Jump to content

Conectare Subwoofer Activ La Echipamentul Stock.


bug
 Share

Postare recomandată

Salut.

Din lipsa de ocupatie si pentru a umple timpul pana vine masinuta (Leon MkII - au trecut 6 saptamani, au mai ramas cine stie cate :) ) vin cu o intrebare simpla:

HU stock de pe Leon MkII are iesire speciala pt subwoofer? Sau trebuie facute niste modificari pe iesirile standard ?

Intentionez sa-mi iau un sub. activ Pioneer TS-WX206A (asta pt ca nu vreau sa ma complic si cu o statie, mai ales ca nu vreau sa renunt prea mult la spatiu din portbagaj, iar modelul acesta de Pioneer e destul de micut si-si face si treaba.) Zic eu ca in combinatie cu boxele stock o sa fie o treaba buna, insa nu stiu cum e cu conectarea acestuia.

Multumesc pt ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Din cate stiu eu aparatele stock nu prea au iesiri pentru alte echipamente.

Pentru a conecta un echipament ca cel pe care vrei tu sa il cumperi, este nevoie de o interfata care transforma semnalul de la difuzoare in semnal pentru amplificator.

Mai exact chestia asta se leaga de doua difuzoare (in general cele din spate) intr-o parte iar pe partea cealalta are RCA-uri cu care te legi la amplificator sau in cazul tau la subwoofer-ul activ.

L.E. Se cheama convertor de semnal si transforma semnalul amplificat al difuzoarelor in semnal mic preamplificat.

Modificat de seat_cornelius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura am si eu acelasi subwoofer.Merge pus dar trebuie sa iei semnal de la 2 boxe.Avand statie incorporata se aude destul de bine doar ca nu vei putea sa il controlezi din HU.Am vazut acelasi subwoofer pus si pe mp3 player cu iesiri speciale, si intr-adevar este o diferentza dar nu foarte mare (parerea mea).Am si eu un post in care am cerut detalii referitoare la achzitionarea unui subwoofer nou mai puternic, deoarece cand sta in portbagaj nu prea se aude din masina (eu cred ca este prea bine izolata partea din portbagaj fata de restul masinii).Eu il tin pe al meu in spatele scaunului pasagerului si se aude destul de ok.Parerea mea este sa iei unul mai puternic, dar inca nu stiu care ar fi variantele ca si eu caut tot activ intru cat nu doresc statii prin masina sau altceva.Eu as fe dorit ceva de genul http://www.car-sound.ro/subwoofere-auto/xtreme/xpp800wb.html dar nu mi-a zis nimeni daca ar putea fi o problema in montarea lui sau altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati de un subwoofer activ, uite aici 2 modele:

http://www.car-sound.ro/subwoofere-auto/jbl/bass-pro-ii.html

http://www.domo.ro/Audio-Video/Echipamente...punkt_THB-210A#

Cunosc persoane care au montate ambele modele in masina si sunt incantate de ele.

Eu personal as opta pentru Blaupunkt - am putut sa-l testez live si se aude bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri.

M-am documentat si eu putin legat de conectarea subwooferului, in special al JBL-ului Bass Pro II si am observat ca are 2 tipuri de intrari: RCA (banuiesc pt iesirea speciala pt subwoofer - preamplificata) si High Level, care preia semnalul de la 2 difuri. Uitandu-ma si la Pioneer TS-WX206A am vazut ca si acesta are 2 tipuri de intrari: RCA si SP Input.

Acum ca m-am lamurit cu conectarea, mai trebuie sa ma decid in privinta subului :icon_thumleft:. Initial am optat pt Pioneer pt ca in momentul de fata am pe masina actuala tot echipament cu acelasi brand si sunt foarte multumit de el. In plus si la capitolul specificatii sub-ul sta f bine avand un SPL de 107 dB si facand un calcul rapid, dus in Pmax ar insemna 128 dB SPL, ceea ce nu e deloc rau. De asemeni, de JBL am auzit numai de bine. Mai am cateva saptamani de gandire. Daca mai aveti sugestii, va raman recunoscator.

