Jump to content

Oil sensor workshop


nucutza
 Share

Postare recomandată

simplu - ridici masina si folosesti un aparat de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutari,

Am probleme la un golf 5. Imi da erorile din imagine si merg ventilatoarele la motor continuu la contact pus.

Pe engine da corect temp la ulei, pe instruments da -50 si -60 la ambient temperature.

Am schimbat senzorii si ceasurile si tot asa face.

Ce sa aiba? :(

20190201_173955.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci verifica cablajul, pana in ceasuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

semzorul are alimentare si masa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Stie cineva procedura de anulare a avertizarii senzorului de nivel la ulei pe Delphi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Buna seara! La golf 6 senzorul 2.0 tdi G8 (engine oil temp) este tot pe sonzorul de pe baie de ulei? cel care indica nifelul de ulei? multumesc 

Modificat de firiss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cel de calitate. Ce cod motor ai si ce problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apare martorul galben de la ulei si pe diagnoza am eroare pe g8! ideea este ca nu apare mereu eroarea!

4638-engine oil temp (g8)

p0196 00 [039] - implausible signal

not confirmed - tested since memory clear

Modificat de firiss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod motor..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,

 

la un golf4 1.4 16v AXP din 2003 mi se aprinde aleator "STOP, OIL check.. etc" cu martorul de ulei rosu aprins

am ulei, masina merge bine, am si diagnoza si nu apare nimic decat vesnicul "EGR Divergence intermitent"

 

sa fie senzorul de ulei ? am vazut ca la golf4 AXP exista 2 senzori diferiti cel de presiune care e langa EGR in fata motorului

si cel de temperatura si nivel de sub motor pe baie

 

ce as putea sa mai verific inainte sa comand senzorul ? e vreo 120 lei, nu ar fi scump

totusi de ce nu imi apare pe diagnoza nimic ?
 

uleiul l-am schimbat personal acum cateva luni, si n-am vazut fire rupte, eu am timpul sa ma uit pe indelete atunci cand schimb uleiul, sa vad ce mai e pe sub motor

 

multumesc.

Modificat de trust_24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Rosu e legat de presiune. Deci, verifica senzorul de presiune ulei, nu cel de nivel si calitate....si masoara presiunea uleiului 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de raspuns, am sa merg pe pista asta cu senzorul de presiune, mai ales ca face noima ca se aprinde si rosu...

ce nu face noima este ca nu apare nimic pe diagnoza :D

am sa comand senzorul, e 30 lei pe intercars si se schimba destul de usor din ce am gasit eu, fiind in partea de sus a motorului langa EGR, deci cu o cheie de 24 n-ai ce face in 10 minute
 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Poate cumperi ceva mai bun.....nu cel mai ieftin 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomanda-mi te rog un producator.. nu ma pricep la acesti producatori
multumesc anticipat :)

 

567uiruy657.thumb.jpg.3e9ea0c19cde3354cedcb0b80a8f38d0.jpg

 

am mai schimbat senzori pe golf, cel de turatie, sondele lambda... dar am luat pe Bosch

acu am reusit sa vad si eu de fapt ca este intr-adevar senzorul de presiune (masina o foloseste nevasta, si n-a fost atenta sa-mi zica ce scrie pe BC)

pt aproape 20 ani si 155.000km reali golfuletul merge bine, mai apare cate un senzor din asta defect, in rest totul e virgin la motor :)

noi o avem din 2008, cand am cumparat-o din germania direct de la propietar la 70.000km

 

ed98a457-d438-4b9c-9fad-1388ac68b102.thumb.jpg.541e74f6833b1000bf04944c22a35a36.jpg

 

 

Modificat de trust_24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Sicer....nu am ce sa iti recomand din acea selectie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate acestia sunt producatorii aftermarket pentru acest senzor... :(

 

am luat FAE, stiu ca am mai schimbat la senzorul de pe cutie pt mersul inapoi din lampi, si la senzorul de pe pedala de frana, care aprinde stopul pe frana

 

sa vad cat tine :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, am si eu o bora 1,9 TDi cu senzor de ulei pe baie, am spart baia si nu s-a aprins nici becul din bord si nu a dat nici mesaj pe ecranul computerului, din cate am verificat cu vcds-ul codarea la instrumente e 04122

Eok sau care codare trebuie sa fie ok pentru a anunta o posibila scurgere de ulei 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai spart baia si ai mers asa cu ea? Sau doar ai pus contactul dupa? 

La balonul de help, de la coding ceasuri,  iti arata ce reprezinta fiecare cifra. Am cautat eu, pt tine. Ai cifra 2, este ok.

Screenshot_20230123_094216_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! Astazi am dat o scanare cu vag com si m-am trezit cu eroare pe g266 (vedeti in poza). Swtich-ul la capota functioneaza, in bord nu am mesaje/martori despre eroarea asta iar uleiul pe joja este ok. 

 

Ce-i de facut?

 

Si inca o intrebare: daca senzorul asta e dublu asa cum am inteles eu (si nivel si temperatura) cum/unde pot sa vad live temperatura uleiului? Nici pe obdeleven nu-mi apare accesibil la live data..

IMG_20230213_184757946_1_60.jpg

 

Modificat de Alex Pascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Laurentiu_LWR

Salutare...ma suna sotia ieri ca i s-a aprins ceva in bord...

large.IMG-20230326-WA0003.jpg.b51935b86e7b9a410778b6589fa2f8a1.jpg

Nu am stat prea mult pe gand si i-am zis sa completeze cu ulei.Avea un bidon de 1L in portbagaj,i-am zis sa puna jumate si verific eu cand ajunge acasa...

Cand am verificat,nivelul era la maxim.Putin ciudat dar am lasat-o asa.

Azi m-a sunat iar ca i s-a aprins martorul si observ ca zice Workshop...nimic de nivel...deci nu e treaba de nivel?

Ce am de verificat?

Cablaj si daca e ok alt senzor?

Am inteles ca un pin este masa...unu 12V si unul duce unde?Ecu sau ceasuri?Ce nr pin?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceasuri.

Verifica intai sa ai alimentare in mufa senzorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Multumesc Florin.

Am revenit cu scanarea...

Din ce am mai citit nu este ceva grav/urgent...

Ma gandesc sa  mai astept pana in august cand schimb uleiul.

In cazul im care nu am alimentare ce am de verificat?

Siguranta ceva?large.IMG_20230327_185345.jpg.2ebbc7a684e8a0f99a478b6643e66943.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul pana in ceasuri. Dar verifica cablajul la iesirea din mufa.

Nu e ceva grav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
mauagariciu

Salutare tuturor. Sunt proaspăt posesor de Passat B6 din 2010 2.0 Tdi 170 Cp cod motor CBBB și am aceasta problema cu senzorul de temperatura ulei. Îmi fluctua temperatura de bc foarte mult și am decis sa schimb senzorul, dar acum merge constant însă am temperatura foarte mare gen 140-160 grade. Am făcut ceva greșit la înlocuirea senzorului? (gen uleiul nu era rece și l-am reintrodus) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!