Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

eu am facut din coperta de caiet rosie.si nu cred ca daca pui bec de 2 W se topeste ceva...eu am pus de 1,1..da ma batea gabdul sa pun de 2...dar nu am avut la indemana decat ala de 1,1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Poti pune linistit bec de 2w pt ca nu se topeste nimic si nici macar nu se incalzeste,eu asa am din noiembrie anu trecut si se vede super :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curand am folosit si eu bec de 2 w la panoul de caldura ier rezultatul e unul pozitiv s-a dorit sa ramana culoarea verde dar mai intensa. am colorat cu marker verde paianjenul si am folosit bec de 2w de pozitie dintr-un set de becuri philips de 5 stele care are o tenta spre alb nu galbuie sooper reusita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa 4 ore de bibileala si slefuit de leduri, date gauri de 3 mm in paianjenul fragil al bloculi de lumini, rezultatul e unul satisfacator. atasez si o poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sharky_sergiu

wow super a iesit daca poti nu pui si o poza cu panoul de caldura ?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa 4 ore de bibileala si slefuit de leduri, date gauri de 3 mm in paianjenul fragil al bloculi de lumini, rezultatul e unul satisfacator. atasez si o poza

sa inteleg ca nu ai sters verdele de pe el jos?adica stii ca folia cu semnele aplicata pe blocul de lumini are vopsea verde in dreptul semnelor de lumini..etc...cum ai facut acolo?eu am dezlipit un pic,da e greu de desfacut perfect..l-am si stricat un pic..am lipit cu picatura inapoi..da e destul de vizibil ce am lucrat...in sensul rau al cuvantului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am sters cu absolut nimic. am lasat totul intact. am pus leduri de 3 mm in dreptul ficaruri martor (desen) dar ledurile au fost slefuite si au valoare rezistetntei de 910 ohm (tocmai sa nu se vada doar un punct - sa se vada tot martoru) asta e ideea, e mult mai migalos dar merita, decat sa il strici cu diluant sau acetona, sa dezlipesti pe acolo. mai bine lipsa mai ales ca este un bloc cu proiectoare care bate undeva de la 60 de ron in sus :salut: CAM MULT dar merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitarile mele.nu stiam ca se poate si fara sa stergi verdele.chiar a iesit frumos...leduri slefuite si rezistente...fain.imi place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceva interesant,pentru schimbarea ceasurilor cu cele de mk4.

salut.. a reusit cineva performanta.>??!!! se stie configuratia interfetei.>?? stiti unde pot gasi configuratia pinilor la ambele borduri poate reusesc sa sa ma descurc singur..!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu iluminatul din spate arata foarte bine...si nici nu pare greu de facut, 022.jpg.

I-as face o modificare micuta, o folie din acela de la displayurile de laptop ca sa aiba lumina uniforma ca se vad mici diferente. Asta in vacanta...dupa sesiune :blah_:

Nu este nevoie numai de folia respectiva ... ci si de prisma din plastic... De unde se pot achizitiona cadranele ce pot fi luminate din spate.??Eventual este cineva interesat sa dam o comanda mai mare pentru a construi astfel de cadrane..prin serigrafie sau prin decupare cu ploterul.???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia is cadrane stock. Daca te uiti mai sus o sa vezi niste linkuri. Intra acolo si ai sa vezi ca tipul a pus o serie de leduri in spatele ceasurilor. Si unde ii alb trece lumina iar la negru nu :blah_:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor

am vrut sa schimb becul de la blocul de lumini si atunci cand am desfacut blocul am tras mai tare si impreuan cu placa a sarit si o bucata de plastic care nu mai stiu unde vine.

are cineva fotografii cu blocul desfacut sau modul lui de montare?

ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia is cadrane stock. Daca te uiti mai sus o sa vezi niste linkuri. Intra acolo si ai sa vezi ca tipul a pus o serie de leduri in spatele ceasurilor. Si unde ii alb trece lumina iar la negru nu :icon_thumright:.

stock..??? ale mele sunt din tabla.. sa fie la modelele mai noi din plastic..???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nu trebuie decupate. unde nu ii vopsit cu negru [adica la numere si la liniute] trece lumina iar unde ii negru acolo nu.

uite si postul de care ziceam.

