Jump to content

Intrarea auxiliara a cd-playerului


Ionut
 Share

Postare recomandată

Salutare

stie careva daca se poate adapta un mp3 player portabil la casetofon?daca schimb cass si pun un cd player strica tot aspectul bordului. si oricum mp3 playerul e mai versatil, il poti lua cu tine. asa k daca aveti vreo idee.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Aditu

    9

  • demon

    5

  • Cristian

    4

  • CT 10 VWP

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gasesti cu 250.000-300.000 lei caseta adaptoare cu fir si mufa jack.

Eu folosesc una de 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti sa cumperi un transmitator fm.. costa in jur de 1.600.000, cu alimentare pe baterii sau cu jack pentru priza de la bricheta. Se conecteaza la mp3 player prin intermediul unui jack de-ala normal (cum sunt castile, cum e iesirea placii audio de la comp).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti sa cumperi un transmitator fm.. costa in jur de 1.600.000, cu alimentare pe baterii sau cu jack pentru priza de la bricheta. Se conecteaza la mp3 player prin intermediul unui jack de-ala normal (cum sunt castile, cum e iesirea placii audio de la comp).

<{POST_SNAPBACK}>

arunca un oki la vinzari ca am exact asa ceva pe acolo :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceiasi intrebare am si eu, cu exceptia ca as dori sa stiu, daca se poate, care sunt pini de auxiliar pe mufele DIN... atasez si o poza cu numerotarea de la 0-9. as prefera sa-i fac un sistem de mufare jack-rca, decat sa-i pun caseta adaptoare. am vazut asa ceva la "pimp my ride" si dadea mult mai bine.

multumesc

Modificat de demon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceiasi intrebare am si eu, cu exceptia ca as dori sa stiu, daca se poate, care sunt pini de auxiliar pe mufele DIN... atasez si o poza cu numerotarea de la 0-9. as prefera sa-i fac un sistem de mufare jack-rca, decat sa-i pun caseta adaptoare. am vazut asa ceva la "pimp my ride" si dadea mult mai bine.

multumesc

<{POST_SNAPBACK}>

Salutare,

la cele mai multe dintre casetofoanele OEM, montate in VW si Audi, chiar daca ai sa conectezi o sursa audio (mp3 player) la pinii pentru intrare auxiliara nu se intampla nimic. Intrarea audio se deschide numai daca detecteaza conectat un CD Changer. DIn motivul asta foarte multi folosesc adaptorul caseta sau transmitatorul FM. Nici unul dintre ele nu reda un sunet de calitate ( caseta introduce zgomot de fond, iar treamitatorul FM are rezultate destul de slabe in zonele cu multe posturi de radio in FM) le-am incercat pe amandoua si am ales a treia solutie si anume CD Changer simulator. Contine un microcontroler care simuleaza prezenta CD Changerului pacalind astfel casetofonul sa deschida calea de audio ca si cum ar avea un cd changer conectat. Calitatea sunetului este incomparabila...

Se conecteaza in conectorul de cd changer al casetofonului.

Pot oferi mai multe informatii celor interesati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci banuiesc din ceea ce spui tu ca e un fel de "remote", adica un pin care trebuie sa sesizeze consum pe el...

da te rog mai multe detalii... eventual pret, unde poate fi gasit, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu cateva intrebari:

1. uitati-va la http://www.emag.ro/accesorii_mp3_playere/t...pod--pGR-ITRIP2

Latime de banda (MHz):

87.7 - 107.9

asta inseamna ca poti regla tu frecventa pe care emita sau nici macar nu exista asa transmitatoare?

2. in cazul transmitatoarelor fm cand esti in afara orasului sau nu exista bruiaje, calitatea sunetului e ok sau apar distorsiuni, fasaituri, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu cateva intrebari:

1. uitati-va la http://www.emag.ro/accesorii_mp3_playere/t...pod--pGR-ITRIP2

Latime de banda (MHz): 

  87.7 - 107.9 

asta inseamna ca poti regla tu frecventa pe care emita sau nici macar nu exista asa transmitatoare?

2. in cazul transmitatoarelor fm cand esti in afara orasului sau nu exista bruiaje, calitatea sunetului e ok sau apar distorsiuni, fasaituri, etc?

