Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

MERCI.....!!!!!!!!

Modificat de D@ny
quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor. Am citit cu interes acest thread si abia astept sa se incalzeasca putin afara sa incep sa-mi modific un pic interiorul. Dar inainte de asta am o intrebare: pot merge la RAR (sau in alta parte) sa-mi fac IPT-ul cu toate modificarile astea sau trebuie sa fie exact asa cum erau din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

........aia de la RAR nu au de unde sa stie ca ceasurile tale au fost rosi, albe, verzi sau negre........pe nei ii intereseaza identificarea masini, adica sa bata seriile motorului, sasiului, caroseriei, franele, luminile, poluarea, nu ca tu ai modificat ceasurile din negru in alb sau ca ai imbracat interiorul si bordul in piele alba......!!!!!!!!

Modificat de Paul.Iasi
Quote! ULTIMUL AVERTISMENT!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa demontez si eu gurile de aerisire, sa pun ceva becuri pe acolo :D , dar nu stiu cum se dau jos, se vede un surub in spatele "grilei" care da directia aerului, dar in afara de surubul respectiv mai sunt ceva cleme? Nu am stat sa caut exact cum se demonteaza ca e un frig afara... :) . Daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi....ar fi o minune!

Mersi anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se scot grilele acelea de la aerisire, dupa care in interor trebuie sa gasesti 2 suruburi cap stea. Desfaci plasticurile care vin in stanga si dreapta casetofonului in spatele lor ar trebui sa fie alte suruburi cap stea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa demontez si eu gurile de aerisire, sa pun ceva becuri pe acolo ;) , dar nu stiu cum se dau jos, se vede un surub in spatele "grilei" care da directia aerului, dar in afara de surubul respectiv mai sunt ceva cleme? Nu am stat sa caut exact cum se demonteaza ca e un frig afara... :icon_thumright: . Daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi....ar fi o minune!

Mersi anticipat!

mare atentie cand dai jos grilajele - folosesti o surubelnitza ff subtire si le "fortzezi" si din stanga si din dreapta. d c spun "atentie" - e plastic de cel putin 10 ani si e posibil sa ii distrugi micile picioruse care ajuta la sustinerea grilajului. am patit si eu asa cu una din ele. rabdare si o sa reusesti. asteptam poze cu ideea ta. ciush

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am terminat si eu cu iluminatul la clima. Acum urmeaza Bordul pt ca cel vechi l-am vandut :Driver: vreau unu cu MFA si il fac cu lumina alba :P

post-17650-1231701330_thumb.jpg

post-17650-1231701334_thumb.jpg

post-17650-1231701341_thumb.jpg

post-17650-1231701344_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a schimbat cineva becul care lumineaza "paianjenul" din blocu de lumini fie el bec sau led.... unde l-ati gasit? inbucuresti ma refer... prin autovit se uitau aia stramb la mine cand le-am pus intrebarea si le-am aratat modelu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui un led sau un bec de la alt bloc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. as vrea sa stiu ce placutza trebuie inversata la display in ceasurile din bord pentru ca acestea sa lumineze doar cifrele colorat.

multumesc o zi buna astept un raspuns cat mai repede ca sunt cu bordul aproape gata si nu pot sa termin fara lucrarea asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. as vrea sa stiu ce placutza trebuie inversata la display in ceasurile din bord pentru ca acestea sa lumineze doar cifrele colorat.

multumesc o zi buna astept un raspuns cat mai repede ca sunt cu bordul aproape gata si nu pot sa termin fara lucrarea asta

deasupra pe display este o folie protectoare....cu afutorul unui cutter desprinz intr-o parte dupa care o tragi usor...foarte usor si cu grija ca sa o deteriorezi sau sa o rupi......speli lipiciul cu spirt dupa care pui la loc aceea folie pe care adineauri ai desprinso ...DAR INVERS....ADICA PARTEA CARE A FOST CU LIPICI O PUI ACUM IN SUS......astai-tot

Modificat de danutszy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa arata dupa o zi de munca. merita incercat. rabdare si mult miros de sacaz cu cositor... ciush

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu ceasul digital din bord

de obicei nu afiseaza nimic ,insa cand este frig afara,si dupa o perioada mai mare de stationare imi indica ceva de genul

F F F F cu niste sageti deasupra iar pe masura ce seincalzeste dispar una cate una literele

daca ati mai intalnit problema asta va rog sa ma ajutati

multumesc anticipat

pana la urma contact imperfect era

l-am demontat si am sters toate aalea cu alcool si merge brici

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, felicitari, arata super...cred ca te-ai chinuit cu atatea led-uri. La consola centrala ai dat jos "paianjenul" acela de plastic incolor care redirectioneaza lumina de la becul central si ai pus led-uri in loc? Ca as vrea si eu sa pun astfel incat sa lumineze mai puternic, ca lumina normala e prea fada. Oricum, tot verzi vreau sa-i pun, ca imi place sa fie originala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos electrobeat85 !

