Jump to content

Tratament Chedere


Bogdan N
 Share

Postare recomandată

BOBBY, am vorbit aici despre asta. ar fi o solutie...poate incerc si la mine :)

am 4 usi: glicerina, ulei siliconic, sonax, spray

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale , salut , vezi ca stick-ul ala de la sonax nu e tocmai stralucit pentru chederul ala , de sus din poza , o sa-l albeasca , am aplicat si eu foarte putin intr-un loc si s-a albit , si am frecat destul de tare sa se stearga albeata respectiva

Modificat de rusen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cel de cauciuc nu-l albeste? cred ca albeste tot, e un fel de ceara...am testat aseara pe garnitura de la termopan :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, pe cel de cauciuc e ok , eu am dat pe cel de cauciuc , ideal ar fi sa ai o manusa chirugicaala ca sa-l intinzi mai bine , dar pe asta nu il pateaza , incearca oricum pe o suprafata mai mica la portbagaj si vezi cum se vede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de la Wurth este cel mai bun pentru chedere. Si credeti-ma ca am incercat destule tratamente de chedere(se stie ca scartaitul chederelor este o problema a usilor mari de la Octavia II), printre care si glicerina boraxata.

Cel de la wurth lasa chederele negre, se absoarbe destul de repede(ramanand totodata putin unsuros, cat sa nu te murdaresti) si chiar dureaza in timp tratamentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chederul ala de sus am impresia ca este dintr-o catifea ceva , nu sunt convins 100 % insa daca iti ingheata inseamna ca retine apa pe undeva , ia o carpa din bumbac si incearca sa mai iei din apa respectiva pin apasare , ideea e sa incerci cu ceva care sa retina apa aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit asta . Lasa chederele negre, se intinde foarte bine (sistemul e ca la crema de pantofi cu buretel in capat), se absoarbe repede iar chederele raman un pic unsuroase (nu te murdaresti daca dai cu mana)

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am dat cu un produs de la sonax pe chederele de cauciuc si nu mi-au inghetat, dar problema este la chederul pufos ... cu ce sa-l dau fara sa atace !? glicerina aia isi face efectul? ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate imi spun foarte multi clienti ca le ingheata mai rapid catifeaua aceea decat chederul simplu de cauciuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro

stick-ul de la Sonax pt chedere.

Zilele trecute, cu ocazia temperaturilor foarte scazute, nu am putut deschide portbagajul la Cordoba.

Dupa mai multi km, cu bancheta lasata (pentru a lua ceva din portbagaj), s-a deschis portbagajul.

Seara, la minus multe grade, la lumina unui bec stradal, am luat unu stick Sonax (ce bine ca am acasa mai multe) si am trecut repede cu batonul sus-mentionat peste chederele de la portbagaj si am revenit cu degetele pentru a-l intinde uniform. A intrat repede in cauciuc, ma asteptam sa ramana ca ceara pe lamaie, nici vorba. A durat mai putin decat ma asteptam, tinand cont ca e solid.

Probabil cu unul lichid mergea si mai repede si mai usor.

Bineinteles ca de atunci mi se deschide portbagajul :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aseara am dat o fuga si eu la o farmacie si am luat o sticluta de glicerina boraxata(4 ron) si am dat pe chederul pufos, pot zice ca azi-dimineata nu erau inghetate deloc usile. Aseara abia am deschis usile din spate! ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a absorbit in cheder? ai incalzit-o inainte sau se intinde usor si la -5 grade (sau cate or fi la Hd) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , ideea e ca , stick-ul ala de la sonax are specificatii clare legat de data la care ar trebui folosit , si ma refer aici la toamna , in niciun caz iarna pe frig , cand devine ineficient

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut , dar mi-am adus aminte ca si tu vroiai sa folosesti un produs sonax , si ti-am zis in speranta ca te ajuta , aseara am citit mai pe indelete informatii legate de el si se pare ca toamna era indicat sa se faca tratamentul respectiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Glicerina boraxata poate fi folosita pe ambele tipuri de chedere? Ma refer la cel pufos si la celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,merge. Tocmai ce am dat eu.

Eu am problema asta,gheata pe chederul pufos.

post-66542-13554316421088_thumb.jpg

Glicerina trebuie incalzita sa o poti aplica bine.

Stick-ul se vede mai alb dar nu suparator...se intinde si apoi "masat" cu degetul.

Glicerina

post-66542-13554317766795_thumb.jpg

Sonax

post-66542-1355431800076_thumb.jpg

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro

Acum ramane de vazut eficienta lor. Sa ne tii la curent.

Multumiri

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat si eu cu glicerina ieri..

azi dimineata la -10 grade si catifeaua era moale :) oricum era uscata, dar vom vedea cand incepe sa ninga si sa apara apa in zona

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la prima strigare, parca glicerina lucreaza mai bine pe chederul pufos.

usa din spate s-a deschis fara probleme, cea din fata a avut o ezitare f mica.

bine, nici nu au fost motive sa se lipeasca (nu mai aveam zapada pe plafon sa se topeasca si sa inghete pe cheder)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat pe chedere si eu cu glicerina boraxata.

Azi dimineata, la -15 grade toate usile s-au deschis fara probleme.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit un spray ptr chedere luat din dedeman -nigrin parca este firma , iar chederele se comporta foarte bine , nu s-au lipit si au o culoare foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aplica greu, fiind spray nu poti da fix pe o bucata de 1cm.

este spray pt anvelope cred...am si eu ceva de la sonax, pe chedere trebuia sa vin imediat cu carpa in urma sa sterg ce stropea pe langa.

de culoare imi fac probleme la vara...iarna poa' sa fie putin mai albe dar sa nu inghete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am aplicat spray-ul, am folosit o bucata de carton care pe care am tinut-o ca paravan sa nu dau pe langa... prima data si eu tot asa am patit , pulverizam si murdaream sin'prejur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

glicerina e mai mult decat ar trebui,se comporta excelent la orice temperatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!