Jump to content

Filtru diesel de particule - DPF


Paul_L
 Share

Postare recomandată

On ‎9‎/‎16‎/‎2017 at 18:09, X@by a scris:

Pentru motor bmp cu filtru de particule ce ulei trebuie? 

5W30, specificatie producator 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o problema cu un passat 1,9 tdi dpf. Am schimbat axul cu came si de atunci mi se tot aprinde filtru de particule.Stie cineva cauza? Un al doilea mecanic a zis ca ar putea ca axul cu came ce l-a montat sa nu fie pt motor dpf. Ps: tip motor bls 

Modificat de Lividutz
Scris gresit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Lividutz said:

Salut! Am si eu o problema cu un passat 1,9 tdi dpf. Am schimbat axul cu came si de atunci mi se tot aprinde filtru de particule.Stie cineva cauza? Un al doilea mecanic a zis ca ar putea ca axul cu came ce l-a montat sa nu fie pt motor dpf. Ps: tip motor bls 

S-a mai discutat problema, axul cu came de la 1,9 DPF difera fata de motor fara DPF. Trebuie schimbat urgent si axul si mecanicul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 5 ore, Dolfin a scris:

Ce cod de ax ai montat?

Nu stiu...sincer is cam afon in mecanica ;)

53 minute în urmă, REMUSGL a scris:

S-a mai discutat problema, axul cu came de la 1,9 DPF difera fata de motor fara DPF. Trebuie schimbat urgent si axul si mecanicul :)

Si crezi ca chestia asta mi-a afectat in vreun fel filtrul de particule? Asta doar asa sa stiu in ce conditii schimb mecanicul ?.problema e ca am facut totul la negru si m-a costat vreo 1000€. Deci legal nu o sa-mi recuperez banii...dar am alte moduri sa ii recuperez???Si sa mai umble odata nu îl mai las???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

33 minutes ago, EEXCALADE said:

E ok

Îmi explici te rog ce înseamnă valorile și cum trebuie sa fie? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masa de cenusa acumulata ,gradul de incarcare pe nr de km de la ultima regenerare si presiunea diferentiala (care nu ai postat-o)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Lividutz said:

Nu stiu...sincer is cam afon in mecanica ;)

Si crezi ca chestia asta mi-a afectat in vreun fel filtrul de particule? Asta doar asa sa stiu in ce conditii schimb mecanicul ?.problema e ca am facut totul la negru si m-a costat vreo 1000€. Deci legal nu o sa-mi recuperez banii...dar am alte moduri sa ii recuperez???Si sa mai umble odata nu îl mai las???

Daca nu e axul care trebuie, nu se pot face regenerarile, si atuci filtrul se infunda tot mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 13 ore, Lividutz a scris:

Nu stiu...sincer is cam afon in mecanica

Dupa ce te lamuresti ce cod de axa ai montat iti pot spune daca este pentru motor cu DPF sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai merge cu masina. Mergi urgent la un mecanic competent altfel o strici mai rau. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.09.2017 at 8:58, Dolfin a scris:

Dupa ce te lamuresti ce cod de axa ai montat iti pot spune daca este pentru motor cu DPF sau nu.

Si cum as putea sa aflu codul? Intreb fiindca in tara asta ma costa 90 de euro o oră de mecanica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Am citit si eu valorile DPF-ului (Golf6 2.0 TDI, 140 CP). Nustiu daca sunt ok deoarece le-am facut cu motorul oprit. Din pacate masina a cam fost chinuita prin ora in ultimul timp. Ce parere aveti ? 

 

IMAG0254.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu au stanta?Ca acum ma uit pe un ax cu came fara stanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

Mi s-a aprins azi becul cu filtru de particule in bord la masina (Caddy 2013 2.0 TDI) si spre uimirea mea nu este nici o eroare pe tester...

Ce poate avea ? Asa se regenereaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-i dau turatie? E DSG a mea. E recomndat sa o las pe manual la o anumita turatie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

 

Va puteti arunca un ochi pe valorile de mai jos de la DPF si sa imi spuneti si mie care sunt limitele?


12:42:01
  IDE00365-ENG99400   Injection amount deviation cylinder 1-FAC_CYL_BAL1 -0.1470 mg/stroke
  IDE00366-ENG101187   Injection amount deviation cylinder 2-FAC_CYL_BAL2 0.9491 mg/stroke
  IDE00367-ENG101684   Injection amount deviation cylinder 3-FAC_CYL_BAL3 0.0445 mg/stroke
  IDE00368-ENG103465   Injection amount deviation cylinder 4-FAC_CYL_BAL4 -0.9003 mg/stroke
  IDE00427-ENG101722   Particle filter: difference pressure-DIP_PF 5.56 hPa
  IDE00428-ENG100917   Particle filter: offset for differential press.-DIP_PF_AD[0] 0.00 hPa
  IDE00431-ENG102952   Particle filter: field regeneration lock status-LV_STATE_TEST_RGN_PF_INH_HLD 00000000  
  IDE00432-ENG103847   Particle filter: time since last regeneration-T_WOUT_RGN 27904.30 s
  IDE00433-ENG103279   Particle filter: oil ash volume-MASS_ASH_PF 48.0845818 g
  IDE00434-ENG102050   Particle filter: soot mass calculated-MASS_SOOT_SIM_PF 16.50 g
  IDE00435-ENG101197   Particle filter: soot mass measured-MASS_SOOT_PHY_PF 9.52 g

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri, pana sa ies la un drum liber sa pot merge cât de cât constant s-a stins becul. Am mers totuși 15-20 min cu a 3 a la 2600-2700rpm.

Sau dacă s.a stins becul nu mai era necesar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!