Jump to content

Jante, anvelope & TPMS (Tiguan 5N & 5N2)


gynel
 Share

Postare recomandată

La salon saracie totala ...

Intre semperit si nokian ce ati alege?

---

- nex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La salon saracie totala ...

Intre semperit si nokian ce ati alege?

---

- nex

Salut,

Eu le am pe amandoua, defapt:

-Semperit SpeedGrip;

-Nokian WRG2.

Semperit-urile sunt foarte slabe, Nokian imi plac mult, au abia o iarna pe masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nexus face referire la Semperit Speed Grip 2 - este modelul nou aparut in 2011 - care a obtinut rezultate bune in teste . Din pacate nu am reusit sa cumpar modelul asta de anvelopa in Bucuresti pt ca nu l-am gasit decat la dealer-ii porsche, dar se vinde cu tot cu jante.

Eu pana la urma am luat 4 buc. Conti Cross Contact Winter la 553 ron bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci speedgrip 2 arata chiar binisor, am fost si le-am vazut azi si sunt si niste capace dragute peste janta de otel... Cred ca ma bag la semperit sgrip 2 cu janta de tabla

---

- nex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tot interesam si eu si am gasit pe nsite specificatii (pe net): Fara marcaj M+S. Avand in vedere ca anvelope de un Goodyear UG 8, clar de iarna, e posibil asa ceva? Sau e doar o greseala de editare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi chiar penal sa-ti iei amenda de la un politist ca nu exista m&s :/

Modificat de nexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguanul dupa parerea mea nu este facut sa mearga pe noroaie... Atasez o poza cu profilul anvelopei respective.

post-21367-1205909084_thumb.jpg

imi place f. mult janta! :) oare se potriveste la tiggy ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead: am cautat anvelopa aia de mi-au sarit capacele...bine, eu am vrut dimensiunile standard de 215 65R16

si in continuare o mai vreau :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, nici nu ai cum sa gasesti BFG AT pe dimensiunea asta.

LT215/70 R 16 100 R

LT225/70 R 16 115 S

LT225/75 R 16 110 S

Pe 215/65/R16 nu se fabrica, cele mai mici sunt cele de mai sus. Cel mai aproape sunt 215/70R16, vor fi putin mai mari in diametru, dar daca vrei asemenea anvelope pentru masina este chiar mai indicat si cred ca vor incapea fara probleme, masina va fi o idee mai inalta si cu cat mai mare este roata este mai bine in off-road, deci e de bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai aproape sunt 215/70R16, vor fi putin mai mari in diametru, dar daca vrei asemenea anvelope pentru masina este chiar mai indicat si cred ca vor incapea fara probleme, masina va fi o idee mai inalta si cu cat mai mare este roata este mai bine in off-road, deci e de bine :)

in cartea tehnica la capitolul "modificari ce nu afecteaza performantele si caracteristicile de folosinta ale vehiculului" zice asa: alte anvelope

-215/65R16 98H

-235/50R18 97H

-235/55R17 99H

am deja anvelope de iarna si jante de tabla inca de anul trecut, dar tare imi e ca o sa cam plec la cumparaturi :D

Modificat de drinkatwork
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ca sunt putin :offtopic: dar stie careva daca pot gasi de vanzare jante de tabla de 17" ? eventual si la ce pret? ca n-am reusit deloc sa gasesc pe site-urile "de specialitate" ale interauto...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai e necesar. am luat azi anvelopele de iarna si la livrare o sa iau si un set de jante de tabla de 16" ca sa fie treaba completa. am zis ca pentru cca 200 Eur in + merita sa alcatuiesc eu rotile de iarna.

LE: ma refer la diferenta fata de oferta de jante cu anvelope semperit.

Modificat de scoalaveche
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michelin Alpin A4 - 215/65R16. o sa le "instalez" pe jante de tabla de 16" pe care o sa le am pregatite la dealer cand ridic cazanu'...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Caut jante aliaj usor "San Diego" alea vechi e 16" Et33 pentru iarna... aveti idee daca se gasesc pe undeva sa comand? pe ebay sau alte market-uri romanesti nu am gasit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am achziionat un Tiguan 2.0 TDI Track & Style( saptamana viitoare soseste) echipat cu jante Boston 17" si anvelope All season (marca nu o stiu inca). Are idee cineva cum se comporta in conditii de iarna(mai ales pe zapada si off road)? Credeti ca merita sa le schib din primul an (avand in vedere ca automat i-mi vor trebui si unele de vara incepand de la primavara)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Pe 29 noiembrie am primit noul meu Tiguan 2.0 TFSI, DSG7 cu jante "New York" pe 18". Am intrebat la dealer daca s-ar potrivi pe ea jante de 16" si nu au putut sa-mi dea un raspuns. Stie cineva daca merg pe ea jante de 16" si daca senzorii de presiune in pneuri ar mai functiona?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se potrivesc jantele de 16" oferite de producator. Tiguanul nu are senzori de presiune in pneuri - sistemul de monitorizare a presiunii se bazeaza pe senzorii de ABS. Cel putin asa este la al meu - model 2008. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello

acu sunt in cautare de jante pe 16" de iarna.

Cele originale vad ca sunt la: ET33 / J6,5 / 5x112 / R16

Acum intrebare: se vor potrivi ET35 / J7 ? Majoritatea jantelor care le-am vazut si mi-au placut cat de cat erau cu J7 si ET-ul pana in 40... (unele f. dragute pe la nemti cu et35 si j6,5 sau et35 si J7)

cam pana la cat pot sa ma intind cu ET-ul ?

Mentionez ca am de gand sa iau anvelope: goodyear UG8 / Michelin alpin sau Nokian SUV WR 2 (cu dimensiuni 215 / 65 / 16)

Care e indicele de greutate minim/maxim admis pe janta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Jante, anvelope & TPMS (Tiguan 5N & 5N2)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!