Jump to content

Tratament Chedere


Bogdan N
 Share

Postare recomandată

5 lei sticluta si eu tot deiaa folosesc de ani buni sa deschid usile la masina bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima dezamagire in seara asta... :)

Dupa ce mi-am rasfatat chederele cu Nigrin, in seara asta am constatat ca usile din spate

sunt inghetate bocna, nu am putut sa le deschid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai facut curios si chiar acum am fost sa verific la mine.

Nu am fost la masina de ieri seara. De atunci a nins, azi la amiaza s-a topit o parte de pe masina, iar acum sunt vreo -6 -8 grade afara.

Rezultatul:

Doar usa dreapta spate, care cred ca nu a fost deschisa cam de o saptamana (e pus scaunul de copil, si nu am dus-o nicieri in acest timp), era usor inghetat, dar nu sunt sigur daca nu era si de la balamale. Totusi s-a deschis usor, fara sa zic ca am fortat usa din puteri.

In rest toate, inclusiv haionul s-au deschis usor.

Traiasca Glicerina si Vwforum si topicul acesta, caci inainte sa gasesc aici solutia cu glicerina boraxata am avut clipe negre cu deschiderea usilor cateodata.

Impreuna cu @gabriel pot sa zic ca recomand glicerina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima dezamagire in seara asta... :)

Dupa ce mi-am rasfatat chederele cu Nigrin, in seara asta am constatat ca usile din spate

sunt inghetate bocna, nu am putut sa le deschid.

Si eu am patit-o, dar la mine usile se deschid totusi. Doar ca trebuie insistat putin...

La mine problema nu stiu daca sunt neaparat chederele inghetate, pentru ca am pus mana pe ele si par moi. In schimb pe usa, pe zonele pe care ar calca chederul a intrat umezeala/zapada care a inghetat si de acolo cred ca vine problema.

Oricum, eu cu glicerina nu dau pe chedere. Prefer o solutie special conceputa, cu care am siguranta ca nu se ia pe haine/maini indiferent ce i-as face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi ajunge o sticluta de glicerina sa dau pe toate chederele, sau trebuie sa iau mai multe?

Toni: ideea e ca prin inghetarea apei sa nu se lipeasca si chederul de tabla. De asta facem tratamentul. Eu pana acum, la toate masinile am dat cu spray cu silicon (asa scrie si in cartea VW). Frica imi e sa nu scartaie la vara, ca altfel as da cu ochii inchisi. Aaa, am dat cu silicon acum pe chederul portbagajului si in sigla. Nu a inghetat nimic si merg cu ea in fiecare zi. Vreau sa incerc si cu glicerina baraxata ca vad ca o lauda multi

Modificat de Cristi_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimineata mi-am gasit masina inghetata, usile spate nu le-am putut deschide nicicum, pentru ca trebuia sa duc inca trei persoane, am luat o sticla cu apa calda, am turnat deasupra usilor si s-au deschis, apoi am sters cu o carpa uscata si am dat cu putina solutie de parbriz

o sa incerc si eu glicerina asta sa nu mai am surprize neplacute, revin cu pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija cu apa calda pe frigul asta sa nu iti crape geamurile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o Fabia Combi, si mi-a luat cam o jumatate de sticluta la o aplicare.

Prin aplicare a se intelege ca am dat de doua ori la toate chederele, inclusiv la chederul compartimentul motor.

S-a mai scris undeva ca solutiile speciale contin glicerina. Eu asa am observat ca a intrat totul in chedere, deci nu era ce sa se depuna pe haine, maini, etc. la atingere.

Trebuie lasat un pic usile deschise sa intre toata glicerina aplicata in cauciuc.

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat si eu cu glicerina. O sticluta mica mi-a ajuns si pentru A3 si pentru A6 si mi-a mai ramas. Cam 1,4 lei/masina :D

Usile se deschid perfect, fara sa se lipeasca deloc.