Salutari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intre jbl bass pro ll si pioneer ts wx206a este o mare diferenta in favoarea pioneer... mai exact un bas mult mai profund.Testate amandoua de mine intr-un peugeot 206.Sau deja ti-ai luat subwoofer si e prea tarziu? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eu am JBL-ul din discutie si e ok ca si o mica augmentare a performantelor sistemului de sunet cu care vine Octavia. Dar ai putea in f scurt timp sa-ti doresti ceva mai puternic. Bine, daca iei ceva mai puternic va trebui sa pui si niste boxe mai puternice ca sa nu asculti doar bass :rolleyes: Si tot asa. Pe al meu l-au legat la semnal undeva sub bord la boxele din fata (de fapt cred ca doar la o boxa) pt ca Octavia2 nu are boxe in policioara aia de sub luneta :blink:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre jbl bass pro ll si pioneer ts wx206a este o mare diferenta in favoarea pioneer... mai exact un bas mult mai profund.Testate amandoua de mine intr-un peugeot 206.Sau deja ti-ai luat subwoofer si e prea tarziu? :lol:

Nu, inca nu e prea tarziu :). D-abia azi mi-a venit masina, deci inca nu am facut nici o achizitie. Si eu inclinam mai mult spre pioneer si, mai mult ca sigur asta va fi decizia finala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut,

ti-ai luat pana la urma SW? Cum se aude?

sunt curios de parte de legare de Head Unit. Cum ai facut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare.

Am fost foarte placut surprins de calitatea sound-ului difuzoarelor stock si aproape ca nu mai simt nevoia de un subwoofer :blink:. Oricum, pana la urma, in viitorul cel mai apropiat am sa-mi iau Pioneer-ul. Legat de conectare, m-am mai documentat, si asemeni sfaturilor de mai sus, il voi conecta pe iesirile difuzoarelor din spate la intrarea High Level.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
salutare.

Am fost foarte placut surprins de calitatea sound-ului difuzoarelor stock si aproape ca nu mai simt nevoia de un subwoofer :). Oricum, pana la urma, in viitorul cel mai apropiat am sa-mi iau Pioneer-ul. Legat de conectare, m-am mai documentat, si asemeni sfaturilor de mai sus, il voi conecta pe iesirile difuzoarelor din spate la intrarea High Level.

Salutare!

Sunt si eu in aceeasi situatie, vreau subwoofer adaugat la echipamentul din stoc de 8 boxe.

Doresc sa intreb

1) subwooferul se leaga prin fire trase de la, să zicem, cele 2 boxe de pe portiera stanga spate, din cate am inteles... Chestia asta nu influenţează output-ul acestor boxe?

2) oare ştiu oamenii de la reprezentanţă să facă treaba asta? şi-a mai făcut cineva astfel de instalaţie la service-ul de pe l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am optat pentru acest model. http://www.sigmanet.ro/Blaupunkt-THb-200A--id16658 Trebuie sa ajunga la mine. Stiu ca la sub+statie trebuie fire trase de la baterie pentru ca sa nu fie probleme.

Acesta fiind activ tot la fel se procedeaza sau il pot alimenta de oriunde?

Aceeasi intrebare ca si colegul de mai sus: e influentat comportamentul boxei de unde iau semnalul pentru el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Se pare ca nimeni nu stie, dar totusi intreb: RNS300 are iesire speciala pentru subwoofer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montat pe HU stock rcd300 subwoofer cu statie... legate printrun adaptor de semnal in spatele HU pe firele boxelor din spate.. se aude incredibil de bine... http://www.caraudiomag.ro/194/869 in combinatie cu http://www.car-sound.ro/subwoofere-auto/ma...-reference.html le am de fix un an de zile.. si nu am avut nici o problema.. cele legate prin fire normale direct din boxe au o putere mult mai slaba fata de ce poate aparatul.. in comparatie cu un kit de instalare special pt subwoofer .. cat despre sub active... am o mare retinere.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Din cate am citit si eu tot pe aici pe forum, in cazul in care nu are iesire low (de o astfel de iesire au nevoie amplificatoarele) se gasesc adaptoare de la high signal (semnal normal boxe) -> low - Adaptor de nivel High-Low level signal.

Si eu sunt interesat sa imi imbunatatesc sistemul audio din masina si vreau sa ma orientez catre un amplificator + difuzoare noi + subwoofer dar am o mica nelamurire: ce fel de statie am nevoie pentru a putea instala 4 difuzoare mid bass (usi fata+spate) + 1 subwoofer? Cate canale ar trebui sa aiba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat m-a cuprins si pe mine febra bassilor, rog pe cineva care se pricepe sa-mi explice si mie cum pot sa leg un subwoofer si ce fel de subwoofer la navigatia OEM, MCD pe golf IV. Mentionez ca am avut din fabrica casetofon Beta, am montat eu ulterior navigatia si boxe + twitere tot OEM in usile din spate. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ai doua optiuni: una in care poti sa iei un adaptor de nivel high-low si apoi un amplif.

sau poti cumpara un amplif ceva mai bun care are intrari hi-level pe el nemaifiind nevoie de adaptorul de nivel.

SOlutiile de mai sus sunt pentru amplificator si subwoofer separat.

