Jump to content

Intrarea auxiliara a cd-playerului


Ionut
 Share

Postare recomandată

Din diverse considerente am decis cumpararea unui aftermarket. Acum ma mai documentez inca si caut pareri.

Cei care au acesta intrare AUX, pe playerul lor...ati folosit-o? Cum s e foloseste si in combinatie cu ce?

Eu ma astept sa mearga cu un mp3 player portabil. Ati incercat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Aditu

    9

  • demon

    5

  • Cristian

    4

  • CT 10 VWP

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

TE ROG INTAI CAUTA CU ATENTIE si apoi deschide TOPIC NOU!

Fara suparare, dar daca ai fi cautat cu atentie, sigur gaseai ceva informatii (mai mult sau mai putin utile) pe forum!

Uite cateva exemple:

http://vwforum.ro/index.php?showto...amp;hl=auxiliar

http://vwforum.ro/index.php?showto...amp;hl=auxiliar

http://vwforum.ro/index.php?showto...=mufa+auxiliara

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am unit cele 2 topic-uri din aria de Audio.

Asa cum a spus si CT 10 VWP, foloseste functia de cautare a forumului inainte de a deschide un topic nou.

Eu folosesc intrarea auxiliara cu destul succes in combinatie cu telefonul meu, Sony Ericsson W850i. Seria W e seria Walkman, care are si functii dedicate playerului audio.

Pot spune ca se aude mai bine decat sunetul care vine de la cd-player, cazul meu un Sony cu care a fost dotata masina de catre dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da stiam si evit sa fac asta...dar dupa cateva cautari nu am mai rezistat si bum - topic nou :) . Si am cautat...dar se pare ca nu suficient. Sorry! eu tot gaseam auxiliara pentru playere OEM. :huh:

Ok, la panasonicul care il vizez eu intrarea asta se numeste "Music Port", dar e doar chestie de nume - asta pare chiar predestinat.

Cum e cu volumul din playerul portabil cand e leagt la cel auto? exista vreo limitare ?

Banuiesc ca atunci cand am conectat un player portabil functiile de play si celelalte sunt controlate din cel portabil. Ma insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volumul se calculeaza adunand (teoretic) MAXIMA VALOARE a player-ului portabil cu MAXIMA VALOARE a celui de pe masina si ceea ce iti rezulta poate constituii o limitare (desi nu cred ca vei ajunge sa vrei sa aduni aceste doua valori).

Problema cu functiile audio, tine in mare parte de tipul de player atasat, intrucat:

a. sunt modele care "anuleaza" comenzile masinii si se folosesc doar boxele;

b. sunt modele care "isi anuleaza" comenzile proprii si se controleaza doar din comenzile masinii;

c. sunt modele care pot fi controlate fie din comenzile proprii, fie din cele ale masinii - CEA MAI UZUALA VARIANTA!

Consulta specificatiile modelului de player care te intereseaza, acolo se specifica tipul de comenzi folosit.

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista ricuri in cazul in care dau volumul la maxim din mp3-ul portabil? sa se strice vreunul din ele, in speta cel auto?

Nu am deocamdata nici mp3-ul portabil nici pe cel auto. Intentionez sa cumpar un Panasonic CQ-C1475N pentru masina, si pe viitor poate o sa cumpar si un mp3 portabil. Nu am gasit specificatii clare ce si cum cu mufa asta pentru panasonic, doar chestii comerciale si am si manualul si specificatiile in format pdf.

Incercam acum sa aflu daca chiar merge sa le folosesc impreuna. Eventual pe viitor poate sa imi leg laptopul la Aux-ul ala...

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aditu: In ordinea a ceea ce te intereseaza:

1- nu as crede sa ai riscuri din punct de vedere al player-ului auto, din simplul motiv ca impedanta de intrare a etajului de amplificare este destul de mare (daca doresc sa amplific un semnal produs de o sursa de putere mica, ar fi indicat ca etajul de intrare folosit pt amplif sa prezinte o impedanta de intrare mare pentru a nu suprasolicita etajul de iesire al sursei, cerandu-i acesteia mai mult curent decat poate debita in mod normal). Desigur exista si surse audio de putere putin mai mare, dar asta numai in daca are in componenta iesirii si un preamplif. In cazul unui player portabil mp3 in niciun caz nu va fi vorba ca el sa produca indeajuns curent pentru a arde intrarea amplif-ului (ca sa te convingi poti afla puterea de iesire la volum maxim pt playerul portabil). Deci riscul pt player auto e minim si riscul pt player-ul portabil ceva mai mare (doar daca este folosit la putere de iesire mare pe sarcini de impedanta mica, ceea ce nu ar fi cazul intrarii unui amplif, oricum pt a fi safe poti mentine volumul la un nivel mediu).