Uite aici cum se face http://www.golf3tacho.de.vu/

sau daca ala nu mai merge http://www.splenetic-spoons.com/g3/

LE: Acuma inteleg ce zici. Faza asta nici nu mi-a trecut prin minte ca s-ar putea sa fie din aluminiu si nu din plastic...

Modificat de hotworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hotarare fiid luata sa schimb culoarea din habitaclu am modificat si panoul de caldura. tin sa precizez ca rosu este mult mai aprins si anume apropiat ca cel din poza mai neclara. timp efectiv de lucru aproximativ 4 ore jumate.

am folosit:

6 led rosu mat 5 mm + rezistenta de 1 kohm

3 led rosu cu lupa 5 mm + rezistenta de 1.5 kohm

7 leduri superflux albe + rezistenta de 680 ohm

atasez si doua poze ( facute cu un aparat semiprofesional)

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Azi am terminat si eu de facut luminile la bord.Au iesit asa cum am vrut,is multumit.Am folosit 2 leduri de pozitie si leam inlocuit cu becurile,iar becurile kre leam scos leam pus la ceasuri pt k acolo erau arse.Se vede foarte bine albastru cu verde,cel putin mie imi place,asta conteaza cel mai mult;)... :beerchug: Pun si niste poze,dar nu se vede prea bine k sunt facute cu telefonul cu VGA.Sry..La butoanele de la aer mai am de lucrat pt k nu se vede decat cercul ala din mijloc,in rest nimic....revin cu poze knd termin si butoanele de la aer.

post-38723-1246031651_thumb.jpg

post-38723-1246031666_thumb.jpg

post-38723-1246031671_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

intrebare!...unde pot gasi folie "developer"...cea care vine lipita pe geamul display-urilor de la km si ceas...am dezlipit-o pt a o pune pe negativ(am intors-o) si s-a cam indoit si se vede urat in lumina ziua...multumesc anticipat

folia developer: http://vwforum.ro/index.php?act=at...st&id=98000

Modificat de mittone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiind identica cu folia de pe display-ul de la un calculator cu baterii, care si el are asa ceva...cred ca cel mai sigur si mai usor ar fi sa cumperi un calculator care sa aibe display-ul de aceeasi marime cu cel de pe bord si sa iei folia respectiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt un pic offtopic, dar poate aveti careva vreo idee:

Mi s-a intamplat deja de vreo 2 ori (la interval de cateva luni) sa-mi iasa fum din zona volanului/butonului de avarie in momentul in care am pus contactul. M-am speriat si am luat contactul, s-a oprit "fumigena" , apoi am pus contactul din nou si am plecat fara probleme..... In mers nu mi-a facut niciodata schema asta, doar in momentul in care am pus contactul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu esti singurul care a patit chestia asta.Mie mi-a explica un electrician ca poate sa fie de la silicon, sau de la solutia cu ce am sters volanul.Inainte de aceasta explicatie data de el, tot asa iesind fum de acolo mi s-a ars siguranta de la stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Face scurt ceva. Mai baieti, cand vedeti fum pe la contacte, fugiti la un service sau electrician ca sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine a iesit, e de la ala de stergatoare, nu face contact perfect, incearca sa dai de stergatoare si sa nu il dai calumea, sa il tii intre sa vezi ca asa iti face, da volanu jos si vezi ca semnalu si stergatoarele sunt cu "mufa" adica au niste pini si se scot separat prin tragere. si vezi peacolo ce face contact aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva sa puna ace de logan (sunt transparente si pot fi luminate din spate) la bordul de G3? Se potrivesc? Am facut rost de acele respective moca dar as vrea sa stiu daca are cineva vreo experienta asemanatoare reusita. 10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se pot pune, necesita insa unele modificari dar merita efortul.

si o modificare ptr alti doi forumisti care a avut un rezultata zic eu pozitiv.

atasez si pozele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ electrobeat: Ai putea sa faci o poza din spate la panoul de caldura [eventual si la acela de lumini]? As vrea sa vad cum ai asezat ledurile ^_^ Tare as vrea sa ma apuc si eu. Dar prima data vreau sa-mi cumpar motorase pt far si panou cu rotita :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!