Ar mai fi ca solutie un sub activ insa nu-ti recomand. MUlt prea scump pentru ce ofera indicat doar in cazul in care duci lipsa crunta de spatiu.

Bafta!

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cum a zis si colegu' Banu , exista acel adaptor de high-low care se conecteaza direct la head-unit si din el iti iei semnalul pentru amplificatorul de woofer . Oricum, si cu solutia asta , si cu luarea semnalului de la boxele spate , trebuie sa ai grija cu reglajele pe care le faci din amplificator ca sa nu cante sub-wooferul si partea de mid-bass .

Ca sub activ , desi nu prea e recomandat , ai putea sa incerci Focal Bomba 20 A1 , care are si intrari high-level ( poti lua semnalul direct de pe boxe ) - http://www.booster.ro/car-sound/subwoofere...20-a1-2950.html .

Din cate am citit si eu tot pe aici pe forum, in cazul in care nu are iesire low (de o astfel de iesire au nevoie amplificatoarele) se gasesc adaptoare de la high signal (semnal normal boxe) -> low - Adaptor de nivel High-Low level signal.

Si eu sunt interesat sa imi imbunatatesc sistemul audio din masina si vreau sa ma orientez catre un amplificator + difuzoare noi + subwoofer dar am o mica nelamurire: ce fel de statie am nevoie pentru a putea instala 4 difuzoare mid bass (usi fata+spate) + 1 subwoofer? Cate canale ar trebui sa aiba?

Pai , daca vrei sa montezi 4 difuzoare ( mid-bass + tweeter ) , iti iei un amplificator pe 4 canale dedicat lor si pentru subwoofer un alt amplificator .

Ar mai fi o solutie sa renunti la boxele spate , sa iti insonorizezi usile fata , sa cumperi un set de mid-bass + tweetere mai catre high-end , un amplficator bunicel si nu vei mai avea nevoie de difuzoare si pe usile spate .

Mai exista solutia amplificatoarelor pe 5 sau 6 canale , de exemplu Helix A6 Competition ( 4 canale pentru mid-bass + 2 in punte pentru woofer ) , Helix DarkBlue 5 ( 4 canale pentru mid-bass + 1 pentru woofer ) , Focal FP 5.500 ( 4 canale pentru mid-bass + 1 pentru woofer ) si inca cateva astfel de modele de la diferite firme . Avantajul unui astfel de amplificator este acela ca iti salveaza din spatiu , incorporand 2 amplificatoare intr-unul singur .

Modificat de animalutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos de raspuns.

Acum tinand cont de parerile mai multor persoane mai avizate decat mine pe acest forum cu privire la sonorizare cat si a pretului pentru un sistem 4+1, m-am hotarat sa merg pe varianta cu difuzoare doar in portierele fata dar totusi raman cu problema alegerii amplificatorului. Ce parere aveti de Magnat Edition Four Limited? Ce vreau eu sa obtin din aceasta investitie este sa scap de vibratiile din portiere, asta rezolvand-o prin insonrizarea care este indispensabila, si un sunet mai clar si mai profund, prin schimbarea difuzoarelor stoc cu unele mai 'potente', orientandu-ma spre acestea: Focal Polyglass 165 V2S. Si-ar face treaba acest amplificator? Ar trebui sa merg pe 2 Ohmi sau 4 Ohmi, nu prea am inteles cum sta treaba aici :blackeye[1]: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as fi de parere sa lasi boxele originale, cand pui subwoofer, nu mai ai nevoie de bass atat de puternic de pe boxele originale si implicit scapi de zbarnaiala din usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa merg pe 2 Ohmi sau 4 Ohmi, nu prea am inteles cum sta treaba aici ;) .

Daca statia lucreaza pe impedanta de 2 ohmi, mergi pe 2 ohmi. Daca lucreaza pe 4 ohmi, ia difuzoare pe 4 ohmi.

Parerea mea ca decat sa ai sunet doar in usile din fata (chiar si amplificat), mai vine investesti intr-o a 2-a pereche de difuzoare si-ti montezi si in spate. Cred ca e mai importanta calitatea auditiei decat puterea. :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos de raspuns.

Acum tinand cont de parerile mai multor persoane mai avizate decat mine pe acest forum cu privire la sonorizare cat si a pretului pentru un sistem 4+1, m-am hotarat sa merg pe varianta cu difuzoare doar in portierele fata dar totusi raman cu problema alegerii amplificatorului. Ce parere aveti de Magnat Edition Four Limited? Ce vreau eu sa obtin din aceasta investitie este sa scap de vibratiile din portiere, asta rezolvand-o prin insonrizarea care este indispensabila, si un sunet mai clar si mai profund, prin schimbarea difuzoarelor stoc cu unele mai 'potente', orientandu-ma spre acestea: Focal Polyglass 165 V2S. Si-ar face treaba acest amplificator? Ar trebui sa merg pe 2 Ohmi sau 4 Ohmi, nu prea am inteles cum sta treaba aici :salut: .