2- Panasonicul care l-ai mentionat mai sus detine intrare AUX, care este doar un simplu acces direct cu o sursa audio externa la amplif-ul audio al player-ului, deci comanda acestuia din player este exclusa din start, singurul mod in care un player poate comanda o alta sursa de semnal este doar daca are aceasta posibilitate implementata atat HW cat si SW (cazul comenzii magaziei de CD-uri din player-le OEM) si daca sursa comandata la randul ei permite acest lucru.

@CT 10 VWP Din pacate nu sunt de acord cu tine la modul de calcul al Volumului la iesire.

Amplificarea unui semnal la iesire se defineste ca fiind: Ui (semnalul de intrare)* A (amplificarea)= Uo (semnalul de iesire)

Daca avem si al doilea etaj de amplificare cu o intrare egala cu iesirea primului vom avea:

Uo2 (semnal iesire final)=Uo1 (semnal iesire primul etaj amplificare) * A2 (amplificare celui de-al doilea etaj de amplif)=Ui (semnal intrare prim etaj amplif) * A1 (amplificarea primului etaj) * A2 (amplificarea etajului al doilea)

Deci in concluzie la doua etaje de amplificare, pentru un semnal de intrare dat, amplificarea celor doua conectate in cascada (unul dupa celalalt) nu va fi egala cu suma amplificarilor fiecaruia, ci va fi egala cu produsul amplificarilor etajelor.

Numai bine

Modificat de ShMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ShMan, eu stiu toate astea :blink: dar nu cred ca Aditu va intelege prea multe (fara suparare, altfel nu posta), de aceea am incercat sa sintetizez si sa explic SIMPLU, cam care ar fi problemele sau raspunsurile la intrebarile lui. :)

Dar cu toate astea, POSTUL TAU E EXTRA CUPRINZATOR! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extra cuprinzator e! Si multumesc...Am reusit sa filtrez si latura practica a explicatiei lui ShMan, insa in multe locuri am ramas pe urma pentru ca nu am mai stiut despre care plyer mai e vorba... :D

Mai concret o sa mearga cum as vrea eu, nu? si fara probleme ;)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa mearga fara nici un fel de probleme, doar ca vei schimba melodiile din playerul mp3 si nu din cd-player. Intrarea auxiliara e o simpla intrare audio, nu are cum sa preia si functiile playerului audio. Pentru asta exista X-car link, interfata de Ipod, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu cred sa ma deranjeze sa schimp din playerul portabil - sa zic ca am telecomanda (o sa il leg cu de volan :( )

Multumesc de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am facut achizitia despre care scriam mai sus.

Ma gandesc daca pot sa leg Laptopul la mufa frontala aux si sa aud muzica din winamp de exemplu in boxele masinii...

Nu mi-am luat inca mufa de in-out dar nici nu as vrea sa stric ceva incercand ...

A incercat cineva sau are cunostinta daca e in regula ce vreau eu ? :(

Multumiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte ok ce vrei sa faci tu, iti trebuie doar un simplu cablu cu 2 mufe tata audio de 3,5 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat aseara cablul cu 2lei si am facut incercarea. Am reusit, adica merge , se aude si desi cu teama la inceput am stat vreo ora cu laptopul pe baterie si am vazut si niste secevente de filme, am ascultat si muzica...

Calitatea auditiei nu chiar ca de pe cd, dar e buna. Oricum e super sa pot sa am muzica "on demand". ;)

Acum imi mai trebuie un incarcator auto de laptop sau un invertor. Ce imi recomandati?

Si inca o intrebare: sa ma feresc sa dau volumul tare din sistem sau din winamp? (am fost atent cu volumele sa nu dau prea tare sa imi ard ceva, dar am incercat si cu toate la maxim pt scurta vreme)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-ti cam spargi urechile... orice sistem audio oem nu are cine stie ce calitate, sunt sigur ca la volum peste 60% deja nu se mai aude bine. La fel si cu placa de sunet a laptopului, evita s-o dai la volum maxim, nu vei face decat sa amplifici calitatea proasta a sunetului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Playerul auto e Panasonic cu music port. Boxele sunt cele ale masinii. Oricum e multumitor. Dar in afar de a strica calitatea sunetului mia pot stri ceva pe la player sau laptop? Am un Dell Inspiron 1501 Turion.

seat cornelius, cam scump... O sa ma mai documentez pe alte topic-uri.

