tot cautat dar e cam singurul gasit:

Am o rugaminte pentru cei mai experiamentati, sa-mi dea un sfat: am gasit o statie Mutant (nu stiu exact ce model) si un subwoofer Mac MP Tube30 (cred ca asta e) la 300 ron - cu tot cu cabluri, insa aminteles ca nu e destul de buna combinatia. Momentan iar sunt cu banii pe 0 deci mi-ar fi foarte aiurea sa dau niste bani (pe care nu ii am) in ceva ce nu mi-ar folosi.

Deci cine poate sa imi dea un sfat... Chiar il rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am woofer Mac Audio (doar ca e varianta box, nu tube) si merge foarte bine. E un raport foarte bun calitate/pret. Iar statiile Magnat din ceea ce stiu eu, iarasi sant bune. Oricum pretul pe care-l dai tu este cel mult 50% din pretul lor. Eu zic sa le cumperi. N-o sa-ti para rau. Sunetul in masina ti se va schimba radical.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Magnat si Mac Audio sunt una si aceeasi firma doar ca divizii diferite. Pentru o comparatie mai buna vezi Magnat Edition TWO si Mab Audio MPX2500 sau Magnat seria RX cu Mac seria Fearless.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

sal all , a-s vrea sa cumpar un sub activ Bose GJ5A http://uk.emarket365.com/item.php?SESSION_...mp;id=486795860 de pe o mazda 6 , e se fixeaza in roata de rezerva si se prinde cu mustiucul ala normal.

cum naiba il leg la masina? (cea din semnatura)

exista mufa auxiliara in portbagaj pt sub?

ca sa trag din boxele de pe spate chiar nu mi dau seama cum.......dim moment ce ele sunt direct in usa, nu la luneta

multumesc

Modificat de Faby2xlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca l am cumparat :icon_cool:

ma ajuta si pe mine cineva sa l montez plssssssssss!!! eu stau in Dr Taberei si Popesti Leordeni :)

am mufe,fire, tot....

contra-cost normal :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salut,

Pareri ceva despre subwooferul de Mazda?

Se conecteaza greu?

Ma intereseaza si pe mine asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!