<{POST_SNAPBACK}>

am vazut unul cu display si reglaj al frecventei deci este posibil :)

@remover- am testat transmitatorul meu si suna bine chiar la distanta maxima(daca sint bateriile mai slabe e normal sa se auda mai prost) --cred ca e vb si de antena, conexiuni etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca fiind pe banda radio, fidelitatea nu va fi niciodata ca cea transmisa prin cablu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daemon, asta asa e..

am o mica nelamurire.. mi se pare mie (nu prea-mi dau seama de scara) sau la transmitatorul la care am postat mai sus mufa e din aia groasa (care nu se potriveste la laptop) nu prea imi dau seama cum ar putea sa primeasca si semnal sa fie si alimentat printr-un jack normal de casti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daemon, asta asa e..

am o mica nelamurire.. mi se pare mie (nu prea-mi dau seama de scara) sau la transmitatorul la care am postat mai sus mufa e din aia groasa (care nu se potriveste la laptop) nu prea imi dau seama cum ar putea sa primeasca si semnal sa fie si alimentat printr-un jack normal de casti.

<{POST_SNAPBACK}>

accesoriile prezentate acolo sunt doar pentru iMac... daca vrei sa folosesti alt mp3 nu merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am gasit aici: http://www.car-tuning.ro/store/view_produc...ct=Dietz%201414

se pare ca au ptr mai multe modele si tipuri de casetofoane... preturile putin cam IMENSE... hmmm... dar asta e, am sa mai caut.

Modificat de demon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am gasit aici: http://www.car-tuning.ro/store/view_produc...ct=Dietz%201414

se pare ca au ptr mai multe modele si tipuri de casetofoane... preturile putin cam IMENSE... hmmm... dar asta e, am sa mai caut.

<{POST_SNAPBACK}>

Majoritatea emitatoarelor FM au 3 frecvente stabilite pe care emit. Se poate comuta intre ele 88.1 88.3 si 88,5. Exista si mai scumpe care iti ofera mai multe posibiltati. Ideea este asa cum a spus cineva mai sus, calitatea semnalului radio nu se compara cu cea din cablu.

in legatura cu simulatoarele de cd changer, casetofonul asa cum am spus emite un semnal , un tren de 0 si 1 la care asteapta raspuns din partea cd changerului. In cazul Gamma si Beta si probabil a mai multora protocolul de comunicatie intre casetofon si cd changer este protocolul Panasonic care este foarte asemanator cu o comunicatie in infrarosu. Mai multe informatii sunt la Aici , aici si aici. Foarte curand am sa construiesc personal o interfata pe baza de microcontroler Atmel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Majoritatea emitatoarelor FM au 3 frecvente stabilite pe care emit. Se poate comuta intre ele 88.1 88.3 si 88,5. Exista si mai scumpe care iti ofera mai multe posibiltati. Ideea este asa cum a spus cineva mai sus, calitatea semnalului radio nu se compara cu cea din cablu.

in legatura cu simulatoarele de cd changer, casetofonul asa cum am spus emite un semnal , un tren de 0 si 1 la care asteapta raspuns din partea cd changerului. In cazul Gamma si Beta si probabil a mai multora protocolul de comunicatie intre casetofon si cd changer este protocolul Panasonic care este foarte asemanator cu o comunicatie in infrarosu. Mai multe informatii sunt la Aici , aici si aici. Foarte curand am sa construiesc personal o interfata pe baza de microcontroler Atmel.

<{POST_SNAPBACK}>

vreau de ceva vreme sa-mi "leg" un flash memory care citeste mp3 la casetofonul meu , un alpine...deocamdata ascult prin intermediul casetei false...m-am tot gandit sa bag semnalul prin mufa de cd changer. pe unde am fost si am intrebat mi s-a spus ori ca se poate dar ei nu stiu ori ca nu se poate ca e treaba cu semnalele care sunt precedente semnalului audio

daca se poate sa bag semnalul prin mufa de cd-changer, ieri am vazut la vitacom un transmitaor fm, care citeste de pe un flsh memory mp3 si se alimenteaza direct de la bricheta aprox 2mil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

  stie careva daca se poate adapta un mp3 player portabil la casetofon?daca schimb cass si pun un cd player strica tot aspectul bordului. si oricum mp3 playerul e mai versatil, il poti lua cu tine. asa k daca aveti vreo idee.....