Multumesc!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riscul cel mai mare e daca dai tare din radio-cd exista posibilitatea sa-i prajesti finalii (adica MOS-urile de putere de la iesire), cu toate ca iesirea ar beneficia de protectie termica (aici depinde de timpul de raspuns al protectiei). La un volum mai ridicat din laptop riscul sa prajesti ceva ar fi mai mic tocmai din cauza ca "virgula" curentul de sarcina esta mai mic (datorita intrarii de impedanta mai mare), dar din pacate nu stiu cam ce curent maxim ar admite componentele din iesirea laptop-ului. Ca sa fii sigur cel mai bine ar fi sa nu folosesti ambele la volum maxim, ci unul moderat, si as avea f mare grija de laptop interesandu-ma mai putin de radio-cd ai carui finali sunt mai ieftini de schimbat decat o placa de la laptop.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns... Oricum nu prea cred ca o sa stau cu laptopul sa ascult... Mai ales dupa raspunsul tau! :lol: poate asa ocazional si atunci cu volumele pe la jumate :)

Dar e bine sa stie lumea.

Pe viitor o sa iau un mp3/mp4 portabil...

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ca sa nu deschid un topic nou , incerc aici :

Date: Seat Ibiza, aparat Alana

Tema : legarea unui Ipod sau alt mp3 player la aparat

Problema : ca sa ia comanda din aparat , folosind comanda pentru magazia de cd-uri trebuie facut ceva ca sa pacalim aparatul sa creada ca e legata o magazie. Atasez schemele mufelor din spate si un link (

) cu un filmulet unde se prezinta o astfel de modificare.

INTREBARE : a facut cineva asa ceva sau o alta schema de legaturi care sa mearga ?! - astept cu nerabdare un raspuns de la ,,electronisti" in special . Multumesc!!!

Apropo , in cautarile mele am gasit si un manual de service pentru Alana , daca il vrea cineva il atasez sau i-l trimit pe e-mail.

post-58507-1271751537_thumb.jpg

post-58507-1271751548_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin tot eu la postul anterior.

Cu un releu obisnuit de far , legat conform schemei atasata am rezolvat problema si se poate asculta muzica de pe o alta sursa prin intrarea de auxiliar montata conform filmuletului , folosind comanda de cd-changer a aparatului .

post-58507-1272025058_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu nu inteleg butonul acela de AUX ce rol are? Si chestie in care infige firele ce este? Pe un vw beta merge facuta treaba oare?

Nu poti sa explici tu cum ai facut si de ce scule este nevoie?

Modificat de 4di
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Prin releu "dai" masa la pinii 13 si 14? conectati intre ei?

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
bbogdanmircea

Salutare baieti.

Salutare lucian.1950 we meet again dupa topicul cu leduri :icon_thumright:

Super tare smecheria ta cu releul, mai merge??? Ce va probleme.

Dupa cum se poate cauta de la topicul cu MCD, eu am si eu intrarea de CD Changer prin intermediul adaptorului cumparat care banuiesc ca face exact acelasi lucru pe care il face releul lui lucian...

legare directa linie aux la casetofoanele OEM VW

Vroiam sa spun ca am dat peste acest tutorial, care arata cum se face legarea hardwire a unei intrari de AUX IN direct chiar si la casetofoanele VW OEM, asta ptr cei care inca mai au asa ceva pe masina, astfel ca veti putea pune muzica de pe telefon oricand, conditia doar sa aveti o caseta bagata.

E super tare ideea.

lucian daca nu e cu suparare ai putea sa dai si o schema cu placuta de adaptare pe care ai facut-o...eu cel putin am fost contactat de multa lume in legatura cu adaptorul de AUX IN, dar eu pe toti i-am indrumat sa-si cumpere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

nu-mi dau seama de ce nu am sesizat ca ati mai scris aici... mea culpa.

Bogdan, nu am facut nici-o placuta, pur si simplu cu fire cositorite direct pe picioarele releului si papuci pentru mufa la celelalte capete, releul sta in aer in spatele aparatului si am trei fire cu papuci in mufa si un fir prins la un surub de pa carcasa aparatului . Pentru izolatie am folosit varnis care imbraca lamele de iesire ale releului. Traba functioneaza de atunci pina in zilele noastre fara nici-un fel de probleme.

Mad_kat, da pun la masa acei pini din mufa, asa cerea aparatul. Daca i-as fi pus pe definitiv la masa nu mai revenea aparatul in starea de radio.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!