Jump to content

Jante, anvelope & TPMS (Tiguan 5N & 5N2)


gynel
 Share

Postare recomandată

poti pune et 35 si 7j x16

la jante sa fi atent cat rezista o janta , la ce greutate mai exact.

de ex eu am pus roti de iarna la cross touran, pe jante Oz si are stantat pe ea ca rezista la 640kg/janta.

am mers cu masina incarcata, avea peste 2000kg, si rezista foarte bine.

tiguanul, gol fiind la greutate apropiat cu cross touranul meu. (1650kg)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E nebunie curata cu jantele de 16" oem ... cum sa coste o janta san diego la dealer (peste tot pe unde am sunat) intre 12 si 17!! milioane! pe 16... :(

este incredibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sunt, faci rate la ele! :lol: La passat au fost 45milioane cu anvelope Semperit Speed Grip 16/205/55/R16. Au oferte acum, 35milioane din cate stiu cu jante AZW, probabil turcesti..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ce cretinism... Imi pun tabla pana gasesc ceva normal...

Iti dai seama ca iti iei jante de 19 la pretul asta ...

---

- Tapatalk 4 iPad

Modificat de nexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa ce am citit topic-ul si am vazut reactiile vizavi de preturile la jante,chiar daca sunt offtopic,mentionez ca am 4 jante tabla originale tiguan la mai putin de jumate din pretul de noi,rulate in Germania,fara probleme,6,5Jx16H2 ET33.Le-am pus si in vanzare intr-un topic la vanzari,dar sunt mai greu de observat acolo.Daca mai cauta cineva la un pret decent,astept PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am observat ca in Tiguan-ul meu nu am roata de rezerva si sincer nu am mare respect pentru kit-ul ala basit care nu ma va scoate din balegar cand dau intr-o groapa mai mare (si gasesti in .ro).

De aceea am studiat un pic problema si am vazut ca in variantele din SUA Tiguanul are o roata de rezerva compacta, de 18 toli si 145mm latime. Doar ca nu am suportul ei si capacul de peste ea.

Stiti ceva despre setul acesta de roata de rezerva? Cat ar costa, de unde se obtine samd?

Eu am intrebat la PBN despre aceasta roata si nu au gasit pentru Tiguan, doar pentru Golf si mi-au zis 1360 RON (janta si anvelopa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca ai cauciucuri runflat.Ai grija mare cu ele,in moment ce ai constatat ca ai pana poti merge cu masina sute de km cu o viteza modica,dar nu ai voie sa stationezi cu masina pe pana mai mult de 1/2 ore.Se face cauciucul patrat :lol:.Eu sincer as incerca sa imi achizitionez o janta de tabla cu un cauciuc(sa fac o rezerva).Acum nu stiu daca spatiul de depozitare iti permite sa porti dupa tine o roata de rezerva.Nu am avut ocazia sa studiez bine un Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sunt runflat. Cred ca sunt runshit. In schite in Tiguan exista un soi de dreptunghi din spuma poliuretanica (gen) care are locas pentru roata de 145mm latime. Si peste el un capac. Aia vreau. Dar oriunde vorbesc despre asta se uita la mine lumea ca la SF. Cred ca mai usor cumpar heroina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mașina este cumpărată din Romania? Variantele de 170 CP vin cu kit de reparare anvelope? Întreb pentru ca eu mi-as dori un astfel de kit tinand cont de faptul ca am făcut mai multe pene la care m-ar fi ajutat kitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare GABIVVX! M-ar interesa o captura similara (ETKA? ELSA?) pentru roata de rezerva si suportul in care se potriveste, daca exista...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurele detalii pe care le pot furniza sunt cele legate la postul #162 de aici,si inca 2 planse cu trusa de scule si cu panourile ce imbraca roata de rezerva.Daca un coleg cu un tiguan a carui masina a venit cu roata de rezerva din fabrica(asta se face special pe comanda cand se noteaza obtiunile la comanda masinii noi)ne da o serie de caroserie,poate reusesc sa gasesc ceva.O sa caut si eu un vin de tiguan..

Verificat toate vin,niciuna nu are ca echipare roata de rezerva...

http://www.autovit.ro/index.php?sect=search⊂=car&page=1&qid=2508404074&order_by=p

post-64586-0-41710400-1335436565_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datorita unui coleg binevoitor care mi-a dat vin-ul lui si mi-a specificat ca masina are ca echipare roata de rezerva,iti postez si plansa cu roata de rezerva.

post-64586-0-11524100-1335446255_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere :lol: ! Si multumim pentru sprijin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Trebuie sa cumpar un set jante din tabla 16" pentru Tiguan 2.0TSI 210cp (banuiesc ca frane 312mm?!) si as vrea sa fiu sigur ca este ok ce cumpar.

Imi poate spune cineva care este ET-ul potrivit la dimensiunea aceasta? Nu as vrea sa am probleme si sa-mi atinga etrierul.

Sau mai simplu, ma intereseaza daca ET50 este potrivit...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform configuratorului asta, cele originale de tabla au 6.5Jx16 ET 33. Dai click pe Fahrzeug si apoi selectezi marca si motorizarea dorita.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare ET35 ar crea probleme cu cei 2mm in plus ?!

Un posesor de 2.0TSI imi poate spune si mie ce jante pe 16 foloseste (daca foloseste dimensiunea aceasta)? ET-ul ma intereseaza in mod deosebit ca sa vad daca merge ET mai mare de 33.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune ET 35 fara probleme, nu o sa atinga etrierele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Poti pune ET 35 fara probleme, nu o sa atinga etrierele.

Crezi ca as putea sa ma intind si cu ET40? :D Am gasit un set de jante aliaj la pret ok cu acest ET.

Intr-un configurator dau ca posibilitate si ET35.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu... Care este ET-ul pe jantele aliaj ce le areTiguan-ul acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

New Orleans

Size: 17x7

Lugs: 5

Bolt Pattern: 112mm

Offset: 43mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Jante, anvelope & TPMS (Tiguan 5N & 5N2)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!