Jump to content

Nu Stiu Ce Hp Real Are Masina


oskar
 Share

Postare recomandată

tata a avut caietel din ala, de la prima masina si pana in prezent la actuala...

nu stiu ce sa zic de pretul amortizoarelor, mi se pare decent....

si scuza curiozitatea :o ...cat ai dat pe broscuta?

ce vrei sa faci cu cea pe care o ai in lucru?

2200.

Masina veche este pe cale sa fie dezmembrata si refacuta de un prieten care este si mecanic. in principiu i-o vand lui pe 500 cu conditia sa o restaureze ca lumea si sa o pastreze pentru el sau sa o vand unui pasionat nu unuia care vrea sa o schimbe la programul rabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la RAR la identificare. Tipul de acolo in afara ca s-a uitat, minunat vrut sa cumpere nu a facut nici o obiectie.

Maine ma duc la politie sa ridic talonul. Sunt curios ce scrie in el. Avand in vedere ca este single port cred ca are 40HP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala de la rar nu cumpara (unu' solid, cu ochelari?), aia e gluma lui cind vede broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu cred ca el era dar cand nu doresc sa vand ceva raspund cu nu . Cred ca l-am trimis in germania sa-si cumpere una. Eu personal am vrut sa-mi iau una din austria dar avea motor de 1200 si era vopsita lila, iar drumul ma mai costa cel putin 500 de euro. De fapt nu banii m-au retinut ci actele si faptul ca trebuia sa fac 1100km cu o masina pe care nu o cunosteam chiar daca omul spunea ca mai avea TUV valabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea cu gaz nu sunt recomandate, si asa suspensia e rigida fata de masinile moderne, ramai pe ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Pana la amortizoare am descoperit ca ai avut dreptate in legatura cu placile bitumioase din masina. Dintr-o curioazate bolnavicioasa am dat la o parte una dintre ele si dedesubt surprise: Rugina! Am dat la o parte si a doua: la fel. Acum m-am apucat de de curatat podeaua. Pentru ca nu am garaj si nu prea am loc in care sa depozitez lucrez pe etape. Prima la rand a fost podeaua din dreapta. Am curata mecanic pana la tabla, tratat cu inhibitor de rugina sonax si doua randuri de grund 2K. Nu am gasit grund negru asa ca va trebui sa vopsesc pe deasupra cu vopsea auto neagra.

La ploaia aia mare a intrat apa in masina. cred ca este infundata scurgerea. ce parere ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde ti-a intrat apa, adica prin ce locatii ? De exemplu la mine s-a strans un pic chederul si se prelingea usor pe langa geam, un pic de silicon a rezolvat treaba.

Scurgerea se infunda mai greu.

Si o intrebare, unde ai gasit inhibitor de rugina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat inhibitorul de la un magazin de vopsele de pe viitorului colt cu lizeanu. cred ca a fost 12lei 125ml.

apa a intrat pe undeva prin fata nu am depistat locul si asta ma enerveaza. era o baltitza stransa chiar in capatul planseului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta ar trebui sa vezi daca furtunul de la scurgere mai e la locul lui, cal incomod de ajuns la el, vine pe sub rezervor. Poate de acolo e, verifica si daca e ud pe undeva in portbagaj.

Si merci de informatia cu inhibitorul :)

Modificat de Bobo1300
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furtunul de la colectorul de plastic pana la gaura din mijlocul portbagajului era infudat. nu stiu daca preplinul de apa nu a luat-o pe canalele de caldura dar voi verifica. cred ca pretul pe care ti l-am dat este gresit. cred ca este mai mare adika vreo 250 demiii vechi. am luat de la magazinul ala mai multe chestii grund, nitro, etc. este primul magazin de vopsele auto dinspre coltul strazii. iti spun asta pentru ca sunt 2 magazine aprope unul langa altul si la cel de-al doilea nu avea nici un fel de rust inhibitor dar in schimb mi-a facut o proba de vopsea dupa cod de zici ca este originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut grija prima oara cand am luat masina sa pun un furtun de scurgere de la caseta de ventilatie pana jos sub capul de sasiu (exista niste gauri speciale in stanga si in dreapta partii centrale a capului de sasiu pentru asa ceva); dar asta nu inseamna ca la ploaia aia mare rau din 2005 cu apa pana la butucul rotii nu am transformat masina in acvariu - gauri, chedere duse etc etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)

In ultimile saptamani am dezbracat podeaua, slefuit cu peria pana a sclipit, dat cu inhibitor de rugina de la sonax(2 maini), grund(3 maini), lipit 3 straturi aluband, un strat termoizolant cu celula inchisa si fata aluminiu,ermetizat eventualele rosturi cu un bitum rece pe care l-am gasit la tub la bricostore, inca un strat aluband, inlocuit furtun de scurgere din portbagaj.

dupa ploile de zilele trecute nu a mai aparut nici un semn de umezeala. am hotarat sa pun hidroizolatia de aluband si termoizolatia deoarece izolatia veche a tinut masina in viatza atata vreme. Proprietarul care a umplut-o de ulei nu l-a pus cum trebuie si mai mult a murdarit tapiteria si covoarele decat a izolat ceva. parerea mea este ca inainte sa bagi ulei in praguri , usi si alte elemente de caroserie trebuie mai intai sa cureti mizeria care se strange pe acolo si dup' aia sa torni uleiul, altfel nu faci decat un mare dop unsuros iar apa infiltrata dor pluteste la alt nivel ca de scurs nu are pe unde.

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!