Jump to content

Tratament Chedere


Bogdan N
 Share

Postare recomandată

am luat si eu azi Nigrin din Pracktiker la 19 RON un spray din ala...scump domle scump

am mai stat 20 min si mi-am impregnat frumos toate chederele din usi cu spray, sper maine dim sa nu mai fie lipite

ce am observat e ca e a dracu de toxic si ca intra imediat in chederele mele insetate

trebuie hranite pana cand nu mai intra in ele deloc sau cum se procedeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca in aria de Vanzari sau pe Google :icon_thumright: sunt cativa colegi de pe forum care se ocupa cu asemenea produse:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat si eu azi Nigrin din Pracktiker la 19 RON un spray din ala...scump domle scump

am mai stat 20 min si mi-am impregnat frumos toate chederele din usi cu spray, sper maine dim sa nu mai fie lipite

ce am observat e ca e a dracu de toxic si ca intra imediat in chederele mele insetate

trebuie hranite pana cand nu mai intra in ele deloc sau cum se procedeaza?

ai dat direct cu spray-ul pe chedere? sau ai dat cu solutia pe o carpa si cu carpa ai dat pe schedere? Si eu mi-am cumparat, dar inca nu am dat. Pe spate la instructiuni scrie sa inmoi carpa in solutie si apoi sa dai cu ea pe chedere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dat direct cu spray-ul pe chedere? sau ai dat cu solutia pe o carpa si cu carpa ai dat pe schedere? Si eu mi-am cumparat, dar inca nu am dat. Pe spate la instructiuni scrie sa inmoi carpa in solutie si apoi sa dai cu ea pe chedere

Pai si nu e mai simplu sa fol einszett gummi pflege si sa dai direct pe chedere, se poate folosi asemanator cu crema de pantofi.

O poza cu produsul

GummiPflege.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dat direct cu spray-ul pe chedere? sau ai dat cu solutia pe o carpa si cu carpa ai dat pe schedere? Si eu mi-am cumparat, dar inca nu am dat. Pe spate la instructiuni scrie sa inmoi carpa in solutie si apoi sa dai cu ea pe chedere

Eu dau pe carpa si apoi pe chedere. Daca dai cu spray-ul direct imprastii pe o arie foarte mare, numai pe chedere nu :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am facut la fel, am dat pe o carpa si apoi pe cheder. am preferat spray-ul pentru ca pot sa dau si pe garniturile de la geamuri. cu celalalt cred ca e mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sprayul nu e chiar spray adik e cu presiune da, dar nu stropeste jet de ala difuz ci are o mica teava asa prin care poti doza frumos Nigrin-ul

As face poze da mi-e lene :)

Oricum cu o carpa am tinut sub cheder ca sa nu curga Nigrin de pe el si am uns toate chederele frumos cu sprayul apoi le-am mai sters odata cu carpa.

Azi dimineata am putut sa deschis toate usile fara probleme, dar oricum masina nu avea zapada pe plafon care sa se poata topi si sa curga in canalul de la chedere unde sa inghete. O sa vedem atunci ce randament are acest Nigrin. Eu am fot in practiker si nu am gasit "UNU" din asta...si la Nigrin am cascat tare tare ochii pana sa il vad...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am probleme cu inghetatul chederelor, eu am probleme cu scartaitul lor:D. Mai ales cand e frig afara, pana se mai incalzeste in masina e jale:D. Crezi ca se rezolva cu ajutorul Nigrin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate produsele pe care scrie ,,gummi pflege'' de provenienta germana contin glicerina care este exceptionala pentru intretinerea cauciucului . Ca le gasiti sub forma de stick sau spray este acelasi lucru . Glicerina boraxata de la farmacie este la fel de buna dar are inconvenientul de a fi mai greu de aplicat . Spray-urile ,,gummi pflege'' sunt foarte bune dupa spalarea cauciucurilor a fi aplicate pe exterior . Vara pentru tratamentul chederelor dupa circa o saptamana de la aplicarea unui tratament cu glicerina boraxata ,spray sau stick ,,gummi pflege'' indiferent de marca se poate aplica prin tamponare pudra de talc de care doriti voi ( pentru copii mici sau orice alt tip de la farmacie ) si or sa va tina chederele de o sa va saturati de masina si iarna nu o sa aveti nici o problema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne spui si noua te rugam rezultatele, sunt tare curios

Mersi

Rezultatul e ok.

Problema este cu modul de aplicare. Nu poti sa bagi sticluta aia cu burete in cap peste tot.

Data viitoare o sa cumpar spray.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezultatul e ok.

Poti sa detaliezi acest ok? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica imi place cum arata si nu se ia pe haine.

Inainte aveam un stick, care nu patrundea in cauciuc, doar forma o pelicula la suprafata, cat sa nu se lipeasca.