<{POST_SNAPBACK}>

Daca nu vrei sa strici aspectul bordului, incearca totusi sa arunci un ochi la Pioneer DEH-4700MPB, facut special pt VW, iluminare albastru-rosu (vezi ca daca nu are B-ul de la coada are iluminare verde - pt. skoda). Eu am vrut sa-mi iau asa ceva, dar am luat masina echipata cu un CD-player Blaupunkt Alicante CD31, tot iluminare albastru-rosu, dar fara mp3 ;) si cred ca voi ramane cu el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau de ceva vreme sa-mi "leg" un flash memory care citeste mp3 la casetofonul meu , un alpine...deocamdata ascult prin intermediul casetei false...m-am tot gandit sa bag semnalul prin mufa de cd changer. pe unde am fost si am intrebat mi s-a spus ori ca se poate dar ei nu stiu ori ca nu se poate ca e treaba cu semnalele care sunt precedente semnalului audio

daca se poate sa bag semnalul prin mufa de cd-changer, ieri am vazut la vitacom un transmitaor fm, care citeste de pe un flsh memory mp3 si se alimenteaza direct de la bricheta aprox 2mil

<{POST_SNAPBACK}>

astept cu nerabdare sa primesc si eu un raspuns :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept cu nerabdare sa primesc si eu un raspuns  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Iti recomand solutia cea mai simpla- transmitatorul FM. Vezi in topicul ASTA mai multe detalii despre unde ai putea gasi. Si-a cumparat un prieten de-al meu de la adresa data de a6vip96 si e super multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
anume CD Changer simulator. Contine un microcontroler care simuleaza prezenta CD Changerului pacalind astfel casetofonul sa deschida calea de audio ca si cum ar avea un cd changer conectat. Calitatea sunetului este incomparabila...

Se conecteaza in conectorul de cd changer al casetofonului.

Pot

Modificat de Laurentziu83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Are idee cineva unde pot gasi asa ceva si la ce pret? Ca vad ca n-am cui sa trimit mp acuma. :P

De restul ma descurc eu sa le alimentez si sa ascund firele (dau gauri prin spate si eventual sa las bricheta accesibila). Eventual infig cd-player-ul portabil in spatiul pentru casete.

Daca ar fi mers si sa comand schimbatul melodiilor de la butoanele cass-ului ar fi fost perfect, da cred ca vreau prea multe in putini bani :P

salutare,

poti gasi pentru moment pe ebay in germania, spun pentru moment deoarece eu sunt in Irlanda si deocamdata nu pot sa trimit in romania. am doua facute deja dar vreau sa le pun pe ebay de asemenea si in functie de ce vanzari am, vreau sa fac mai multe si eventual sa trimit si in romania.

Nu ai nevoie de alimentare suplimentara deoarece se alimenteaza din casetofon prin conexiunea de cd changer. Varianta care o fac acum este varianta simpla care doar deschide calea de audio. Urmeaza in viitor sa lucrez si la varianta care poate trimite comenzi in functie de ce fel de CD sau MP3 player se foloseste.

Pretul este intre 35-40€ pentru ca nu produc in masa nu imi permit un pret mai mic. Numai mufa de cd changer costa aproape 5 € la Conrad.

nu cred ca trebuie sa dai gauri, singurul fir care vine afara din spate este cablul audio cu mufa jack.

pm pentru alte detalii

Modificat de phatbox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu mi-am montat un CD changer cu MP3 de la Sony la HU-ul original AUDI. Se poate monta si un I-pod, si totul este controlat prin comenzile de CD-changer. Calitatea sunetului este impecabila.

Interfete de genul asta se gasesc cam pe la toti vanzatorii de ICE, eu personal am luat-o de la show-room-ul Falcon de pe Magheru. Costa cam 100 de euro.

Informatii gasiti pe site-ul producatorului: http://www.connects2.com/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 8 months later...

Am vorbit cu mr. phatbox si sunt si eu foarte interesat de un astfel de adaptor.

Din cate mi-a spus el adaptorul merge pentru gama de HU de la VW, dar pentru Aura de la Seat nu stie nivelele de semnal pentru magazie. Cica daca sunt diferite fata de cele de la VW si imi pot praji HU. Nivelel astea am inteles ca se pot masura cu osciloscopul.

Spuneti-mi si mie unde as putea merge sa imi fac si eu masuratorile astea?

Multumesc.

Modificat de bj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!