Preventiv (nu stiu daca are efect sau nu) am cumparat o solutie de-aia micuta pentru dezghetat yalele portierelor si am dat pe clantele portierelor si pe duzele de stropire ale farurilor ca sa nu inghete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu is foarte multumit de glicerina , parca inmoaie garniturile cand intra in ele . Eu azi ca sa nu mai am probleme cu deschisu usi am bagat cheia in antigel si dupa aia am bagat-o in iala si nu mai am probleme :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumprat si eu azi glicerina de la farmacie. 5.7 lei o sticluta de 60g. Am dat cu ea pe chedere cu toate ca pana acum s-au deschis usile fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am fost si eu sa imi iau un spary pentru chedere(sa nu inghete) si tipul de acolo mi-a recomandat wd-40.ati dat cu el pe chedere,e bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am dat pe chedere dar WD-40 este pentru ungere, Sa zicem ca o vaselina lichida, chiar daca nu e chiar vaselina. Poti sa dai cu incredere la balamale, dar la chedere sincer nu stiu daca nu va cauza probleme, caci mai mult ca sigur vor ramane uleioase chederele si le vei atinge vrand nevrand.

Recomand sa te duci la farmacie si sa ceri o sticluta de glicerina boraxata. Iesi la jumatate sau la o treime fata de WD40.

BWW: la duze nu cred ca trebuia sa dai cu solutie ungere si dezghetare zavoare, si eu am si cred ca contine si un fel de ulei, si nu cumva sa se depuna pe parbriz, lamele, si sa nu mai stearga bine.

Sa incerci si sa ne dai veste, macar sa stim si noi, daca totusi ai dat deja.

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am fost si eu sa imi iau un spary pentru chedere(sa nu inghete) si tipul de acolo mi-a recomandat wd-40.ati dat cu el pe chedere,e bun?

NU, nu este recomandat! WD-40 este o solutie pentru deblocat piese ruginite cu o usoara actiune lubrifianta. Este plin de solventi (70%) care ataca cauciucul. Nici pentru balamale nu este extrem de bun, nefiind un foarte bun lubrifiant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni are dreptate, si ca o completare as mai adauga faptul ca WD-40 are un miros specific destul de puternic care sigur o sa te deranjeze in masina.

Si inca ceva, sigur ai sa-l iei pe haine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat cu sprei siliconic pt bord si nu mai am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma am luat(si) glicerina boraxata si am dat numai cu ea!sa vedem ce va fi,multumesc de sfaturi! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Glicerina asta aplicata pe plastice ce rezultate da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce te astepti, sau de ce vrei sa dai pe plastice. Nu cred ca cineva sa fi dat dintre noi pe plastice, dar incearca undeva unde nu este in loc vizibil si vezi rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am mai scris, am dat cu Nigrin si tot ingheata usa stanga spate.

Azi am descoperit de ce.

Masina sta cu rotile din dreapta pe trotuar si cu botul putin mai sus, deci toata apa de la zapada

se scurge la usa respectiva. Am observat ca ingheata partea de sus a chederului, partea cu puful ala.

Acolo cred ca o sa incerc sa dau cu silicon, mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti sugerez sa vii sa iti dau cu Einszett gummi pfledge, moca.........daca nu iti ingheata, stii de unde sa cumperi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

referitor la scartaitul chederelor la denivelari, a dat la cineva rezultate cu glicerina boraxata? am date acum chederele cu silicon si tot scartaie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am luat o solutie pt. chedere din Kaufland. Este intr-un flacon alb cu burete ca si crema de ghete. Se aplica usor, usile nu se mai lipesc de chedere la inghet si nici nu mai scartaie la denivelari. Acuma om vedea cat va tine si cand va fi ger.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Super metoda cu glicerina boraxata. Azi-dimineata, toata masina era acoperita cu un strat destul de gros de gheata si spre surprinderea mea, toate usile s-au deschis fara absolut nici o problema. Acu ramane de vazut la cat timp trebuie aplicat tratamentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dintre cei care au folosit glicerina boraxata, as dori sa stiu exact modul de aplicare pentru o eficienta de 100%.

Tocmai ce am avut o intamplare nefericita in seara aceasta cand am plecat de la munca...usile nu mai voiau sa se deschida, desi erau deblocate. Dupa vreo 15 minute de fortat si aplicat apa calda deasupra usilor, am reusit si eu sa-mi deschid una dintre ele, iar inauntru, deasupra chederului era gheata :frigbaitata:.

P.S. Astept informatiile (din partea celor care au folosit) despre modul eficient de aplicare al glicerinei boraxate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!