Ti-as sugera sa stai departe de acest gen de marci si firme . Daca tot vrei sa folosesti niste difuzoare Focal ( care sunt bune ) , atunci incearca totusi sa te indrepti spre un amplficator mai high-end , de exemplu , cauta un amplificator pe 4 canale de la Focal , Helix , Audison . In categoria asta poti sa te uiti la un Focal FP 4.75 , un Helix Esprit E40 sau altceva in genul lor de putere . Boxele pe care ti le-ai ales tu sunt foarte pretentioase din punct de vedere al puterii si atunci e bine sa iei un amplificator cat mai puternic si bun ca sa ai control pe ele . Daca vrei sa folosesti un amplificator pe 4 canale , trebuie sa iei si boxele si subwooferul cu aceeasi rezistenta interna a bobinei , adica ori alegi boxe pe 2 ohmni si woofer tot pe 2 ohmi ( puterea debitata de amplificator e mai mare ) , ori mergi pe 4 ohmi . Aici e alegerea ta .

eu as fi de parere sa lasi boxele originale, cand pui subwoofer, nu mai ai nevoie de bass atat de puternic de pe boxele originale si implicit scapi de zbarnaiala din usi

Aici gresesti unpiculet . Daca pui woofer , neavand un head-unit care sa aibe o iesire dedicata pentru woofer , iti preiei semnalul de la boxe . Daca tu faci un reglaj al volumului de bass mai mic pentru boxe , s-ar putea sa ai surpriza unor rezultate dezamagitoare pe partea de audio . Faptul ca pui woofer , nu implica automat scaderea volumului de bass de pe boxe .

Daca statia lucreaza pe impedanta de 2 ohmi, mergi pe 2 ohmi. Daca lucreaza pe 4 ohmi, ia difuzoare pe 4 ohmi.

Parerea mea ca decat sa ai sunet doar in usile din fata (chiar si amplificat), mai vine investesti intr-o a 2-a pereche de difuzoare si-ti montezi si in spate. Cred ca e mai importanta calitatea auditiei decat puterea. :D

Daca ai difuzoarele fata destul de competente si un amplif destul de competent , nu mai ai nevoie si de a 2-a pereche de difuzoare . Vorbind de calitatea auditiei , poti sa-ti arat multe masini in care muzica se aude de 10 ori mai bine decat cu instalatia stock a masinii , si ele folosesc doar 2 mid-bass , 2 twetere si un woofer . Numarul de difuzoare dintr-o masina nu iti aduce neaparat calitate la auditie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de pret este foarte mare dar mereu am fost adeptul calitatii in defavoarea cantitatii asa ca inclin sa cumpar totusi si un amplificator mai de calitate(cred eu :coffee_lol: ):Helix DB Four Dark Blue si mai aman ceva timp achizitionarea woofer-ului.

Vad ca si la acest amplificator sunt mentionate atat rezistenta de 2 Ohm cat si cea de 4 deci sa inteleg ca ar merge ambele tipuri de difuzoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de pret este foarte mare dar mereu am fost adeptul calitatii in defavoarea cantitatii asa ca inclin sa cumpar totusi si un amplificator mai de calitate(cred eu :biggrin: ):Helix DB Four Dark Blue si mai aman ceva timp achizitionarea woofer-ului.

Vad ca si la acest amplificator sunt mentionate atat rezistenta de 2 Ohm cat si cea de 4 deci sa inteleg ca ar merge ambele tipuri de difuzoare?

Da, suporta ambele , doar ca vad ca nu stie si in punte la 2 ohmi . Sunt destul de putine amplificatoarele de 4 canale care stiu in punte (2 canale legate intre ele pt woofer ) la 2 ohmi . Dark Blue Four nu prea are putere si nu s-ar prea potrivi cu acele Focal-uri din punctul asta de vedere . Incearca , daca tot te-ai uitat la Helix , un Helix Esprit E40 ( http://audiolab.ro/amplificatoare-auto/e40-esprit.html ) . Acest amplificator are destula putere , chiar si in 4 ohmi si este un model destul de bun . Iti spun despre el pentru ca asta am eu acuma pe masina si suna extrem de bine , iar Dark BLUE Four a fost primul meu amplificator de pe masina . :D . Din proprie experienta iti spun ca intotdeauna trebuie sa te feresti de entry-level-uri pe 4 canale .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!