Asta se vede ca patrunde in cauciuc, deci este si un tratament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si nu e mai simplu sa fol einszett gummi pflege si sa dai direct pe chedere, se poate folosi asemanator cu crema de pantofi.

O poza cu produsul

GummiPflege.jpg

Dupa ce am folosit solutii de la Sonax, Nigrin, fara rezultate, am folosit aceasta solutie cumparata de la intalnirea de iarna si am scapat de scartaieli la chedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde pot procura acest produs ? Eu fiind din CTA. Azi m-am interesat la Skoda cat costa un set de chedere si... fata = 260, spate=310...deci scump, asa ca vreau sa incerc si cu produsul folosit de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca spray Nigrin de la Real sau Praktiker...sau wurth, am vazut la Autogrup

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit glicerina boraxata. Se aplica usor. E vascos si trebuie sa intinzi bine cu buretele. Am folosit un burete pentru spalat vase.

Ca rezultate: Chederele isi recapata elasticitatea, si la -10 sunt foarte elastice. Nu ramane doar la suprafata, ci intra in chedere.

Dimineata si la -10 grade cand deschizi pare a fi umed chederul dupa culoare.

Eu zic ca este o solutie foarte buna:

1. Gasesti la orice farmacie nu trebuie sa dai runde la niste supermarketuri sa vezi unde gasesti.

2. E ieftin.

3. Da rezultate bune.

Adevarat ca nu am folosit alte produse. Dar am scapat de inghetatul usilor. De scartait nu-mi amintesc sa fi scartait vreodata chederele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am folosit solutii de la Sonax, Nigrin, fara rezultate, am folosit aceasta solutie cumparata de la intalnirea de iarna si am scapat de scartaieli la chedere.
Tocmai am folosit si eu acest produs la chederele mele imbatranite de 14ani;da un aspect grozav,de cheder nou,ramane de vazut daca am scapat de greierasii produsi de chedere.Orisicum nu ma astept la vreo minune dupa o singura utilizare.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat de la practiker Nigrin gummi pflege,am dat pe chedere si e destul de bunicel,nu s-au mai lipit de la frig.A costat 11 lei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am folosit si eu acest produs la chederele mele imbatranite de 14ani;da un aspect grozav,de cheder nou,ramane de vazut daca am scapat de greierasii produsi de chedere.Orisicum nu ma astept la vreo minune dupa o singura utilizare.

De concertul de greieri nu am scapat,sunt prezenti toti la datorie :blink: ;dar dupa cum am specificat,poate o sa mai piara din ei dupa mai multe utilizari.Sper! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat de la practiker Nigrin gummi pflege,am dat pe chedere si e destul de bunicel,nu s-au mai lipit de la frig.A costat 11 lei!

Din ce oras 11 lei ca eu am dat 19 in Iasi?

In alta ordine de idei nici eu nu mai am pb se deschid toate usile desi azi a nins la greu in Iasi...

Oricum azi belea, am vrut sa deschid portbagajul si normal era lipit bine acolo asa ca mi-a ramas deschis martorul in bord, am inchis masina si l-am lasat asa

Cand am ajuns in parcare insa i-am dat de capat: luat sticla de 5 litri de lichid de parbriz -35 pe care o tin in portbagaj prin rabatarea scaunului 1/3, stropit din belsug jos la haion, asteptat putin si si-a dat drumul imediat...am inchis masina si am luat bidonul sus...am turnat intr-un spritzer de Mr. Muscolo niste lichid ca sa-l am la indemana dimineata pentru dat pe parbriz....

Nigrin pana acum isi face datoria...cand ajung intr-un garaj o sa le mai fac o imbibare la chedere cu el...

Cat costa glicerina aia pana la urma intr-o farmacie sa stiu si eu daca mai aiu Nigrin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bucuresti costa 11 ron tubul mic cu burete in cap.

Celalalt, tip spray e mai mare dar si mai scump, 14 sau 17 ron aprox.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea,l-am luat din Iasi de la Practiker.Tubul e ca o crema de pantofi cu burete in cap!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am inteles.

Eu nu l-am vazut pe ala cu burete in cap si am luat sprayul la 19 RON.

Isi face treaba si in dimineata asta am reusit sa deschis toate usile fara probleme...hayonul inghetat ca de obicei o sa accesez portbagajul prin scaunul rabatabil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni dupa masa am spalat masina si pana azi dimineata nu am mai deschis-o.

Azi s-au deschis toate usile foarte usor, si portbagajul. Cand vroiam sa alimentez abia s-a deschis capacul de la buson. Inainte sa folosesc glicerina boraxata cand nu se deschidea capacul la buson aveam probleme cu toate usile.

Ca pret nu stiu exact ca am cumparat impreuna cu alte medicamente din farmacie si nu mai am bonul. Dar era doar cativa lei o sticluta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!