ai poza si cu spatele panoului,sa vedem cum ai pus ledurile ? ce fel de leduri ai folosit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos electrobeat85 !

ai poza si cu spatele panoului,sa vedem cum ai pus ledurile ? ce fel de leduri ai folosit ?

ca idee sunt leduri cu 4 picioruse. aici este link-ul

http://cgi.ebay.de/50-MEGA-helle-weisse-Su...0QQcmdZViewItem

cat despre paianjen cam asa arat si din spate. nu am vrut sa ma complic cu cablaj sa fac exact forma si inplus de asta trebuia folosit SMD in loc de LED. SMD-urile sunt si mai greu de lipit si am economisit timp iar ca design e ok doar ca am ajuns la concluzia ca ledurile rosii sunt un pic prea puternice si nu sunt la egalitate ca intensitate cu cele albastre, drept urmare necesita schimbare de rezistenta. ceva usor.

atasata este si poza cu firele din spate - "tarantula" in loc de paianjen.

o sa urmeze si stopurile dar asta doar cand o sa imi procur si a doua pereche asta sa am timp sa le testez. se pare totusi ca trebuie sa lucrez cat mai aproape de cel standard ca domnii "politzai" sa le zicem asa nu admit tehnologia LED in stupuri prevazute cu becuri standard si nici modificarea pozitionarii compartimentelor luminoase ( pozitie, frana, ceatza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, felicitari, arata super...cred ca te-ai chinuit cu atatea led-uri. La consola centrala ai dat jos "paianjenul" acela de plastic incolor care redirectioneaza lumina de la becul central si ai pus led-uri in loc? Ca as vrea si eu sa pun astfel incat sa lumineze mai puternic, ca lumina normala e prea fada. Oricum, tot verzi vreau sa-i pun, ca imi place sa fie originala :offtopic:

salut LED-uri poti cumparaunele verzi. mare grija!!! sa nu fie cu lupa pentru ca acelea au unghiul de vizibilitate ff mic ceva gen 15 grade. mai bine cauta LED-uri care sa fie de culoare verde sa nu fie transparente sau daca nu cumperi LED-uri cu unghiul de 120 grade. ar fi bine ca la butonul de aer rece - cald sa pui si doua LED-uri: rosu respectiv albastru de asemenea tot mateiar ca rezistenta montezi la fiecare led in parte un de 800 ->900 ohm. de ce spun asta ptr ca multi inseriaza 3 sau 4 LED-uri si adauga o rezistenta de 150 ->300 ohm in functie de culoarea LED-ului dar sunt probleme cu intensitatea, nu o sa fie identica asa ca 20 de bani este o rezistenta nu e o afacere costisitoare.

sa recapitulam: 1 led rosu

1 led albastru

20 led verde

22 rezistente de 800 -> 900 ohm

de ce spun atat de multe led-uri verzi ptr ca o sa fie intensitatea uniforma si o sa se vada toate desenele ok. spor la treaba si asteptam poze. ciush

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

electrobeat85, arata bine, dar ce nu-mi prea place este distributia luminii in spatele display-urilor(parca e luminat mai tare mijlocul). Poti sa pui niste poze cu folia aia ce trebuie inversata la display sa se vada numai cifrele luminate, k as vrea si eu sa-mi fac(dar cand se mai incalzeste).

Modificat de f@ne_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

electrobeat85, presupun ca led-urile alea le-ai bagat in gauri date prin plastic cu bormasina, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la display dispersorul era de culoare verde desi am pus o ucata rosie dintr-un dosar tot nu are aceleasi proprietatzi. chiar si cu led cu unghiul de vizibilitate de 120 de grade. am pilit si alte led-uri si tot asa arata.

cat despre folia de pe display nu am poze dar pot spune ca este destul de delicat sa o dai jos iar mai problematica e curatzarea lipiciului de p[e folie care abia abia se da batut.

depinde la ce led-uri te referi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai incercat cu alcool ceva?

eu am pus doua leduri dia alea de pozitii care sunt conice in interior fix in locul becurilor iar sub display-uri cate doua rosii din alea clare slefuite cu smirghel de 400

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa gasesc led-uri rosii mate de 3 mm si am montat cate 4 in fiecare display, doua pe o parte si douya pe cealalta. o zi buna la tottzi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!